Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Zeleo bih i ja da ugradim ovo cudo i merim potrosnju bojlera.
Interesuje me koja je konkretno razlika izmedju Shelly 1PM i Sonoff POW2 ?
Da li se uz to dobija jos neka mogucnost ili samo merenje potrosnje?
glavna stvar je da možeš da upravljš ciklusima, tj. kad da se upali, a kad da se ugasi.
Kad otpuštuješ možeš da upališ bojler da te čeka topla voda kad dođeš.

Ja se ne sećam kad sam poslednji put pritisnuo prekidač.

Merenje potrošne mi je samo dodatni plus.
 
  • Like
Reagovanja: s5p
Shelly je manji dosta i staje iza dozne, i rekao bih da je sigurniji nego pow r2(ima i overtemperature zaštitu pored overload-a npr).
Ako hoćeš pow da ugrađuješ moraš ovako nešto kao kolega iznad, Shelly lagano stane u doznu.. doduše, zavisi da li uopšte imaš mesta u dozni, proveri.
Kod mene se automatski pali bojler u 5 ujutru, gasi se u 7.
Evo card iz home assistant-a kako izgleda kod mene. :)
 

Prilozi

  • IMG_20210927_194629.jpg
    IMG_20210927_194629.jpg
    94.3 KB · Pregleda: 87
  • Like
Reagovanja: s5p
Gornji post moze delete, zaneo sam se sa klincem

^izgleda cool
Za koliko si ga pazario i gde, ako nije tajna?
Daje dobru statistiku i dobra je funkcija sto kazete da moze da se pali bojler preko toga.
Ako pow2 mora tako da se nadzidno ugradjuje, ne odgovara.
Koliko je stabilna wifi veza sa ovakvim uredjajima?
Sta se desava ako pukne veza, tj diskonektuje se sa interneta, ili nema interneta kao sto se ponekad desava nema na par dana, onda ne prati potrosnju? (Redak slucaj, al me bas interesuje) :)
 
Oko 20e valjda izađe, možeš da uzmeš na njihovom sajtu pa čekaš shipping iz Bugarske, ili kod nas uzmeš na automatizuj.se, to ti stigne čas posla.
Shelly može da radi u lokalu, tj bez interneta, za pow r2 ne znam tačno iskreno.
Wifi mu je dobar, šta znam, ja nikad nisam imao problema, mada je mali stan tako da je pokriven signalom odlično..
Btw ako nemaš mesta u dozni možeš da ga staviš u razvodni orman takođe..
Msm da je Shelly izbacio pre par dana neki 1PM Pro, koji može da ide na DIN šinu valjda. Proveri ako te zanima.
 
Pozdrav
Ako moze mala pomoc pocetniku.
Shelly 2.5 moze da se stavi u doznu iza uticnice i da se preko njega kontrolisu 2 uredjaja nezavisno? Naravno, mora da bude dupla uticnica, za svaki uredjaj po jedna.
Nisu veliki potrosaci, klima i razvodnik na koji su nakaceni komp, tv, konzole itd. ( kontrola potrosnje, paljenje/gasenje po timeru itd, nista posebno )
Hvala
 
@bbK1ng @nightshadow

Može li šema povezivanja shelly-ja na bojler? Imam 1PM i stavio bih da pali bojler automatski, ali i da može da se pali na prekidač kad zatreba (po mogućstvu da radi dioda kad je prekidač uključen).

Ugrađivaće majstor koji nije ugrađivao ovo do sada, pa da svedem potencijalnu grešku na minimum.
 
Post #827 i #828
Imaš šemu i objašnjenje za tinjalicu ;)
Ja sam tinjalicu izvadio na kraju, ali možeš da prevežeš da uzima fazu sa O izlaza shelly-a umesto sa prekidača, to će da radi posao. ;)
 
@bbK1ng @nightshadow

Može li šema povezivanja shelly-ja na bojler? Imam 1PM i stavio bih da pali bojler automatski, ali i da može da se pali na prekidač kad zatreba (po mogućstvu da radi dioda kad je prekidač uključen).

Ugrađivaće majstor koji nije ugrađivao ovo do sada, pa da svedem potencijalnu grešku na minimum.

