Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Isti princip disable/enable, ali jos jednostavnije, zove se reconnect, 1 click.
reconnect.jpg
Promena putanje rutiranja je uobicajena praksa. Ranije sam pratio, na ADSL-u, sad vise nema potrebe za tim.
Tad su znali nocu da prebace na Seabone preko Italije, odlicna veza.
 
Kad pominjete rutiranje, ja sam primetio da mi se odziv do Cloudflare (merim ping do 1.1.1.1) pogoršao pre oko mesec dana - tada mi je putanja iz MTS mreže do Cloudflare vodila preko Amsterdama (~28ms odziv do 1.1.1.1), pa onda od pre dve nedelje preko Beča (odziv oko 12ms) i evo od jutros vratila mi se ruta preko SOX u Beogradu gde je odziv 2-3ms. :)
pa to je zato sto je cloudflare BEG svima bio nedostupan (ne samo na mts mrezi) neko vreme (privremeno offline?), pa smo svi isli preko VIE
dobro je da se vratio BEG danas u 13:30, nije trajno ugasen, pa opet imamo 2ms
2022-08-13_17-35-12_M3GUzOuvc.png
 
Poslednja izmena:
Hvala za info, nisam u toku jer ne radim više godina u ISP-evima pa ne dobijam SOX obaveštenja. Sećam se perioda kada je Perke slao mailove svake druge nedelje da im je pukla optika do Sofije. :)
 
Kome verovati?
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-08-14-12-16-46.jpg
    Screenshot_2022-08-14-12-16-46.jpg
    66.4 KB · Pregleda: 64
  • Screenshot_2022-08-14-12-15-33.jpg
    Screenshot_2022-08-14-12-15-33.jpg
    65 KB · Pregleda: 61
  • Screenshot_2022-08-14-12-14-20.jpg
    Screenshot_2022-08-14-12-14-20.jpg
    68.5 KB · Pregleda: 64
  • Screenshot_2022-08-14-12-13-07.jpg
    Screenshot_2022-08-14-12-13-07.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 62
ova 4 si ti koristio:

https://pcmag.speedtestcustom.com/ ovaj prvi je vec ookla/speedtest.net samo brendiran slika rezultata
https://speedcheck.org/ ovaj izgleda nema puno servera blizu nas pa nije full brzina slika rezultata
https://fast.com/ je fast isto kao ookla, koristi cloudflare servere ? slika rezultata
https://speedtest.net/ je standardan ookla slika rezultata

na cemu ti to testiras ? imas latency veci nego kada bi isao preko 4g mobilne mreze... uzasan pretrpan 2.4ghz wifi na starom telefonu?
koga zanima da li je problem do interneta ili do wifi mreze moze na kompjuteru koji je ethernet kablom prikacen u ruter da pusti https://openspeedtest.com/speed-testing-application-for-your-website.php (skroll dole tamo gde je Windows/Mac/Linux za download) i konektuje se na bezicnom uredjaju na koji god IP : Port pokazuje program kada se pokrene. To ce vam izmeriti LAN brzinu mreze izmedju ta 2 uredjaja. Internet od toga ne moze brze.
 
Poslednja izmena:
Kako izvuci PPPoE kredencijale iz HG8245W5-6T? Dekripcija konfiguracionog fajla ne radi, tj daje bezveze karaktere. Takodje, ni izlaz CLI komande display access system info ne sadrzi kredencijale.
 
Pa da, ali kao dekriptovan tekst dobijem niz od 31 karaktera, prvih 17 printabilnih, pa 14 neprintabilnih...Hoces da kazes da je prvih 8 karaktera sifra, a ovo ostalo neki random salt?
 
za usernameove koji pocinju sa HW (huawei) sifra je 16 karaktera
za usernameove koji pocinju sa AL (nokia) sifra je 8 karaktera
za usernameove koji pocinju sa ZX (ZTE) sifra je 9 karaktera

sve sifre su samo mala, velika slova, i brojevi (nema specijalnih znakova)
ako vratis ruter na factory defaults, pustis ga da se ponovo konektuje na net, i onda uradis jos jednom [Download Configuration File] da bi dobio novi hw_ctree.xml kriptovane sifre ce se promeniti(reenkriptovace ih), ali njihova dekriptovana vrednost nece, mozes tako da proveris da si dobio tacan rezultat prvi put (uporedis 2 vrednosti i zajednicki deo je stvarna sifra)
ja mislim da taj program samo ne interpretira kako treba NUL vrednost kraja stringa, pa ti daje gluposti posle. ali nisam nasao ni jedan drugi program koji moze to da odradi
 
Poslednja izmena:
Da li MTS ima bilo gde pracenje statusa radova/havarija na mrezi?
Nema servisa sinoc od ~20:00h (Vozdovac), na nroj korisnickog servisa se ne javlja niko niti ima info kada bi mogao da se vrati net :)
 
Da li MTS ima bilo gde pracenje statusa radova/havarija na mrezi?
Nema servisa sinoc od ~20:00h (Vozdovac), na nroj korisnickog servisa se ne javlja niko niti ima info kada bi mogao da se vrati net :)
Na sajtu Beotela su objavljivali radove u mreži, ali iz nekog razloga od januara to više ne čine (ili nije bilo radova):
 
ovo je malo expertsko pitanje ali telekomov HG8245Q2 mi ne propusta multicast izmedju svojih LAN portova koji su stiklirani na istoj mrezi (znaci nije cist switch nego filtrira taj saobracaj). Ne koristim telekomov IPTV na toj lokaciji nego svoj multicast server, probao sam gomilu podesavanja na HG8245Q2 kao sto je menjanje onog IGMP moda u off/snoop/proxy/v2/v3 i brisanje IPTV/OTHER wan konekcije da slucajno ne redirektuje na telekomov multicast zbog toga ali nista se ne promeni (takodje i firewall settings). Ako stavim svoj switch dodatno pored HG8245Q2 i koristim samo HG8245Q2 kao internet izvor, onda naravno taj switch propusta multicast izmedju svojih portova i sve radi (pojavljuju se IGMP grupe na glavnom switchu), ali to je malo glupo resenje posto mi samo treba 2 porta na toj lokaciji ne 12, zauzima mesto, dodatne kablove, i strujni utikac bezveze.

Mozda ovde neko zna da li ima i koja je to opcija da se iskljuci multicast filtar izmedju LAN portova HG8245Q2.
 
Moze li savet, da li da predjem na mts optiku, trenutno sam orion optika ali je tv slika uzasna, nemaju nijedan hd kanal, internetom sam generalno zadovoljan.
 
Imam Box 2 paket, UO ističe za 2 meseca. Zove MTS agent, nudi novu UO, na 24 meseca, cena ostaje ista, ali prelazim na Box3. Drugim rečima, TV za džabe.
Razmatram prelaz na Yettel, treba mi samo internet konekcija, doplaćivao bih fixnu IP (CGNAT mi je neprihvatljiv). Čitam ovde da ljudi imaju problema sa Yettel optikom. MTS mi radi izvanredno, pa se razmišljam šta mi je činiti.
 
Imam Box 2 paket, UO ističe za 2 meseca. Zove MTS agent, nudi novu UO, na 24 meseca, cena ostaje ista, ali prelazim na Box3. Drugim rečima, TV za džabe.
Razmatram prelaz na Yettel, treba mi samo internet konekcija, doplaćivao bih fixnu IP (CGNAT mi je neprihvatljiv). Čitam ovde da ljudi imaju problema sa Yettel optikom. MTS mi radi izvanredno, pa se razmišljam šta mi je činiti.
ja sam dobio tu ponudu odmah cim mi je istekla prva godina za dinar, tako se isplati jer mi je onda ukupno 12 meseci po dinar + 24 meseca po 2899 = 1933 po mesecu za tih 3 godina, a dobijam onaj paket od 4500 sto bi cak i sa 12 meseci po 1 dinar kostalo 2250 po mesecu za 2 godine (sa 12 meseci po 50% kao sto je trenutno bilo bi 3375 po mesecu za 2 godine)

yettel hipernet je 4000 za 500/250 sa TV-om ili 3000 bez TV-a i jos prvih 12 meseci 1dinar ali MORAS imati dodatan mobilni broj kod njih od minimum 1500din mesecno, ako to ne racunas jer vec placas onda su najjeftiniji sa cenom 48000 sa TV (2000 mesecno) ili 36000 bez TV (1500 mesecno) ali to sto placas mobilni kod njih je dodatnih 36000 tako da je 3500 sa TV-om ili 3000 bez TV-a (mada ljudi kazu da im je taj tv lose pouzdanosti)
 
Mene je juče zvala teta iz mts da mi saopšti da me mts časi besplatnom televizijom. Navodno, kako imam box2 (internet+fiksni) 400/160 'oni' su odlučili da me časte televizijom sa max paketom i povećaće mi download brzinu na 500mbps. Na moje pitanje da li se produžava ugovor nakon uvođenja televizije, kaže mi da se ne produžava i da ću i dalje plaćati kao do sad, a to znači još 5 meseci po dinar i onda još 12 meseci po 2900 koliko je bio box2 kada sam potpisao ugovor. I kaže mi da sad nikakav papir neću morati da potpišem... Da li je ovo istina ili ima neka kvaka?
 
Ne može menjane uslova i broj usluga da se menja bez potpisivanja makar ankesa na postojeći ugovor.
Tačan je deo oko cene, da ćeš Box3 plaćati po ceni tih Box 2. Ali gotovo sigurno ide novih 24 mesaca UO.
 
Mene je juče zvala teta iz mts da mi saopšti da me mts časi besplatnom televizijom. Navodno, kako imam box2 (internet+fiksni) 400/160 'oni' su odlučili da me časte televizijom sa max paketom i povećaće mi download brzinu na 500mbps. Na moje pitanje da li se produžava ugovor nakon uvođenja televizije, kaže mi da se ne produžava i da ću i dalje plaćati kao do sad, a to znači još 5 meseci po dinar i onda još 12 meseci po 2900 koliko je bio box2 kada sam potpisao ugovor. I kaže mi da sad nikakav papir neću morati da potpišem... Da li je ovo istina ili ima neka kvaka?
produzava se jer potpisujes nov ugovor na sledece 2 godine
takodje posle te 2 godine kada ti istekne ugovorna obaveza cena je 4800 (ali ja mislim da onda mozes da vratis paket na box2 da ti bude manje, barem tako je rekao lik sto je doneo STB)
za ovih 5 meseci sto imas dinar ne znam da li ce ti ostati dinar, jer su mene zvali tek kada mi je istekao dinar
potpisaces papir kada ti tehnicar donese STB za tv, evo kako izgleda prva strana: prva strana ugovora
cim se tehnicar vrati u centralu sa tvojim potpisanim papirom, dobijas 500/160 i mogucnost iris GO da aktiviras na moj.mts.rs
STB radi odmah cim ga donese i ubaci, prvih sat vremena lose sljaka dok mu se ne upgraduje firmver automatski
idi u poslovnicu i dogovori ti sa njima sve uslove, i gledaj sta potpisujes, teta na telefonu mozda laze
 
Poslednja izmena:
Još je ja dvaput pitam da li se produžava ugovor i da li potpisujem novi aneks, a ona će bukvalno: Bože, nee, neee, ništa, ovo je potpuno besplatno, sve ostaje isto što se tiče računa i UO.
Hvala na odgovorima, znači, ne puštam ih u kuću pošto mi tv ne treba, a ni tih 100mbps mi neće mngo značiti. :)
 
mozda teta za tebe nesto specijalno uspela da namesti, ne znas dok ne proveris u poslovnici (i dok ti instalater ne donese papir sa konkretnim detaljima, jer oni preko telefona/poslovnice samo pokrenu postupak, nista tamo ne potpisujes) ;)
2022-08-24_14-41-07_h8r3PFbz4.png
 
Poslednja izmena:
I ja se slažem. Nek' dođu, pogledaj šta piše u tom aneksu i ako je zaista ono što je rekla, uzmi. Ako piše ovo gore što je @rajkosto napisao, zahvali se i odabij ih jer nije tako dogovoreno. :)
 
trajanje perioda 1din takodje pise u ugovoru ako ga ima, nemoj slucajno da ti otkazu tih 5 meseci sto ti i dalje traje
 
ja sam dobio tu ponudu odmah cim mi je istekla prva godina za dinar, tako se isplati jer mi je onda ukupno 12 meseci po dinar + 24 meseca po 2899 = 1933 po mesecu za tih 3 godina, a dobijam onaj paket od 4500 sto bi cak i sa 12 meseci po 1 dinar kostalo 2250 po mesecu za 2 godine (sa 12 meseci po 50% kao sto je trenutno bilo bi 3375 po mesecu za 2 godine)

yettel hipernet je 4000 za 500/250 sa TV-om ili 3000 bez TV-a i jos prvih 12 meseci 1dinar ali MORAS imati dodatan mobilni broj kod njih od minimum 1500din mesecno, ako to ne racunas jer vec placas onda su najjeftiniji sa cenom 48000 sa TV (2000 mesecno) ili 36000 bez TV (1500 mesecno) ali to sto placas mobilni kod njih je dodatnih 36000 tako da je 3500 sa TV-om ili 3000 bez TV-a (mada ljudi kazu da im je taj tv lose pouzdanosti)
Matematika mi je jasna, i nije primarna. Primaran je kvalitet internet veze. TV uslugu i sada nemam (koristim EON).
Za Yettel ispunjavam sve uslove za najnižu cenu (osim što bih morao da plaćam IP adresu).

Ovo što MTS nudi telefonom - može se dobiti i u poslovnici, nije neka ekskluziva?
 
To "besplatne" dodatne TV i internet usluga onima koji trenutno nemaju (dakle Box2 > Box3 & Box3>Box4 upsell) nude već 2 meseca, kao šatro slave 25 godina pa da časte. Ja kad sam bio u poslovnici svi zaposleni su redom zvali Supernova korisnike da im nude taj fazon.. a posle koju nedelju sam čuo da su krenuli i MTS korisnicima da nude isti fazon : stara cena a dodatna usluga na 2 godine.

Matorom je u februaru isteka UO za Box4 (VDSL varijanta, nema ovde MTS optike) njemu nemaju kako da ponude te "besplatne" usluge, njemu nude klasika prvi mesec 50$ za obnovu :D :D
 
A možda ne uradim baš ništa... da vidim šta će nuditi ako sam bez UO :)
 
Nazad
Vrh Dno