Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Malo preteruješ, imam Ender 3 Pro i u defaultnom stanju mi je štampao po 18-19 sati dnevno sa printovima od 5-6 sati i tako 5-6 dana nedeljno već dva meseca i nisam imao nekih problema - niti mi se zaglavilo crevo, niti sam menjao diznu do sada (bitno je da je OK PLA).

Capricorn crevo je 10€ i stiže u dovoljnoj količini za 2 štampača, pa sam podelio s kolegom, metalni ekstruder za njega je 10ak €, mada ga još nisam zamenio, tempered glass bed za njega sa Creality store-a na AE me isto izašao 10€. Dakle ceo upgrade ~25€.

Bed leveling jeste potrebno podesiti kada imaš veće printove ili posle nekog vremena, ali ipak pričamo o štampaču koji je u EU <200€ (za Srbiju to naravno ne važi).

Remote control, kamera i sl. su opcije koje nisu neophodne za casual i hobi upotrebu.

Što se tiče PLA, štampao sam kučišta i nosače za svoju akcionu kamericu, grip za fotoaparat, gomilu igračaka klincima, delove za hypercube za kolegu, gomile nekih držača i elemenata koji su mi trebali, žigove za utiskivanje loga u kožu koji se stavljaju u stegu i ništa mi do sada od toga nije puklo/polomilo se, tako da za sada sasvim zadovoljan time što mogu da uradim s PLA. Čak je i neka struktura sa cevima u kojima se kriju red cherry štrimpovi koja stoji već 8 meseci u akvarijumu, a rađena je od PLA ista kao i prvog dana - nije promenila boju niti se raspala.

Jedino što stoji je da je ventilator na napajanju relativno bučan, ali štampač mi stoji na odvojenom stolu u servisu, tako da je u okruženju gde to se i ne primećuje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni za jedan stampac ispod 500€ da je bez mana, svakom je potreban neki upgrade da bi izvukao mnogo bolje rezultate.
Tek preko 1500€ krecu stampaj i ne misli varijante a ni one nisu bez mana...

Danas mi stigao eSun-ov eSILK PLA, interesantan pla, jako lep na oko, zahteva malo drugacija podesavanja stampe.
Prvi print:

ce294510b57da48acdf5b10e5dea7ffc.jpg
9f128b1c5b14976239360170655719ca.jpg


...über rimini 7
 
Ne znam ni za jedan stampac ispod 500€ da je bez mana, svakom je potreban neki upgrade da bi izvukao mnogo bolje rezultate.
Tek preko 1500€ krecu stampaj i ne misli varijante a ni one nisu bez mana...

Sindoh 3D Wox serija stampaca je odlicna kao plug&play resenje i za kucnu i neku light industrijsku primenu i nesto je niza od ove cene koju si napomenuo:
https://3dprinter.sindoh.com/en/main

Inace, iz mog licnog iskustva, trenutno najbolji stampaci na trzistu za production ready delove izuzetno visoke rezolucije za koje nije potrebno nikakvo postprocesiranje, jesu stampaci Markforged Desktop serije:
https://markforged.com/

Materijali su ludacki, od osnovnog materijala (Onyx) koji je mesavina plastike i iseckanog carbon fiber-a, do Carbon Fiber filamenta gde je deo od ovog materijala jaci od komparativnog aluminijumskog dela. Cene stampaca su interesantne :), od 5K do 15K evra, dok 1kg Carbon Fiber Filament-a kosta tricavih ~250-300 evra. Ovo i nije toliko skupo uzevsi u obzir da je preciznost i kvalitet stampe mnogo mnogo bolji u odnosu na 3D Systems MJP seriju koja se krece oko 50k evra.
 
Voxellab prodaje Capricorn crevo za 1800 din, ja sam platio oko 2000 preko Amazona. Voleo bih da sam mogao proći sa 600 din. Bed leveling na Ender 3pro zeza zbog one magnetne podloge jer se kao skida a svaki put kad je skineš opet meći papir i vrti točkove. Ventilator jeste zujalica ali su stepper motori ipak glasniji, nekad kao dark metal da sviraju.

Može Ender super da štampa, test doggo to najbolje pokazuje. Uz nesnosno dugačak print time. Brži printovi sa većim slojevima ipak traže šmirglu pogotovo ako prajmuješ model. Koga zanima Wanhao PLA najjeftiniji u Voxellab je zapravo dobar filament. Boje ne vrište ali je stringing minimalan i konačan rezultat sa tim filamentom je solidan. Konačno sam odlučio da napravim enclosure, printam nosače za Lack koji sam nabavio komada dva. Staklo/pleksi nisam još, tražim dobar dil. Ne znam je li obično brušeno 4mm okej zbog zgrevanja. Kaljeno je papreno. Okačiću slike kad završim build.

Edit: Print server je must have, štampanje preko microSD smara. Mogli su da ubace wifi na štampač, ne bi crkli.
 
Poslednja izmena:
Ja isto imam dobro iskustvo sa Wanhao PLA, više kupljenih i dobri su, jedino nam se jedan skroz transparentni nešto raslojavao, ali to se desilo kolegi kući, pa ne znam jel dobro podesio temperaturu i ostale parametre.

Iskoristio sam priliku kad je kolega poručio za sebe Ender 3 Pro isto preko Slovenije, bila doplata 10€ da se uzme i tempered glass bed uz štampač sa Creality store-a pa ga uzeo za sebe :)

Doneće ga u Srbiju krajem meseca, pa javljam utiske.
 
Poslednja izmena:
Štampao sam nosače za Lack za Prusa Mk3 i moram da bacim 200g plastike jer je Ender 3 mnogo viši štampač. Ko mi je kriv kada nisam izmerio. Za nauk nekome ko pokuša sličnu stvar bez prethodnog merenja visine štampača i visine nogica Lack stolića.

Kako da nastavim print koji je stopiran, ugašen štampač pa neće da nastavi da printa gde je stao?
Skinuo sam model sa štampača i izmerio visinu šublerom koji meri do 0.01 mm ali je kineski pa realno precizan samo do 0.1 mm. Model je preslajsovan a stl se poprilično razlikuje od gcode varijante. Kako ja taj gcode da preradim da krene da štampa od sloja koji se nalazi na tačno onoj visini gde je prethodni stao što sam merio šublerom? Sloj je završen, nije ugašen na pola sloja.

Odlučio sam se za staklene stranice, valjda neće biti problema sa temperaturama. Kaljeno je mnogo skupo a ni providni akril ne zaostaje sa cenom. Ne bih da dam duplo više za zastakljivanje vitrine nego što sam platio osnovu (dva Lack stolića). Kada ponovo odštampam nosače i izmerim dimenzije stakla onda ću otići da poručim i nadam se okačiti prve slike. Štampanje nosača traje duže nego što sam pretpostavio. Razmišljao sam o lesonitu umesto stakla i zvučnoj izolaciji unutrašnjosti vitrine ali mislim da ću problem buke rešiti na drugi način. Dampere sam poručio a kada se nađe para za upgrade uzeću i onu silent ploču za Ender 3. To bi trebalo da reši artefakte koje Capricorn tube nije rešio.
 
Poslednja izmena:
Stigao tempered glass bed od Creality-a uz drugi Ender 3 Pro za kolegu. Ko poručuje Ender 3 kao ja, neka obavezno odmah doplati tih 10€.

Ravan je, pa kao staklo :D Leveling uradio kao od šale, sa magnetnom podlogom sam imao problem da je postala blago neravna u određenim delovim što je problem za prvi sloj ako baš tu bude support.

Staklo inače nije glatko, ima blagu teksturu, vidi se na trećoj slici.

Prvi print nije uopšte hteo da hvata, dok nisam provalio da je ostao lepak od celofana kojim je bilo zaštićeno staklo. Očistio to i milina.

Par sličica:

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Mighty, pa sta je to.... previse cisto okruzenje, kao u labosu... :D
Salu na stranu, koristis original fw/hw ili si menjao nesto, jako lepo i cisto stampa?

Zena mi naredila da stampam nesto u crvenoj boji koju nisam imao pa da probam neki drugi pla osim janbexa.
Naletim na amazonu na GiantArm, nikad cuo ali recenzije odlicne. Narucim za 19e rolnu. Videvsi pakovanje pri prispecu pomislih kakav je ovo kineski krs... razocarenje je trajalo dok nisam stavio u masinu.
Vrlo stabilan i konstantan pla, mogu mnogo brze da stampam nego sa janbexom bez penala na kvalitet.
Ako imate mogucnosti, obavezno probajte.
Primeri normal i vase moda sa 0,2 mm u high speed:
0e8649d1406fa6219fbb86d06f95f293.jpg
adccde2a65f64f33da1f081283a2cfac.jpg
8dafee107d99894ecfc81ff7fa61b47a.jpg
7ebc228a717399901cb3d2d47923d240.jpg


...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Kod mene je poslednji Creality FW u trenutku kad je stigao štampač (V1.1.6 - thermal runaway protection enabled), novija revizija ploče koliko vidim.