Ja nisam uspeo da namestim sa tinjalicom. Probao, ali se nisam mnogo bavio time.
Uzgred, nameštao sam sve sam. Pošto mi je to bio prvi Shelly prvo sam sve povezivao na stolu :). Koristiom sam šemu koja dolazi uz sam uređaj.
Meni, sa minimalnim znanjem oko struje, nije bilo previše teško da sve povežem. Ono što nemaš na slici je da ti treba i malo dodatnog provodnika da sve povežeš plus kleme. Ja sam koristio one WAGO kleme i super su za sve oko Shelly instalacija.

Na kraju ja bih čak išao na ovo eksetno rešenje za doznom. Imam jednu koja mi se zaglupela u dozni za klimu, i sad moram da se penjem i sve otvaram da bih došao do nje, što me mrzi već 4-5 meseci :)

Shelly je manji dosta i staje iza dozne, i rekao bih da je sigurniji nego pow r2(ima i overtemperature zaštitu pored overload-a npr).
Ako hoćeš pow da ugrađuješ moraš ovako nešto kao kolega iznad, Shelly lagano stane u doznu.. doduše, zavisi da li uopšte imaš mesta u dozni, proveri.
Kod mene se automatski pali bojler u 5 ujutru, gasi se u 7.
Evo card iz home assistant-a kako izgleda kod mene. :)

Nama je to malo vremena da bi uveče imali dovoljno tople vode.
Ja imam opšte pravilo da se ugasi za 2h od palljena bilo ručno, bilo preko app/HA.
Noću ga palim u ponoč, u 3 i u 6h na po 2 sata, plus jednom u toku dana na 1h da dogreje.
Uobičajena dnevna potrošnja je 4 kWh, mesečna oko 120 kWh

1632928851168.png1632929306336.png1632929410899.png1632929505139.png

Ono što mi nedostaje i što još nisam uspeo da nađem odgovarajuće rešenje je zamena postojećeg analognog termometra sa nekim koji će moći da se očitava i da se na osnovu temperature automatski reguliše paljenje/gašenje bojlera.

Pozdrav
Ako moze mala pomoc pocetniku.
Shelly 2.5 moze da se stavi u doznu iza uticnice i da se preko njega kontrolisu 2 uredjaja nezavisno? Naravno, mora da bude dupla uticnica, za svaki uredjaj po jedna.
Nisu veliki potrosaci, klima i razvodnik na koji su nakaceni komp, tv, konzole itd. ( kontrola potrosnje, paljenje/gasenje po timeru itd, nista posebno )
Hvala

Može. Mada ja ne bih stavljao 2.5 iza klime. Jeste da bi 10A kolliko je deklarisano trebalo da bude dovoljno, ali bi prišao nekim graničnim slučajevima.
Osim merenja potrošnje, ne vidim svrhu paljenja/gašenja komp, TVa i konzole naglim prekidom struje u utičnici. Mislim da im to ne prija. Za samo merenje potrošnje ja bih išao na smart plug utičnicu. Shelly takođe ima svoje. Ja sam ranije nabaljao one Brooadlink SP3S i rade i dalje super.
 
Za očitavanje temperature, takođe je Shelly 1 ili 1 PM rešenje.
Postoji adapter koji se zakači na Shelly, i može do 3 senzora temperature i vlage da se nakači na isti.

Evo i jedan link za upustvo.
 
Ja nisam uspeo da namestim sa tinjalicom. Probao, ali se nisam mnogo bavio time.
Uzgred, nameštao sam sve sam. Pošto mi je to bio prvi Shelly prvo sam sve povezivao na stolu :). Koristiom sam šemu koja dolazi uz sam uređaj.
Meni, sa minimalnim znanjem oko struje, nije bilo previše teško da sve povežem. Ono što nemaš na slici je da ti treba i malo dodatnog provodnika da sve povežeš plus kleme. Ja sam koristio one WAGO kleme i super su za sve oko Shelly instalacija.

Na kraju ja bih čak išao na ovo eksetno rešenje za doznom. Imam jednu koja mi se zaglupela u dozni za klimu, i sad moram da se penjem i sve otvaram da bih došao do nje, što me mrzi već 4-5 meseci

Ja se nadam da ce uspeti ovaj majstor. Hteo sam ja da probam, ali mi se ne cacka s obzirom da je bojler u pitanju. Imam drugi shelly koji cu povezati na svetlo u sobi. Wago kleme sam vec kupio, a imam i aling connel-ov indikator za kupatilo, pa mogu izvaditi jedan modularni prekidac, pa na njegovo mesto ubaciti shelly. Ne bi trebalo da bude problema. Najgore sto sam ova 2 shelly-a kupio za prosli black friday, evo skoro godinu dana i jos ih nisam povezao. :)
 
Za očitavanje temperature, takođe je Shelly 1 ili 1 PM rešenje.
Postoji adapter koji se zakači na Shelly, i može do 3 senzora temperature i vlage da se nakači na isti.

Evo i jedan link za upustvo.

Znam za to, ali onda moram nekako i napajanje da dovedem do mesta za termostat, što baš i nije trivijalan zadatak.
 
@bbK1ng a zasto ga palis/gasis vise puta tokom noci? Sto ga ne upalis u 12 i ugasis u 8 ujutru, isti efekat bi postigao?
Msm on ce svakako sam da se iskljuci kad dostigne zadatu temperaturu, nece raditi konstantno 8h..
 
Tako je bilo više ciklusa kada je termostat "kliktao" za isti učinak, a i u koliziji sa Auto Off, a to mi je važnije da radi.
 
Tako je bilo više ciklusa kada je termostat "kliktao" za isti učinak, a i u koliziji sa Auto Off, a to mi je važnije da radi.
Uključuješ ga u 0:03, 3:03 i 6:03 i Auto OFF ga isključuje posle 1h 55' ( u 1:58, 4:58 i 7:58). Ako podesiš da se uklljučuje na 1:54 od 0:03 (0:03, 1:57, 3:51, 5:45 i 6:03) Imaćeš samo jedno "kliktanje" uz očuvanje Auto OFF funkcije. Kod mene je podešeno da je Auto OFF 91 minut.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-10-01 at 09-15-46 Shelly Cloud.png
    Screenshot 2021-10-01 at 09-15-46 Shelly Cloud.png
    71.4 KB · Pregleda: 45
Popust od 10% za sve shelly uredjaje koji vec nisu na popustu - code HomeAssistant10. Vazi do 8. okt.
Na redditu sam nasao, dao neki lik koji radi za shelly kao thank you za ceo home assistant community ;)
Stvarno im je integracija sa HA odlicna. ;)
 
Ja nisam uspeo da ubacim SHelly 2.5 u doznu. Dozna je neka prastara, drzavna i nije bilo mesta pa sam morao da joj probusim ledja i Shelly da ubacim u zid posto je iza dozne suplje.
Koristio sam ovaj klip za semu povezivanja na uticnicu, covek sve lepo objasnio i nacrtao ( ima par kombinacija za povezivanje )
 
Popust od 10% za sve shelly uredjaje koji vec nisu na popustu - code HomeAssistant10. Vazi do 8. okt.
Na redditu sam nasao, dao neki lik koji radi za shelly kao thank you za ceo home assistant community ;)
Stvarno im je integracija sa HA odlicna. ;)
Jel porucivao neko sa njihovog sajta? Da li je cena postarine samo ta koja se pokazuje na sajtu, ili ipak ima dodatnih troskova kada se isporucuje u Srbiji?
Planiram da porucim 1PM
 
Jel porucivao neko sa njihovog sajta? Da li je cena postarine samo ta koja se pokazuje na sajtu, ili ipak ima dodatnih troskova kada se isporucuje u Srbiji?
Planiram da porucim 1PM

Ja sam naručiovao nekoliko puta, ali samo DHLom. Sve što je bilo ispod 50e (bez poštarine) stizalo bez dodatnih dažbina. DHL je jednom tražio da pišem izjavu da je roba za privatnu upotrebu. Stigne za 3-4 dana
 
  • Like
Reagovanja: s5p
Bežično povezano zvono koje bi se oglasilo zvukom plus poslalo obaveštenje ka android telefonu. Znači samo da obavesti da su vrata tvorena, na vratima je redovna brava i ne zaključava se, slobodan je prolaz.
Da je dobavljivo kod nas i razumne cene.
Zašto ne običan door/window senzor na vratima?
 
Ja sam naručiovao nekoliko puta, ali samo DHLom. Sve što je bilo ispod 50e (bez poštarine) stizalo bez dodatnih dažbina. DHL je jednom tražio da pišem izjavu da je roba za privatnu upotrebu. Stigne za 3-4 dana
Hvala ti. :)
Ispod 50e je, ako nema dodatnih troskova, dobro je, opet je jeftinije nego da se naruci u Srbiji, a svakako nije hitno pa da stigne danas za sutra.
Ako jos neko ima iskustva sa narucivanjem sa njihovog sajta, neka podeli.
Ujedno ne mogu da nadjem informaciju koja je razlika izmedju shelly 1PM ili shelly Plus 1PM koji je trenutno u preprodaji? Da li da ipak uzmem plus verziju jer je mizerna razlika, skuplja je za oko 1 euro.
 
Bežično povezano zvono koje bi se oglasilo zvukom plus poslalo obaveštenje ka android telefonu. Znači samo da obavesti da su vrata tvorena, na vratima je redovna brava i ne zaključava se, slobodan je prolaz.
Da je dobavljivo kod nas i razumne cene.

To što si naveo ja sam napravio koristeći Xiaomi Gateway v2, Xiaomi Mijia Wireless Switch i Door/Window senzor.

Alternativa za Gateway v2 je Smart Home Hub, ali ima manji izbor melodija i slabiji zvučnik.

Pritisak na taster aktivira zvučno zvono na Gateway-u i stiže notifikacija na telefone. Može da se stavi da otvaranje vrata takođe aktivira zvono i šalje notifikaciju.

Home Hub je 3500din, prekidač je 1500din i door/window senzor je 1500din.

Nisam siguran koliko je isplativo kupiti sve ovo samo za zvono, ali na njima je da odluče.

Edit: Sad videh da njima nije potreban prekidač, već će tu funkciju vršiti isključivo door/window senzor. Onda je to 1500din manje. :)
 
Hvala ti. :)
Ispod 50e je, ako nema dodatnih troskova, dobro je, opet je jeftinije nego da se naruci u Srbiji, a svakako nije hitno pa da stigne danas za sutra.
Ako jos neko ima iskustva sa narucivanjem sa njihovog sajta, neka podeli.
Ujedno ne mogu da nadjem informaciju koja je razlika izmedju shelly 1PM ili shelly Plus 1PM koji je trenutno u preprodaji? Da li da ipak uzmem plus verziju jer je mizerna razlika, skuplja je za oko 1 euro.
Skroluj dole pa imaš tabelicu sa razlikama.
U suštini ESP8266 vs ESP32, nova plus linija će imati scripting, BLE i još par dodatnih stvarčica, ali suštinski radi isti posao kao i 1PM.
 
  • Like
Reagovanja: s5p
Ja sam naručiovao nekoliko puta, ali samo DHLom. Sve što je bilo ispod 50e (bez poštarine) stizalo bez dodatnih dažbina. DHL je jednom tražio da pišem izjavu da je roba za privatnu upotrebu. Stigne za 3-4 dana
Hteo sam sa uzmem 12 komada Shelly plus 1 cena 4 komada je 43€ a postarina DHL 12.73€.Cena 4 komada sa DHLom je 51.02€. Da li je bolje poruciti na jedno ime 3 posebna paketa pa da se izbegne placanje carine ili da se poruci na tri razlicite adrese i tri razlicita imena?
 
Ja sam tako naručivao 3 posebna paketa.
Sve na moje ime.
 
Kad smo već kod Shelly

Hteo sam da zamenik običan prekidač za lampu sa Shelly 1 + ono button kućište.

Medutim, lampa ima 7V napajanje, pa ne znam da li će Shelly 1 raditi u 12V modu.

20211003_120935.jpg
 
Nazad
Vrh Dno