Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Evo da iznesem jedno zanimljivo iskustvo. Kao što sam ranije pisao, imam dve Fujitsu , jednu LMCE12 i LMCE07. LMCE12 koja je postavljena u dnevnoj sobi i usmerena ka hodniku (greje otprilike 30ak kvadrata), podešena je na 23C , u dnevnoj je oko 22.5C , hodnik i spavaća koji se indirektno greju iz dnevne su prijatno tople sa oko 21C. Na kraju hodnika se nadovezuje kuhinja , do nje jedva dobacuje 12ica i u kuhinji je stabilnih 20ak stepeni, čemu zahvaljujem solidnoj izolaciji i komšijama koji me indirektno greju. LMCE07 je upaljena tek pre nekoliko dana, greje otprilike 10ak kvadrata plus malo hodnika koliko može da dobaci , stabilna potrošnja na održavanju 22C je 330w dok je LMCE12 na 270w.
I dalje mi je neverovatno da 07 troši više od 12 a podešena je manja temperatura plus greje prostor koji je njoj prilagođen. Sa ovog stanovišta najverovatnije ne bih kupio 07 već bih išao na 12, razlika u ceni je bila 10ak hiljada kada sam ih kupovao a dobio bih verovatno manju potrošnju i mnogo više snage u rezervi.
Inace ranije sam postavljao plan stana , može se naći u temi.
Da li si merio temperature u obe pristorije? Ako nema razlike u temperaturi, može biti da 12-ca jače duva i time je efikasnija
 
O tome i ja razmisljam za sl god.a ista je kv.decije sobe kao i tvoja..Da bolje idem naMuse 12-cu..nego na 9-ku..razlika u ceni je 8-9.000..
 
@acapn91

Sličnu situaciju imam i ja. Sa 12Kmta grejem 25m2 a sa 07Lmce 10m2. Kmta setovana na 24 a Lmce na 22 stepena.

Potrošnja u prethodna tri dana kod 12Kmta je 6-5-6 a kod 07Lmce 5-4-5 kWh.

Prosto neverovatno da 12Kmta u ovom slučaju troši samo 1kWh više po danu.
 
koliko kvadrata se greje i kakva je izolacija?Moje dve muse 12 greju 45 kvadrata sa solidnom izolacijom,i račun i potrošnja je 470 kw skupe i 150 jeftine struje.
Greju 70-ak kvadrata.Nego sebja pitam sta ce biti kad budu veci minusi,da li ce one postici istu ovakvu temperaturu
Da li klime održavaju zadatu temperaturu od 23 stepena ili greju i preko zadate temperature.U jednom tvom postu pisalo je " Mi se kuvamo unutra kad klime rade na 23 stepena. Klime su u dve sobe postavljene ali bez problema kad su vrata otvorena greje..." Kuvanje i 23 stepena teško da idu jedno sa drugim.Kod mene se greje na 23 stepena i stvarno je ta temperatura.Koliko su visoki plafoni,iz prethodnog posta vidim da je kuća u pitanju izolovana sa PVC stolarijom.
Visoki plafoni, stara gradnja je u pitanju ali je dobra izolacija, i zidovi su pola metra i plus izolacija 10cm...
Skoro uvek bude temperatura ista kao zadata, ili jedan stepen ispod.
Bas sam i juce proveravala strujomer, za 4 dana 60 kw u visoj i 45 u nizoj tarifi ako tako nastavi buce preko 1000 kw za 30 dana...
 
Pozdrav ljudi. U planu je kupovina jos jedne inverter klime sledece godine za trpezariju i kuhinju. U dnevnoj sobi sam ove godine ugradio Vox Iva 5 i zadovoljan sam za sada e sad sto se tice trpezarije gde najbolje montirati klimu, crvenom bojom sam obelezio gde ne moze nikako, na ove dve strane vrlo cupavo zbog visine plafona i prozora- vrata plus terasa, drugo pitanje izdvojio bi do 65 hiljada za klimu pa neka preporuka za ovaj prostor. Inace izolacija 10cm spolja, stolarija nije PVC ali je odlicna na prozorima, vrata PVC, iznad trpezarije je spavaca soba.
 

Prilozi

  • IMG_20221206_084430.jpg
    IMG_20221206_084430.jpg
    106.2 KB · Pregleda: 82
Fujitsu LLCE12 ima cenu oko 65-66k.Lepo modulira a ima i snage greje sa 3kw na -15.Lepo održava zadatu temperaturu.Teško je naći bolju klimu za taj novac koji si rešio da potrošiš.Moguće je spustiti klimu nosačima sa plafona ukoliko nema mesta iznad prozora a obično nema.Najbolje mesto za klimu je iznad prozora ne znam koliko mesta ima levo između zida i prozora.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,
treba mi savet za podesavanje klime za najbolju iskoristljivost.
Imam Mitsubishi multisplit sa 3 unutrasnje jedinice, jedna je 18 parapetna, ostale 2 su 12 zidne. Parapetna se nalazi u dnevnoj sobi koja je spojena s kuhinjom i trpezarijom od nekih 35 kvadrata. Potkrovlje je u pitanju, prosek visine plafona oko 3 metra. Ostale 2 su po spavacim sobama, njih skoro i da ne palim zimi jer je u pitanju primorje i temperatura nikad ne ide ispod 5 stepeni. Izolacija je Ytong 20 + stiropor 5cm. Znam da je ova klima totalni overkill za ovaj stan, ali sam je kupio polovnu za smesne pare, sve me ispalo oko 500e.
Da li neko moze da mi preporuci podesavanje sa optimalno najmanjom potrosnjom struje, a da dobijem komfor. Koliku temperaturu da stavim, da li da je podesim da se sama pali i gasi u odredjeno doba dana itd.
Ono kako je ja sad koristim, na 23 stepena je podesena, ventilator na najmanje i cim nam postane vruce mi je ugasimo. Radi dnevno po 2-3 sata i to je to. Jos doduse nisu krenuli hladniji dani, ali kad se to desi, voleo bih da budem spreman, kao sto kaze Nikola Zigic- mora bues pipremljen.
 
Fujitsu LLCE12 ima cenu oko 65-66k.Lepo modulira a ima i snage greje sa 3kw na -15.Lepo održava zadatu temperaturu.Teško je naći bolju klimu za taj novac koji si rešio da potrošiš.Moguće je spustiti klimu nosačima sa plafona ukoliko nema mesta iznad prozora a obično nema.Najbolje mesto za klimu je iznad prozora ne znam koliko mesta ima levo između zida i prozora.
Nema mesta za klimu levo od jednog prozora a ni desno od drugog prozora gde su vrata a i iznad je gusto plus tu je garnisla, zavesa, jedino da vidim iznad ulaznih vrata ako ima tu mesta, izmericu danas visinu do plafona.
 
Izmerio visinu od vrata do plafona, 40cm, bice valjda dovoljno, dobro zavisi i od visine klime.
 
LLCE ima visinu od 26.2cm,širina 82 i dubina 20,6cm.
 

Prilozi

  • 222.png
    222.png
    72.9 KB · Pregleda: 25
  • 4444.png
    4444.png
    64.4 KB · Pregleda: 72
Jedno glupo pitanje... klima kad se postavi na tipa 27c jel ona greje jace tj izduvaa vecu temperaturu nego tipa na 25c ili duva istom snagom samo se kasnije ugasi tj kad dodje do do tih 25c..
 
Ako je inverter, sto je veca razlika od zadane i stvarne temperature duva toplije. Sto se vise priblizava zadanoj smanjuje toplotu. Kada dostigne samo je odrzava (puse lagano)
 
Ako je inverter, sto je veca razlika od zadane i stvarne temperature duva toplije. Sto se vise priblizava zadanoj smanjuje toplotu. Kada dostigne samo je odrzava (puse lagano)

A jel bolje da stoji na AUTO zadata temperatura ili da stoji npr na 2. brzinu ventilatora?
 
Pa nije bas lako za odgovoriti. rekose mi da je najbolje na auto ili na minimumu. Ali po mom iskustvu ako je manji prostor auto. ako je veci prostor mozda tako na 2 crtice. Ja moram u velikom dnevnom + kuhinji kombinovati ujutru 3 crtice pa od podne 2
 
Pa nije bas lako za odgovoriti. rekose mi da je najbolje na auto ili na minimumu. Ali po mom iskustvu ako je manji prostor auto. ako je veci prostor mozda tako na 2 crtice. Ja moram u velikom dnevnom + kuhinji kombinovati ujutru 3 crtice pa od podne 2
Tako i ja,2 3 brzine i kad ugrije onda auto
 
Greju 70-ak kvadrata.Nego sebja pitam sta ce biti kad budu veci minusi,da li ce one postici istu ovakvu temperaturu

Visoki plafoni, stara gradnja je u pitanju ali je dobra izolacija, i zidovi su pola metra i plus izolacija 10cm...
Skoro uvek bude temperatura ista kao zadata, ili jedan stepen ispod.
Bas sam i juce proveravala strujomer, za 4 dana 60 kw u visoj i 45 u nizoj tarifi ako tako nastavi buce preko 1000 kw za 30 dana...
Prema AERS, za grejanje 60kvm, 180 dana, 16h dnevno na temperaturu od 20 stepeni potrebno je 9000kWh. Pri tom ne uzimaju u obzir uopste grejanje inverter klimama. Ako mi uzmemo u obzir da se greje 24h, i na temperaturu od 22-23 stepena, i za 70kvm, to bi bilo negde oko 15-17000 kWh za 180 dana. S tim sto su inverter klime takve da imaju bolju efikasnost i uzmemo da prosecno daju 3 kW za 1 kW potrosen, onda bi tvoja potrosnja trebala da bude negde oko 5-6000 kWh za 6 meseci. Ako gresim negde u racunici, molim za ispravku od strane ostalih clanova.
 
Greju 70-ak kvadrata.Nego sebja pitam sta ce biti kad budu veci minusi,da li ce one postici istu ovakvu temperaturu

Visoki plafoni, stara gradnja je u pitanju ali je dobra izolacija, i zidovi su pola metra i plus izolacija 10cm...
Skoro uvek bude temperatura ista kao zadata, ili jedan stepen ispod.
Bas sam i juce proveravala strujomer, za 4 dana 60 kw u visoj i 45 u nizoj tarifi ako tako nastavi buce preko 1000 kw za 30 dana...
Prostor trosi klime nadoknadjuju. Stavi na papir tesko bi sa bilo kojim drugim grijanjem tako prosla. Muse 18 je nako, nije super jaka ni slaba. Ali ako ti je ta druga Amber Premium onda nemas brige. Ta klima je brutalna i na minusima.
 
Danasnja potrosnja setovano na 19C.Prosto neverovatno za 30kv.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221207_003919_com.wooxhome.smart.jpg
    Screenshot_20221207_003919_com.wooxhome.smart.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 106
Ćao društvo naime uzeo sam ove sezone klimu Vivax acp 12ch35aeri 13000 btu oko 600e, međutim obzirom da pojma nemam o ovim uređajima dešava se to da se klima ugasi nakon dostizanja željene temperature nakon toga sama se upali kroz minut-dva i nastavi normalnim radom, je l to normalna pojava ili druga priča.
 
Jutros, Fujitsu kmta12, spoljna temperatura 6°C, unutrašnja 22.5°C, sedamnaest kvadrata, radi održavanje teperature na stabilnih 166w na čas, setovana na 23°c, brzina ventilatora 3.
 

Prilozi

  • Photo0030.jpg
    Photo0030.jpg
    31.2 KB · Pregleda: 101
Jutros, Fujitsu kmta12, spoljna temperatura 6°C, unutrašnja 22.5°C, sedamnaest kvadrata, radi održavanje teperature na stabilnih 166w na čas, setovana na 23°c, brzina ventilatora 3.
meni je ovo skoro za ne povjerovati :) Kakava je izolacija, da li je stan u pitanju ? Koji je cop te klime ako nije problem
 
Po ovome što vidim, Amber je štedljiviji od KM.
Ako kod tebe troši 170W/h to mu dođe 122kW na mesec dana za sobu od 17m2. Moja kuća je skoro 5x veće površine a najveća potrošnja je bila blizu 400kW prošle zime, što je 3,5x više. A setovana je isto kao tvoja, 23c i 2-3 brzina.
 
Jutros, Fujitsu kmta12, spoljna temperatura 6°C, unutrašnja 22.5°C, sedamnaest kvadrata, radi održavanje teperature na stabilnih 166w na čas, setovana na 23°c, brzina ventilatora 3.
Moj hisense energy pro plus ima slican cop (4.29) kao i ova fujitsu. Samo ne moze modulirati ispod 350w. Ja grijem oko 30 kvadrata (mada se ona nalazi u sobi od 15 kvadrata ali su vrata sirom otvorena) I ona ne moze ici ispod pomenute modulacije, pa se gasi kada zagrije- par puta dnevno sto je ok jer najčesšće radi na 400w (ja prezadovoljan)

Na drugoj klimi sam primjetio kako temperatura utice na potrosnju....(ovo mi je prvo grijanje klimama i iskreno prije kupovine nisam nista znao o COP i tome, kada ljudi pricaju o boljoj i losijoj klimi ja sam samo mislio da se radi u kvalitetu izrade i da je to to, kada sam pitao majstore za savjet klime za grijanje tek sad vidim da ili ne znaju objasniti ili neće...)

...18ka frozini (druga od dvije klime u drugom dijelu stana), odradjuje posao ali slab joj je COP i ona je uspjesno modulirara na 290w kada su temperature bile oko 10 stepeni i gasila se samo ako treba nize od toga, sada kada idu ispod nule najnize na sta ide prije gasenja je 600w.

Malo me nervira preko noci jer se cesto gasi i pali posto spustim nocnu temperaturu za 2 stepena u odnosu na dnevnu. Mislim da se gasi na svakih sat vremena (bar).

Da li je ovo cesto gasenje stetno za inverter na duze staze ? Imam osjećaj da je bolje da nastimam da bude ugašena par sati pa da se pali nekad oko 2-3h noći kada temperatura vise padne pa da to grije u komadu do jutra, nego ovo da radi 24h ali se često pali i gasi
 
@LukasP kod KMTA je bila ta potrošnja manje više tokom cele noći, jer je noćas bilo 5-6°C. Al kad otvorim vrata da duva u hodnik i tako grejem još dve sobe onda potrošnja skače na 500 wh, a ne retko i više u zavisnosti od uslova.
A recimo kod mojih soba 25-27 kvadrata MHI zs-w u indentičnim uslovma troši 220-250wh stabilno tokom cele noći. Razlika u odnosu na predhodni period je što sad nema gašenja odnosno nema pali gasi rada. A pre mesec dva kad je radila pali gasi nije mogla niže da troši od 350wh, spoljna temperatura je bila preko 12 stepeni i ona se stalno palila i gasilla ali uprkos tome je temperatura u sobi bila uvek ista, bez osetnih oscilacija. Znači sad imamo da nam klima na nešto nižoj spoljnoj temperaturi radi bez gašenja a pri tome je i niža potrošnja na kojoj može da radi stabilno bez gašenja. Naravno sad je ukupna potrošnja za 24h nešto viša ali ništa preterano, dnevni prosek je sad 6kwh.
Ali ja mislim da kod tebe ima još jedan faktor koji utiče na potrošnju struje a to je onaj famozni grejač tacne i kompresora spoljne jedinice. To čudo zna dosta da povuče struje, uglavnom troše od 100-300wh u zavisnosti koliko ga ima u SJ. Mislim da svi uniformno podešavaju termostat da se grejač pali ispod +5°C, pa ako imaš grejač SJ onda je to razlog veće potrošnje struje.
 
Грејач треба да ради приликом дефроста, и непосредно после, да отече вода. Нема никакву поенту да ради константно и троши струју. Грејање компресора ради само кад је клима искључена, компресор се сам загрева приликом рада и више него довољно.
 
Nazad
Vrh Dno