Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

+1 za taj predlog, bukvalno godinu dana ces biti miran.

Na PS+ Extra od AAA igara imas TLOU1, Horizon 1 i 2, God of War, Ghost of Tsushima, Uncharted 4, Death Stranding, Returnal, Demon's Souls, Spider-Man, Miles Morales, Days Gone, sve AC osim najnovijeg plus jos stvarno brdo igara, nema greske, naci ces sigurno sta ti se svidja. Uzivaj 🙂
Nema TLOU1 ali ima Remaster ili Remake u onoj kolekciji z anove vlasnike PS5 sem ako ta kolekcija nije ukinuta, bese bilo price...

Da igre ne kupuj nego PS + extra pa kad dosadi a to mozda se i ne desi onda pikiraj specificne igre z akoje razvijes ukus dok gustiras PS extra.
 
Ok, na prvi deo sam mislio, verzija za PS4, iskreno pojma vise nemam kako se koja verzija tacno zove.

A kolekcija je jos tu, odlazi u maju.
 
Onda ima da se naigra do mile volje. Samo moraju iz kolekcije da se ubace u library igre da ne bi isparile posle maja, zar ne?
 
Moze li neko ko poznaje online kupovinu za PSN+/extra i PS igre u sitna crevca da mi ukratko objasni preko PM kako da prodjem najjeftinije sto se tice PSN+/Extra i igara..?

Takodje, jel moze preporuka i za neke dobre online/co-op/multiplayer igre koje su crossplatform? Prijatelji su mi na PC pa zbog toga.. 🥲
 
Evidentan je trend da se sve češće i na PC platformi izbacuju igre koje su bile rezervisane za specifične konzolaške platforme (doduše sa manjim vremenskim kašnjenjem), pa se stvarno postavlja pitanje zašto 700€ umesto u PS5 neutući u grafičku za PC, pogotovo ko ima PS4.

Kao prvo taj hardver je sigurno jači nego PS5 (na stranu optimizacija).
Drugo, PC i dalje ima multifunkcionalnu svrhu i mnogo više funkcija nego PS5, koji je obrni-okreni prvenstveno namenjen samo za igranje.

Kad se na tas stavi i činjenica da je broj najavljenih PS5 only naslova i dalje smešno mali, odluka stvarno nije teška...
 
Evidentan je trend da se sve češće i na PC platformi izbacuju igre koje su bile rezervisane za specifične konzolaške platforme (doduše sa manjim vremenskim kašnjenjem), pa se stvarno postavlja pitanje zašto 700€ umesto u PS5 neutući u grafičku za PC, pogotovo ko ima PS4.

Kao prvo taj hardver je sigurno jači nego PS5 (na stranu optimizacija).
Drugo, PC i dalje ima multifunkcionalnu svrhu i mnogo više funkcija nego PS5, koji je obrni-okreni prvenstveno namenjen samo za igranje.

Kad se na tas stavi i činjenica da je broj najavljenih PS5 only naslova i dalje smešno mali, odluka stvarno nije teška...
Ljudi skupljaju kolekcionarske primerke joypada, a ti preračunavaš gde treba da se iskoriste pare.
Svima je situacija drugačija, a rekao bih da jako mali broj ljudi bira između dva sistema.
 
Ljudi skupljaju kolekcionarske primerke joypada, a ti preračunavaš gde treba da se iskoriste pare.
Svima je situacija drugačija, a rekao bih da jako mali broj ljudi bira između dva sistema.
Ja samo pišem da jedan sistem - PS5 - sa logičkog aspekta postaje pomalo besmislen zbog cene i nedostupnostu u nekoj ne bundle formi, nedostatka eskluziva, a i cene samih igara (eto to zaboravih i to da napišem kao plus jednom a minus drugom sistemu, da su igre za PC znatno jeftinije pogotovo u današnje vreme uz mogućnost registracije na tursku, game pass opcija i sl...).

To pišem sa aspekta običnog korisnika a ne fanboja bilo kog sistema, jer sve je besmisleno (ili nije besmisleno) ako situaciju posmatraš kroz fanboj naočare...
 
Tesko da za 700e moze da se uzme PC koji ce moci da potera bilo sta od ovog danas, a kamoli igre u narednih 3-4 god.

Ortak spucao par hiiljada evra u konfu i i dalje kuka dok ja igram i ne razmisljam, tako da sve ima svoje.
 
Ma PC je posle onog horora sa kriptasima i cenama grafika ostao samo za hardcore gejmere.

Za ceo ostali svet...xbox, nintendo, sony.
Sto rece kolega, igras, uzivas i ne razmisljas.
 
Ni na kraj mi pameti nije bilo ništa o fanboy. Ljudi imaju love da učine sebi.
Neko želi da ima komad tehnike, neko kolekciju, neko baš voli da igra na velikom tv, nekima je lakše da daju deci konzolu umesto da sede na kompu...
Čini mi se da je ps5 vratio konzole radar posle stagniranja konzola. Prethodni nextgen talas nije bio to što je najavljeno. Posle mnoooogo godina, u svojoj okolini čujem da je nekome stalo da ima konzolu. Priča se o tome. PS4 nikome nije bio interesantan, za xbox jedva i da su čuli ljudi.
 
Tesko da za 700e moze da se uzme PC koji ce moci da potera bilo sta od ovog danas, a kamoli igre u narednih 3-4 god.

Ortak spucao par hiiljada evra u konfu i i dalje kuka dok ja igram i ne razmisljam, tako da sve ima svoje.
Izvinjavam se, nisam dobro pojasnio, ja sam gledao sa mog aspekta, gde mi je jedina slabija karika grafika (GF gtx1660S koja i dalje realno gura sve u p1080), pa sam sa tog aspekta pisao da mi se više isplati da pare utučem u grafiku umesto u PS5...
Jer imam PS4 i nemam osećaj da sam išta propustio u prethodne dve godine (oke, možda bi odigrao najnovijeg Ratcheta)...
 
Sve zavisi od coveka do coveka. Ja sam npr na PC vise modovao nego sam se igrao, na PS sam se sit naigrao. Sto ne znaci da ne bih mogao i na pc al drugi ekosistem vuce na druge stvari. Sto se igara tice nista nije uporedivo sa PC kad je narodna biblioteka na raspolaganju. I ono sto meni uopste ne nedostaje jeste gadjanje video settinga da izvucem najvise iz hardwarea da bih dobio najbolji prikaz uz najmanji drop fpsa. To sam umeo da cackam po sat vremena kad krenem novu igru, ovde samo play i vozi.
 
Izvinjavam se, nisam dobro pojasnio, ja sam gledao sa mog aspekta, gde mi je jedina slabija karika grafika (GF gtx1660S koja i dalje realno gura sve u p1080), pa sam sa tog aspekta pisao da mi se više isplati da pare utučem u grafiku umesto u PS5...
Jer imam PS4 i nemam osećaj da sam išta propustio u prethodne dve godine (oke, možda bi odigrao najnovijeg Ratcheta)...
Pa dobro, u toj situaciji PS5 jeste bacanje para.

Mada meni deluje da je PC gaming generalno mnogo skuplja zanimacija od konzola, uvek ima nesto da se dokupi, zameni, apgrejduje, bukvalno rupa bez dna.
 
Ja samo pišem da jedan sistem - PS5 - sa logičkog aspekta postaje pomalo besmislen zbog cene i nedostupnostu u nekoj ne bundle formi, nedostatka eskluziva, a i cene samih igara (eto to zaboravih i to da napišem kao plus jednom a minus drugom sistemu, da su igre za PC znatno jeftinije pogotovo u današnje vreme uz mogućnost registracije na tursku, game pass opcija i sl...).

To pišem sa aspekta običnog korisnika a ne fanboja bilo kog sistema, jer sve je besmisleno (ili nije besmisleno) ako situaciju posmatraš kroz fanboj naočare...

Igre za Sony su redovno na sniženjima, za male pare možeš kupiti šta hoćeš, sem baš najnovijih naslova. Sad je bila Valhalla za 20$, WD Legion za 11$, CP2077 25$, itd. Nije baš da je većina igara 70$.
Pa dobro, u toj situaciji PS5 jeste bacanje para.

Mada meni deluje da je PC gaming generalno mnogo skuplja zanimacija od konzola, uvek ima nesto da se dokupi, zameni, apgrejduje, bukvalno rupa bez dna.

Ja sam preko 30 godina igrao isključivo na PC. Od kada imam PS5 mogu reći da mi igranje nikad udobnije bilo nije. PS5 uz dobar tv, vrh.
 
Polako ni ne vredi uzimati igre, bolje cekati da se pojave kao mesecne besolatne :) ja sam recimo jako hteo odugrati Hogwarts ali sam skontao koliko nemam vremena uopste da igram, bice to dobro i dogodine.

Imam PC, imam i PS5 ali mnogo vise volim da sednem uz PS5, iako je i pc povezan na tv. Jednostavno je super zavaliti se i krenuti odmah sa igrom.
 
Zaboravih jos 2 stvari, igre realno ne treba ganjati kad tad dodju na PS plus. Ili kupiti na novom nalogu pa po prelasku prodati, sto cu ja sa Ragnarkom uskoro da uradim. I druga stvar ako se gleda dal uzeti 5 a imas 4, pa ja da sam imao 4 ne verujem da bih uzeo 5icu pogotovo ako je 4ka pro, ne patim od 30fps glavobolje niti da mi grafika izuva.
 
Da ovo što @emaremare kaže uključiš i ne misliš da li je šta i koliko kompatibilno jeste realna prednost konzola u odnosu na PC...
Zaboravih jos 2 stvari, igre realno ne treba ganjati kad tad dodju na PS plus. Ili kupiti na novom nalogu pa po prelasku prodati, sto cu ja sa Ragnarkom uskoro da uradim. I druga stvar ako se gleda dal uzeti 5 a imas 4, pa ja da sam imao 4 ne verujem da bih uzeo 5icu pogotovo ako je 4ka pro, ne patim od 30fps glavobolje niti da mi grafika izuva.
krastavac @njikolaj i @emaremare po toj logici možeš čekati i da dođu na PC...

Ja i dalje uzimam za PS4 eskluzive jer ih drugačije ne bih odigrao...

Za udobnost igranja se slažem da je konzola u prednosti, ali samo u sferi optimizacije, jer na konzoli ne postoji potreba da se korisnik oko toga aka, a što se tiče fotelja-tv priče, pa to sve može i na PC...

Ideja da odigraš igru pa prodaš je potpuno legitimna, i sam to radim, retko koju igru od starta želim da je zadržim pa je kupim direktno na moj glavni nalog...

EDIT: Jedina prednost koju sam ja primetio da kada kupim igru istu stvarno i igram (važi i za PS4 i za PC), dok onu koju dobijem besplatno ili u okviru nekog servisa (PS Plus ili GP) sve češće uopšte ni ne instaliram... Ne umem to da objasnim, valjda volim da imam izbor i igram ono što sam sam izabrao, a ne nešto što mi je neko dao u okviru neke pretplate...
 
PS5 i OLED tv, best possible setup. Takav za komp bi mi trebao jedno 5K evra sada. Neka hvala, dosta mi je sto sedim na poslu po ceo dan na kompu, lepse mi je da se zavalim u udobnu garnituru i odigram par sati nesto sa vremena na vreme. Ceo zivot PC gamer, nekad mi je ta zamisao bila nezamisliva, ali sa vremenom se sve promeni.
 
Kad se na tas stavi i činjenica da je broj najavljenih PS5 only naslova i dalje smešno mali, odluka stvarno nije teška...

To očigledno nije dovoljno veliki razlog da opadne interesovanje za PS5 i da gejmeri masovno pređu na PC kao primarnu gejming platformu. Da bi se to desilo nije dovoljno da broj najavljenih naslova bude mali nego da se dođe do situacije da developeri masovno krenu da napuštaju platformu tako da ti to parče hardvera praktično ostane neupotrebljivo (ili drastično manje upotrebljivo u odnosu na ono što nudi konkurencija). Nije da nije bilo takvih situacija (da spomenem Atari i Segu) ali mislim da Sony, za sad, drži solidnu poziciju na gejming tržištu i ne očekujem neke drastične promene, makar ne u bližoj budućnosti.
 
a što se tiče fotelja-tv priče, pa to sve može i na PC...
Ovo se svuda na internetu provlači kao argument, a uopšte nije tako jednostavno kao što izgleda. Čuveno pitanje "Pa jel ti toliko teško da ubodeš hdmi kabl iz pc-a u tv?"

To je moguće samo u nekoj "momačkoj" sobi gde je sve po tvome, pc neposredno pored tv-a, sve podređeno tome. Ili kod ljudi koji koriste pc, a konzola im je tu na stolu onako usput, pa im je svejedno gde igraju.

Zamisli da recimo imaš neku relativno ok dnevnu sobu, veliki tv na logičnom mestu, sve lepo sređeno.

PC vrlo često nije u takvoj sobi i sta onda radiš? Povezivanje kablovima kroz zid? Bežični miš i tastatura? Sve vrlo nepraktično...

Čak i kad je pc blizu I sve ti je na dohvat ruke, vrlo brzo izlete problemi. Kompletno iskustvo je vrlo neudobno, ne dok igraš igru, nego sve pre I posle toga.

Evo samo par stvari:

- Žongliranje sa različitim podešavanjima za dva različita displeja (vsync da ili ne, ograničavanje frame rate-a nije isto za oba npr, freesync/gsync na jednom ima, na jednom nema, pa nije bas za ista podešavanja itd)

- Vrlo često te situacija tera da ustaneš "samo nešto da klikneš, krastavac", jer se desila neka glupost. Logično, jer je iskočio neki meni koji podrazumeva miša ili neka greška.

- Svaki joypad jeste moguće koristiti na pc-u i to je stvarno prednost, ali button prompts neće biti kako treba ni za šta osim za xbox joypad osim u retkim slučajevima, pa si osuđen da gledaš jedno, a pritiskaš drugo ako koristiš ps kontroler.

- "Kultura" takvog rada i celog iskustva je malo jadna. Kad uporediš sa UI-em koji lepo izgleda, dizajniran je za upravljanje samo joypadom u svakom trenutku i predviđen za tv (veličina svega itd), nije za poređenje. Mnogo više sam očekivao od valve-a sa big picture modom (sada je to interface sa steam deck-a). I dalje je to prilično amaterski odrađeno i vrlo diskutabilne funkcionalnosti, iako ispod haube ima vrlo naprednih stvari kao steam input, recimo. Nije dovoljno dobro rešenje i opet ne možeš da se osloniš samo na joypad, svuda problemi.

Ja razumem pc all the way priču, ulaganje u hardver ko ima entuzijazma, želje i novca, to je priča za sebe. Ipak je ovo hardver forum, ljudi to vole, ps5 je više kao neka alternativa. Ali reći da samo možeš da povežeš na tv i to je to je daleko od istine, nažalost.

I uopšte, potpuno dva različita iskustva igranja. Jedno je ultra fokusirano, drugo ništa manje kvalitetno, ali generalno ležernije iskustvo. Čak i da imaš Herman Miller stolicu, idealan sto i sve ostalo, to nije relaxed varijanta, nego upravo suprotno. Sediš za stolom kao da radiš i napet si k'o struna. Konzola + tv je drugi fazon.

Iako volim i jedno i drugo, zaključio sam da se sa godinama neke stvari dešavaju i počinju da ti znače sitnice koje klincu ne bi pale na pamet. Kad nečim ne moraš da se baviš, to nema cenu, a kao mlađi bi se vrlo rado bavio time ceo dan.

Udobnost/zdravlje, takođe. Klinac ne misli o tome i jedva čeka da sedne za sto posle škole, a kad se dođe u neke godine, sedenje za stolom samo po sebi ne može da bude cool, može samo da bude nešto što tolerišeš dok možeš. Kao što nikad ne bih izabrao sto i radnu stolicu da se opustim i pogledam film, krastavac. Druga priča skroz...

Tako da, kad se dođe u neke godine i vidiš te priče iznova i iznova po forumima, ostaje samo da pustiš nove klince da to prolaze polako.

A razumem i nekoga ko i pored cele ove priče jednostavno voli pc/hardver fazon, igra mu se samo fps na joypadu i i dalje ima snage i volje za taj pristup. Šta god ja pričao njemu se više sedi za stolom nego bilo šta od pomenutog, tako da za neke ljude i nema alternative, stvarno.

Pričam generalno, Kure... Tvoj post me je samo podstakao, tebe ne računam tu, naravno :).
 
Poslednja izmena:
Id kako sam nabavio svoju prvu konzolu (PS4, 2015), vise se ne gram na PC-u a bio sam PC igrac vise od 15 godina. PS4 mi tada nije bio u planu ali je iskrsla extra ponuda kojoj nisam mogao da odolim. U medjuvremenu sam nabavio sve aktuelne konzole i nikada se ne bih vratio na PC. Jednostavno, iskustvo je neuporedivo udobnije a nemam vise ni zivaca ni vremena da stalno nesto podesavam, da jurim nove drajvere ili da radim upgrade svake godine - to vise nije za mene.

Naravno, PC je za neke stvari nezamjenljiv - npr, kupio sam laptop sa pristojnom grafikom samo zbog Virtual Pinball-a ali ne pamtim kada sam nesto od igara stvarno pokrenuo na PC-u.

Inace, ne slazem se da nema smisla uzeti PS5 - treba samo videti kako izgledaju GoW Ragnarok, HZD Forbiden West ili Ratchet na velikom ekranu uz HDR - pravo uzivanje.
 
Sve zavisi od coveka do coveka. Ja sam npr na PC vise modovao nego sam se igrao, na PS sam se sit naigrao. Sto ne znaci da ne bih mogao i na pc al drugi ekosistem vuce na druge stvari. Sto se igara tice nista nije uporedivo sa PC kad je narodna biblioteka na raspolaganju. I ono sto meni uopste ne nedostaje jeste gadjanje video settinga da izvucem najvise iz hardwarea da bih dobio najbolji prikaz uz najmanji drop fpsa. To sam umeo da cackam po sat vremena kad krenem novu igru, ovde samo play i vozi.
Kad se setim koliko sam vremena izgubio na modovanom Shadow of Chernobyl, igraš 2 sata pa 4 tražiš rešenje po njihovom forumu za error code koji iskače :) PC za igre nikad više bukvalno
 
Id kako sam nabavio svoju prvu konzolu (PS4, 2015), vise se ne gram na PC-u a bio sam PC igrac vise od 15 godina. PS4 mi tada nije bio u planu ali je iskrsla extra ponuda kojoj nisam mogao da odolim. U medjuvremenu sam nabavio sve aktuelne konzole i nikada se ne bih vratio na PC. Jednostavno, iskustvo je neuporedivo udobnije a nemam vise ni zivaca ni vremena da stalno nesto podesavam, da jurim nove drajvere ili da radim upgrade svake godine - to vise nije za mene.

Naravno, PC je za neke stvari nezamjenljiv - npr, kupio sam laptop sa pristojnom grafikom samo zbog Virtual Pinball-a ali ne pamtim kada sam nesto od igara stvarno pokrenuo na PC-u.

Inace, ne slazem se da nema smisla uzeti PS5 - treba samo videti kako izgledaju GoW Ragnarok, HZD Forbiden West ili Ratchet na velikom ekranu uz HDR - pravo uzivanje.
Ja sam zaključak "da mi u ovom momentu možda i ne treba PS5, nego je bolje da pare preusmerim za kupovinu nove grafičke" doneo na osnovu mog slučaja - solidan PC i PS4 - što implicira da i GOW:R i HZD:FW mogu igrati i na PS4 (uostalom i imam ih kupljeno), a tvrd ti stojim da nisam grafik whore da nešto patim što iste ne mogu da vidim na PS5 HW...

Razumem @Ivan® argumente, međutim i tu se ne mogu pronaći, jer imam svoj man cave gde mi je sve podešeno kako mi odgovara, pa nemam ova cimanja sa instalacijama i sl, koja je on nabrojao, a koja svakako jesu objektivan problem i ograničavajuć faktor za PC only korisnika...

Ukratko osnovni razlozi zbog kojeg nikad neću odustati od PC gejminga (osim ako budem morao zbog ovih suludih cena HW ili nečeg trećeg) su:
  • znatno niže cene igara i u oficijelnim prodavnicama i u "narodnoj kuhinji" u odnosu na PS,
  • multifunkcionalnost PC u odnosu na PS (dakle PC svakako nije gaming only platforma),
  • FPS igre i real time i potezne strategije (ne treba da obrazlažem),
  • fleksibilnost (modovi i sl),
  • a sa druge strane (identičan komfor) u smislu TV, fotelja,

pa sam spreman da pređem preko poneke mane koje idu uz PC gaminig - drajveri, ponekad neoptimizovanost i sl...

Na kraju ne nagovaram ja nikoga ni na šta, iznosim moje razmišljanje da mi je trenutno dobar PC plus PS4 sasvim dovoljno za moje gaming potrebe i da sa tim setupom imam više opcija nego sa PS5...

EDIT: Naravno ne kažem da ću odoleti predstojećim slim i PRO izdanjima PS5, ali ovu osnovnu verziju (čitaj prvih 4 godine od izdavanja PS5) mogu komotno preskočiti...
 
Kako ono gejming posle tridesete
-kupujes igre za koje nemas vremena digras
-kazes u petak vece, jao konacno sam free ima digram celu noc, nemo neko da me cimao negde...zaspes posle 30 minuta
-stavljas krupnija slova 😱
-lakse bre upalis konzolu i pikas igru odmah, nego da se cimas s podesavanjima kompa, konfiguracijom, ovim onim
 
Nazad
Vrh Dno