Šta je novo?

Zimske gume

Nisam pametan. U principu ako je dot 2022 i ako su PRAVILNO SKLADIŠTENE onda bi trebalo da su dobre, odnosno kupuj slobodno, to je nova guma.
Kvaka je u tome kako da znaš da su bile pravilno skladištene
 
A i pitanje je kolika je usteda. Ako nisu bar za 1/3 jeftinije od dota 26, ja ih ne bih razmatrao.
 
Negde sam procitao (ispravite me ako gresim)da je maksimalna starost gume koja moze da se koristi do10 god,da posle toga smesa od koje je pravljena gubi svojstva
 
Apsolutno nije tačno
Može da "stoji" decenijama
 
Negde sam procitao (ispravite me ako gresim)da je maksimalna starost gume koja moze da se koristi do10 god,da posle toga smesa od koje je pravljena gubi svojstva
istinita tvrdnja. Preporucuje se do 10 godina jer nakon toga menja se struktura gume.. Postaje krtija. Za gume vecina ce reci 6-7 godina bez brige.
Sto kaze kolega iznad.. moze da stoji i decenijama ali iza supe kao potpora za neki nasip ili za pasivne kuce (kaskadno postavljeno). Ali za "voznju" nikako
 
Не знам колико може да стоји складиштена, правилно, али што се тиче вожње, да, 10 година и бацање. Баш ми се то десило у Марту ове године, Савина гума, дот 2016,никада не бих возио тако старе гуме, али то ми је радни ауто и купљен прошле године па нисам ни мењао ништа. Сума сумарум, отишао код вулканизера да ми закрпи гуму, она почела да се раздваја буквално, шишти ваздух на све стране, бацио обе одмах.
 
Standard je da da može da stoji do 5 godina ako je pravilno skladištena. Nakon toga može da se koristi još 5 godina maksimalno. Znači ukupno 10 godina i to ako su ispunjeni uslovi pravilnog skladištenja. Tako barem.kažu svi referentni izvori
 
Kvaka je u tome kako da znaš da su bile pravilno skladištene
Po stepenu diskoloracije. Ako crno nije crno nego bledi, ikako naginje ka sivoj, znači da je bilo izloženo starenju najčešće od sunca (UV), toplote (preko 35C) i sušenju u suvim sredinama. Guma odavno ne sadrži samo gumu koja je generalno otporna, nego i plastiku, silikon, sintetiku, aditive, hemiju itd. E oni se raspadaju brže pod UV zracima, zuzetno brže od kaučuk-gume i brže razgrađuju na toplom i suvom. Plus oksidacija i ozon takođe.

Tires are chemically complex materials containing more than 100 ingredients. Passenger tires typically consist of 48–51 % rubber (31 % natural, 21 % synthetic), 22–25 % carbon black, and various functional additives including sulfur, accelerators, antioxidants, softeners, and activators.
 
Guma za automobil je proizvod predviđen da trpi nenormalan stres. Uopšte nije lako pokvariti gumu čak i lošim skladištenjem, ako u startu nije lošije napravljena. Ja sam picajzla za čuvanje guma, točkova, auta, garaža, pritisci, sve po PS, ali dobio sam nekoliko Michelin PSS i PS4S korišćenih guma na poklon od drugara koji je promenio dimenziju, pa meni taman zapale njegove 19ice.

Uglavnom, nisam imao gde taj visak guma da stavim i stajale su godinama pored auta u garaži, poređane jedna na drugu, pritiskajući se međusobno, bez felni, što je po svim pravilima pogrešno.

Pre tri godine meni padne napamet da dve najbolje PS4S uzmem i stavim napred, umesto moje dve dot2018, poklonjene su dot2016.

Gle čuda, sve ful. Potrošio ih da budu gore od ovih koje sam skinuo i njih vratim, koje su isto tako bezveze stajale, i gle čuda, savršen balans, a ko zna kako ta guma drži leti i po mokrom kad se vozi oštro, zna o čemu pričam.

Sve u svemu, nije to ništa svileno, ne tripujte se previše.
 
Baš tako. Nekoliko puta sam pisao u tome, mada u letnjoj temi
Ponavljam - iole kvalitetniji pneumatici pristojno uskladišteni mogu da stoje decenijama. To šta pišu "referentni izvori" motivisano je finansijski.
Ako se neki raspadaju nakon desetak godina stajanja znači da su bili đubre od samog starta

P.S. pre par dana sam prisustvovao demontiranju Mišlenki starih 10 godina sa Mercedesa GLC 4M. Šara više od 5mm, pregazile mnogo
Čovek (domaći francuz) ih menja jer misli da su odslužile svoje, ne zato što ima problema sa njima
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno