Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Vrtim uporedo prime95 i Heaven, kasnije ću krenuti da vrtim neki 3DMark da vidim da li ima nekog restarta... Još uvek ništa...
 
Vrtim uporedo prime95 i Heaven, kasnije ću krenuti da vrtim neki 3DMark da vidim da li ima nekog restarta... Još uvek ništa...
Danas četiri ipo sata ovog testa, kompjuter ni da štucne, radio sam usput i druge stvari za posao dok su se ova dva testa vrtela.
 
3D mark test-ovi su zlatni standard za testiranje grafickih nisu dzabe svi u industriji presli na njih, zato ih ulovih na steam-u dok su bili na snizenju.

Pratite steam prodaje kad sledeci put bude ceo suite, ispadne bas jeftino, a visestruko se isplati na duze staze
 
Izvrteo sam TimeSpy 10 puta zaredom i kao test i kao stress test. Nije bilo restarta. Evo sad da me čovek pita, ja stvarno ne znam šta je u pitanju bilo, kao i da li će se ponavljati...
 
Pominjao si "ubodena dva hard diska na dva prednja USB porta". Ubodi ih ponovo pa testiraj.
 
Probaj i da ponovis situaciju kad se javila nestabilnost racunara.
Ništa se ne dešava, nema restarta nekoliko dana, komp sam ubio stresiranjem i testiranjem i ništa. Nastaviću da ga koristim normalno, pa ako se desi kojim slučajem u nekom trenutku, prvo ću reinstalirati ceo sistem da vidim da nije neka muka sa drajverima...
 
Ništa se ne dešava, nema restarta nekoliko dana, komp sam ubio stresiranjem i testiranjem i ništa. Nastaviću da ga koristim normalno, pa ako se desi kojim slučajem u nekom trenutku, prvo ću reinstalirati ceo sistem da vidim da nije neka muka sa drajverima...
Jesi li reinstalirao drajver pre nego sto si poceo da testiras? Najverovatnije je nesto zaglupeo, mozda usled nekog windows update-a ili sl.
 
Jesi li reinstalirao drajver pre nego sto si poceo da testiras? Najverovatnije je nesto zaglupeo, mozda usled nekog windows update-a ili sl.
Nisam, sve je isto kao i kada su se javljali problemi. I to sam gledao, i ja sam mislio da je bilo nekih problema zbog windows update-a jer su bukvalno i restarti krenuli taj dan kada se windows ažurirao. Evo skrinšota od prvog dana kada je krenuo da se restartuje, dotle je 4 meseca maltene šljakao 24/7 upaljen pod konstantnim opterećenjem.
 

Prilozi

  • screen.jpg
    screen.jpg
    203 KB · Pregleda: 22
Nisam, sve je isto kao i kada su se javljali problemi. I to sam gledao, i ja sam mislio da je bilo nekih problema zbog windows update-a jer su bukvalno i restarti krenuli taj dan kada se windows ažurirao. Evo skrinšota od prvog dana kada je krenuo da se restartuje, dotle je 4 meseca maltene šljakao 24/7 upaljen pod konstantnim opterećenjem.
Mora da je win update nesto tu zeznuo.
Kakve su ti sad temp memorije? I dalje 100c ili su bile manje?
 
Uf, to je baš previše za memoriju. Nešto ti tu nije u redu sa hlađenjem.
Ja sam imao 5700XT kojoj je Core temperatura čipa prelazila 110 lagano, ali su VRM-ovi i memorija retko kad prelazili 80-85.
 
Zapravo i nije, to je standardna temperatura za GDDR6X memoriju koja je na 3080 i 3090 kartama.
Bilo bi dobro da je 95 ili manje, to je zelena zona, ali i do 105 ako ide u igrama ce raditi bez problema.
Na 110 pocinje da trotluje.

Zato mnogi menjaju termal padove za vram, stavljaju kvalitetnije, i tako obore sa 100+ na manje od 90.
Ali to uglavnom rade majneri kojima karte rade 24/7.
Za povremen gaming je to OK temperatura.
 
Zapravo i nije, to je standardna temperatura za GDDR6X memoriju koja je na 3080 i 3090 kartama.
Bilo bi dobro da je 95 ili manje, to je zelena zona, ali i do 105 ako ide u igrama ce raditi bez problema.
Na 110 pocinje da trotluje.

Zato mnogi menjaju termal padove za vram, stavljaju kvalitetnije, i tako obore sa 100+ na manje od 90.
Ali to uglavnom rade majneri kojima karte rade 24/7.
Za povremen gaming je to OK temperatura.
Tacno tako
 
@DBraveZ
Zelena zona je minimum 10c ispod, sto znaci 85c, a to tesko bez promene padova po ovim vrucinama.
Crvena zona je bila 95c, pa je Micron to promenio nakon kukanja po internetu.
Nego, videla Nv i partneri da se to greje kao ludo, i da ne mogu da se uklope u obecani MSRP sa kvalitetnim padovima, pa Bios-om namestila da trotluje na 110c recimo, a to sto moze na 95c da se degradira cip, to njih ne interesuje, jer za 2-3 godine taman bude vreme da kupis novu kartu.
Majneri promenili padove, garancije vise nema(za US to ne vazi,mozda za jos neke drzave, jer kupac ima pravo da otvori kartu, i garancija vazi sve dok nema fizickog ostecenja), a gejmeri dobili mozda 5% od ukupnog broja proizvedenih 3080/90, pa se Nv kocka, jer od tih 5%, mozda 1% bude imao problema sa degradiranjem i crkavanjem cipa, pa opet dodju na onih 1% RMA od ukupnog broja karti, sto je odlicna brojka.
''Za povremen gaming je to OK temperatura''. - No comment
 
Poslednja izmena:
Dugotrajne sesije sa visokom temperaturom => brza degradacija čipova
Česte kratkotrajne sesije sa visokom temperaturom => pojava hladnih lemova
 
Inače,

Da li je neko video dokumentovano, tj. testirano neku manjkavost 3080 zbog količine memorije na njoj?

Neka igra, u nekoj rezoluciji, da nije mogla da se normalno igra?

Za sada samo maxed out Doom Eternal u 4K, smanjenje tekstura jedan nivo nize uklanja throtling zbog vram-a. Realno gledano 10GB ce biti dosta, ali naravno niko ne zna kakve cemu [nextgen console + PC] multiplat igre dobijati u buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je YouTube izmenio default podesavanja, gomila video snimaka sada ne moze da se embeduje.

Anyhow, New World spaljivanje se izgleda desava samo kod EVGA modela. EVGA je najavila besplatnu zamenu.
 
U CT prodavnici Gainward Pegasus GeForce RTX 3060 za 70k din...
Cene na dole ili ....?
 
Bio je Asus Phoenix isto single fan 3060 u monitoru prosle nedelje za 59.000
Ja uzeo za drugara, bucna sacuvaj boze. Ne vredi ni toliko. Za 60000 mora biti neki top model sa tri fana.
 
Jednom sam imao Phoenix verziju 1060 (bila jeftinija od ostalih pa sam je uzeo). Po defaultu se jako greje, radila mi odlično ali je bila bučna. Više je neću uzimati.
 
Sve te single fan su kesa. Mozda za neki slabiji cip tipa 3050.
Asus dual fan se isto cuje, gigabyte eagle i palit dual fan, to je od 3060 sto sam probao. Ali ni blizu ko phoenix. Gigabyte gaming oc je bila necujna i dok je majnovala i u gamingu
 
Sve te single fan su sasvim ok, dokle god se skine stock hladnjenje, ceo plasticni frame (sto moze da se uradi bez diranja srafova i krsenja garancije na skoro svim. I da se stavi krsteni 120x25mm ventilator povezan sa najlonskim vezicama/zip-ties.

Takodje dokle god je optimizovan airflow u kucistu bice kako treba (kuciste sa adekvatnim filterom napred, ventilatori sa adekvatnim statickim potiskom u kucistu, i najbitnije od svega skinuto pod obavezno: 1 PCI-Express lim iznad graficke i 2 ispod, a idealno i svi ispod.]

Takodje pod obavezno za vecinu skinuti back-plate osim ako nije od pravog metala, sa termalnim pad-ovima i izrezbaren gde treba. Ako je plasticni one-piece za estetiku mora da leti odmah. (U tom slucaju AIB partneri kao Zotac su bolja opcija jer omogucavaju skidanje svega sa graficke bez krsenja garancije.
Ili kontra-intuitivno sto krs-eniji model sto krs-enijeg AIB-a koji ni nema back-plate je bolja opcija.

Evo primer za 3060 konkretno, kao sto se moze videti na linku za pregledno poredjenje ispod:
https://geizhals.eu/?cmp=2542060&cm...p=2476820&cmp=2476714&cmp=2476713&cmp=2478498

Asus ima najbolji back-plate, MSI najgori back-plate, a Svi Gainward, PNY i Palit modeli nemaju back-plate, naravno u slucaju Gainward/PNY/Palit se vise isplati uzeti slabiji ne-OC model.

A evo primer za 3060 Ti konkretno:


Konkretno MSI model koji treba izbegavati ko Kugu, jer je absolutni mininum sve sto sa naveo u prvom, drugom i trecom pasusu ovog post-a.
 
Poslednja izmena:
^ili je bolje dodati 20e i ne jebavati se kao majmun sa novom grafickom 🙄
 
To sto je nekoj casual orientisanoj osobi to maltretiranje ne znaci da je svima (sasvim je normalno, ok, biti casual, biti hardcore, i sve izmedju). A racunajuci da je sve sto sam spomenuo prilicno lagano odraditi i predstavlja minimalno ulozeno vremena i truda za pristojnu dobit i da vecina stvari koje sam naveo korisna svejedno, stvarno ne vidim razlog za odbaciti i ignorisati sve djuture.

@Kesa lako je reci u normalnim vremenima to, ili posto covek nabavi (svako ima resenje i zadovoljan je onda), al ajd sebe stavi u necije druge cipele pred kupovinu uz nikakvu dostupnost, sta u tom slucaju ?

Ako je u pitanju strah zbog ne znanja, manjka iskustva, ili strah od nesto zeznuti, jako malo vremena,truda i razmisljanja je potrebno da covek istrazi i pripremi se, nije kao da sam ne znam sta spomenuo, jel ovo benchmark forum, ili sta ?

Ako je u pitanju preopterecenost u ostalim sferama zivota, ok super, lak izbor. Il neko zaradjuje dovoljno da da vise, ili bas nedovoljno pa vec cacka sve sto moze, sasvim normalna stvar.
Al vecina nas realisticno nije ni u jednoj niti drugoj krajnosti, nego negde izmedju, i nista nekog nekosta da hladnokrvno proceni da li mu nesto koristi, i kad ima vremena, procacka malo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno