Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

A da li klima radi 24h na dan ili samo tih 7-8 sati?
Bravo!

fala bogu da neko postavi logicno pitanje.

Covek se cudi kako mu klima trosi kilovat na sat, a on je u stvari gasi pa greje svaki put ispocetka jer mu padne temperatura i sve se razladi,

onda neko postavi kako mu klima trosi 230w a zivi u stanu sa jednim spoljnjim zidom, a klima i kad mu je ugasena on ima 21 stepen i svi zakljuce da je ovom prvom klima neispravna,
a on ne ume da koristi :rolleyes:
 
Bravo!

fala bogu da neko postavi logicno pitanje.

Covek se cudi kako mu klima trosi kilovat na sat, a on je u stvari gasi pa greje svaki put ispocetka jer mu padne temperatura i sve se razladi,

onda neko postavi kako mu klima trosi 230w a zivi u stanu sa jednim spoljnjim zidom, a klima i kad mu je ugasena on ima 21 stepen i svi zakljuce da je ovom prvom klima neispravna,
a on ne ume da koristi :rolleyes:zar nije logicno kada postigne temperaturu
Za
Zar nije logicno kada postigne temperaturu da smanji potrosnju?
 
Vox pregreva prostoriju (setuj za 2 stepena nižu temp, pa vidi tada kako će se ponašati), takođe forsira (topli) vreo izduv od 38°C+. Bar moja 9tka tako funkcioniše. Ima jako lošu kulturu rada, bar iz mog iskustva sa klimama. Ali to je najjeftinija klima na tržištu, nacionalna klasa, tako da je to donekle i očekivano. Pokušaj sa iFeel opcijom, ja nikako da je testiram.
 
Probaj naredna 3 dana da je uopste ne gasis, i meri potrosnju kao sto upravo meris za svaki dan na 24h.
Ali podesavanja neka ti budu ista kao što su bila kad je radila 7-8h.
 
Ako si je uključio u ledenoj sobi, treba dosta vremena da se zidovi zagreju. Kolika je temperatura u prostoriji?
Bravo!

fala bogu da neko postavi logicno pitanje.

Covek se cudi kako mu klima trosi kilovat na sat, a on je u stvari gasi pa greje svaki put ispocetka jer mu padne temperatura i sve se razladi,

onda neko postavi kako mu klima trosi 230w a zivi u stanu sa jednim spoljnjim zidom, a klima i kad mu je ugasena on ima 21 stepen i svi zakljuce da je ovom prvom klima neispravna,
a on ne ume da koristi :rolleyes:
Ja sam taj što mu klima troši 200-tinjak vati na ovo vreme. Nije do stana (kuća je u pitanju), već do izolacije. Al' s obzirom na malu (kako neko reče) mUdolaciju, ja sam zadovoljan, jer je temp u prostoriji zakucana, i varira u jednu decimalu (0.1°C). Klimu svakako treba ostaviti da radi 24/7, i gasiti samo radi čišćenja filtera
 
Za
Zar nije logicno kada postigne temperaturu da smanji potrosnju?
Ako 16 sati ne radi a 8 sati radi sigurno nije postigla temperaturu pri ovako niskim spoljnjim temperaturama.
Vazduh se zagreje ali sama prostorija ne moze zadrzati toplinu.

u sustini matematicki ti trosis isto, ako grejes na primer na 22 i posle iskljucivanja padne na recimo 17 ona posle mora da radi sigurno 7-8 sati samo da vrati temperaturu do 22
Umesto samo da sprecavas gubitak toplote.

Za sve to ima mnogo uticaja spoljnja temperatura, pa ako je napolju desetak stepeni i suncan dan a kuca okrenuta preko suncu i znas da kada iskljucis klimu neces izgubiti vise od 2 stepena onda ima racuna da je iskljucis jer se to lako moze nadoknaditi.

Ali ako ces da izgubis7,8 ili 10 stepeni ili vise ako je jako hladno....to je nemoguce racionalno nadoknaditi

Vox pregreva prostoriju (setuj za 2 stepena nižu temp, pa vidi tada kako će se ponašati), takođe forsira (topli) vreo izduv od 38°C+. Bar moja 9tka tako funkcioniše. Ima jako lošu kulturu rada, bar iz mog iskustva sa klimama. Ali to je najjeftinija klima na tržištu, nacionalna klasa, tako da je to donekle i očekivano. Pokušaj sa iFeel opcijom, ja nikako da je testiram.
Ne pregreva nista, pre ce biti da termometar stoji ispred klime sasvim normalno radi i odrzava.

Ako si je uključio u ledenoj sobi, treba dosta vremena da se zidovi zagreju. Kolika je temperatura u prostoriji?

Ja sam taj što mu klima troši 200-tinjak vati na ovo vreme. Nije do stana (kuća je u pitanju), već do izolacije. Al' s obzirom na malu (kako neko reče) mUdolaciju, ja sam zadovoljan, jer je temp u prostoriji zakucana, i varira u jednu decimalu (0.1°C). Klimu svakako treba ostaviti da radi 24/7, i gasiti samo radi čišćenja filtera
Uvek je do izolacije, i ne postoji neko univerzalno pravilo.
svako treba da nadje patern za sebe sta mu je ekonomicno.

eto ja sam napisao gore otprilike kako ja koristim, znaci znam da ce da padne vise od 2 stepena preko dana ne gasim, ako znam da nece da padne onda ugasim.
Nocu obicno uvek grejem, jer su nocu gubici najveci i struja je jeftina.

mada ja imam i automatiku pa sam zadao da ako padne temp na 20.5 ona se sama pali podize i odrzava 22., i nije mi jasno zasto aplikacije od klime nemaju takve mogucnosti programiranja.

takodje imam ideju da klimu prebacim na farenhajte posto sa celzijusima ne moze na pola stepena da se podesi, ovako sa farenhajtima imas 71,72, 73F prakticno imas na 1/3 stepena sto je mnogo preciznije
 
Poslednja izmena:
@bakara imaju klime tajmere, samo one bolje. Moja ima za sedam dana u nedelji, svaki dan različit režim, a to je da se odabere 4 intervala u toku dana i temperatura za svaki interval. Pa tako recimo za Ponedeljak može da se stavi 6-8h 24C, 8-15h 20C, 15-20h 22C, i 20h-06h 19C. Pa za Utorak to isto, ili nešto drugo, itd. Ovo je samo primer. Ja sve to imam na LT-u, pa i ono "oko Sauronovo", koje vidi kad nekoga ima u prostoriji, a ako nisi tu onda obara temperaturu. I NIŠTA od toga be koristim. Stavim na 23C, mode HEAT, fan AUTO, i gasim samo kad perem filtere, a mod menuam na hlađenje kad dođe leto. Jer mi je tako najprijatnije.
 
@bakara imaju klime tajmere, samo one bolje. Moja ima za sedam dana u nedelji, svaki dan različit režim, a to je da se odabere 4 intervala u toku dana i temperatura za svaki interval. Pa tako recimo za Ponedeljak može da se stavi 6-8h 24C, 8-15h 20C, 15-20h 22C, i 20h-06h 19C. Pa za Utorak to isto, ili nešto drugo, itd. Ovo je samo primer. Ja sve to imam na LT-u, pa i ono "oko Sauronovo", koje vidi kad nekoga ima u prostoriji, a ako nisi tu onda obara temperaturu. I NIŠTA od toga be koristim. Stavim na 23C, mode HEAT, fan AUTO, i gasim samo kad perem filtere, a mod menuam na hlađenje kad dođe leto. Jer mi je tako najprijatnije.
To je bas cool sa intervalima. Koja je to klima?
 
Mozda nije pitanje na pravom mestu, neka administrator obrise ako nije prikladno. Kod mene mnogo vlaze prozori, balkonac u spavacoj. Jeste starija stolarija ali daleko od toga da je u katastrofalnom stanju ali ljudi ujutru kad ustanem natopim peskir da mozes da ga ocedis, da li ima neko resenje za ovo ili mora nova stolarija.
 
Otvori sve u kući na 5 min svakog jutra i večeri. Smanji vlagu u vazduhu. Imaš li merač vlažnosti i temperature?
 
Ne pregreva nista, pre ce biti da termometar stoji ispred klime sasvim normalno radi i odrzava.

Pa ne grejem se baš od juče na klime. Naravno da termometar stoji gde ne postoji značajna cirkulaciju vazduha od klime.

Baci pogled na mini review: https://forum.benchmark.rs/threads/kupovina-inverter-klime.487553/post-6745849

Evo stanja termometra od noćas, a klima podešena na 19°C. Ignoriši % vlažnosti, sinoć je ostavljen veš da se suši...
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-12-05-07-29-59-651_com.xiaomi.smarthome.jpg
    Screenshot_2022-12-05-07-29-59-651_com.xiaomi.smarthome.jpg
    42.7 KB · Pregleda: 61
To je bas cool sa intervalima. Koja je to klima?
Fujitsu ASYG 12LT. Model ispod, ASYG 12LU nema za svaki dan posebno, već se podese intervali i svaki dan bude isto sa intervalima. Mislim da sad većina boljih klima uređaja ima to. Ova moja klima je iz 2011-te, i (da kucnem u drvo) hladi i greje kao prvog dana. Najbitnije u celoj priči je propisno vakuumiranje, i dobra instalacija, sa bar 3m cevi između unutrašnje i spoljašnje jedinice. Ako je sve urađeno po PS-u sledi dugotrajna uživancija
Mozda nije pitanje na pravom mestu, neka administrator obrise ako nije prikladno. Kod mene mnogo vlaze prozori, balkonac u spavacoj. Jeste starija stolarija ali daleko od toga da je u katastrofalnom stanju ali ljudi ujutru kad ustanem natopim peskir da mozes da ga ocedis, da li ima neko resenje za ovo ili mora nova stolarija.
Prati vlažnost vazduha, pa ako je preko 50%, luftiraj. Kod luftiranja ne ostavljaj prozore na kant, već otvoriš sve što imaš, napraviš promaju (ne treba 5min), da se izmeni vazduh, pozatvaraš, i to je to. Ako je staklo slabih termo karakteristika, vlažiće više. Mada, luftiranje je osnovna stvar. Možeš i da automatizuješ proces luftiranja uz pomoć kuhinjskog aspiratora, ako prvu brzinu venta vežeš higrometarsku sklopku, pa na red sa temperaturom sklopkom. Na taj način možeš da zadaš da se napa upali kad je relativna vlažnost veća od određenig procenta, a da opet ne dozvoliš da se prostor previše ohladi
 
Poslednja izmena:
Znam ali ne mogu da otvorim prozor ili balkonac uvece i ohladim spavacu sobu, sto sam onda grejao ceo dan. Primer ukljucim kotao na pelet oko 14,15h i ugasim u 22h, ukljucim jos malo on/off klimu (sat, dva) ako je klincima hladno.... ujutru kada krenem na posao obavezno prvo brisanje ali to je kao voda na prozorima, bukvalno se natopi peskir, da li su lose gumice ili sta vec, inace su dupla stakla.
 
Mozda nije pitanje na pravom mestu, neka administrator obrise ako nije prikladno. Kod mene mnogo vlaze prozori, balkonac u spavacoj. Jeste starija stolarija ali daleko od toga da je u katastrofalnom stanju ali ljudi ujutru kad ustanem natopim peskir da mozes da ga ocedis, da li ima neko resenje za ovo ili mora nova stolarija.
Nije problem u stolariji,problem je sto imas bas veliku vlaznost i to nije dobro. A s klimom ces je uvijek imati. Trebao bi svako par sati prozracivati da smiris vlaznost ili odvlazivac uzeti. Ja sam jutros sa 60 vlaznost za manje od minute spustio na 50 prozracivanjem
 
Nece ti se soba ishladiti za 3 minuta, poanta je da se sto vise-sire pootvara jer vlaga ide iz toplog u hladno. Ako je soba zagrejana onda su i zidovi topli i osjecaj hladnoce ce proci nakon 5 minuta od zatvaranja prozora. Ja sam imao slicnih problema, dosta je bolje kako sam stavio roletne ali i dalje je bilo kondenzacije dok nisam poceo 3 puta dnevno sirom prozore na 2-3 minuta
 
Da, ako imaš roletne možeš i njih da zatarabiš uveče. Ali svakako je poenta da smanjiš vlagu u vazduhu. Možeš to i odvlaživačem, ali realno najbolje je luftiranjem.
 
Helsinki0916 klimu koristim samo malo uvece u spavacoj, u dnevnoj sam kupio inverter i tu imam neki merac za t i vlagu i vlaga je oko 40-50% ali u dnevnoj cesto se otvaraju vrata pa je vrv zbog toga, imam roletne i jeste malo bolje ali ne drasticno, i vidim pocela budj u donjem delu zida.
 
Helsinki0916 klimu koristim samo malo uvece u spavacoj, u dnevnoj sam kupio inverter i tu imam neki merac za t i vlagu i vlaga je oko 40-50% ali u dnevnoj cesto se otvaraju vrata pa je vrv zbog toga, imam roletne i jeste malo bolje ali ne drasticno, i vidim pocela budj u donjem delu zida.
Gdje veš sušite?
Tu buđ varikinom ocisti
 
@Kompresor

susis ves u kuci, eto odakle ti je vlaga
Plus ti verovatno nije sve ravnomerno zagrejano, neke prostorije zatvaras i ne grejes?
 
Fujitsu ASYG 12LT. Model ispod, ASYG 12LU nema za svaki dan posebno, već se podese intervali i svaki dan bude isto sa intervalima. Mislim da sad većina boljih klima uređaja ima to. Ova moja klima je iz 2011-te, i (da kucnem u drvo) hladi i greje kao prvog dana. Najbitnije u celoj priči je propisno vakuumiranje, i dobra instalacija, sa bar 3m cevi između unutrašnje i spoljašnje jedinice. Ako je sve urađeno po PS-u sledi dugotrajna uživancija

Prati vlažnost vazduha, pa ako je preko 50%, luftiraj. Kod luftiranja ne ostavljaj prozore na kant, već otvoriš sve što imaš, napraviš promaju (ne treba 5min), da se izmeni vazduh, pozatvaraš, i to je to. Ako je staklo slabih termo karakteristika, vlažiće više. Mada, luftiranje je osnovna stvar. Možeš i da automatizuješ proces luftiranja uz pomoć kuhinjskog aspiratora, ako prvu brzinu venta vežeš higrometarsku sklopku, pa na red sa temperaturom sklopkom. Na taj način možeš da zadaš da se napa upali kad je relativna vlažnost veća od određenig procenta, a da opet ne dozvoliš da se prostor previše ohladil
Kad imaš pravog majstora sve je lako a Vi ste imali upravo to, odličnog majstora i čovjeka.
 
Pre mesec dana kupljena Gree pular 12ica.Od samog starta i dan danas imam problem ili sa pregrevanjem(podesim na recimo 22° ona gura do 25° i onda je ja ugasim ili dodatno spustim temperaturu na 19° pa ona tek onda odreaguje) ili recimo obrnuto(temperatura podešena na 22° termometri po stanu pokazuju 20° a ona nema nameru da se pokrene dok ponovo ja ne podignem na 24°.Nekoliko puta u toku dana moram da što bi rekli bejbisitujem.Mislim nije mi bogzna kakav problem,ali me pomalo nervira.Reklamirao,dolazio majstor,navodno sve ok ali eto malo je "zavučena"zbog spuštenog plafona pa sporije reaguje.Da napomenem,ni prilikom uključenja I FEEL funkcije ne ponaša se ništa bolje.Kao da i senzori za temperaturu u daljincu ne reaguju dobro.Neki savet bi dobrodošao.
 

Prilozi

  • IMG_20221205_112311.jpg
    IMG_20221205_112311.jpg
    117.2 KB · Pregleda: 53
Pre mesec dana kupljena Gree pular 12ica.Od samog starta i dan danas imam problem ili sa pregrevanjem(podesim na recimo 22° ona gura do 25° i onda je ja ugasim ili dodatno spustim temperaturu na 19° pa ona tek onda odreaguje) ili recimo obrnuto(temperatura podešena na 22° termometri po stanu pokazuju 20° a ona nema nameru da se pokrene dok ponovo ja ne podignem na 24°.Nekoliko puta u toku dana moram da što bi rekli bejbisitujem.Mislim nije mi bogzna kakav problem,ali me pomalo nervira.Reklamirao,dolazio majstor,navodno sve ok ali eto malo je "zavučena"zbog spuštenog plafona pa sporije reaguje.Da napomenem,ni prilikom uključenja I FEEL funkcije ne ponaša se ništa bolje.Kao da i senzori za temperaturu u daljincu ne reaguju dobro.Neki savet bi dobrodošao.
Teško da tu možeš nešto da uradiš.Ima takvih primera unazad nekoliko godina kod Gree klima i više modela.Pregrevanje prostorije i duga pauza do ponovnog pokretanja klime u rad.Ta klima neće bolje raditi jedino da je zameniš drugom koja nema te probleme.Ovako maltretiraće te godinama ovakvim radom.Koliko si platio tu klimu bez ugradnje?
 
Ovaj LT je instaliran pre nego sam upoznao Duleta. Kupljen u ACS-u, prethodno se čuo sa vlasnikom Miljanom, dogovorio sve, došla ekipa i odradila po PS-u, sve što sam tražio. Dule mi je montirao 3 kom 12LMCE kod mojih, vrhunski odrađena instalacija (5, 7 i 9 metara). Pre toga su tu bile 3 kom 18-ce Mission, brljale temperaturu i potrošnju (nije išlo ispod 800+ vati), vratio, kupio LMCE i nakrivio kapu. Jesu slabije od 18 Mission, ali tu je centralno na pelet kad su ledeni dani
Kad imaš pravog majstora sve je lako a Vi ste imali upravo to, odličnog majstora i čovjeka.
 
Nazad
Vrh Dno