Samo masivan i dobro nivelisan sto na kome stoji, tanka guma između nogica štampača i stola i pri sastavljanju štampača maksimalna pažnja da sve bude na mestu i svi uglovi i spojevi dobri.

Sem staklenog beda koji sam danas stavio jedina modifikacija je nosač za filament od iverice i PVC cevi, filament mi ne stoji gore na štampaču, već bočno tako da filament ulazi ravno u ekstruder.

Capricorn crevo još stoji u fioci, čeka da ga zameni, ali me mrzi :)

Jedino sam na YT pogledao nekoliko tutoriala (tipa magic numbers za setovanja - koji sloj da se koristi tj. da je za debljinu sloja množilac 0.04, koliki retraction i sl.)

Dva brza printa u draftu, gecko keychain je 0.2 sloj, IS-7 je 0.16.

Prvi utisak - stakleni bed je odličan, samo nema šanse da skineš štampu na vruće, mora bed da spadne ispod 40C.

4.jpg

5.jpg
 
Ja koristim još uvek magnetnu podlogu i nemam problema sa skidanjem, sa prijanjanjem sam imao dok nisam provalio da je pola podloge propalo tj. ulubljeno valjda od temperature. Pa sam okrenuo na onu stranu gde obično nije štampano i sve prijanja savršeno i bed leveling na toj strani je laganica za pogoditi. Tako da se razmišljam da li uzeti novu magnetnu ili tempered glass.

Moj najveći problem što nisam puno printao je što nisam rešio dranje štampača još uvek. Poručio sam one dampere. čekam već večnost da stignu. Kupio bih kod nas kada bi znao ko to prodaje. Računam da će enclosure da ubije oko 30db, sada bih rekao da se štampač dere između 60-65db pri čemu je najveći problem kada zacvile koračni motori od struganja od ram štampača. Ventilator duva pa duva, na to se navikneš ali se na žalopojku stepper motora nemoguće navići. Još uvek nisam spreman na investiciju do 5000 dinara za novu silent ploču koja bi rešili cvilenje ujedno i poboljšala kvalitet printa.

Što se kvaliteta printa kada se ne bi drao sve bi štampao na 0,12mm pri 25mm brzini, ne smeta mi što se dugo štampa u vremenskom smislu ali smeta zbog buke. Možda eto što troši struju ali šta je tu je. Razlika između 0,2 i 50mm brzine i 0,12 i 25mm to toliko velika da jedino ovo drugo setovanje omogućuje štampanje ispravnih šrafova i matica koji pasuju jedni u druge i mogu se zavrtati i odvrtati kao metalni. Na standardnim podešavanjima nema šanse da to postignem. Čitao sam na netu da ima neka fora da se Cura prevari tako da svaki sloj tretira kao prvi ili završni, to bi valjda trebalo da poboljša kvalitet. Koncentrični krugovi na oblim površinama me malko nerviraju jer obično tu dođe do grešaka. Sada sam malo zategao kaiš na x osovini pa će nadam se biti bolje.

Filament guide standardna Cura setovanja (temp: 200 nozzle, 50 bed; 0,2 nozzle 50mm travel; 20% cubic infill) i adapter za guide što ulazi u kontrukcioni profil detaljna setovanja (temp: 200 nozzle, 50 bed; 0,12 nozzle 25mm travel; 20% cubic infill):
IMG_20190823_152931.jpg


IMG_20190823_153432.jpg


IMG_20190823_153630.jpg

Baza nosača za mobilni standard:
IMG_20190823_153805.jpg

Šrafovi jedan je standard drugi je detaljno setovanje kao i 85% veličine modela:
IMG_20190823_153840.jpg


IMG_20190823_153925.jpg

Artefakti standard print:
artefakt2.jpg


artefakt1.jpg

Fokusiranje ne može bolje, tako je mobilni u mogućnosti.

Možda nisam pomenuo ali one plave sečice što stizu uz štampač ne valjaju ništa, slične takve sa Aliexpressa tamno plave Plato su mnogo bolje, oštrije, precizinije.
 
Poslednja izmena:
Ja uglavnom sve štampam na 0.16 sa 70mm/s i radi OK, sem ventilatora napajanja ostalo nije nešto bučno, makar ne u odnosu na okolinu :)
 
@tv : tebi ne treba enclosure vec drugi stepper drajveri, sa 4988 su uzasno glasni motori, bilo sta drugo da stavis pravi drasticnu razliku. Ja sa 1/128 nista ne cujem osim venta naravno, morao sam ubaciti zvucni signal u g code da znam kada je zavrsio print a stampac je 5 m od mene...

@mighty: koliki ti je max feed rate u fw, ako moze uopste da se vidi negde?

...über rimini 7
 
Dobro pitanje - meni je speed u Curi namešten na 70mm/s, ali vrlo diskutabilno koliko stvarno brzo štampa :) Videću šta mogu da nađem u ponedeljak kad odem na posao u meniju, sada sam već kući.
 
Vmax E mu je 25mm/s, tj. eksturder može prema setovanjima da gura filament prečnika 1,75mm maksimalnom brzinom od 25mm/s.

Ako je dizna prečnika 0,4mm, ona ima površinu ~ 19x manju od prečnika filamenta.

Teoretski max. brzina sa tom diznom bi mu onda bila negde oko 475mm/s.

Kolika je realno max brzina kojom može da izlazi filament nemam pojma, po specifikaciji proizvođača može i 200mm/s, mada to nisam probao.

Max, koji sam stavljao i to za infill je 110mm/s i radi ok.

Uglavnom mi je print speed 70mm/s, infill povećam na 110mm/s, ostalo sam isto nešto digao u odnosu na default ali se ne sećam napamet koliko. S tim brzinama ponekad imam stringing na support-u, ali to ionako posle bacim tako da nema uticaja:)
 
Poslednja izmena:
Max koji mozes izvuci u realnosti sa dobrim heatendom, drajverima, custom extruderom i fw je 130mm/s.
Moj pocinje da posustaje na 50-60mm/s, doduse nisam ne ni bavio sa extruderom uopste...
Za ender nalazim def max feed rate=1000. Kod mene je def 3000, sto je smesno jer tu vec treba da menjas zakone fizike da bi to odradio.
Ne znam za endera, ali delte posto jako zavise od kaiseva na brzinama preko 100 pocinju da prave zesce ghost-inge i deformacije layera. Moze se peglati sa S akceleracijom, relativnim jerk, Bezier krivom bla bla ali to je toliki posao i vreme da je bolje skupiti pare i kupiti krsten stampac nego trositi silno vreme, materijal i zivce vijajuci max performanse.

...über rimini 7
 
Wanhao PLA glowing:

wgd.jpg

Mali print od ~1,5cm, nažalost polomilo se koplje u torbici kad sam ga nosio kući, bilo je pretanko. Čisto da probam kako svetli. Ostavio da se štampa veći i bolji model kada sam krenuo kući.

Inače tel. ga je snimio kao plavi sjaj, ali je u realnosti bliži zelenoj.
 
Evo i ja se zagrejao za 3d stampač, dvoumim se dal da ga pravim od 0 sto bi mi bio veći ugođaj, ili da kupim edler 3 pro kod nasih u prodavnici sad za 275e, 70e mi je skuplje nego da se cimam sa evropom, granica itd. Kazu garanciaj vazi 2 godine za sve sto sam nisam pokvario :D
 
@ Mighty: super su glowe materijali, nikako da ih probam...

Sinoc ostadoh zatecen: zezao u fusionu, malo eksperimentisao sa nacinima dizajna cinije/vaze, zeni se svideo oblik sa kojim sam se igrao i kaze odstampaj.
Prilagodim mere modela (najobicnija cinija) da bude jednostavna i brza stampa tipa podloga 0,8 mm, zidovi 1,2 mm, fi cinije je 150 mm, visina 50 mm, nista posebno. Plan je bio da stampa 3 linije zida i to je to.
Ubacim model u Cura, speed 80mm/s, vreme stampe 9 sati.. wtf... inace Cura u minut pogadja vreme stampe kod mene.
Detaljnim pregledom sloj po sloj vidim da Cura totalno random ubacuje nelogicna poprecna popunjavanja unutrasnjosti zidova. Nikakva promena podesavanja nisu pomogla. Pomislih neki bug u najnovijoj verziji, probam starije - isto.
Ajd da probam Slic3r, sa kojim ranije nikako nisam bio srecan. Skinem najnoviji i slice savrsen, kako je i planirano. Stavim 60 mm/s i stampanje.
Prvo - 60mm/s u slic3ru je dosta brze od 80 mm/s iz Cure na stampacu.
Drugo - bolji kvalitet stampe, nikakav artifakt ne vidim sto je kod cure normalno na vecim brzinama.
Trece - slic3r ne predvidja vreme stampe, pustio stampu i trajala je samo 2,5 sata.
Jedina mana koja je verovatno do podesavanja je vidljiv spoj linija zida.
Definitivno probajte Slic3r ako niste.
fd6983781d959fe8a4c97b71366183dd.jpg


...über rimini 7
 
Ja sam se navikao na Curu, ali sam imao sličan problem kad sam štampao neko kućište za Raspberry Pi za drugara, u Curi pravi neke nepostojeće zidove, napravi potpuno neupotrebljiv predmet, iz Slic3ra normalna štampa, bez problema. Valjda je do modela...
 
Probao sam Fusion 360 i ostao u čudu kako komplikovan program. Mislio sam da je kao SketchUp. Htedoh dršku od nožića da napravim. Napravim oblik ali izmeriti i postaviti rupe na pravo mesto je špansko selo. Kako da urežem po sredini prostor za oštricu, to nisam prokljuvio. Ima extrude tool ali ne radi kako sam očekivao. Neki savet?

Evo i ja se zagrejao za 3d stampač, dvoumim se dal da ga pravim od 0 sto bi mi bio veći ugođaj, ili da kupim edler 3 pro kod nasih u prodavnici sad za 275e, 70e mi je skuplje nego da se cimam sa evropom, granica itd. Kazu garanciaj vazi 2 godine za sve sto sam nisam pokvario

Pošto trebam menjati ploču za E3Pro dobre vesti, za tri dana popust na AE, sa 50 dolara pada na 30 dolara. Treba ti to, Meanwell PSU link, 3 x Nema 17 koračni motori to je 20-25 dolara u Kini, Z rod to je od 600 do 2000 dinara i ima u gvožđari koliko sam snimio. Ram je od konstrukcionih profila, dve vrste. Trebaju ležajevi, kaiševi, ekstruder, heating bed i podloga, hotend, ventilatori, teflonsko crevo, ekran, gomila žica i konektora da sve to povežeš i ne znam šta još. Sve to prodaju Creality3d store na AE i drugi AE preprodavci za manje para od njih.
 
Ma gde je komplikovan... isti fazon kao autocad.

U prevodu bolje ce proci ako kupi stampac...

...über rimini 7
 
Meni kolega na poslu sklapa svoj drugi 3D štampač, mada je prvi štampač jedno četiri puta prepravljao do sada kompletno, menjao konstrukciju, drajvere, sad poručuje novu ploču, čas ovo, čas ono.
Mislim da ima jedno pola godine kako se time intenzivno zanima i štampač mu (sada) štampa nešto bolje od mog Endera, ali nije da kažeš neka velika razlika, ako spustiš brzinu onda tek nije, a ja sam možda uložio jedan dan ukupno u sva podešavanja i sl. a on jedno 2-3 meseca intenzivnog rada, jurenja delova i do sada potrošio bar duplo više para.

Za hobi varijante i za nekog ko tek počinje da se igra s tim, mislm da je daleko jednostavnije i bolje krenuti od nekog povoljnijeg kit-a za kod ima dosta tutoriala i sl. da makar ukapiraš šta i kako, pa posle ako te baš zanima krećeš u samogradnu ili nabavljaš jače modele kad već znaš šta radiš :)

Drugi kolega koji je prvi od nas prošle godine krenuo s 3D štampom dok niko od nas nije ništa znao o tome, počeo je sklapanjem klona Pruse i nije mesecima uspevao da napravi dobre rezultate, mučio ga loš FW jer to još nije bilo dovoljno ispeglano, nekonzistentni rezultati, samo nešto prepravljao pa odustao na kraju. Sad jedini nema upotrebljiv 3D štampač i čeka da nađe vreme da sve ponovo prepravi. Mi ostali se učili na njegovim greškama.
 
