Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Nisam pratio temu pa nisam sve ni citao, ali vidim na brzinu da u specifikaciji postoji mogucnost kalibracije za +-8 stepeni

Sto se zamrzavanja tice, i da nema opciju iskljucivanja za to tesko da ce u kuci pasti temperatura ispod 5 stepeni a tada i da se ukljuci grejanje i dogreje na tih 5 stepeni nece biti neki trosak i to ce morati biti ekstremno niska temperatura kada nece biti lose da se sama kuca automatski odrzi na 5 stepeni..
 
Kada je termostat ugrađen, pre par sedmica, u kući je bilo 8 stepeni. Sada je 10, videćemo kako će se kretati na dalje.
 
Po mom iskustvu obicnu bude oko 7 i tu stoji ako napolju danima nije debeli minus.
A razlika izmedju 5 i 8 je ogromna.
 
@bakara Mislim da je PJ rešio problem zamenom u garanciji.
Inače, u uputstvu nema baš ništa o isključivanju funkcije protiv smrzavanja. Jedino postoji mogućnost da se podesi t smrzavanja u opsegu od 5 do 15(!) stepeni.

Nisam ga slao na reklamaciju, jer mi je bilo cimanje da ga skidam, da vraćam stari Computherm.
Kod mene nema neke velike pomoći od kalibracije, jer mi ne smeta greška merenja, već lag u radu. I kao da se nekad zakuca, pa ne menja temp. Kačio sam u ovoj temi snimak gde u sekundi promeni temperaturu za 1.5C, ako se dobro sećam.
Mene generalno ne interesuje koliko je stepeni u prostoru, već kakav je subjektivni osećaj.
Uostalom, on pokazuje na 0.5C, a to ofsetovanje je po 1C. Ne zvuči baš sistem koji se da precizno podesiti.

Ove sezone još uvek nisam imao problem da se grejanje ne uključi, jer je termostat rešio da pokaže 1.5C više i zaboravio da smanji narednih sati.
Ali svakako ću da kupim neki drugi model, kada naleti nešto interesantno. I očekujem da bude bar 2, a realno i 3 puta skuplji od ovoga.
 
Kolega ima Salusa koji je ravno 3 puta skuplji pa ima problem da mu stalno baguje.

Ja bih na tvom mestu svakako zamenio termostat dok je u garanciji, sigurno će se rešiti problem.
 
Dajte screenshot iz aplikacije da vidim kako izgleda?

Kinezi sa aliexpresa verovatno nemaju ništa slično?
Bar nije bilo kada sam ja trazio
 
Aplikacija je Smart Life. Video sam da je koristi više "brendova".

@Foki kada kažeš da baguje, šta se dešava? Ako je toliko skuplji, da li je probao da ga reklamira?
Ja sam ovaj platio 7.000 dinara I odradio je osnovni posao, da kada odem na nekoliko dana, pre povratka uključim grejanje. I za to se već isplatio. E sad, to što se povremeno zbuni, nisam siguran ni da bi prošao test za reklamaciju. Znaš ono, "it's not a bug, it's a feature".

Uskoro ću početi da koristi još 2 njihova termostata, zakačena na podno grejanje. Nisu bežični, već su kablom vezani na kotao, pa ću da vidim kako oni rade. Da sam ja birao termostat, sigurno bih uzeo nekog drugog proizvođača, ali ovako ispade da u jednoj aplikaciji imam sva 3.
A upravo sam shvatio da su u tom prostoru i Hair Inverteri, kao što imam kod kuće, pa će i to da ide u istu aplikaciju kao kućne klime.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211203_101036_com.tuya.smartlife.jpg
    Screenshot_20211203_101036_com.tuya.smartlife.jpg
    46 KB · Pregleda: 106
Salus aplikacija na telefonu ako ostane uključena izaziva to da se sam uređaj restartuje u krug. U tom slučaju grejanje naravno ne radi. Ako zatvori aplikaciju odmah nakon što zada komandu termostat radi normalno.
Ovde je još teže ostvariti garanciju nego u tvom slučaju. Ti barem imaš snimak koji, po meni, pokazuje dovoljno za ostvarivanje prava na garanciju.
 
Danas sam zvao elektricara da mi poveze shelly 1pm na bojler. Kad sam objasnio sta mi treba, covek samo rece nikad to nije radio i nece da se zeza sa tim. Druga dvojica rade neku zgradu, tako da ni oni nece da se zezaju, pa mi je ostalo da probam sam.

Trenutno izgleda ovako:

a.jpg

odnosno:
1.png


Stavio sam zuto-zelenu boju samo zato sto je tako obelezena izolirkom u stvarnosti. Pratio sam ovaj video, posto je medju prvima kad se ukuca "shelly 1pm wiring":

Zanima me jel dobra ova sema povezivanja? Koristio bih "Edge switch" opciju, ako se ne varam, tako moze da se pali i gasi bojler i na prekidac i na shelly, s tim sto bi svaka "promena" pozicije prekidaca promenila stanje bojlera, odnosno upalila ili ugasila ga. Ne zamerite na zavidnim paint skilovima.

2.png
 
To je to. Samo sto ti tinjalica nece raditi. Ako hoces da radi i ona, treba nula da ostane tamo gde je bila(i plus da ide na N u shelly naravno), ali fazu treba da uzima sa O izlaza shelly-a, a ne sa prekidaca kao sto je to po defaultu. ;)
 
Hvala! Samo da proverim, znaci treba ovako za tinjalicu? Jel ok da bude povezana nula "preko prekidaca" ili treba da je povezem kao na prethodnoj slici i dodam jos jedan provodnik koji ce ici u prekidac? Drugim recima, jel bitno da li idu 1 ili 2 zice za nulu u prekidac?

3.png
 
Ne ne ne, ne može tako. :)
Mora faza iz zida da ide na prekidač, kao što si malo pre nacrtao.
Nisam gledao malo pre, izgleda da je tebi tinjalica povezana interno u prekidaču, što znači da ne možeš da menjaš odakle će da uzima fazu, povezana je sa izlazom prekidača u svakom sl.
U tom slučaju ja bih ostavio kao što si malo pre nacrtao, dakle batali tinjalicu.
 
Da, da, čini mi se da nisam video kontakte tinjalice, mada ću baciti pogled kad budem nameštao. Svakako ću onda odraditi kao na prvoj slici, a posle gledati da nekako namestim tinjalicu u budućnosti.

Videh još jedan video gde čovek povezuje fazu iz zida na L1 i L na shellyju navodno da bi merio potrošnju. Hoće li merenje potrošnje raditi u mom slučaju gore?
 
Jel porucivao neko višak? 😎
 

Prilozi

  • Screenshot_20211130-224037.png
    Screenshot_20211130-224037.png
    286.5 KB · Pregleda: 91
Jel imao neko problem sa dodavanjem shelly 1PM na mrezu i kako resiti? Dodao password za svoju wifi mrezu, pronadje shelly, ali kad hocu da ga povezem izbaci "Device failed to include. Could not connecto to device yyy. Please make sure it's on. If it's a battery-powered device, make sure the LED light is blinking." I zaista, blinka crveno lampica sve vreme.

edit: resio sam postavljanjem staticke IP adrese.

Vi sto imate 1PM, cuje li se coil whine na uredjaju? Na ovom se cuje kad se prisloni uho na 10-15 cm.
 
Poslednja izmena:
Na 2 od 10 uredjaja se cuje whine, ali ako ga stavis u kutiju ili "doznu" ili bilo koji drugi nacin, postaje nebitno.
 
Da li je neko koristio samostalne senzore pokreta koji rade preko Tuya aplikacije?
 
Kako skinuti consumption data za 1PM? Kad udjem u aplikaciji na uredjaj, vidim consumption data, ali kad tapnem na download dugme nista se ne desava, cak mi deluje da je "disable"-ovano.
 
Idi na pretrazivacu na www.my.shelly.cloud i download statistics.
Pre par dana su rpesli na novu aplikaciju kao i na novi www frontend, i ni meni ne radi download.
 
Imam staro centralno grijanje (na struju) koje ima onaj klasični panel za on off i schedule po danima/satima kad da se gasi i kad da se pali. Da li postoji mogućnost da se stavi neki drugi panel koji bi imao smart opcije, konkretno treba mi samo da ga mogu udaljeno (preko mobilnog uređaja) paliti i gasiti?
 
Imam staro centralno grijanje (na struju) koje ima onaj klasični panel za on off i schedule po danima/satima kad da se gasi i kad da se pali. Da li postoji mogućnost da se stavi neki drugi panel koji bi imao smart opcije, konkretno treba mi samo da ga mogu udaljeno (preko mobilnog uređaja) paliti i gasiti?
Anyone? U firmi koja se bavi između ostalog i ovim su mi rekli da moj kotao ne podržava smart termostate, da nema odgovarajuće izlaze za smart termostate ?
 
Ovako niko ne može da ti pomogne.
Treba tačno model "klasičnog panela on off i schedule"
Da li je to samo on-off termostat ili nešto još dodatno. Koji je model kotla ? Šta podrazumevaš pod smartt termostat ?
Za udaljeno, može bilo koji Shelly da primi i "pošalje dalje" komandu za uključivanje.
Da li želiš da pratiš i temperaturu sobe, vode u kotlu ili ?
 
Potrebno je samo da se udaljeno može upaliti i ugasiti, sve ostalo ako može je bonus. U prilogu šaljem slike, na slici nije fabrička kontrolna jedinica, prije nekih 7-8 godina smo mijenjali jer je fabrička crkla.
 

Prilozi

  • viber_image_2021-12-16_11-27-38-723.jpg
    viber_image_2021-12-16_11-27-38-723.jpg
    44.1 KB · Pregleda: 41
  • viber_image_2021-12-16_11-27-38-783.jpg
    viber_image_2021-12-16_11-27-38-783.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 35
  • viber_image_2021-12-16_11-27-38-900.jpg
    viber_image_2021-12-16_11-27-38-900.jpg
    71.4 KB · Pregleda: 36
  • viber_image_2021-12-17_06-43-36-715.jpg
    viber_image_2021-12-17_06-43-36-715.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 54
Da, moze da se uradi sa Shelly 1, da se pali gasi udaljeno.
Treba ga vezati izmedju termostata i kotla.
Preporucujem, nekog iskusnijeg elektricara da nadjes da poveze.
 
Kad ste poručivali sa Shelly preko Standard International Shipping, šta vam je pisalo nakon Packing? Meni piše da je isti dan Packing i Complete.
 
Ugradio sam ovaj termostat u kuću u kojoj se inače ne živi pa se u radijatorima nalazi antifriz.
Kako da izbegnem da se zaštita od smrzavanja aktivira kada temperatura padne ispod 5 stepeni? Ako skroz isključim kotao neću moći daljinski da ga uključim a ne želim da bespotrebno trošim struju na zaštitu.
Evo da potvrdim, zaštita će se u svakom slučaju aktivirati ispod 5 stepeni i nema načina da se isključi niti podesi na nižu temperaturu.
Četiri puta se aktivirala zaštita u poslednja 24h, videćemo koliko će to da košta po ovom hladnom vremenu pa ako bude bilo potrebe dodaću wifi prekidač na red sa termostatom.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220112-221413_Smart Life.jpg
    Screenshot_20220112-221413_Smart Life.jpg
    36.3 KB · Pregleda: 23
  • Screenshot_20220113-112747_Smart Life.jpg
    Screenshot_20220113-112747_Smart Life.jpg
    52 KB · Pregleda: 28
On to dogreva do 6 stepeni ja bih rekao.
problem je sto mora ceo sistem da se aktivira da bi dogrejao taj jedan stepen.
jedan stepen nije puno, ali ne vidi se iz grafikona koliko mu vremena treba dok ne iskljuci.
Da li je neko koristio samostalne senzore pokreta koji rade preko Tuya aplikacije?
I mene ovo zanima.
ja vec imam neki alarm sa smart funkcijama, koji bi zamenio ako ovi senzori mogu svi da se kace na kucni wifi
Imam puno ideja gde bi svasta umrezio i povezao.

samo mi nije jasno na koji nacin bi rucno aktivirao alarm, jer mi se ne svidja da to radim putem mobilnog telefona.

postoji li neka tuya daljinska komanda?

Takodje me zanima tuya smart rele, da li neko moze da mi kaze da li moze da se setuje da se nakon aktivacija sam iskljuci nakon 1 sekunde?
 
Nazad
Vrh Dno