Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Ovo se svuda na internetu provlači kao argument, a uopšte nije tako jednostavno kao što izgleda. Čuveno pitanje "Pa jel ti toliko teško da ubodeš hdmi kabl iz pc-a u tv?"

To je moguće samo u nekoj "momačkoj" sobi gde je sve po tvome, pc neposredno pored tv-a, sve podređeno tome. Ili kod ljudi koji koriste pc, a konzola im je tu na stolu onako usput, pa im je svejedno gde igraju.

Zamisli da recimo imaš neku relativno ok dnevnu sobu, veliki tv na logičnom mestu, sve lepo sređeno.

PC vrlo često nije u takvoj sobi i sta onda radiš? Povezivanje kablovima kroz zid? Bežični miš i tastatura? Sve vrlo nepraktično...

Čak i kad je pc blizu I sve ti je na dohvat ruke, vrlo brzo izlete problemi. Kompletno iskustvo je vrlo neudobno, ne dok igraš igru, nego sve pre I posle toga.

Evo samo par stvari:

- Žongliranje sa različitim podešavanjima za dva različita displeja (vsync da ili ne, ograničavanje frame rate-a nije isto za oba npr, freesync/gsync na jednom ima, na jednom nema, pa nije bas za ista podešavanja itd)

- Vrlo često te situacija tera da ustaneš "samo nešto da klikneš, krastavac", jer se desila neka glupost. Logično, jer je iskočio neki meni koji podrazumeva miša ili neka greška.

- Svaki joypad jeste moguće koristiti na pc-u i to je stvarno prednost, ali button prompts neće biti kako treba ni za šta osim za xbox joypad osim u retkim slučajevima, pa si osuđen da gledaš jedno, a pritiskaš drugo ako koristiš ps kontroler.

- "Kultura" takvog rada i celog iskustva je malo jadna. Kad uporediš sa UI-em koji lepo izgleda, dizajniran je za upravljanje samo joypadom u svakom trenutku i predviđen za tv (veličina svega itd), nije za poređenje. Mnogo više sam očekivao od valve-a sa big picture modom (sada je to interface sa steam deck-a). I dalje je to prilično amaterski odrađeno i vrlo diskutabilne funkcionalnosti, iako ispod haube ima vrlo naprednih stvari kao steam input, recimo. Nije dovoljno dobro rešenje i opet ne možeš da se osloniš samo na joypad, svuda problemi.

Ja razumem pc all the way priču, ulaganje u hardver ko ima entuzijazma, želje i novca, to je priča za sebe. Ipak je ovo hardver forum, ljudi to vole, ps5 je više kao neka alternativa. Ali reći da samo možeš da povežeš na tv i to je to je daleko od istine, nažalost.

I uopšte, potpuno dva različita iskustva igranja. Jedno je ultra fokusirano, drugo ništa manje kvalitetno, ali generalno ležernije iskustvo. Čak i da imaš Herman Miller stolicu, idealan sto i sve ostalo, to nije relaxed varijanta, nego upravo suprotno. Sediš za stolom kao da radiš i napet si k'o struna. Konzola + tv je drugi fazon.

Iako volim i jedno i drugo, zaključio sam da se sa godinama neke stvari dešavaju i počinju da ti znače sitnice koje klincu ne bi pale na pamet. Kad nečim ne moraš da se baviš, to nema cenu, a kao mlađi bi se vrlo rado bavio time ceo dan.

Udobnost/zdravlje, takođe. Klinac ne misli o tome i jedva čeka da sedne za sto posle škole, a kad se dođe u neke godine, sedenje za stolom samo po sebi ne može da bude cool, može samo da bude nešto što tolerišeš dok možeš. Kao što nikad ne bih izabrao sto i radnu stolicu da se opustim i pogledam film, krastavac. Druga priča skroz...

Tako da, kad se dođe u neke godine i vidiš te priče iznova i iznova po forumima, ostaje samo da pustiš nove klince da to prolaze polako.

A razumem i nekoga ko i pored cele ove priče jednostavno voli pc/hardver fazon, igra mu se samo fps na joypadu i i dalje ima snage i volje za taj pristup. Šta god ja pričao njemu se više sedi za stolom nego bilo šta od pomenutog, tako da za neke ljude i nema alternative, stvarno.

Pričam generalno, Kure... Tvoj post me je samo podstakao, tebe ne računam tu, naravno :).
Meni je komp vec 15 ak god u dnevnoj u htpc kucistu sa wireles tastaturom, ne smeta uopste i igralo se lepo. DS4 gamepadi i cepaj pre toga Xbox one gamepadi i ko zna koliko Logitech i jeftinijih varijanti koje su zavrsile na groblju gamepadova. Ali i pored toga kako smo i vec ustanovili ne moze da se poredi sa upali i igraj konzolnim iskustvom. Komp sad sluzi za poneki naslov koji od bugara zajmim da vidim kako je mada i to sve redje i redje... I kao plex server, mada vise i za to mu opada upotreba od kad korisitm stremio, eto eventualno za sinhronizovane crtace da pleksuje...
 
Ukratko osnovni razlozi zbog kojeg nikad neću odustati od PC gejminga
Nema potrebe ni u kom slucaju odustajati od PC gaminga, cak i da AAA naslove igras na konzolama. Kao otvorena platforma, PC ce uvek nuditi milion malih stvari koje ce bez ikakvih prepreka prvo tu da se pojave. Cak je otislo u drugu krajnost, da sad ima toliko toga, da prosto ne znas gde pre da gledas, a opet ne iskace nista toliko znacajno. Malo pocinje da podseca na android gaming ili tako nesto. Svi se bore za deo kolaca i za vreme ljudi, a vremena je tacno onoliko koliko ima, uvek isto, a verovatno i sve manje kako smo krenuli.

Opet je pitanje filozofije i pristupa. Da sam mladji, vrlo rado bih kopao po djubretu da nadjem nesto kvalitetno, a danas kad nemam vremena da probam kako zelim ni znacajne AAA naslove (cak i one retke po mom ukusu), to deluje kao nemoguca misija.

Ali opet, lepo je imati sve na raspolaganju, pa kako se ko snadje. Da je ovo PC scena iz 90-ih recimo, ne bismo ni vodili ovu diskusiju i sve bi imalo smisla, dovoljan bi bio samo jedan pogled na ekskluzivne PC centric igre. Ovako imas prakticno isto na obe strane i samo se svodi na pristup i novac. Ja bih se rado vratio na ono staro, iako je bilo skupo i ludo svake godine :D. Bar si svakog MESECA mogao da odigras poneku znacajnu PC igru.
 
Da li je bitno jel mi je PSN nalog na americkom ili evropskom regionu kada imam PS4 igru i hocu da instaliram PS5 upgrade/patch ako je dostupan? Drugar mi rece da ako sam na US regionu i hocu da skinem upgrade igre sa stora, onda mora da bude na evropskom nalogu/regionu..
 
Tako je, koji je region disk taj region treba da bude nalog posle kad odradis upgrade mozes da igras sa drugih naloga na konzoli.
 
Uzeo da igram Astro's Playroom.. Cim sam usao u igru, odmah kez od uveta do uveta, smejem se i uzivam ko malo dete :D

Smor za account.. probao da napravim UK nalog i trazi mi potvrdu identiteta, sken lica, LK ili telefon valjda.. uzas :(
 
Ozbiljno? To je nesto bas novo onda, katastrofa.

Probaj neku drugu evropsku zemlju, trebalo bi da radi koja god da je drzava, mozda cak na srpskom nalogu moze da radi.
 
Uzeo da igram Astro's Playroom.. Cim sam usao u igru, odmah kez od uveta do uveta, smejem se i uzivam ko malo dete :D

Smor za account.. probao da napravim UK nalog i trazi mi potvrdu identiteta, sken lica, LK ili telefon valjda.. uzas :(
Sken lica? Ja pravio skoro UK nalog nista mi nije trazio.
 
Kao neko ko se igrao na Windowsu skoro ceo zivot, moram priznati da me je PS5 odusevio, i to bas-bas. Kako sam usao u Astro's Playroom, odmah sam krenuo da se kezim i kliberim od srece ko malo dete.. Haptic feedback u toj igri je nesto neverovatno, krivo mi je sto druge igre nisu toliko to implementirale. A tek o odzivu okidaca da ne govorim.

Sledece sto sam uzeo da igram je Horizon prvi deo, jeste da je Horizon izasao pre 6 godina i da je izasao i za Windows, ali ja sam ga prvi put igrao juce na PS5.. Igra je stvarno remek delo i ne moze se porediti sa smecem koje sam do sad igrao na kompu. Malo je reci da sam ostao da igram do nekih 2 ujutru 😀 Cak i pored mog ocajnog snalazenja oko mrdanja kamere na stiku, trebace mi vremena da se naviknem na gamepad 😅

Jedino negativno za sad je sto sam se oko kreiranja naloga drndao nesto duze nego sto bih voleo, i sto je Horizon (sa diska) konzola posle skidala jedno 30gb pa je potrajalo.
 
Bukvalno sam istu reakciju imao... Sad mi vise ne pada na pamet da se vracam na PC
 
Ovo je Beta update ili public?

Dodatno pitanje da li je neko uspesno odradio PSN gift card/ dopunu wallet-a za Turski nalog, i kako?

Hvala.
 
Ovo je Beta update ili public?

Dodatno pitanje da li je neko uspesno odradio PSN gift card/ dopunu wallet-a za Turski nalog, i kako?

Hvala.
Ako sam dobro shvatio istražujući malo u poslednje vreme, Sony je ukinuo PSN poklon kartice za Tursku. Sada je moguće koristiti samo fizičku tursku karticu ili neki od zaobilaznih načina (pominjala se neka kripto kartica, ali izgleda da ni ona ne može više da se otvori van UK). @nemanja123 ostavi u nekoj od tema link ka postupku za pravljenje turske kartice, možda tako. Takođe, videh da ima raznih oglasa za turski PSN, ali ne znam baš koliko je to pouzdano.
 
Mislim da to niko ne zna, uglavnom je sredinom meseca koliko sam uspeo da ispratim. Horizon Forbidden West je bio dodat oko 20og februara tek
 
Pozdrav svima, moze li neko da mi kaze koji region je najbolje izabrati za kreiranje glavnog naloga koji bi se koristio za skupljanje trofeja i kupovinu igrica i zasto bas taj region odabrati..
Hvala unapred i prijatan dan..
 
^ Prvi post u temi "PS5 - Šta treba znati":
 
Šta mislite za Diablo IV da li ga uzeti na disku ili preorder na US nalog koji jedino imam. Pitam zbog servera jer bi ga igrao sa prijateljima.
 
@Marezz i @CarnX Nije da pokrečem nekakav rat po tom pitanju, nego me interesira kupovina PS5, isto kao vlasnika, ali i više nego dobre PC konfiguracije.
Ono što me zanima, sa kakvih ste konfiguracija prešli na PS5, obzirom da ste izuzetno oduševljeni viđenim ?
 
Iznajmi na dva dana i sam ces videti da li je za tebe ili ne. Da li ti je grafika zadovoljavajuca i slicno...
 
Meni PS5 skuplja prašinu. Završio Ragnarok i ne verujem da ću ga paliti do Spider-Man 2 i Death Stranding 2. Slična situacija mi je i sa SeriesX konzolom.
 
@Marezz i @CarnX Nije da pokrečem nekakav rat po tom pitanju, nego me interesira kupovina PS5, isto kao vlasnika, ali i više nego dobre PC konfiguracije.
Ono što me zanima, sa kakvih ste konfiguracija prešli na PS5, obzirom da ste izuzetno oduševljeni viđenim ?
Pazi, ja sam presao sa konfiguracije koja ima relativno ok procesor (r5 3600), ok ram, ali je graficka smece (rx 470). Kod mene je bilo, ili RTX 4080/RX 7900 XTX ili PS5, pa sam odlucio da ipak ne zelim da dam 1200+ evra na graficku i odlucio da umesto toga kupim Soni 5 i da kusur potrosim na brdo igara a mozda i da probam taj VR vec jednom. Takodje sam hteo da vidim i ja kako je biti konzolaski pezent, i ispostavilo se da je zapravo jako lepo biti konzolaski pezent. Odmah pri prvom ulasku u sistem i igranju se vidi da je Soni ulozio dosta vremena i novca da igracko iskustvo bude sto bolje. Jedino me nervira njihov jajarski potez gde me kakuju da moram da placam online multiplejer, ali sve im je oprosteno cim udjem ponovo u Horizon <3
 
@Marezz i @CarnX Nije da pokrečem nekakav rat po tom pitanju, nego me interesira kupovina PS5, isto kao vlasnika, ali i više nego dobre PC konfiguracije.
Ono što me zanima, sa kakvih ste konfiguracija prešli na PS5, obzirom da ste izuzetno oduševljeni viđenim ?
Pazi, ja sam od srednje skole PC gamer sto je od mnogo davno... :)
konzole sam igrao u periodu osnovne skole (nintenda nes koji sam imao, a segu i PS igrao po igraonicama)... Do skoro mi nikad nije padalo na pamet da kupujem konzolu, uvek sam vise voleo dobar komp za igre i sve ostalo...

Glavni razlog sto sam kupio konzolu je sto mi je riknula graficka u najgorem trenutku i nisam imao nameru 1000-1500e da dam za novu mid range graficku... Druga stvar je sto se malo promenio zivot... Radim za kompom 8-10 sati, kad dodjem kuci ne gleda mi se u monitor... Jednostavno sam hteo promenu...

Razlike koje sam primetio izmedju konzole i kompa:
Multiplayer (MP na dalje) igre koje sam igrao WOT i CS GO ne mogu da zamislim da igram na PS i dalje... Ali posto ih vise i ne igram, nije mi toliko bitno...
Sve ostale igre su mi mnogo veci uzitak... Igram ispred tv od 65", zavaljen u krevet, fotelju, sedim na podu, stojeci, dok drzim bebu koja spava... Ma bukvalno ti cela soba na raspolaganju da se udobno smestis...
Sto se tice grafike/detalja/izgleda igara - ja stvatno ne primecujem neku razliku izmedju PS i PC - ne kazem da nema, ali to se tesko primeti ako nemas sa cime da poredis... A sigurno neces da palis igru na obe platforme i poredis... Svakako, ni ja nisam tolika picajzla, bitno da lepo izgleda, sad da li su detalji u full ili ne, nije bitno... jedino mi bitno da je 60hz :) To bas primecujem...
Dzojstik mi je bas osvezenje posle tastature i misa, a imam dobrog misa (ovo je subjektivni osecaj, mozda samo prija promena)...
Na PC sam igrao MP igre iskljucivo sa drugarima online... Ovde igram MP igre i sa drustvom, zenom, decom ispred TV uz pivo i grickalice, sto mi je stvarno extra... Zadnji put smo tako igrali PES neke 2010 godine...

Mozda se setim jos necega, ili pitaj ako te nesto zanima...
 
Iznajmi na dva dana i sam ces videti da li je za tebe ili ne. Da li ti je grafika zadovoljavajuca i slicno...
Ma nema potrebe za iznajmljivanjem, obzirom da sam posjedovao sve PS konzole do sada i to neke i po više komada.
PS5 sam do sada odgađao, a sad kad su cijene pale, mislim se dal uzet ili ne.
Nekako mi se čini da je onaj razlog zbog kojeg sam prvnestveno bio na PS-u, a to su ekskluzive, izlapio.
Da se razumijemo, uvijek sam više preferirao PS nego PC, ali više ni sam nisam siguran dal mi je to bacanje noavaca ili ne.
PC mi je dosta dobar, RTX3070,R5 5600X, 32gb rama...., ali i dalje me hvata želja za nekim igrama, kao što su Ghost of Tsushima, The Last of US i HZD Forbiden West, jer sam prodao PS4 prije nego i odigrao.
 
Nazad
Vrh Dno