Poslednja izmena:
fora je sto mi nije strano sklapanje i pravljenje od nule (mach3), nego ovde bas ta varijanta, firmware, ploča, to je pretezno na arduinu, da l ice se sve komponente lepo uklopiti. Nisam se nista posebno interesovao za 3d stampu i ako oko mene ima dosta 3d stampača, vise me je zanimao hardwer koji to gura. To čačkanje odabir komponenti sam googlo, veliki broj ljudi je kupovao kitove i onda naknadno budzio. A sa druge strane cena koju sam naveo mi je skroz korektna sa pisanom garancijom, tipa stavim ga sastrane stampam, nediram nista i kad crkne zovem njih :D
 
Zarad boljeg kvaliteta štampe ima smisla uzeti samo resin printer. DIY rešenja kao hypercube sklapati samo zbog zapremine štampe.

Mene su od resina odbile četiri stavke. Cena štampača jer je tada najpovoljniji bio Photon cca 450 evra, cena eksploatacije što je i dalje problem, smole i njihovo čišćenje i mala zapremina štampe. Ispostavilo se da jedan i četiri nemaju više smisla jer ima dobar resin printer za 200-250 evra a nisam štampao predmete veće od 150x150x100mm jer mi je printer kući i poludeo bi od buke kada bi čekao 10 i više sati na print. Stavka dva je dalje problem jer smole i dalje koštaju više od 5500 dinara po litru a Wanhao PLA je samo 1700 dinara, PETG i TPU 3000 dinara po kili. Mada obzirom na veličinu predmeta koji se štampaju i kvalitet štampe trebalo bi da tih 5500 dinara po litru bude isplativo. Treća stavka će uvek biti problem jer resin će ostati toksičan materijal. Verovatno ću uzeti resin printer sledeće zime za Black friday, kad izgustiram ovaj FDM pošto ga sredim da bude pristojno tih jer nisam štampao više od pola kile za poslednjih godinu dana zbog glasnoće i problema koji su se javljali.

Primetio sam problem sa Ikea stolićima. Oni su 55x55cm ali je Ender 3 Pro po Y osi makar 55cm ako ne i duži. Problem pravi kabl što napaja heating bed koji štrči pozadi. Jel neko probao da to nekako reši, da taj kabl ne štrči van rama a i dalje da obavlja svoju funkciju?
 
Poslednja izmena:
Igrao se sa slic3r i cura danas. Slic3r fejlovao na metku, Cura savrsena iako su identicna podesavanja. Caura odradjena sa Slic3rl dok je Cura brljala... bukvalno zavisi od modela koji slicer treba koristiti.
Probao neko Simplify3D mozda?
2215e22a8c392825b7246f9eb54d3298.jpg
f8ce67bcc0b76886248824fc486a9664.jpg


...über rimini 7
 
Moj prvi print sa Slic3rom je ispao totalni fejl jer po defaultu podešava brzinu na 60mm a moj štampač je poludeo pri 0.1mm setovanju za layer pri toj brzini. Glupo setovanje ali sam ga pustio da radi da vidim rezultat koji je ptičije gnezdo ugavnom. Slic3r ima mnogo više podešavanja nego Cura, može da se secka STL što u Cura nisam pronašao kako.Ali je nestabilan, zakucao posle 15 minuta i trebalo mu je čitavih deset minuta da napravi G code koji je na kraju ispao fenomenalnih 41MB za figuricu Freda Kremenka od 13cm visine. Nisam primetio ništa bolji kvalitet štampe u odnosu na Cura, tamo gde je štampao okej je kvalitet štampe lošiji jer je išao prebrzo. Da ne pričam koliko je bio glasan pri toj brzini, nesnosno.
 
Ja sa Curom seckam objekat tako što uradim multiply, napravim dva ista objekta, onda ih okrenem za 180 stepeni jedan u odnosu na drugi i spustim u pod (negativno po Z osi) tamo gde im treba presek.

Nije baš elegantno, ali radi posao ako mi treba da podelim jedan objekat na dva dela.
 
