Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

SWIFT kod = SWIFT adresa banke
Sto bi rekli, nidje veze da ti to traze nit to ista znaci niti dokazuje 😂
 
Ne swift kod,nego swift dokument,koji se generise prilikom deviznog placanja prema inostranstvu.
Sadrzi elemente vatne za banku,i skuzi kao dokaz da je transfer sredstava pokrent. Ne mora da se realizuje….unretkim slucajevima.

Uglabnom to carina trazi,spediteri to traze od uvoznika jer sto vise papira to manhe puta carinik…..i tako.

Kad je soucajno odoozeno poacanje ,stane znanje..llkako nema swifta itd itd..lali to je neka druga tema.
 
Da,tako je.

Voleo bi jednom da ucestvujem na sastanku gde se ova pravila,uredbe dogovaraju. Da li ima kojeg bankara,ekonomiste,racunovodje i tako dalje…

Prethodni post oprostite,ne znam da kucam na ipadu ocigledno.
 
Da li postoji neki nacin da pristupim onim xiaomi malim termometrima sto mere temperaturu i vlaznost online? Znaci oni imaju BT opciju, a ako hocu online onda moram da imam onaj Mi hub.
Pa da li postoji neki drugi nacin sem tog huba? Ili mozda imaju neki slicni senzori slicni njima?
 
Ako hoćeš da ih na jednostavan način povežeš i pristupaš preko interneta iz Xiaomi Home app, onda samo Xiaomi Smart Hub v3.

Ako bi hteo da čačkaš oko Home Assistanta, povezuješ uređaje različitih proizvođača, itd. onda potraži neki 3rd-party BLE Gateway. Trenutno mi ne pada na pamet konkretan model koji bi to mogao.
 
Video sam da mogu da namestim Home Assistant na RPI, ali nemam staticku IP, pa bih morao da se cimam sa onim servisima dyndns i slicno.
 
Shelly 2.5 mi skoro svaki dan zabada tj odlazi offline. Ponekad se vrati nakon 10-15 min, nekad moram da ga resetujem hardverski sto zestoko smara jer moram da ga vadim iz zida.
Pitao sam na FB pa da pitam i ovde da li se nekom to desava?
 
Shelly 2.5 mi skoro svaki dan zabada tj odlazi offline.

Moguće da je problem u tvom WiFi ruteru tj. da se Shelly i on "ne podnose". Kada ode offline, jesi li probao da resetuješ ruter (izvučeš kabl za napajanje, pa ponovo uključiš)?

Ja sam morao da zamenim kompletnu mrežnu opremu kada sam dostigao 30ak uređaja u mreži, jer su uređaji nasumično ispadali iz mreže.
 
Ako bi hteo da čačkaš oko Home Assistanta, povezuješ uređaje različitih proizvođača, itd. onda potraži neki 3rd-party BLE Gateway. Trenutno mi ne pada na pamet konkretan model koji bi to mogao.
Ne mora, RPi ima BT, tako da moze direktno na njega da se kaci. ;)
Video sam da mogu da namestim Home Assistant na RPI, ali nemam staticku IP, pa bih morao da se cimam sa onim servisima dyndns i slicno.
Nemam ni ja staticku IP, ali DynDNS namestis za 10min bukvalno, a i free je servis. ;)
Ja ih imam 3 komada po stanu, svi nakaceni na HA.

1634312669999.png
 
Kul.
Znaci tvoj setup je: rpi, HA, dyndns?

Sta jos imas na HA nakaceno sem senzora?

Da li bih mogao da nakacim na to i neki od onih ir remote?
 
Ja imam neki nakačen neki klon Broadlinka RM4 mini, koristim ga za klimu koja nema wifi i radi lepo.
 
Koliki je domet BT tih senzora, tj.koliko su udaljeni od Hub-a?
Pa nemam pojma, stan ima 50ak kvadrata tako da nemam problema sa dometom :D Nekih 7-8m+zid recimo da je najdalji, oko -62dBm je RSSI.
Ako planiras za veliki prostor, onda najbolje da koristis esp32 izmedju, kako bi povecao domet.

Kul.
Znaci tvoj setup je: rpi, HA, dyndns?

Sta jos imas na HA nakaceno sem senzora?

Da li bih mogao da nakacim na to i neki od onih ir remote?
Pa da, RPi+HA, za DNS koristim Duck DNS jer taj addon sadrzi i Let's Encrypt, odnosno vodi racuna o SSL sertifikatu. :)
Imam jos dosta raznoraznih stvarcica. :D Xiaomi hub, IR remote, plug, bulb, switch, motion senzor, shelly plug i shelly 1PM. :) e da, imam i xiaomi temp senzor u frizideru, ali zigbee, onaj bez displeja okrugli. :D
 
Koji IR remote imas?
A cekaj, mozda ja nisam dobro skontao, u kakvoj vezi su ti HA i xiaomi hub, zar oni ne rade praktično istu stvar?
 
Xiaomi isto.
Ne, svi zigbee uređaji mi se kače na HA direktno(imam zigbee antenu, tj cc2531 ubodenu u RPi) tako da ne idu direktno na hub, tj ne zavisim od xiaomi servera.
Hub (v2) koristim kao night light samo kroz HA.
 
Izvini, da li sam te dobro razumeo, Xiaomi hub koristiš samo kao night light?

Takodje ako sam te dobro shvatio, senzore bih kacio preko BT na rpi? Za čega onda treba zigbee antena?
 
Shelly 2.5 mi skoro svaki dan zabada tj odlazi offline. Ponekad se vrati nakon 10-15 min, nekad moram da ga resetujem hardverski sto zestoko smara jer moram da ga vadim iz zida.
Pitao sam na FB pa da pitam i ovde da li se nekom to desava?

Da li ti je to utičnica ili prekidač? Ako je prekidač sa 5 on/off ciklusa možeš da ga resetuješ bez vađenja iz zida.

Mene je slično zezao jedan Shelly 1PM zato što je wifi signal tu baš slab. Ja kao backup wifi stavljam mobile hostop sa telefona, kako bih uvek mogao da ih izvučem iz offline.
 
Izvini, da li sam te dobro razumeo, Xiaomi hub koristiš samo kao night light?

Takodje ako sam te dobro shvatio, senzore bih kacio preko BT na rpi? Za čega onda treba zigbee antena?
Da, za tvoj slučaj, temp & humidity su BT senzori. Većina ostalih koje sam nabrojao iz xiaomi ekosistema su zigbee, njih kačim direktno na HA, ne na Hub.
Što se tiče Hub-a, lažem zapravo, ne služi samo kao night light ipak. Plug, IR remote i bulb su zakačeni na njega, a ne na HA direkno. Njih kontrolišem kroz Xiaomi Miio integraciju u HA.
 
Moguće da je problem u tvom WiFi ruteru tj. da se Shelly i on "ne podnose". Kada ode offline, jesi li probao da resetuješ ruter (izvučeš kabl za napajanje, pa ponovo uključiš)?

Ja sam morao da zamenim kompletnu mrežnu opremu kada sam dostigao 30ak uređaja u mreži, jer su uređaji nasumično ispadali iz mreže.
Ne, nisam probao sa resetovanjem rutera koji je inace SBB-ov Cisco.
Da li ti je to utičnica ili prekidač? Ako je prekidač sa 5 on/off ciklusa možeš da ga resetuješ bez vađenja iz zida.

Mene je slično zezao jedan Shelly 1PM zato što je wifi signal tu baš slab. Ja kao backup wifi stavljam mobile hostop sa telefona, kako bih uvek mogao da ih izvučem iz offline.
Uticnica.
Shelly mi je bukvano na 4 metra od rutera tako da signal nije slab. Mozda je problem u Ciscu.
Odlicna ideja za mobilni hotspot, probacu.
Vidjao sam da se ljudi zale da im uredjaji odlaze offline medjutim izgleda da ne postoji sablon po kojem se to desava niti neko univerzalno resenje.
 
Jel moze na NUC da se stavi zigbee antena poput cc2531, cc2540 ili neka treca i da se povezu tako zigbee uredjaji?
Kao na rpi sto se radi, jel sve isto?

Ujedno sto se tice HA integracije svih smart uredjaja, isti je postupak, nebitno dal je na RPI uredjaj, ili je NAS, NUC, stari laptop/desktop... ?

Ima na kp polovan uredjaj nuc5cpyh koji je dosta jeftiniji od rpi4, i nov NUC5PPYH koji je sa cenom kao rpi4.
Da li su oba jaca od rpi4 ili ne?
I ujedno sta je najbitnije za HA, tj koji resursi su mu najbitniji, cpu, gpu, ram ? Ssd se podrazumeva da ima za bilo koji uredjaj. :)
 
8.oktobra naručio Shelly Plus 1PM. Do danas status bio Processing. Danas dva statusa: Packing i Missing address. Adresa za isporuku naravno data i vidi se u detaljima narudžbine. Da li je ovo neki međustatus i uobičajeno kod Shelly-a ili problem u najavi ?
 
Ako ti je za utehu i kod mene je jos processing, a poruceno istog datuma...
Bas ga oduzise.
 
Izvinjavam se unapred ako je pitanje već bilo postavljeno, interesuje me da li mi smart home hub može da se poveže sa drugim zigbee uređajima koji nisu xiaomi/aqara tj. hoće li prepoznati uređaj drugog proizvođača koji podržava zigbee ili ne?
 
Nazad
Vrh Dno