Rhisonicus
Cenjen
- Učlanjen(a)
- 17.02.2014
- Poruke
- 1,431
- Poena
- 110
Pozdrav svim članovima, opet
Evo posle punih 7 godina red je došao na moje novo “upustvo” za novu generaciju Playstation konzola 
Trudiću se da pišem identično kao i temu o prethodnoj generaciji ali ću svakako gledati da ovde bude naprednije.
I naravno, kao i ona stara tema i ovde će prvi post da se ažurira kad god budu bile neke malo veće promene.
Generalno, u odnosu na PS4 sam user interface kod PS5 nije mnogo drugačiji - opcije na ekranu, settings deo, PS Store prodavnica sve je u određenoj meri ostalo tu, čak i u istom rasporedu. U smislu funkcionalnosti i snalaženja u operativnom sistemu i PS3, PS4 i PS5 su dosta slični i ko poznaje jedan znaće da se snađe i u drugom. E sad, estetski izgled operativnog sistema je dosta drugačiji (čak malo podseća na PS3) ali najbitnije funkcije su tu i dalje sa određenim proširenjem.
To je bio uvod
Sada da počnemo polako. Pratite moje korake pre nego što upalite Playstation 5 konzolu (ne znači bukvalno, ovo je i za one koji duže koriste PS5)
Idemo redom:
- Kada je upalite, moraćete da napravite novi (svoj) USER nalog, odnosno PSN account (u daljem tekstu: nalog). Idete na Add user, pa Add a User to this PS5 (leva strana) i onda na “Get Started”. Posle toga sistem će vas pitati da se ulogujete ali ako nemate PSN nalog onda morate da ga kreirate putem opcije “Create an Account” i dalje pratite korake. Možete imati ukupno 16 naloga, što je vama sada trenutno nebitna stvar. Za sada fokus je na jednom nalogu, tačnije VAŠEM nalogu. Njega pravite čim upalite konzolu (možete da uradite isto i sa računara ili telefona). Bitno je da se opredelite iz koje ste zemlje, a budući da Srbija ne postoji, a i da postoji opet ne bi imala nikakve adekvatne popuste niti jeftinije cene, odlučujemo se za dva izbora, ili US nalog ili UK nalog. Dakle, od zemalja birate ili United States ili United Kingdom. Ja lično savetujem da imate OBA naloga, iz razloga što su cene promenljive, i nekad je bolji popust na jednom regionu a nekada na drugom. I US i UK nalog mora sadržati POSTOJEĆU adresu ali iz TIH ZEMALJA! Dakle, u polja vaše adrese i vaših podataka, jedino što je “istinito” je vaše ime i prezime! Za ostalo morate uneti neku postojeću, ali “lažnu” adresu iz UK ili US. Za to je najbolje otići na google i uzeti adresu nekog hotela, i priča je završena.
NAPOMENA: za US nalog, birajte neku adresu iz sledećih država: Montana, Alaska, Delaware, New Hampshire ili Oregon, jer porez na prodaju tamo ne postoji (sale tax).
Jedan video o user interfejsu:
- Kupovina na PS Store-u/dopuna wallet-a - Postoji dosta sajtova za kupovinu digitalnih kodova i preko njih uzimate dopune određenih iznosa (10, 20, 50, 100 dolara ili funti). Kada kupite kod kucate ga u vašem nalogu (useru) u Playstation Store prodavnici (kada udjete u Store skroz desno videćete srce, korpu i tri tačke, kliknete na te tri tačke i idete do polja Redeem Code i tamo kucate kod). Taj novac se od sada nalazi u vašem wallet-u i možete kupovati šta god želite u PS Store prodavnici.
- PS+ Pretplata (ako hoćete možete uzeti, ako nećete ne morate) - Ona služi i mora se posedovati da bi se igralo online (recimo sa vašim prijateljem koji kod sebe kući isto ima PS5 konzolu), jer igre nećete moći igrati online ako ne posedujete tu pretplatu. Bez nje ćete moći igrati samo singleplayer ili multiplayer na vašoj konzoli sa još jednim džojstikom. Ali ne može online sa nekim drugima u zemlji ili inostranstvu. Na godišnjem nivou košta oko 60$ (na popustu padne i na 30$) i za to vreme vi mesečno dobijate i 2-3 besplatne igre, razne druge popuste, mogućnost igranja online itd, ali sve to dok posedujete PS+ pretplatu. U momentu kada ona istekne, nemate više ništa od mogućnosti koje ste imali, niti igranje igara koje ste na taj način skinuli, niti igranje online, niti popuste itd, sve dok NE OBNOVITE pretplatu. Kada obnovite, opet vam se dozvoljava pristup igranju igara koje ste dobili preko pretplate itd. OVO NE VAŽI ZA IGRE KOJE STE KUPILI, SAMO KOJE STE DOBILI FREE. PS+ pretplata se može uzeti i na manje od godinu dana – 3 meseca i 1 mesec. Najbolji način uzimanja PS+ pretplate je takodje preko nekih shop sajtova, gde kao što sam gore naveo kupujete za određeni period i dobijate kod (šifru) koju ukucavate u PSN nalog, tačnije u PS Store na konzoli i idete skroz desno do tri tačke (pored korpe) i kada kliknete na te tri tačke videćete opciju Redeem Code, tamo ga kucate i automatski dobijate PS+. Ovo isto važi za bilo šta kupljeno preko shop sajtova u obliku koda (šifre), da li je to igra, ili određeni iznos vaučera (10, 20, 50$) itd svejedno je.
- Idemo dalje, sada imate napravljen PSN nalog, sa PS+ pretplatom ili bez, kako se ko odlučio.
- Ostaje da se malo upoznajete sa konzolom, interfejsom, aplikacijama, idite malo u Playstation Store prodavnicu, surfujte, zatim uđite u Settings, tamo pogledajte svaku sekciju, jednostavno upoznajte se sa vašom konzolom
Settings je vrlo važna meni opcija, tamo možete naći dosta bitne i korisne stvari, kao recimo podešavanja zvuka televizora ili slušalica, ili čak zvuka DualSense kontrolera, zatim podešavanja PSN naloga, kapacitet hard diska, brisanje slika, videa, igara, podešavanja svih vrsta, dodavanje/brisanje novih PSN usera, podešavanje kontrolera itd. Recimo ja sam odmah namestio da nemam vibraciju na kontroleru (jer lično to ne volim). Možete i namestiti (što preporučujem) da u režimu konzole “Rest mode” imate i dalje internet konekciju što je vrlo važno ako recimo skidate igre od 200 GB pa preko noći ostavite da se skidaju. Kada konzolu ostavite u Rest modu ona se polu-ugasi ali i dalje nastavlja da skida igre i ažuriranja softvera. Neko npr nikad ne gasi konzolu na Turn off. Već uvek ostavlja u Rest mode. Možete i tako, i ne brinite neće se ništa pokvariti 
- Nešto više o settings delu:
Napomena: Određene funkcije u settingsu, nove opcije kao i estetski izgled Sony ažurira povremeno kada izbaci novi update (firmware) tako da ovo što vidite na snimku kao i u mojim objašnjenjima ispod može da se malo promeni ali i ja ću se truditi da se i ova tema blagovremeno ažurira.
Ako krenemo redom “od gore” vidimo:
- Televizor - Odnosno, televizor koji je potrebno posedovati kao minimum za PS5. Ovde se ne bih previše zadržavao, nije moje polje a sa druge strane toliko postoji različitih mišljenja i kompleksnosti da bi mogla da se otvori nova tema. Moj je savet da u sklopu ove teme pitate ako vas zanima koji TV kupiti. Moje mišljenje je da se ne ide ispod UHD 4K opcije (dakle vrednosti novog TV-a negde oko 280 eura). Ako me pak pitate za rang iznad toga onda bi to svakako bio TV koji ima HDMI 2.1 izlaz.
- Čišćenje i održavanje konzole – Za sada se još ne poseduje dovoljno informacija na koji vremenski period je potrebna čišćenje i zamena termalne paste, ali iz iskustva sa prethodnim generacijama to bi bilo preporučljivo na recimo svake dve godine. Što se tiče osnovne kućne upotrebe, nemojte samo da konzolu zatvarate u neke kutije i slično. Ostavite je da “diše”, u komodi ili na stolu, svejedno da li vertikalno ili horizontalno. I nemojte da je pipate svaki momenat i da se brinete ako je vruća
- Čišćenje i održavanje džojstika i drugih dodataka – Što se ovoga tiče ja lično nisam nikada unapred otvarao kontroler i čistio, ili nešto menjao itd. To je potrebno ako stvarno imate neki problem sa njim. Recimo ne rade dugmići, analozi, zaglavljuje se i slično. U tom slučaju svakako ne savetujem da sami otvarate i čačkate već pošaljite na servis. Što se tiče kućnog održavanje jedino što je pametno s vremena na vreme čistiti (brisati) sa vlažnim maramicama antibakterijal
Posebno obratite pažnju na one uske šupljine izmedju trigera da se ne skuplja sve i svašta što zbog vas, a i što zbog kasnije prodaje. Sada je posebno bitno održavati te delove jer trigeri imaju mnogo više funkcija nego pre.
- E sada kada ste se malo upoznali sa vašom novom i lepšom polovinom, krenimo na onaj deo za šta je PS5 i namenjen, a to je igranje igara
- Kupovina igara - se može vršiti na mnogo načina, recimo fizičkim odlaskom u neku prodavnicu gde ćete kupiti igru na disku za oko 60-70 eura (ako pričamo o najnovijim naslovima). Možete i naručivati diskove iz inostranstva (npr sajt base.com). Imate i korišćene diskove da kupite direktno na forumu, pogledajte oglase. Zatim postoji način kupovine igara preko PS Store prodavnice gde je većina igara AAA naslova (top i najnoviji naslovi) 60-70$ pa na niže. Neke deluxe edicije (gde dobijate plus dodatni sadržaj) su skuplje. To smo rekli kako radite, preko game shop sajtova kupite PSN wallet kodove i ukucate ih u Redeem Code sekciju i sa tim novcem sami kupite šta želite.
I krajnji način u slučaju igara je SHARE, gde igru deli dvoje ljudi i gde se i cena deli na dva dela. Ovo isto funkcioniše tako što ukucate kod u Redeem code sekciju, zatim kupite igru, ali taj user nalog delite sa još nekim. Za više o ovome pročitajte PS4 temu o korišćenju i državanju, tamo je već sve napisano i ništa veliko se nije menjalo. Jedino što je novo je promena sa naziva Primary system na Main PS5 i to je sve.
Jedan video:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Par korisnih linkova*
Playstation Store (US): https://store.playstation.com/en-us/latest
Playstation Store (UK): https://store.playstation.com/en-gb/latest
Najlakše naći hotel: http://www.tripadvisor.com/
(Kucajte samo državu, npr "Alaska" i izaći će svi hoteli iz te države, pa random birajte koji hoćete)
*Primer pravljenja PSN naloga:*
Ime i prezime: Petar Petrovic
Ulica: 600 East Benson Boulevard (Ako traži ulicu)
Grad: Anchorage
Postanski broj: 99503
Drzava: Alaska
Playstation 5 recenzija:
Ovaj tekst je napisan da pomogne svim novim i starim članovima, svim novim korisnicima Playstation 5 konzole, svima koji žele na lakši, jeftiniji i najpouzdaniji način da iskoriste čari i mogućnosti ove konzole.
Ovaj tekst će se dopunjavati i menjati, i vi kako novi, tako i stari članovi, postavljajte sugestije, dopune i mnoge druge stvari koje sam možda zaboravio, prevideo ili pogrešno napisao.
Ova tema bi trebala biti jedna od važnijih na forumu što se tiče Playstation konzola, jer se sa njom mnoga pitanja, kako prošla tako i buduća iznova ponovljena, ne bi više trebala postavljati, a i ako treba da se postave neka se sva svedu na ovu temu.
Ovo je moj lični savet, način na koji ja radim neke stvari, što ne znači da je to najsipravnije ili da je NAJBOLJE, ali tekst je tu baš iz tog razloga da sami uvidite da li bi ste sve uradili kao ja ili možda nešto i ne. Ja verujem da je ovo ovde navedeno veoma pristupačan način kupovine igara i drugih dodataka za prosečnog građanina Balkana. Verujem da će vremenom biti sve pristupačnije i pristupačnije, ali i ovo je za početak, reći ćemo, IZVANREDNO. Do te mere, da je hakovanje konzole (koje više ni ne postoji) potpuno nepotrebno. I ne samo nepotrebno, već većina novih igara zahteva konstantnu online konekciju putem interneta, što znači da offline igranje sve manje i manje ima ulogu.
To je to, za izmene i dopune tu ste, tako da samo izvolite. Širite što više možete, preporučujte, i želim da čujem sve - kako pohvale, sugestije tako i primedbe.
Pozdrav svima, živi bili!
Trudiću se da pišem identično kao i temu o prethodnoj generaciji ali ću svakako gledati da ovde bude naprednije.
I naravno, kao i ona stara tema i ovde će prvi post da se ažurira kad god budu bile neke malo veće promene.
Generalno, u odnosu na PS4 sam user interface kod PS5 nije mnogo drugačiji - opcije na ekranu, settings deo, PS Store prodavnica sve je u određenoj meri ostalo tu, čak i u istom rasporedu. U smislu funkcionalnosti i snalaženja u operativnom sistemu i PS3, PS4 i PS5 su dosta slični i ko poznaje jedan znaće da se snađe i u drugom. E sad, estetski izgled operativnog sistema je dosta drugačiji (čak malo podseća na PS3) ali najbitnije funkcije su tu i dalje sa određenim proširenjem.
To je bio uvod
Sada da počnemo polako. Pratite moje korake pre nego što upalite Playstation 5 konzolu (ne znači bukvalno, ovo je i za one koji duže koriste PS5)
Idemo redom:
- Kada je upalite, moraćete da napravite novi (svoj) USER nalog, odnosno PSN account (u daljem tekstu: nalog). Idete na Add user, pa Add a User to this PS5 (leva strana) i onda na “Get Started”. Posle toga sistem će vas pitati da se ulogujete ali ako nemate PSN nalog onda morate da ga kreirate putem opcije “Create an Account” i dalje pratite korake. Možete imati ukupno 16 naloga, što je vama sada trenutno nebitna stvar. Za sada fokus je na jednom nalogu, tačnije VAŠEM nalogu. Njega pravite čim upalite konzolu (možete da uradite isto i sa računara ili telefona). Bitno je da se opredelite iz koje ste zemlje, a budući da Srbija ne postoji, a i da postoji opet ne bi imala nikakve adekvatne popuste niti jeftinije cene, odlučujemo se za dva izbora, ili US nalog ili UK nalog. Dakle, od zemalja birate ili United States ili United Kingdom. Ja lično savetujem da imate OBA naloga, iz razloga što su cene promenljive, i nekad je bolji popust na jednom regionu a nekada na drugom. I US i UK nalog mora sadržati POSTOJEĆU adresu ali iz TIH ZEMALJA! Dakle, u polja vaše adrese i vaših podataka, jedino što je “istinito” je vaše ime i prezime! Za ostalo morate uneti neku postojeću, ali “lažnu” adresu iz UK ili US. Za to je najbolje otići na google i uzeti adresu nekog hotela, i priča je završena.
NAPOMENA: za US nalog, birajte neku adresu iz sledećih država: Montana, Alaska, Delaware, New Hampshire ili Oregon, jer porez na prodaju tamo ne postoji (sale tax).
Jedan video o user interfejsu:
- Kupovina na PS Store-u/dopuna wallet-a - Postoji dosta sajtova za kupovinu digitalnih kodova i preko njih uzimate dopune određenih iznosa (10, 20, 50, 100 dolara ili funti). Kada kupite kod kucate ga u vašem nalogu (useru) u Playstation Store prodavnici (kada udjete u Store skroz desno videćete srce, korpu i tri tačke, kliknete na te tri tačke i idete do polja Redeem Code i tamo kucate kod). Taj novac se od sada nalazi u vašem wallet-u i možete kupovati šta god želite u PS Store prodavnici.
- PS+ Pretplata (ako hoćete možete uzeti, ako nećete ne morate) - Ona služi i mora se posedovati da bi se igralo online (recimo sa vašim prijateljem koji kod sebe kući isto ima PS5 konzolu), jer igre nećete moći igrati online ako ne posedujete tu pretplatu. Bez nje ćete moći igrati samo singleplayer ili multiplayer na vašoj konzoli sa još jednim džojstikom. Ali ne može online sa nekim drugima u zemlji ili inostranstvu. Na godišnjem nivou košta oko 60$ (na popustu padne i na 30$) i za to vreme vi mesečno dobijate i 2-3 besplatne igre, razne druge popuste, mogućnost igranja online itd, ali sve to dok posedujete PS+ pretplatu. U momentu kada ona istekne, nemate više ništa od mogućnosti koje ste imali, niti igranje igara koje ste na taj način skinuli, niti igranje online, niti popuste itd, sve dok NE OBNOVITE pretplatu. Kada obnovite, opet vam se dozvoljava pristup igranju igara koje ste dobili preko pretplate itd. OVO NE VAŽI ZA IGRE KOJE STE KUPILI, SAMO KOJE STE DOBILI FREE. PS+ pretplata se može uzeti i na manje od godinu dana – 3 meseca i 1 mesec. Najbolji način uzimanja PS+ pretplate je takodje preko nekih shop sajtova, gde kao što sam gore naveo kupujete za određeni period i dobijate kod (šifru) koju ukucavate u PSN nalog, tačnije u PS Store na konzoli i idete skroz desno do tri tačke (pored korpe) i kada kliknete na te tri tačke videćete opciju Redeem Code, tamo ga kucate i automatski dobijate PS+. Ovo isto važi za bilo šta kupljeno preko shop sajtova u obliku koda (šifre), da li je to igra, ili određeni iznos vaučera (10, 20, 50$) itd svejedno je.
- Idemo dalje, sada imate napravljen PSN nalog, sa PS+ pretplatom ili bez, kako se ko odlučio.
- Ostaje da se malo upoznajete sa konzolom, interfejsom, aplikacijama, idite malo u Playstation Store prodavnicu, surfujte, zatim uđite u Settings, tamo pogledajte svaku sekciju, jednostavno upoznajte se sa vašom konzolom
- Nešto više o settings delu:
Napomena: Određene funkcije u settingsu, nove opcije kao i estetski izgled Sony ažurira povremeno kada izbaci novi update (firmware) tako da ovo što vidite na snimku kao i u mojim objašnjenjima ispod može da se malo promeni ali i ja ću se truditi da se i ova tema blagovremeno ažurira.
Ako krenemo redom “od gore” vidimo:
User’s Guide itd
– Uslovi korišćenja, razna upustva itd (ovde niko nikada nije ušao
)
Accessibility
– Ovde se nalaze neka osnovna podešavanja za recimo veličinu i font slova, boje kao i zoom.
Network
– Tu imamo podešavanja vezana za internet - spajanje sa wifi mrežom ili putem kabla, merenje brzine interneta i slično tome.
Users and Accounts
– Na ovom mestu nalazite sva podešavanja naloga, i drugih usera. Možete da brišete postojeće usere, ili ukucavate PIN šifre za ulazak u iste, ili čak da podesite da se automatski ulazi u određeni kad se konzola upali. Imate takođe opciju za setovanje konzole kao Main PS5, i možete naći sve vaše lične podatke i adrese, odnosno osnovne informacije o vašem PSN user nalogu.
Family and Parental Controls
– Ovde su podešavanja koja znače roditeljima za svoju decu, odnosno ako roditelj ima svoj osnovni nalog može da putem ove opcije napravi detetu child account i da mu dozvoli samo određena prava.
System
– Tu imate informacije o sistemu softvera operativnog sistema, tj firmware verziji, mogućnostima za naredno ažuriranje (recimo možete da namestite da sistem automatski skida naredni firmware), zatim imate informacije tj podatke o konzoli, back up, data transfer (prenos podataka sa PS4 konzole na PS5), zatim podešavanja jezika, datuma i vremena, power saving itd itd. Ovde bi možda izdvojio baš tu Power saving opciju koji sam pominjao na početku. U tom delu možete da namestite da li konzola ima pristup internetu dok je u Rest mode režimu, a to svakako znači kada skidate igre (recimo tokom noći). Imate i opciju da namestite na koliko minuta se gasi kontroler ako ga niko ne koristi itd itd.
Storage
– Informacije o prostoru na SSD disku i nekim drugim eksternim diskovima. Tu možete da vidite informacije o svim vrstama fajlova koji zauzimaju prostor i da brišete određene. Jako bitan deo: pogledajte opciju Extended storage (to je eksterni hard disk) i kada tamo uđete videćete check opciju “Always install PS4 games to extended storage” – ovo savetujem da prihvatite tj uključite. Zato što interni SSD treba da koristite samo za PS5 igre koje će bolje da rade na njemu.
Sound
– Ovde imamo podopcije Microphone, Audio Output i Volume. U suštini menjate i podešavate glasnoću mikrofona na džojstiku, uključujete ga i isključujete u zavisnosti od vaših želja. Takođe podešavate zvuk i ton džojstika i slušalica (imate i 3D audio opciju). Možete i da menjate zvučni izvor (menjate izvor sa televizora, slušalica ili zvučnika itd).
Screen and Video
– Podešavanja vezana za sliku i video zapis, rezoluciju, HDR, 4K i slično. Ovde možete i da uključite screensaver, podešavate teme, boje itd.
Accessories – Opcije General, Controllers, Keyboard, Mouse, Camera itd. U prevodu ovde ne podešavate samu konzolu već dodatke vezane za nju kao što su džojstik tj kontroler, kamera, i recimo ako imate miš i tastaturu itd. Po meni najbitnije ovde je da vam pojasnim opcije vezane za novi DualSense kontroler:
Džojstik DualSense
- definitivno najveća promena do sada. Novi kontroler više nije tako jednostavan, postao je složenija sprava. Puni se USB-C kablom, možete ga puniti preko konzole, lap topa, PC-a, ili jednostavno kao telefon direktno iz utičnice. Ovde u opcijama ćete naći podešavanje jačine zvuka spikera kontrolera (ovo nije mikrofon već zvuk koji se čuje iz džojstika), zatim Vibration intensity odnosno jačinu vibracije a možete i skroz da je isključite. Takođe imate opcije i za Trigger Effect tj podešavanje osećaja trigera (R2, L2, R1, L1 dugmad), kao i podešavanja osvetljenja svakog dugmića (Brightness of Controller Indicators).
Saved data and Game/App Settings
– Sem osnovnih informacija o sačuvanim progresima u igrama, ovde imate i mnogo drugih zanimljivih opcija. Ovde recimo možete unapred pre igranja da podesite neka osnovna podešavanja za igre. Recimo težinu na kojoj igrate igre i slično tome, i da u svakoj igri koju krenete da igrate bude tako namešteno u osnovi. Isto tako prevodi u igrama, automatska ažuriranja, spoiler upozorenja itd, sve možete podesiti po volji.
Notifications
– Tu se nalaze podešavanja za pop-up notifikacije i ostale vrste obaveštenja. Možete da isključite i uključite određene koje vam smetaju ili vam pak trebaju.
- Televizor - Odnosno, televizor koji je potrebno posedovati kao minimum za PS5. Ovde se ne bih previše zadržavao, nije moje polje a sa druge strane toliko postoji različitih mišljenja i kompleksnosti da bi mogla da se otvori nova tema. Moj je savet da u sklopu ove teme pitate ako vas zanima koji TV kupiti. Moje mišljenje je da se ne ide ispod UHD 4K opcije (dakle vrednosti novog TV-a negde oko 280 eura). Ako me pak pitate za rang iznad toga onda bi to svakako bio TV koji ima HDMI 2.1 izlaz.
- Čišćenje i održavanje konzole – Za sada se još ne poseduje dovoljno informacija na koji vremenski period je potrebna čišćenje i zamena termalne paste, ali iz iskustva sa prethodnim generacijama to bi bilo preporučljivo na recimo svake dve godine. Što se tiče osnovne kućne upotrebe, nemojte samo da konzolu zatvarate u neke kutije i slično. Ostavite je da “diše”, u komodi ili na stolu, svejedno da li vertikalno ili horizontalno. I nemojte da je pipate svaki momenat i da se brinete ako je vruća
- Čišćenje i održavanje džojstika i drugih dodataka – Što se ovoga tiče ja lično nisam nikada unapred otvarao kontroler i čistio, ili nešto menjao itd. To je potrebno ako stvarno imate neki problem sa njim. Recimo ne rade dugmići, analozi, zaglavljuje se i slično. U tom slučaju svakako ne savetujem da sami otvarate i čačkate već pošaljite na servis. Što se tiče kućnog održavanje jedino što je pametno s vremena na vreme čistiti (brisati) sa vlažnim maramicama antibakterijal
- E sada kada ste se malo upoznali sa vašom novom i lepšom polovinom, krenimo na onaj deo za šta je PS5 i namenjen, a to je igranje igara
- Kupovina igara - se može vršiti na mnogo načina, recimo fizičkim odlaskom u neku prodavnicu gde ćete kupiti igru na disku za oko 60-70 eura (ako pričamo o najnovijim naslovima). Možete i naručivati diskove iz inostranstva (npr sajt base.com). Imate i korišćene diskove da kupite direktno na forumu, pogledajte oglase. Zatim postoji način kupovine igara preko PS Store prodavnice gde je većina igara AAA naslova (top i najnoviji naslovi) 60-70$ pa na niže. Neke deluxe edicije (gde dobijate plus dodatni sadržaj) su skuplje. To smo rekli kako radite, preko game shop sajtova kupite PSN wallet kodove i ukucate ih u Redeem Code sekciju i sa tim novcem sami kupite šta želite.
I krajnji način u slučaju igara je SHARE, gde igru deli dvoje ljudi i gde se i cena deli na dva dela. Ovo isto funkcioniše tako što ukucate kod u Redeem code sekciju, zatim kupite igru, ali taj user nalog delite sa još nekim. Za više o ovome pročitajte PS4 temu o korišćenju i državanju, tamo je već sve napisano i ništa veliko se nije menjalo. Jedino što je novo je promena sa naziva Primary system na Main PS5 i to je sve.
Jedan video:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Par korisnih linkova*
Playstation Store (US): https://store.playstation.com/en-us/latest
Playstation Store (UK): https://store.playstation.com/en-gb/latest
Najlakše naći hotel: http://www.tripadvisor.com/
(Kucajte samo državu, npr "Alaska" i izaći će svi hoteli iz te države, pa random birajte koji hoćete)
*Primer pravljenja PSN naloga:*
Ime i prezime: Petar Petrovic
Ulica: 600 East Benson Boulevard (Ako traži ulicu)
Grad: Anchorage
Postanski broj: 99503
Drzava: Alaska
Playstation 5 recenzija:
Ovaj tekst je napisan da pomogne svim novim i starim članovima, svim novim korisnicima Playstation 5 konzole, svima koji žele na lakši, jeftiniji i najpouzdaniji način da iskoriste čari i mogućnosti ove konzole.
Ovaj tekst će se dopunjavati i menjati, i vi kako novi, tako i stari članovi, postavljajte sugestije, dopune i mnoge druge stvari koje sam možda zaboravio, prevideo ili pogrešno napisao.
Ova tema bi trebala biti jedna od važnijih na forumu što se tiče Playstation konzola, jer se sa njom mnoga pitanja, kako prošla tako i buduća iznova ponovljena, ne bi više trebala postavljati, a i ako treba da se postave neka se sva svedu na ovu temu.
Ovo je moj lični savet, način na koji ja radim neke stvari, što ne znači da je to najsipravnije ili da je NAJBOLJE, ali tekst je tu baš iz tog razloga da sami uvidite da li bi ste sve uradili kao ja ili možda nešto i ne. Ja verujem da je ovo ovde navedeno veoma pristupačan način kupovine igara i drugih dodataka za prosečnog građanina Balkana. Verujem da će vremenom biti sve pristupačnije i pristupačnije, ali i ovo je za početak, reći ćemo, IZVANREDNO. Do te mere, da je hakovanje konzole (koje više ni ne postoji) potpuno nepotrebno. I ne samo nepotrebno, već većina novih igara zahteva konstantnu online konekciju putem interneta, što znači da offline igranje sve manje i manje ima ulogu.
To je to, za izmene i dopune tu ste, tako da samo izvolite. Širite što više možete, preporučujte, i želim da čujem sve - kako pohvale, sugestije tako i primedbe.
Pozdrav svima, živi bili!
Poslednja izmena: