Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Misliš da neću imati problema po pitanju snage? Kakav je generalno odnos u potrošnji između 07 i 09? Do koliko KW modulira 07?
 
Imas par postova gore koliko koja daje,imas i link kiliko kosta oko 46-7 k,za te novce nema bolje. Neces imati problema ,te klime greju do 20m2 opusteno. Modulira 200-250
 
Kada kupujete bilo koje grejno telo pa tako i klimu, prvo izračunajte orijentacione toplotne gubitke za prostoriju koju nameravate da grejete. Pa onda pogledajte koliko toplote klima daje na kojoj temperaturi. Tu temperaturu podelite bar sa dva i dobićete realnu vrednost koju iz klime možete da izvučete, maximum u praksi skoro nikada!
Onda tu vrednost uporedite sa toplotnim gubicima vaše prostorije i dobičete odgovor dali je ta klima za vas.
Poređenje sa maximalnim učinkom klime nije realno jer to u praksi ne dobijete nikad.
 
Krilca unutrasnje jedinice drzim paralelno sa plafonom da kazem i na taj nacin direktno grejem dnevnu sobu i hodnik.
Krilca stavi na 45 stepeni ili nize od toga i tako ces ponajdalje dobaciti toplotu...
Ako su paralelna sa plafonom onda grejes samo plafon.
Topao vazduh se dize i teze dobacuje u daljinu, pa za najdalje dobacivanje ne 45 stepeni krilca ili na jos manje da sire ugreje dnevnu sobu, a hodnik ce moci samo ono sto direktno ubacis kroz vrata.
 
Citajuci postove nasih drugara shvatio sam da svaka prostorija ako ima klimu bice najbolje ugrejana. Da sobu od 12 - 14m2 sa visinom od 3,1m koja Ima dva spoljna zida ( oba zida su sa unutrasnje strane izolovana trojkom stiroporom a jedan zid je sa spoljne strane izolovan desetkom ) sa jednim prozorom, klima od 9000 BTU bice dovoljna. Ako sam upravu koje konkretne modele mi preporucujete, ja sam posto me grejanje interesuje pogledao:

  • Daikin klima inverter FTXP25M / RXP25M Comfora (Kapacitet hlađenja: 1.3 - 3.0 kW, nominalno 8500 BTU Energetska klasa: A++, EER: 3.83, SEER: 6.92 )
  • LG klima uređaj S09EQ Standard 9000 BTU ( DUAL Inverter 2,5 kW, tihi rad, samočišćenje, Plasmaster jonizator, Efikasnost: EER: 3,81 SEER: 7,0 COP: 4,13 SCOP: 4,0 ).

 
Trenutna situacija kod mene:



Takodje, aplikacija pokazuje potrosnju od 600w pa do 900w. Stvarna temperatura u sobi je 20C, mereno sa dva termometra. Povrsina sobe je 20m2, nema izolaciju, stolarija je drvena, ali sasvim dobra.
 
Danas mi je montiran Mitsubishi HR 50 VF (18ka).

Spoljna jedinica se ne cuje da radi, da ne vidim ventilator da se vrti mislio bih da je ugasena. Kada se ventilator stavi na jacinu 1 ili 2, unutrasnja jedinica se ne cuje u opste, tek na 3 i 4 se cuje. Iskren da budem meni u opste to ne deluje da duva kako tajfun, najnormanije duva.
E sad soba u kojoj je ima 30m2 i kada drzim otvorena vrata od sobe, u sobi je 20.5 stepeni, u hodniku skoro 20. Temperatura je podesena na 26. Kupicu ovih dana uticnicu da izmerim potrosnju.

Iskreno da sam uzeo 12ku zeznuo bih se, pitanje je da li ce ovo moci da greje sa otvorenim vratima kada bude minus napolju.

Pitanje: da li klima kad spusta potrosnju ugasi duvanje, ili i tada duva isto?
 
Polako, ne može odmah da zagreje na željenu temperaturu dok se ne ugreju i zidovi. Svakako će ugasiti ventilator kad dostigne temperaturu u ovom periodu česta pojava. Tu kvadraturu opušteno skoro svaka 12ica greje
 
Pa ima jedno 45m2, od toga je 30 soba, ostalo je hodnik, kuhinja, kupatilo. 18ka zato sto mi je loša stolarija, pa ima dosta gubitaka.

A da li je moguće da duva stalno istim intezitetom, a da pri tom modulira?
Imam utisak da se kod mene to nece gasiti😀
I da li to može da bude problem za klimu ako non stop radi celu zimu?
 
@cruiser da, necu je ja gasiti, više sam mislio ako ona ne uspe da postigne temperaturu, pa stalno radi.
 
Jel moze misljenje iskustva o modelu klime Midea Inverter klima AG-12NXD1.WIK
x23-12n8d1 (12000btu)?
Jedna oznaka je sa kutije od dela koji ide napolju a druga oznaka je od dela koji unutra ide. Dal sam pogresio ili sam trebao gree? Jer su te dve u opciji bile marke, a za neke jace marke budzet nije dozvoljavao. Inace soba je 5x5.5m a visina do plafona je 2.50m manje od 30m2 jel dovoljna 12tica?
 
Da, Mission II.
Kada ukljucim Follow me opciju preko daljinskog, tada daljinski normalno registruje kolika je temperatura u prostoriji, sto znaci da aplikacija pogresno ocitava temperaturu sobe.
Мислим да није до апликације, него до тога што је тај сензор за температуру у унутрашњој јединици на висини, где се подигне топао ваздух. Твоји термометри су на нижој висини (као и даљински)где је логично хладнији ваздух.
 
Pored dobrog grejanja klima treba da je maksimalno tiha ( ako je moguce tisa od fujitcu 12LUC ), jer supruga nece da joj nesto iznad glave cangrlja.
 
Midea All Easy Pro
Trenutno stanje. Temp na sobnom termostatu i dalje na podešenih 23C. Klima radi 24/7 na ovim podešavanjima
Screenshot_2021-10-14-07-16-24-62_dc4068d962a4aec2f58ba0d6b63cdbba.jpgScreenshot_2021-10-14-07-16-42-00_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg
 
Jel moze misljenje iskustva o modelu klime Midea Inverter klima AG-12NXD1.WIK
x23-12n8d1 (12000btu)?
Jedna oznaka je sa kutije od dela koji ide napolju a druga oznaka je od dela koji unutra ide. Dal sam pogresio ili sam trebao gree? Jer su te dve u opciji bile marke, a za neke jace marke budzet nije dozvoljavao. Inace soba je 5x5.5m a visina do plafona je 2.50m manje od 30m2 jel dovoljna 12tica?
Mene bune te razlicite oznake postoji model u prodaji MB-12N8D6.WIK na koji nalikuje oznaka 12n8d1 i ovaj koji si ti uzeo AG-12NXD1.WIK, Da li si pogresio saznaces sam ali 99% da nisi, SCOP koeficijent od 4,6 govori sam za sebe, jedina razlika u odnosu na model MB-12N8D6.WIK je sto je deklarisana temperatura grejanja do -25 a kod tvog modela je do -15. Majstori imaju samo rci hvale za Mideu.
 
Mene bune te razlicite oznake postoji model u prodaji MB-12N8D6.WIK na koji nalikuje oznaka 12n8d1 i ovaj koji si ti uzeo AG-12NXD1.WIK, Da li si pogresio saznaces sam ali 99% da nisi, SCOP koeficijent od 4,6 govori sam za sebe, jedina razlika u odnosu na model MB-12N8D6.WIK je sto je deklarisana temperatura grejanja do -25 a kod tvog modela je do -15. Majstori imaju samo rci hvale za Mideu.
Problem sa našim prodavcima, trgovinskim radnjama jeste u prepisivanju jednih od drugih bez provere da li klima ima još neku dodatnu oznaku i slično. U tom nizu jedan pogreši i svi ostali greše, onda potencijalni kupac npr. na Midea Bugarska pročita oznaku koja nema WIK, ima oznaku MB-12N8D6-I, piše da je to Midea Mission II, šta sad da radimo, koja je ovo klima, nije kao u Srbiji :) odmah neodumica i prvi klik "Ovo je neka prevara, šta oni meni prodaju", da ne bude zabune, tako sam i ja prošao. Došao u jednu radnju, poučen nekim iskustvom sa neta i najviše ovog foruma, da kupim Midea Mission II, kaže serviser to je ta klima, gledam oznaku nije ista, nema WIK. Odlučim da na licu mesta pozovem uvoznika "Elcom Trade" i proverim da li je sve regularno, da nije neka prevara u pitanju ili greška prilikom isporuke. Sve je bilo OK i dobio sam potvrdu da kupujem tu klimu Mission II.

MEDIUMA-020.jpg

Ovako to izgleda na dekleraciji proizvoda. Takođe, nedostatak informacija "Da li uz klimu dolazi set za instalaciju", često niko to ne piše, glavno pitanje "Da li uz klima dolazi i WIFI modul", jer ljudi na jednom sajtu online prodavnice pročitaju neku skraćenu verziju opisa, na drugom neki drugi opis i onda steku utisak da jedna klima dolazi u 10 varijanti, sa WIFI modulom, bez WIFI modula, bez seta za instalaciju, bez nosača daljinskog, sa nosačem daljinskog, a zamislite tek one ljude koji pročitaju "opseg rada -15", tek onda dolazi do zabune, jer često pomešaju sa opseg grejanja ili ta informacija promakne, sve stvara konfuziju i nema nekog standarda u plasiranju informacija, sve je polovični i siguran sam da prodavcima u radnjama zadaje glavobolje.

WIK WIK WIK.jpg

Evo kako to izgleda u praksi tj. na primeru jednog sajta, svima je poznat. Kliknete na ponudu za WIFI klimu i izaberete prvog prodavca. Link vas vodi do prodavnice, u naslovu odmah pročitate WIFI, problem u najavi. Kliknete na ponudu za WIK klimu, izaberete prvog prodavca i opet idete na isti link sa istim naslovom :) deluje jako zbunjujuće.

Koji je onda ovo model koji se prodaje kod nas, odgovor je: Midea Extreme AG-12NXD1.WIK >>> ovo je informacija baš sa ovog foruma. Pretpostavka na osnovu oznake WIK uz klima uređaj treba da dobijete i WIFI adapter, bez dodatne kupovine. Ova klima, (opet informacija sa ovog foruma) je trebala da bude zamena za Midea Mission II koja se više ne uvozi, tako je bilo pre 4 meseca, klima se ponovo pojavila u prodaji na našem tržištu, verovatno ostalo "nekoliko" komada u nekom ćošku ili je nekog mrzelo da uradi osvežavanje sajta. I ponovo detaljnom pretragom određenih domaćih sajtova dolazimo do informacije da uz ovaj model klima uređaja iz serije Extreme Inverter dobijate WiFi kontroler i set za instalaciju uredjaja.

U svakom slučaju, ako vam nešto nije jasno, uvek proverite sa uvoznikom Midea klima, u ovom slučaju je to Elcom Trade. Sigurnije je od onoga što vam prodavac kaže ili serviser.
 
Poslednja izmena:
Citajuci postove nasih drugara shvatio sam da svaka prostorija ako ima klimu bice najbolje ugrejana. Da sobu od 12 - 14m2 sa visinom od 3,1m koja Ima dva spoljna zida ( oba zida su sa unutrasnje strane izolovana trojkom stiroporom a jedan zid je sa spoljne strane izolovan desetkom ) sa jednim prozorom, klima od 9000 BTU bice dovoljna. Ako sam upravu koje konkretne modele mi preporucujete, ja sam posto me grejanje interesuje pogledao:

  • Daikin klima inverter FTXP25M / RXP25M Comfora (Kapacitet hlađenja: 1.3 - 3.0 kW, nominalno 8500 BTU Energetska klasa: A++, EER: 3.83, SEER: 6.92 )
  • LG klima uređaj S09EQ Standard 9000 BTU ( DUAL Inverter 2,5 kW, tihi rad, samočišćenje, Plasmaster jonizator, Efikasnost: EER: 3,81 SEER: 7,0 COP: 4,13 SCOP: 4,0 ).


Pored dobrog grejanja klima treba da je maksimalno tiha ( ako je moguce tisa od fujitcu 12LUC ), jer supruga nece da joj nesto iznad glave cangrlja.

Tesko da ces naci iskustvo iz prve ruke za ovaj noviji i skuplji model Daikina. Ja sam pre nedelju dana uzeo Daikin FTXB25C, to je stariji ulazni model sa r410a gasom, bas za spavacu sobu. Mogu da ti kazem da sve sto su na forumu napisali za Daikin izgleda tacno, spoljna jedinica se cuje manje od vetra, klima pri najnizoj modulaciji radi vrlo vrlo blago (prikacena dikret na struju pa ne znam potrosnju) i nema bas puno snage kada se skroz optereti. Tako da ako neko gleda da se ugreje sto vise za svoj novac, svakako ne bi bio moj izbor, ali ko gleda ugladjen, efikasan klima uredjaj Daikin je ekstra. Po meni (bar ti jeftiniji modeli) su super za spavace sobe. U dnevnu bih stavio nesto sto moze malo vise da ugreje. Imaj u vidu su se na Daikin defrost algoritam zalili da je takodje vrlo osetljiv pa moze da se desi da cesce klima ide u defrost. Ako imas vise klima, onda to nece biti problem jer ce i redje ici u defrost i imaces backup za grejanje.
 
Poslednja izmena:
To sam uspeo sa slikam pre nego su kutije zavrsile u obliznjem kontejneru 😅 sad mi je zao sto nisam uzeo neku do - 25 grejanja al sta je tu je.
 

Prilozi

  • IMG_20211012_205836.jpg
    IMG_20211012_205836.jpg
    184 KB · Pregleda: 49
  • IMG_20211012_205831.jpg
    IMG_20211012_205831.jpg
    112.8 KB · Pregleda: 50
  • IMG_20211012_171425.jpg
    IMG_20211012_171425.jpg
    158.1 KB · Pregleda: 58
Мислим да није до апликације, него до тога што је тај сензор за температуру у унутрашњој јединици на висини, где се подигне топао ваздух. Твоји термометри су на нижој висини (као и даљински)где је логично хладнији ваздух.
Evo sada sam ponovo ukljucio, soba hladna jer sam sinoc iskljucio klimu i aplikacija pokazuje 24C...
 
580e sa sve ugradnjom jer to je firma u jednom gradu centralne srbije koja vrsi prodaju i u gradnju pa je sve naplaceno 580e. Jesul i tebi kutije razlicitih oznaka? Kao sto sam postavio malo pre? Jedna oznaka na jedinci koja napolju ide a druga oznaka na unutrasnjoj jedinici?
 
Unutrašnja i spoljna jedinica nose različite oznake kod svih uređaja, nemoj to da te buni
 
Da razlicite oznake na kutijama
Ja sam platio 50 000 na akciji plus ugradnja koju cekam
Ali sa obzirom da stize sa cevima poprilicno si je preplatio
 
Uzeta je Midea Breezeles, ovo je bila drugarova kupovina. Voleo bih da čujem i mišljenje za izbor između sledećih klima, prevashodna namena je grejanje.

1. Fujitsu ASYG12KPCA / AOYG12KPCA Kapacitet grejanja: 0.9 - 4.8 kW cena 58 000
2.
Midea breezeles Kapacitet grejanja: 0.88 - 4.54 kW cena 60 000
3.
FUJITSU ASYG12KMTA/AOYG12KMTA Kapacitet grejanja: 0.90 - 5.30 cena 72 000
Da li ima svrhe dati blizu 15 000 više za kmta u odnosu na prethodne dve?
Prostorija u koju bi išla klima je 30 kvm sa drvenom stolarijom u dobrom stanju ali dogodine se stavlja pvc. Na spratu ispod se loži po ceo dan dok je iznad po ploči postavljena kamena vuna debljine 10 cm. Klima bi bila pozicionirana da kroz vrata duva u hodnik. U susednoj prostoriji se nalazi klima koja greje 25kvm i takođe duva kroz vrata u hodnik, inače ove dve klima deli samo zid koji razdvaja prostorije, Sredinom tog zida prolazi odžak koji i sam emituje određenu količinu toplote od malopre spomenutog grejanja sa prvog sprata. Dva zida su spoljni zidovi.
Glavno pitanje je da li odabrati neku od ove dve jeftinije i da li ima potrebe plaćati 15 000 više za model KMTA.
Kao 4. izbor javlja se još Daikin FTXC35B/RXC35B kapacitet grejanja 1.30-4.80 kw. cena 64 000

 
Mene bune te razlicite oznake postoji model u prodaji MB-12N8D6.WIK na koji nalikuje oznaka 12n8d1 i ovaj koji si ti uzeo AG-12NXD1.WIK, Da li si pogresio saznaces sam ali 99% da nisi, SCOP koeficijent od 4,6 govori sam za sebe, jedina razlika u odnosu na model MB-12N8D6.WIK je sto je deklarisana temperatura grejanja do -25 a kod tvog modela je do -15. Majstori imaju samo rci hvale za Mideu.
Jel to dobro taj SCOP 4.6 ili bi to trebalo da je jace ili nize ne razumem se jos u klime ovo mi je prva u zivotu pa se jos upoznajem sa tim uredjajem.
 
Nazad
Vrh Dno