Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A to je ...?

Misliš, da su namerno napravili "brljotinu", i da su znali da PP dolazi, pa da krenu da naplaćuju?
 
A to je ...?

Misliš, da su namerno napravili "brljotinu", i da su znali da PP dolazi, pa da krenu da naplaćuju?
Recimo da mi je takav utisak, ne tvrdim da sam u pravu.
Ukratko, prema članu 26. stav 7. iz zakona o PDV-u oslobođene su plaćanja PDV samo kategorije robe koje su oslobođene uvoznih dažbina po članovima 216 (gde upadaju i pošiljke do 70EUR od fizičkih lica) i 217 u Carinskom zakonu . Pošiljke male vrednosti tj do 50EUR, od pravnih lica se oslobađaju carine u članu 218 Carinskog zakona, tako da ne potpadaju pod oslobađanje od PDV-a.
 
Jel ima jos neko da mu paket uopste nije stigao? Verujte platio bih i carinu i pdv samo da mi ne kradu pakete? Koga da hvatam za grlo?
 
Jel ima jos neko da mu paket uopste nije stigao? Verujte platio bih i carinu i pdv samo da mi ne kradu pakete? Koga da hvatam za grlo?

Imaju pravo da zaplene i kao vracaju prodavcu... moras ici u Vpjvodjanskoj 5 kad vidis da ti neki paket stoji na carini (nema otpreme)
 
Čovek na ES piše, citiram:

Nazvao jutros carinu u Novom Sadu da se raspitam za paket i usput pitao da li se nesto dodatno obracunava na posiljke do 50€, odnosno 70€. Radnik kaze da se obracunava PDV. Zasto, pitam, kad se ranije nije obracunavao? Odgovor: "E, druze, to je samo stigao faks sa direktivom od gore da od tog dana obracunavamo PDV na te posiljke i to na vrednost koja je naznacena na posiljci. Ni potpisa ko je naredio ni zbog cega". Znaci dobili su neku direktivu. Druga stvar je sto se to bas ne primenjuje strikno. Juce su mi stigla 2 paketa na koje nije obracunat PDV. Danas mi stizu jos 2 male vrednosti pa cu javiti malo kasnije da li je na njih obracunat.
 
Sve u svemu ne isplati se cimati za ovim nasim pilićarima, nego lepo platis paypalom da dodje na adresu nekom rodjaku iz zemalja mrske nam EU. I on ti sve lepo donese kad bude dolazio. Ili posalje po nekom. To je najbolje resenje za sve stvari skuplje od 10 evra. Još si siguran da ce ti stići. Ovim našim jajarama nedam više ni dinara.
 
Mojoj mami stigao prvi paket, naplaceno 400din.... naravno NS carina, nista se nece promenuti jer BG ne diraju
 
Jel ti to naručuješ na celu familiju? :)
 
Izgleda da je pravilo da nema pravila.

Nisam kući ali mi keva kaže da mi je na adresu u Bečeju stigao kablić iz UK, UTP Cat6, sa eBay, vrednost 1.59 funti.

Poštar ubacio u sandučić, na paketu piše "ne podleže carinjenju".

Šta li rade, da mi je znati...
 
Znaci dobili su neku direktivu.

Znači, lepo sam ja juče napisao, da je garant prvo usmeno, pa ako se niko ne buni, da će da anstave tako.... Samo mi je post obrisan, i moji i Zeljkovi ...

Onda, ne budite lenji, nego da zatršavamo PTT mejlovma , i da krene peticija ....

Ako treba i da se pred poštom okupi kritična masa.....
 
Valjda pred carinskom upravom i min. finansija? :)
 
Kakva je procedura kad kinez omasi vrednost paketa :) ? Npr. umesto 41 dolar napise 114$... :)
Kakva je procedura i sta raditi..?
 
Jel ima jos neko da mu paket uopste nije stigao? Verujte platio bih i carinu i pdv samo da mi ne kradu pakete? Koga da hvatam za grlo?
Ja čekam tri paketa, naručeno još pre puštanja Paypala
22. Marta i 10. Aprila poslato iz Honkonga i jedna poslat iz UK 15. Aprila
Navedeni rokovi isporuke su istekli, da li da počnem da brinem?
 
Kineska carina je zaplenila sve pakete i rade provere vec 3 nedelje.... komunjare bez mozga sta ces
 
Koliko su bredni paketi ?
Mozda kasne zbog haosa u nasim postama zbog dolaska pp.
 
Ma jok: is being processed for departure from Hong Kong as of 3-Apr-2013. i stoji u kini jos
 
Zna tako da bude sa Kinezima, jednostavno čitav svet poručuje odatle i desi se da nekada budu veća zagušenja, ne retko se odatle paketi čekaju preko mesec, mesec i po dana.
 
Ja sam naručio neku comp opremu, vrednost tek ispod 50€, jedan komad u pakovanju, ne sećam se šta je kinez napisao za vrednost uglavnom na carini su otpakovali paket, videli šta je unutra, napisali svoju procenu da to vredi 100$ i poslali mi "čestitku". Primio sam paket, platio poštaru ~1700 din dodatno i sutradan uputio žalbu sa sve skrinšotovima gde sam kupio i koliko sam platio, priložio i izvod sa kartice, bilo jedno 5-6 papira što sam im poslao (u Savsku 2, BG) i posle racimo 2 nedelje stiže odgovor (koji inače treba 5 puta pročitati ne bi li uspelo nešto da se nasluti o čemu pričaju) da se žalba odbija kao "nedozvoljena", u stilu nisi trebao da primiš paket nego da ga vratiš na ponovno carinjenje uz žalbu a pošto si već platio i pruzeo paket novac više nećeš videti...
 
Znaci ako primis onda ga primas, ko sto bi ona mala rekla:D
Tj, osnov za odbacivanje zalbe
 
Recimo da mi je takav utisak, ne tvrdim da sam u pravu.
Ukratko, prema članu 26. stav 7. iz zakona o PDV-u oslobođene su plaćanja PDV samo kategorije robe koje su oslobođene uvoznih dažbina po članovima 216 (gde upadaju i pošiljke do 70EUR od fizičkih lica) i 217 u Carinskom zakonu . Pošiljke male vrednosti tj do 50EUR, od pravnih lica se oslobađaju carine u članu 218 Carinskog zakona, tako da ne potpadaju pod oslobađanje od PDV-a.

Mislim da grešiš.
'Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaća na robu koja je oslobođenja od plaćanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaćanja, PDV se plaća po stopi od 18% ili 8% što zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.'

http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm
 
Upravo sam slusao gospodina Ocokoljica (upravnik carinske ispostave posta) na jutarnjem programu RTS-a ...!!!
Sto bi rekli šuknuli su nam ga ...
Kome do sad nije , samo da znate, biće mu naplaćivan PDV ...
PDV nece biti naplacivan samo za posiljke od fizickih lica ako su poklon.
Sve posiljke do 70e (pa i one do 50e naravno jer su od pravnog lica) koje su placene (dakle NISU POKLON od tetke, brata, prijatelja kineza, kuma amerikanca ...) ce biti oporezovane sa 8% ili 20% (zavisno koja je vrsta robe).
Jedino mi nije jasno sta ce biti sa posiljkama koje su pokloni od firmi, da li ce na njih biti placan pdv, jer znama da ponekad reklamni materijal (majice, kape i kojesta drugo) zna biti primljeno, ili dobijeno kao nagrada za ucestvovanje u kojecemu ...

Dakle PDV se placa na sve posiljke iz inostranstva koje su placene (kupljene) kako od fizickih tako i od pravnih lica, a u osnovicu za obracun PDV-a ulazi i postarina...

"ČESTITAM" !



@ MagicMaster to si ti "kriv", sluto jedan sto nasluti ... :D
 
Poslednja izmena:
Pregledao sam sad malo detaljnije Zakon o pdv, i Carinski zakon. Član 218 Carinskog zakona se stvarno ne pominje u Zakonu o pdv, znači mogu da naplaćuju PDV i za pošiljke do 50e koje su oslobođene carine. U pravu je dekius.
 
Zar vecina kineza ne stavlja po defu gift ( ne mora posebno da im se to trazi) na posiljke pre slanja ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno