Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

@Kompresor

susis ves u kuci, eto odakle ti je vlaga
Plus ti verovatno nije sve ravnomerno zagrejano, neke prostorije zatvaras i ne grejes?
Bakara ves susim u trpezariji+kuhinja i tu gde su PVC vrata na zidu u donjem uglu pocela budj (budj nemam po coskovima) ali tu nisma imao budj 5g dok sam ukljucivao kotao od ujutru, dnevna soba je posebna i tu je inverter klima i slazem se za grejanje, dnevna je najtoplija jer radi klima ceo dan i tu smo svi (klinci, zena), kotao na pelet ukljucim popodne oko 16,17h i greje trpezariju+kuhinja, spavaca na spratu, kupatilo ali izgleda placam cenu pojave vlage na ustrb ustede peleta. Sumarum mislim da je mozda kao sto je Bakara rekao neravnomerne zagrejane prostorije ali svakako i ranije sam imao vlage na prozorima i balkonu ali nije bilo uopste budji (nije ni sada toliko strasnom malo na dnu zidova ali me nervira).Provetravacu prostorije vise puta u toku dana pa cemo videti.
 
Ves je krivac broj 1, pa tek onda neravnomerno zagrevanje prostorija.

Svojevremeno sam i ja imao isti problem u prostoru koji sam izdavao, ali ja ne mogu da uticem na navike ljudi.
Zapravo neverovatno je i upadljivo karakteristicno koliko ljudi ne umeju da greju prostor.

ja u istom prostoru sa istim grejanjem nemam budj a oni su kondenzata imali po prozorima na litre.

osnovno je da;
  • U sezoni grejanja nema susenja vesa ispred grejnog tela, najbolje kupiti susaru ili susiti napolju
  • nema zatvaranja vrata od prostorija koje se ne greju ako ce do njih dopirati topao vazduh.
  • ako vlaznost prelazi 55% luftirajte.
  • tamo gde se budj stvara tu je hladan most, tu mora da bude ili toplije ili manje vlaznosti.
  • treba svuda da postoji prirodna cirkulacija vazduha ako se prostor greje iz jedne tacke (tipican primer klima) znaci nikakav regal preko celog zida ili bilo sta sto bi prekrivalo ceo zid, narocito ako je to spoljni zid. Ako nesto prekriva zid neka prekriva pregradni zid a ne spoljnji.
  • kada luftirajte nemojte satima drzati prozore ili vrata, tako hladite zidove koji ako se naglo ugreju rosice
 
Poslednja izmena:
Jutrospa do 10h oko 5 stepeni ali magla. 18ka trosi oko 700w. Ne moze ispod 650, gasi se. Nesto kasnije slicna temperatura ali se digla magla i malo vanjsku jedinicu kaci sunce. Spusta uredno na 400w i tako odrzava
 
Teško da tu možeš nešto da uradiš.Ima takvih primera unazad nekoliko godina kod Gree klima i više modela.Pregrevanje prostorije i duga pauza do ponovnog pokretanja klime u rad.Ta klima neće bolje raditi jedino da je zameniš drugom koja nema te probleme.Ovako maltretiraće te godinama ovakvim radom.Koliko si platio tu klimu bez ugradnje?
65.000 na 24 rate u Gigatronu.
 
Evo porodjenje potrošnje:
Prva slika gde je trenutna potrošnja preko 500w je inverter 12ica je gašena pa upaljena opet,druga je multi split 27ica, rade 3 unutrašnje ali bez gašenja i troši negde oko 700w.
Razlika je velika i očigledna, sve dok 12ica ne dostigne do modulacije neko vreme.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221205-160526_Woox home.jpg
    Screenshot_20221205-160526_Woox home.jpg
    43.6 KB · Pregleda: 47
  • Screenshot_20221205-160442_Woox home.jpg
    Screenshot_20221205-160442_Woox home.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 47
Poslednja izmena:
Teško da tu možeš nešto da uradiš.Ima takvih primera unazad nekoliko godina kod Gree klima i više modela.Pregrevanje prostorije i duga pauza do ponovnog pokretanja klime u rad.Ta klima neće bolje raditi jedino da je zameniš drugom koja nema te probleme.Ovako maltretiraće te godinama ovakvim radom.Koliko si platio tu klimu bez ugradnje?
Jer ovaj savet vazi za sve Pular modele..ili je ovo samo pojedinačan slucaj...Ona je jeftininija
Teško da tu možeš nešto da uradiš.Ima takvih primera unazad nekoliko godina kod Gree klima i više modela.Pregrevanje prostorije i duga pauza do ponovnog pokretanja klime u rad.Ta klima neće bolje raditi jedino da je zameniš drugom koja nema te probleme.Ovako maltretiraće te godinama ovakvim radom.Koliko si platio tu klimu bez ugradnje?
Dali ovo vazi za sve Pular modele..ili je motda naisla takva serija pa je ovo samo pojedinačni slucaj..Sl.bolji i skuplji model je musa..a.razlika u ceni je oko 15.000..
 
Preskoči i Pular i Muse.Ako hoćeš dobru klimu po pristupačnoj ceni pogledaj Fujitsu LLCE12 cena oko 66k.Ne znam koliko bi potrošio na klimu sledeće u izboru bi bile LMCE ili KMTA12.Instaliraju majstori prema propisima i uživaš u radu kvalitetnih klima iz Japana koje lepo moduliraju i održavaju temperaturu onako kako tebi treba.
 
Teško da tu možeš nešto da uradiš.Ima takvih primera unazad nekoliko godina kod Gree klima i više modela.Pregrevanje prostorije i duga pauza do ponovnog pokretanja klime u rad.Ta klima neće bolje raditi jedino da je zameniš drugom koja nema te probleme.Ovako maltretiraće te godinama ovakvim radom.Koliko si platio tu klimu bez ugradnje?
Pausalno pises. Pular ide inace nisko i precizno odrzava temperaturu. Znam jer dobar prijatelj od mene ima. Moguce da mu je klima neispravna
Nego de se zaviri kod te tvoje klime iz Japana i procitaj mi onaj dio "made in " na naljepnici.
 
Prodavanje muda pod bubrege. Al ne bih vise bezveze ode u naklapanje. Toliko od mene
 
Fujitsu je made in p.r.c ili ti Kina,neke Fujitsu klime se prave u Maleziji..sve to nije bitno da nismo a jesmo šulj evrope..i tu se sliva sve najgoreg kvaliteta pa tako i klime.
 
Da li možete da mi kažete Vaše mišljenje o sledećoj inverter klimi : Samsung AR12TXHQASINEU ?
 
Moje klime su napravljene u Kini i na Tajlandu.Svaka firma pravi pogone za proizvodnju tamo gde je niža cena radne snage i raznih inputa koji ulaze u finalnu cenu proizvoda.Mogu da se kladim da je cena struje niža u Kini i Tajlandu nego u Japanu.Opet radna snaga i više od nekoliko puta manje košta u ovim državama nego u Japanu.Normalno je da na proizvodu piše iz koje države proizvod dolazi ali ne vidim problem u tome što ne piše made in Japan.
 
Verovatno su nekada japanske klime vrh, pre nekih 20-30 godina, ali vremena se menjaju, tehnologije su preseljene u jeftinu Kinu i mic po mic, eto nama odličnih klima kineskih iz Kine.
Imam 5 ukupno Midea klima, 3 multi i 2 posebne, sve odlično rade, moduliraju, ne troše mnogo, tihe su, ne znam šta više da kažem, osim da sam veoma zadovoljan.
 
Postoji nekoliko modela vise klase kod japanaca koji su nedodirljivi jos za kineze. Prvenstveno zbog elektronike. Panasonic Heatcharge, Mitsubishi RW serija itd. Zaista remek djela.
Ali i kostaju japanski.
Ulazne serije nisu necemu.

@proleter
Eto taj tvoj hvaljeni LLC jaran uzme prije neke 2 godine na moju preporuku. Preporuku zasnovanu na forumskim iskustvima. Uz nju uzme jos jednog kineza nize srednje klase za malo manje para. I prosle godine izbacio LLC, ubacio jos jednog istog kineza sa kojim je 100 puta zadovoljniji.
Razlog kako on kaze drecava vanjska, smanjivanje fana pa samim i tim setanje temperature.
Nisam ovo htio iznosit da ne potpaljujem tu raspravu kinez vs japanac. Na kraju krajeva imm i japanca. Vjerovao ti to ili ne, ebeme se.
Toliko od mene
 
Bergen Pine Best Buy Inverter R32 WiFi klima 12k

Imam ovu klimu vec 3 godine ali nikad nisam radio testiranje. Da li je pametnije zimi da greje na 24 stepena auto mod ili da podesim 24 i fan na 2. brzinu?
Kad stavim 24 auto u sobi nikada nije 24 stepena vec do 23 max.. Kad duva fan konstantno na 2. brzinu onda je u sobi 24 - 24.5 stepena i odlicno je...
 
Postoji nekoliko modela vise klase kod japanaca koji su nedodirljivi jos za kineze. Prvenstveno zbog elektronike. Panasonic Heatcharge, Mitsubishi RW serija itd. Zaista remek djela.
Ali i kostaju japanski.
Ulazne serije nisu necemu.

@proleter
Eto taj tvoj hvaljeni LLC jaran uzme prije neke 2 godine na moju preporuku. Preporuku zasnovanu na forumskim iskustvima. Uz nju uzme jos jednog kineza nize srednje klase za malo manje para. I prosle godine izbacio LLC, ubacio jos jednog istog kineza sa kojim je 100 puta zadovoljniji.
Razlog kako on kaze drecava vanjska, smanjivanje fana pa samim i tim setanje temperature.
Nisam ovo htio iznosit da ne potpaljujem tu raspravu kinez vs japanac. Na kraju krajeva imm i japanca. Vjerovao ti to ili ne, ebeme se.
Toliko od mene
Zavisi u kom prostoru je radila klima..ja sam uvek za Micu i to viša klasa,tu nema greske ,Ln 35 pa na gore.
 
Iz mog iskustva kupio sam klimu, nemajuci pojma sta je to i kako radi. Znam da ima kupaca svakakvih i sl. Zivim u takvoj drzavi gdje moja primanja moram prilagoditi licnom budzetu. Najmanje gledam ono sto zelim, tako i vozim ono sto je moj dzep mogao priustiti.
Kod klima i ugradnje, kao i izbora krivim majstore koji ugradjuju iste, Od tri majstora koja su mi dolazila, mogu samo da izdvojim jednog.
Ugradjena mi je klima pogresno, a da pri tom niko mi nije objasni zasto to ne ide tako, Gledam reklame firmi koje rade ugradnje klima, okace i slike svojih poslova. Na 90 posto slika je klima ugradjena van osnovnih propisa, Cak i sad citam na forumu gdje ljudi imaju klimu u hodniku. Majstor mi je prilikom ugradnje ispustio plin, bio sam prisutan, kad je pistalo iz cjevi, a on to pokusavao zavrnuti, dobrih 10-15 sekundi, Ja ga pitam sta uradi to, a on kaze ne brini se ima ona dovoljno plina, ovo nije nista. E sad koliko je moglo iscuriti za tih 10-15 sekundi? Dok je bio tu sa mnom stalno je duvao u te prste. Za divno cudo ona i dalje radi ovako kako radi.
Bio kvalitet od klime, neki ulazni brend ili jeftinjak, dzaba Vam ako uradite ovako kako se meni desilo. Sad da kupim klimu i da je ugradjujem, nikad je ne bi ugradio gdje sam sad i kontrolisao bi sam rad ugradnje, jer sam podcjenio svu proceduru.
 
Bergen Pine Best Buy Inverter R32 WiFi klima 12k

Imam ovu klimu vec 3 godine ali nikad nisam radio testiranje. Da li je pametnije zimi da greje na 24 stepena auto mod ili da podesim 24 i fan na 2. brzinu?
Kad stavim 24 auto u sobi nikada nije 24 stepena vec do 23 max.. Kad duva fan konstantno na 2. brzinu onda je u sobi 24 - 24.5 stepena i odlicno je...
Identicno kod mene sa ventilatorom
 
Ljudi sad sam skontala, kad sam citala struju da ce mi racun za novembar biti za 10 hiljada veci🤦‍♀️
Imam dve klime, rade na 23 uglavnom. Ja se ne razumem u tu modulaciju i ne kontam kad se gase a kada ne i da li se uopste gase...
Ja ih ne iskljucujem nikad... Jedna je muse 18, a druga amber premium 12...
Da li je taj racun normalan?
 
Ljudi sad sam skontala, kad sam citala struju da ce mi racun za novembar biti za 10 hiljada veci🤦‍♀️
Imam dve klime, rade na 23 uglavnom. Ja se ne razumem u tu modulaciju i ne kontam kad se gase a kada ne i da li se uopste gase...
Ja ih ne iskljucujem nikad... Jedna je muse 18, a druga amber premium 12...
Da li je taj racun normalan?
koliko kvadrata se greje i kakva je izolacija?Moje dve muse 12 greju 45 kvadrata sa solidnom izolacijom,i račun i potrošnja je 470 kw skupe i 150 jeftine struje.
 
Evo da iznesem jedno zanimljivo iskustvo. Kao što sam ranije pisao, imam dve Fujitsu , jednu LMCE12 i LMCE07. LMCE12 koja je postavljena u dnevnoj sobi i usmerena ka hodniku (greje otprilike 30ak kvadrata), podešena je na 23C , u dnevnoj je oko 22.5C , hodnik i spavaća koji se indirektno greju iz dnevne su prijatno tople sa oko 21C. Na kraju hodnika se nadovezuje kuhinja , do nje jedva dobacuje 12ica i u kuhinji je stabilnih 20ak stepeni, čemu zahvaljujem solidnoj izolaciji i komšijama koji me indirektno greju. LMCE07 je upaljena tek pre nekoliko dana, greje otprilike 10ak kvadrata plus malo hodnika koliko može da dobaci , stabilna potrošnja na održavanju 22C je 330w dok je LMCE12 na 270w.
I dalje mi je neverovatno da 07 troši više od 12 a podešena je manja temperatura plus greje prostor koji je njoj prilagođen. Sa ovog stanovišta najverovatnije ne bih kupio 07 već bih išao na 12, razlika u ceni je bila 10ak hiljada kada sam ih kupovao a dobio bih verovatno manju potrošnju i mnogo više snage u rezervi.
Inace ranije sam postavljao plan stana , može se naći u temi.
 
Ljudi sad sam skontala, kad sam citala struju da ce mi racun za novembar biti za 10 hiljada veci🤦‍♀️
Imam dve klime, rade na 23 uglavnom. Ja se ne razumem u tu modulaciju i ne kontam kad se gase a kada ne i da li se uopste gase...
Ja ih ne iskljucujem nikad... Jedna je muse 18, a druga amber premium 12...
Da li je taj racun normalan?
Zavisi od prostora, ali i rade da dostignu solidnu temperaturu, rekao bih da su potrosile negde u opsegu od 650 do 800 kilovata za mesec dana. Shodno tome i racun veci za 8-10000 dinara...
 
Ljudi sad sam skontala, kad sam citala struju da ce mi racun za novembar biti za 10 hiljada veci🤦‍♀️
Imam dve klime, rade na 23 uglavnom. Ja se ne razumem u tu modulaciju i ne kontam kad se gase a kada ne i da li se uopste gase...
Ja ih ne iskljucujem nikad... Jedna je muse 18, a druga amber premium 12...
Da li je taj racun normalan?
Da li klime održavaju zadatu temperaturu od 23 stepena ili greju i preko zadate temperature.U jednom tvom postu pisalo je " Mi se kuvamo unutra kad klime rade na 23 stepena. Klime su u dve sobe postavljene ali bez problema kad su vrata otvorena greje..." Kuvanje i 23 stepena teško da idu jedno sa drugim.Kod mene se greje na 23 stepena i stvarno je ta temperatura.Koliko su visoki plafoni,iz prethodnog posta vidim da je kuća u pitanju izolovana sa PVC stolarijom.
 
25m2, pvc, fasada 10cm, bez izolacije ploce iznad.. 23c, potrosnja za 24h..
 

Prilozi

  • Screenshot_20221205_233548_Tuya Smart.jpg
    Screenshot_20221205_233548_Tuya Smart.jpg
    40.5 KB · Pregleda: 153
Nazad
Vrh Dno