Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Klonirao bih sa SSD sa Win 10 na NVME sa adapterom. Da li prethodno da formatiram M.2 NVMe SKC2500M8/500G SSDNow KC2500 u NTSF ?
 
hvala
 
Da li možeš da pojasniš malo, da ne nagađam ?
Znaci kada kloniras jedan disk na drugi(ili snimis prvi disk u image pa onda primenis ili postavis taj image na drugi disk) ti ne kopiras pojedinacne podatke, vec zapravo sve sto je zapisano na disku (dakle ne samo sve podatke, vec i celu strukturu podataka, particija i cega sve ne) prebacujes na drugi disk bas onako kako je zapisano.

EDIT: Zaboravio sam da napomenem da u toj proceduri sta god ti se nalazi na destinacionom disku je nevazno, jer u procesu kloniranja nijedan prethodno postojeci podatak/particija/struktura ne "prezivi", vec bude zamenjen/overwritten podacima/particijama/strukturom diska sa koga se klonira, na neki nacin je slicno analognom procesu kopiranja kasete.
 
Poslednja izmena:
^ Uprošćeno da.

U proceduri kloniranja definitivno da, dok za image diska zavisi od metoda na koji je napravljen image.

Image možeš nspraviti na nivou bit kopija, takav image zauzima više memorije ili image samo ,,okpoiranog" prostora na source disku, tako zauzima manje prostora. U obe opcije pri restor operaciji kopiraš strukturu particija sa starog diska na novi, zajedno sa podacima.
 
Napravio sam imidž sa programom Todo Backup (Imam legalnu kopiju i znam da radim sa njim. Nekoliko puta me je spasio. Ne bih podizao novi Win 10 zbog nekih specifilnih programa i podeštanja). Ja bih izvadio fizilki stari SSD, i preko Todo vog fleša importovao imidž disk sa diska gde skladištim bekpaove, na ovaj novi NVME, koji bih ubacio slot za grafiku. Matična je msi b150m mortar

 
Da li ima smisla stavljati m.2 NVMe drive-ove u stripe RAID?
Da li bih dobio "opipljivu" razliku u performansama na recimo, X570 Aorus Elite ili Aorus Pro MoBo, sa 2 tako uvezana jeftinija 250 GB drive-a u odnosu na jedan od 500 GB u klasi PCIe 4.0?
Neke preporuke za konkretne modele?
Upotreba bi bila za OS, igre i programe, manjak sigurnosti rešen clone backup-om..
 
Da li bih dobio "opipljivu" razliku u performansama na recimo, X570 Aorus Elite
Ne znam koliko je to izvodljivo na ovoj matičnoj (koju i ja imam) pošto je jedan M2 slot PCI 4.0 a drugi PCI 3.0.
 
Braco, stigao mi 970 evo plus, gde da nadjem distancer i sraf posto uz maticnu nisam dobio ni jedno ni drugo?

Vidim ima na KP neki set za 400 din, ali ja bih to nesto brze i jeftinije.
 
Stiže ti za 1 dan, ne znam gde ćeš brže...
Dimenzije za šraf su mahom standardne, ne znam za distancer...u svakom slučaju, izgubićeš više vremena/energije/goriva/para tražeći ih po gvožđarama (ako uopšte nađeš) nego da prosto naručiš sa KP i sačekaš 1 dan.
 
Ne znam koliko je to izvodljivo na ovoj matičnoj (koju i ja imam) pošto je jedan M2 slot PCI 4.0 a drugi PCI 3.0.
Hvala za info
Nisam još nabavio ploču, gledam šta ima od tih Aorus Pro i Elite, a vidim i neke AX verzije sa X570S chipset-om
Moraću izgleda da im pogledam specs podrobnije...

U svakom slučaju, ako nađem MoBo koja ima bar dva slot-a na istoj "brzini" (makar i nižoj), pitanje stoji...
 
@H.U.D. presaberi se i uporedi koliko bi dobio sa odličnim pcie4.0 od 500 GB i 2 x 250 GB RAID0 prosečnih diskova.
 
...a izgleda i da drive-ovi većeg kapaciteta imaju veći Max Write Speed
Tipa, WD SN850 od 1 TB ima 5300 MB/s a onaj od 500 GB "samo" 4100 MB/s
Da li to znači da imaju i veći Avg. Write Speed ili je to neki marketinški trik?

Btw, da li je KC3000 drive direktan upgrade u odnosu na KC2500, ili su zasebne verzije različite po nečemu drugom?
 
...a izgleda i da drive-ovi većeg kapaciteta imaju veći Max Write Speed
Tipa, WD SN850 od 1 TB ima 5300 MB/s a onaj od 500 GB "samo" 4100 MB/s
Da li to znači da imaju i veći Avg. Write Speed ili je to neki marketinški trik?
Nije trik. A ovde možeš da vidiš i zašto...
 

Kingston KC3000 PCIe 4.0 M.2 NVMe review​



Ozbiljne performanse.
 
Manjam svoj postojeci ssd u laptopu od 256GB, za jedan od 1TB.

Sta uzeti od ova dva:

ili

Performance mi nisu toliko bitne, i ovako laptop koristim sve manje, oglavnom obican kucni korisnik.
Bitan mi je veci kapacitet i najvise pouzdanost i trajnost SSD. Cilj je da se isti ne menja poduzi niz godina.

Plan je da se radi klon diska/OS sa 256GB na 1TB.

TNX!
 
Manjam svoj postojeci ssd u laptopu od 256GB, za jedan od 1TB.

Sta uzeti od ova dva:

ili

Performance mi nisu toliko bitne, i ovako laptop koristim sve manje, oglavnom obican kucni korisnik.
Bitan mi je veci kapacitet i najvise pouzdanost i trajnost SSD. Cilj je da se isti ne menja poduzi niz godina.

Plan je da se radi klon diska/OS sa 256GB na 1TB.

TNX!
KC2500 je daleko bolji izbor. Samsung 980 nema DRAM za kesiranje i zbog toga se pokazao kao daleko od idealnog. Jedini model koji je nedvosmisleno pouzdaniji/kvalitetniji od KC2500 jeste Samsung 970 Pro zbog MLC memorije. Dakle ne 970 Evo i Evo Plus, oni iako su super, greju se vise od KC2500. Mislim da za kucnog korisnika se nece osetiti razlika izmedju Kingston KC2500 i Samsung 970 Pro. Da li moras da uzmes SSD u tehnomaniji?
 
TNX!
ne moram, stavio sam link radi lakse usporedbe

a sto se tice kapaciteta i duzine eksploatacije.?
koliko znam samsung je tu bio lider.
i sam koristim godinama 2.5 ssd 840 ili 850 evo seriju. bas sam zadovoljan...
 
Poslednja izmena:
Samsung je i dalje dobar, samo izbegavaj pomenuti model (samo 980, bez pro).

KC2500 je pristojan disk.
 
Nema smisla stavljati Gen4 SSD na Gen3 ploču/procesor.
 
@Broker
@danilo989

Totalno smisla bez. ;)

"Ozloglašeni" Gigabyte Aorus NVMe. :)

Gigabyte GP-AG4500G 500GB na Gen3 x4 ploči.
Sa Fernandovim non-Samsung drajverima.

Ambijentalna temperatura je 20.5C, temperatura diska u idle-u je 40C, dok je maksimalno išla do 51C kada sam vrteo krugove sa ovim testovima.


Pogledajte prilog 329044


Pogledajte prilog 329046

 
Zar nije prvi m.2 slot Gen4?
Koji bi disk onda valjao?
Jeste slot kompatibilan sa Gen4 standardom, ali kontroler koji je povezan na taj slot se nalazi na procesoru. Tako da ako procesor nema Gen4 kontroler(a Ryzen-i sa integrisanom grafickom, kao i Ryzen 2000 i stariji nemaju, imaju samo Gen3 kontroler) onda ce slot imati samo Gen3 brzine. Sto se tice ima li smisla, ima sto da ne, samo nema smisla doplatiti preko nekog kvalitetnog Gen3 diska kao sto je Kingston KC2500 ili Samsung 970 Evo Plus jer neces videti benefite, ali ako scene za Gen3 SSD nisu znacajno povoljnije stavi Gen4 disk, on ce raditi, samo ne punom brzinom, vec ce biti ogranicen na Gen3 brzine.
 
@Solesoslav : hoćeš da kažeš da 5600G ne bi mogao da izvuče pun potencijal u pogledu brzine tog Gigabyte diska, a 5600X bi mogao?
Sa B550 plocama situacija je takva jer B550 chipset nema integrisan PCI-E 4.0 storage kontroler. X570 ima, ali ne mogu da garantujem da svaka ploca ima slot koji je povezan na kontroler od chipset-a(mada predpostavljam da velika vecina njih ima).
 
Nazad
Vrh Dno