3D printer - Opsta tema - FAQ

Rerna63

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.01.2008
Poena
18
Pozdrav svima,

Ja sam od drugara uzeo Zortax Inkspire pre dve godine i koristim ga za osnovu da pravim modele za livenje kasnije. Pre Covid ludila sam uzeo bio Zortax Black resin (kvalitetniji rezin), medjutim printovi toliko smrde da evo sada godinu jos se osecaju. Ne samo to nego i prsti se osecaju posle.

E sada ja nisam koristio UV lampu ali sam stavio na sunce i sve je to bilo ok. Ne znam koliko bi UV lampa izvukla miris kao i ultrasonicni cistac? Ako neko ima rezin prtinter kako se snalazite sa mirisom u printovima?

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
63
Kolega ima Elegoo Mars gde je koristio njihov beli/transparent resin, nista se nije osecalo na modelima.
Verovatno je do samog resina.
Takodje je u pocetku koristio prirodnu svetlost, kasnije uv lampu.

Poslednja izmena:

Rerna63

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.01.2008
Poena
18
Kolega ima Elegoo Mars gde je koristio njihov beli/transparent resin, nista se nije osecalo na modelima.
Verovatno je do samog resina.
Takodje je u pocetku koristio prirodnu svetlost, kasnije uv lampu.

Zanimljivo. Pisao sam ja njima na forumu i kao na kraju su bili thank you for your feedback. Nista probacu malo da eksperimentisem.

TwistedMind

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.05.2009
Poena
48
Jel Ender ima auto leveling kao Prusa?
U mom poslu to što je nešto u Srbiji jako rasprostranjeno ne znači da je najbolji izbor, već da je lako dostupno i jeftino.
cr6 se ima auto level. Zapravo bi to bio moj izbor za trenutnu kupovinu kada bih se vraćao na FDM.
Sa druge strane, kolega ga je uzeo i kaže da su motori stalno vreli. Vreli kao ne može prst da stavi na njih. Kontaktirao je voxell i rekli mu da je to ok tak oda piči tako dokle god je pod garancijom.
osim motora, sjajna masina.

Zanimljivo. Pisao sam ja njima na forumu i kao na kraju su bili thank you for your feedback. Nista probacu malo da eksperimentisem.
Definitivno je potrebno uraditi wash and cure za sve resin printove, mada i posle toga se oseca malo. Ja mogu da potvrdim za creality resin.
Moja namena je za minijature i planiram da pocnem da koristim neki spray paint preko modela. Nece skoditi kao dodatna zastita, a nadam se da ce pomoci i kod smrada.

Poslednja izmena:

DukeLander

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poena
63
Sa druge strane, kolega ga je uzeo i kaže da su motori stalno vreli. Vreli kao ne može prst da stavi na njih.
Vreli motori znace da drajveri pustaju previse struje (ampera) ka motorima.
Ima vise edicija cr6 ploca, nisam siguran ali svaka bi trebala da ima podesive (varijabilne) drajvere.
To znaci da na svakom ili pored drajvera na ploci imas mikro potenciometar kojim podesavas izlaznu snagu drajvera.
Otvori stampac, pogleda model ploce, spec na netu za drajvere, ode na sajt proizvodjaca drajvera, pogleda min/max/nominal V (napon) drajvera, uzme unimer, plus na sredinu potenciometra, minus na masu ploce i ocitava vrednosti radnog napona drajvera.
Manji V = tisi, hladniji i slabiji motor - mogucnost preskakanja koraka.
Visi V vec ima kod njega tj vreli, glasniji i jaki.
Naravno, paziti da ne spoji kratko drajver.
Kod mene na delti sam uspeo da podesim na hladne, tihe i jake motore, zahteva malo egzibicije i testiranja, nista strasno.

Vrh Dno