Problem je do mog štampača, nešto je kod njega raštimovano videćemo šta. Ne može da štampa brzo jer se javlja stringing i failed print svaki put kada probam. Što se buke tiče, prihvatljivo štampa bez supporta, kada štampa support nesnosno je bučan verovatno jer support štampa brže nego zidove. Bez supporta sam dobio gotovo savršen print. Malo stringinga kod razdvojenih elemenata koji su jako blizu jedni drugima kao što su prsti ruke ali sam to lako očistio. Ostatak pomenute ruke je gotovo perfektan, samo dve tačke je promašio. Ne mogu to ni da uslikam da pokažem jer ne ume mobilni da fokusira kako treba. U slic3ru može da se podesi svaka brzina štampe ponaosob, za walls za support, za prve slojeve, srednje, završne itd.

Jedini problem kada nema supporta se odnosi na eventualnu lomljivost odštampanih predmeta. Deluje da će se razbiti ako padne sa pola metra na parket.

Štampano je sa detaljnim presetom, znači 0.12mm i 25mm print speed. Traje duže štampa ali je kvalitet neverovatan. Pošto štampač usled nedostatka supporta nije ludovao tj. skakao vamo tamo nego fino zujao u krug svo vreme kao što i treba da radi, slojevi su apsolutno neprimetni bez korišćenja lupe i ne mogu se ni napipati osim ako se ne struže noktom baš jako po printu. Uradiću prajmovanje ovog modela i javiću kako onda izgleda, da li se tada vide slojevi. Slično važi za 0.4mm i 50mm ili čak 25mm print speed. Slojevi se naravno vide ali su ravnomerno raspoređeni i bez grešaka. Moram priznati da mi se takva estetika mnogo dopada kod određenih predmeta. Kada stignu dizne staviću 1mm i sloj 1mm pa ću odštampati neku veću vazu. Cilj mi je da takvi predmeti imaju vidljive slojeve.
 
Poslednja izmena:
Probao da odštampam Dinovu (dinosaurus iz Kremenka) kosu što je najteži model koji sam štampao do sada. Kao ona dva stuba ali je ovde reč o tri vlasi dlake. Šta god uradim stringing. Probao podešavanja sa retractionom od Chazmeistera, probao moje modifikovano detaljno Cura setovanje uz specijalno podešen raft i retraction, probao Simplify3d (torrent, nemam 150 evra za program u ovom momentu), probao slic3r ovog puta podešavanja kao Cura. Prvi print Cura, fejl, pukla najviša vlas na pola jer ne može štampač da održi dlaku pravom i uniformnom. Stringing podnošljiv. Druga uspela ali je isti problem prisutan, stringing prisutan, sređivao lemilicom što ne preporučujem jer mi se ne dopada miris PLA kada vrh lemilice do]e u kontakt sa njim. Zanimljivo, tretman lemilicom je dodatno očvrsnuo plastiku. Treći pokušaj Cura, grozan stringing, podiglo se sa baze, prekinuto na 70% printa. Probam Simplify 3d, masivan stringing ali uniforman i najbitnije iz prve dlaka do vrha ima prav oblik. Savršeno uklapanje u glavu modela. Sečicamas sa obradio niti. Zadnji je Slic3r, grozno puno stringinga, podigao se model, totalna katastrofa.

Sve sam probao, sniziti temperaturu, podesio retrakciju, tuđa setovanja, bez uspeha. Možda ovaj filament nije dorastao ovako kompleksnom zadatku. Model Dina imate na Thingiverse, izvucite hair stl i probajte. Jako nezgodan model, ako vaš štampač može nadam se da ću tako dobiti neke smernice šta da radim sa mojim.
 
Ogre Marauder, Cura 0.16mm @ 60mm/s, Wanhao glowing PLA

ogre1.jpg

Ne vide se lepo detalji, pošto je beo materijal, ali videću kako će da deluje uveče u mraku. Visina figurice je oko 7cm, dužina oko 11cm.

Inače, ko ima Ender 3, topla preporuka za njihov tempered glass bed, jednostavno radi štampač kako treba, ovo je tačno 10 print od kad sam stavio staklo, sem inicijalnog levelinga kad sam stavljao, više nisam radio leveling i svaki print radi iz prve - prosto sam oduševljen, sve lepi, prvi sloj nigde ne odvaja, nakon muka s magnetnom podlogom - ovo je sada drugi štampač :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno