Najzad da napisem nesto, pisacu narodno da svi razumeju
Da naglasim, nikada nisam imao 3d stampac i osim ovlas bacenih pogleda na YT, prica sa poznanicima i sl, nista nisam znao o njima, doduse nisam ni hteo dok se ne odlucim za ozbiljnije razmatranje.
Pa tako i bi, dobio sam mnogo vise nego sto sam trazio

Naravno, ovde pricamo o hobi entry level 3d stampacima, popularni zbog cene.
Kao sto rekoh vec, Kutija je uzeo dobro poznati Ender 3, drugar/kolega sa posla ima CTC sto je u sustini isto kao Ender 3 (oba su i3 Prusa klonovi) i oni spadaju u Cartesion tipove stampaca i na kolegin predlog i obrazlozenje koje ce uslediti uzmem delta tj Kossel tip stampaca Anycubic Kossel Linear Plus radi raznolikosti i testiranja.
Jedno je definitivno a to je da 99% jutjubera koji su radili review ovog stampaca bezobrazno lazu (pricam o popularnijim likovima u svetu 3d sampanja), eventualno ako su dobili odlican primerak na review od strane Anycubica. Mislim da sam video 2-3 realnija, ostalo su ciste lazi i suprotnost u odnosu na realnost. Jedan jedini video sam nasao gde je covek imao identicne probleme kao ja, tacnije jos gora situacija.
Vecina kaze da je izuzetno lako sklopiti i da im je trebalo 45+ minuta za sklapanje. Meni je trebalo 5 sati. Neko ko nema moje iskustvo u mehanici i pneumatici verovatno ne bi nikada dobio funkcionalni stampac.
Da krenemo:
Pohvala za uputstvo, stvarno je lepo odradjeno, svaki korak oznacen, svaka kesica sa delovima oznacena kojem koraku pripada, tu skidam kapu.
Sliku ste videli kako dolazi stampac u paketu. Ram se sastoji iz gornjeg i donjeg trougla koji su vec sklopljeni i 3 stuba, sipke aluminijum profil, spojnice sipki karbon. Na donjem trogulu tj podnozju nalazi se gore heatbed tj ploca koja se greje i na kojoj se stampa, ispod nje u sredini trougla je maticna ploca, ispred se montira displej i u coskovima su vec montirani servo motori, na bocne profile idu sine sa klizacima koji su spojeni zubcastim kaisem sa servo motorima, na gornjem kraju profila se montiraju stoperi (mikro prekidaci koji javljaju maticnoj da je klizac stigao do gornje krajnje tacke), extruder i nosac kotura/filamenta se montiraju na jedan od bocnih profila i to je to u sustini.
Vec pri otpakivanju primecujem nebulozu tj zasto su otezali korisniku sklapanje jer kada su vec sklopili trouglove, mogli su i ostalo. Jer sine sa klizacima moras ti montirati na profile a na njima su vec bili montirani karbon granicnici za sinu tj da klizac "ne izleti" sa sine, naravno totalno random postavljeni pa ih moras prvo skidati-pomerati pa sine ubacis pa centriras da sve 3 budu u liniji, ne mora u milimetar ali je pozeljno, ne vidim razlog zasto to proizvodjac ne odradi, mada je dobro bilo u mom slucaju sto nije odradio.
I tu sledi prvo razocarenje. Vadeci iz folije sve 3 sine sa klizacima, naravno sledi provera i uvidim da jedan klizac blokira, toliko da dodje do pola sine, zaglavi i ne mrda. Odmah mi je bilo jasno sta je: opiljci izmedju kuglica u klizacu. A klizac ima bocne komore vodilje sa svake strane koje prate sine i u svakoj komori preko 20+ kuglica promera ~1 mm. Pazljivo vadjenje klizaca, kuglice drzi na mestu lajsnica promera manjeg od 1mm i duzine kao klizac, idealno za pokidati. Ispiranje u toploj vodi, vadjenje i pranje kuglica, ispiranje komora, opiljaka na izvoz, usput nasao greske na profilu sine, peglaj widia uloskom, vracanje svega mikro pincetom - sreca jos uvek odlicno vidim, ca ode sat+ vremena.
Najzad montirao sine na profile, krece montiranje rama. Sav potreban alat daje proizvodjac, imamo jedan plus.
Drugo razocarenje je uzasno los kvalitet srafova. Ajd da su normalni skupi pa da razumem, pricamo o 40-tak srafova ukupno za sve... Svi su inbus i M4/M3 su za ram i njih sam jos nekako montirao, ali prvo sto se mora montirati su stoperi klizaca. Na gornjem kraju sina sa klizacima je karbonski granicnik, kockica koja se pricvrscuje na profil i koja ima 2 rupice gde se zavrcu 2x M2,5 inbus srafa kada se montira stoper na nju.
Znaci, imamo 3 stopera na 3 klizaca - ukupno 6x M2,5 srafa za zavrnuti. Tih prokletih 6 kineskih srafica su mi uzeli 2 i po sata jer je rupica u karbonu preuska i sraf sa navojem mora sebi da ureze navoj.
Problem je sto sraf dodje do pola i na prvo opterecenje proklizi glava. Mislio los alat koji daju, uzeo svoj set, opet isto na sledecem. Iste srafove nisam imao tj jesam ali krace i pomocu njih sam urezivao navoj u karbon i opet pored toga su proklizavali original srafovi. Na kraju sam dotezao sa minijaturnim spec. papagajkama hvatajuci glavu srafa, da ih nisam imao, nikada ne bih bez ureznica odradio.
Supruga je vec donela cekic da razbijem sve, odoleo sam iskusenju.
Sledeci korak elektronika, koja je najcesci problem pri sklapanju po pisanju po forumima. Meni je bila izrazito laka i sve je radilo iz prve bez ikakvog maltretiranja (osim sitnih klasicnih kineksih boljki, nista strasno), pohvala.
Zadnji korak je heatbed, grejna podloga za stampanje. Dolazi kao aluminijumska ploca sa ugradjenim grejacem, na koju se na kraju lepi folija na koju se stampa, a povrsina folije je kao smirgla. da sam znao, nikada je ne bih nalepio.
Najzad sklopljen, instalirao Cura 1.5 verziju na pc koja dolazi sa njim (dobije se USB citac memorijske sa memorijskom, na njoj su svi potrebni fajlovi), pripremio test model i stampanje. Ispalo je uzasno ali zbog moje greske i totalnog ne poznavanja kako podesiti sw za stampanje aka slicer. Model je mali robotic kojeg sam jedva skinuo sa podloge.
Sledecih par podesavanja sve bolji i bolji ali skidanje modela uzas, jako jako tesko se skidalo. Naravno, pri prvom stampanju modela sa vecom podlogom sam iz sve snage udarao spaklom (isto se dobija) ispod modela i nisam mogao skinuti.
Ah da, spakla je bila ostecena, nisam primetio i pri prvom skidanju sam ostetio foliju... smirgla ispravila problem na spakli. Sledeci par slucaja sa vecim modelima isti i tu puca film, skidam foliju jer cu rasturiti stampac uradajuci spaklom po podlozi. Inace se svi zale na podlogu (osim jutjubera naravno).
I sada imam cistu alu podlogu, uzas za stampanje jer se filament tesko lepi, znaci treba mi neko pomagalo. Eksperimentisuci sa podlogom usput ucim slicer, stigao redovniji Janbex filament jer ovaj sto se dobije u paketu je blagi uzas...
Probao sam svasta: lak za kosu, molerska traka, temered glas itd itd... rezultati tu i tamo, najbolja bila traka ali je treba strugati sa modela, uglavnom je problem kada je prvi sloj jako detaljan i trebalo je par pokusaja da krene dobro, ali kada krene, sve donekle ok do kraja.
Pozalim se kolegi i kaze da je to normalan problem i da se ne mucim, vec da koristim secer (wtf...).
Znaci uzmes pola case tople vode i dodajes secer dokle god moze da se rastopi. Onda uzmes parce sundjera i pre stampanja lepo tanko premazes podlogu, pozeljno pokrenuti stampanje jer prvo greje podlogu pa kasnije hotend (glavu stampaca) i kako se greje podloga, premaz se stvrdnjava jer voda isparava i znas ravnomernije i tanje naneti. Taj recept fenomenalno radi, ni jedan jedini problem nisam imao sa prvim slojem od kada to koristim.
Kada zavrsi stampac, jako se lako skida model bez spakle, ostatak premaza ili sastruzes spaklom ili ako neces da brljavis, prebrises vlaznom maramicom ili krpom, vrlo jednostavno.
Narucio sam hvaljenu Ultrabase podlogu i ni blizu nije secer premazu, ne bacati pare na gluposti.
Ali tu nije kraj: primetim oko 6-7 modela da mi kvalitet stampe degradira, extruder (zupcanik koji gura filament u glavu stampaca) poceo da preskace. Pomislio nesto sam zeznuo u podesavanjima slicera te extruder brze gura, sta god radio sve gore i gore. Smanjenjem protoka extrudera u meniju stampaca malo pomoglo ali nije potrajalo. I tu obratim paznju na PTFE crevo (pneumnatsko crevo koje se koristi da sprovede filament od extrudera do glave stampaca). Rasturim i vidim fabricku gresku, tj nestrucno montiranje. Toliko su ostetili crevo montazom (doduse i kvalitet je uzas) da je kocilo filament i narucio novo normalno. Stiglo, montirao, bolje ali neravnomerni layeri stampe, temperatura podesena na 200°c a konstatno rapidno varira od 190-210°c. Posto sam bio totalni noob, nisam obratio paznju na to, misleci da mozda tako treba.
Ubrzo vidim da filament cudno izlazi iz hotenda, neravnomerno, uvija se, dizna pocrnela... Skinuo, ocistio 0.4mm diznu sa 0.4mm celikom. sve super, sklopim, malo bolje ali i dalje los izlaz materijala, pogotovo neravnomeran, extruder preskace. Nema sta, dizna otisla...U medjuvremenu stigle nove dizne, zamenim za novu, jedan da je koristio, skroz je pocnela i oksidirala,takodje pocela ubrzo da brlja sa izlazom materijala. Inace koristim za sada sivi i beli filament, odakle crno...
Skidajuci original diznu primetio sam se hotend blago mrda, opet noob nije znao kako sve to da radi. Google nije puno pomogao, pukne opet film i sve rasturim u najsitnije delove, mislim na glavu.
I tu vidim problem i bez googla: hotend je jako losa klon verzija E3D lite6, koji umesto navoja na heatbrake-u za hladnjak, ima cilindar koji ulazi u leziste u hladnjaku i pricvrscuje se srafovima u hladnjaku hotend-a. Sa ogromnim tolerancijama, jako lose resenje.
Takodje isto vazi za grejac i senzor temperature (inace je senzor poznat da zeza kod ovih stampaca). Tad mi sve bilo jasno i zasto sam tako visoko u hladnjaku nasao istopljeni filament, sreca blob of death (kada filament izadje iz glave odozgo, prelije je i sve unisti) se nije desio.
Podesavanje komponenti sa Kryionaut Thermal Grizly termalnom pastom je napravilo skoro savrsenu glavu koja konstatno drzi 200°c bez varijacija. Od tog momenta mogu reci da imam funkcionalni stampac, koji nije stao od tada.
Pravim podesavanjima za odredjeni model jako lepo stampa. Medjutim ovaj stampac, koji je jako brz i precizan u odnosu na Cartesian tipa Ender 3 ima jedan fundamentalni problem, a to je sam ram, koji je tesko under engineered i ne moze da podnese nagle i ultra brze poteze glave te se brzina stampe, pogotovo ako ima sitnih detalja, krivina, oblika mora smanjiti inace ce brzo ali neprecizno stampati jer se usled pokreta ram trese i krivi.
Naravno, resenje su custom podloske/noge i ojacanja rama koje donekle resavaju problem.
Jos jedan problem brze stampe koji sam danas ustanovio su sipke koje drze glavu tj one su izmedju glave i klizaca i srafovi koji drze sipke usled potresa i brzine lagano popustaju i dolazi do deformacije u stampanju... nikad kraja zurci...
Zakljucak: ako volite da se stalno zezate, budzite, modujete, hocete brzu i preciznu stampu, imate malko vise para nego za Ender 3 i volite iznenadjenja, ovo je pravi stampac za vas.
Ako zelite proverenu out of box stampu bez razmisljanja i nije vam toliko bitno vreme, definitivno Ender 3, koji je kvalitetnije i bolje resen. Nije ni on bez mana ali ih ima mnogo, mnogo manje plus je jeftiniji.
Ovaj moj smatram da je preskup za ovo sto sam dobio, kada sagledam kako i od cega je napravljen, ne vredi vise od plafon 150e.
Kao sto me Kutija pitao pre neki dan: ima li icega sto nisi popravljao i modovao na tom stampacu? - Ima, firmware!
To je to UKRATKO (bio bi roman sa detaljima), ako nekog zanima uvde je
user manual gde se sve moze videti sto sam opisao, slike necu postavljati, previse ih je
