Šta je novo?

Sve o putu na more autom

Da li je neko bio na granici oko 21h, da li bi trebala da bude guzva ovih dana, radnim danima?
U to vreme radnim danima nema nikoga 99%.
Treba izbegavati vikend (petak na subotu), ja sam prosle godine bio u 1:18h na Preševu i čekali sat vremena. Većina krene oko 22-23h i tamo stiže u gužvi. Naši su toliko spori bili ali nije bio integrisan prelaz kao sad zbog korone.
Ove godine ću malo ranije da krenem ili možda čak i kasnije pošto je četvrtak na petak očekujem manju gužvu.
Evo saveta za pripremu vozila:
 
videcemo.. putujemo pocetkom avgusta, valjda ce do tada stici..
 
Može da se uzme tag za Hrvatsku, cena taga je 15e ali imaju popust na putarinu od solidnih 21.74%. Do mesta do kojeg putujem isplati se tag već za jedan dolazak i odlazak.

Menjaju sistem naplate putarine od kraja 2024. godine, s tim što će tag ostati ali će biti vezan za registarske oznake.
Samo je zeznuto da ne prodaju da pumpama vec samo u njihovim uredima pri autoputu koji naravno ne rade 0-24. A ja zbog deteta isto zelim krenuti u noc, a oni rade od 7.
 
Samo je zeznuto da ne prodaju da pumpama vec samo u njihovim uredima pri autoputu koji naravno ne rade 0-24. A ja zbog deteta isto zelim krenuti u noc, a oni rade od 7.
Tako je, prodajna mesta su samo na nekim naplatnim stanicama. Ovo je spisak prodajnih mesta sa radnim vremenima, koja su uglavnom 7-20h radnim danom i 7-12h subotom.

Tag može da se uzme i na prvoj naplatnoj stanici u HR (Lipovac), ali se prodajno mesto nalazi u suprotnom smeru (smeru ka Srbiji) i to u kućici sa krajnje desne strane. Iako nije dozvoljeno zaustavljati se pre naplatne stanice, predlog da se tu zaustavim i pažljivo peške pređem sve trake u oba smera dobio sam mejlom i od samih zaposlenih na toj naplatnoj stanici.

Moj predlog je ipak da se produži do naplatne stanice Slavonski Brod - zapad, gde postoji obezbeđen parking ispred poslovnice. Popust koji bi se ostvario kupovinom taga odmah na Lipovcu u odnosu na Slavonski Brod iznosi oko 1.3 evra što mislim da nije vredno rizika.
 
Sve je to super, samo cu ja tamo verovatno stici u noc :D
 
Hvala! Razmišljao sam o svraćanju do Vladičinog Hana, a preporuka ja važna. (y)
 
Шајкача је ок што се тиче клопе, једина замерка неуредан тоалет, ако оно може уопште да се зове тоалетом.
 
Ako ideš sada 13.(četvrtak) na 14. (petak) verovatno će biti gužve pošto je tada skoro u svim agencijama smena.
Ne, u avgustu tek.
Zar te smene agencija nisu uglavnom autobusima? Oni imaju poseban prelaz.
Inače, jednom sam išao autobusom u Nei Pori, 12 sati putovanja, duplo duže nego kolima, samo na granicama se izgubilo 2-3 sata. Za kičmu bilo lakše jer ne vozim ali traje previše.
 
+1 za Javor Džoko 🤗

Prodjoh celu temu, vidim da većina ide ceo put u komadu. Pre neki dan smo se neplanski tako vratili, jedina pauza u Mrzencima. Krenuli sa plaže u 15-16h, kući stigli u 2 noću. Sutradan ceo dan usporen, skoro, pa havarisan.

Nama je rekord, za 9 noći na Lefkadi, ukupno 16 dana puta.
 
Zar te smene agencija nisu uglavnom autobusima?
Jeste ali mislim da ima dosta ljudi koji idu svojim prevozom preko agencija.

Inače jedno pitanje koje nije vezano za temu baš, ostao mi kontakt u kolima i naravno posle 3 sata kad sam shvatio krenuo da upalim ništa. Stavio sam da se puni akumulator oko 7 i sad probao, pali dobro ali iskočile mi lampice za volan i proklizavanje. Da li ce se sam vratiti u normalu ili da ga teram majstoru?
 
Verovatno će se samo vratiti u normalu.
 
Jeste ali mislim da ima dosta ljudi koji idu svojim prevozom preko agencija.

Inače jedno pitanje koje nije vezano za temu baš, ostao mi kontakt u kolima i naravno posle 3 sata kad sam shvatio krenuo da upalim ništa. Stavio sam da se puni akumulator oko 7 i sad probao, pali dobro ali iskočile mi lampice za volan i proklizavanje. Da li ce se sam vratiti u normalu ili da ga teram majstoru?
koji auto? mazda neka?
namotaj volan dok auto stoji upaljen skroz levo, zatim skroz desno, trebala bi da se ugasi.
 
Jeste ali mislim da ima dosta ljudi koji idu svojim prevozom preko agencija.

Inače jedno pitanje koje nije vezano za temu baš, ostao mi kontakt u kolima i naravno posle 3 sata kad sam shvatio krenuo da upalim ništa. Stavio sam da se puni akumulator oko 7 i sad probao, pali dobro ali iskočile mi lampice za volan i proklizavanje. Da li ce se sam vratiti u normalu ili da ga teram majstoru?

Da i meni tako na autu, onda ide procedura da se vozi napred 10m i nazad, i smotas volan levo desno da bi kalibrisao senzore, tako nesto.
 
Google bi mogao (kada bi uvideo potrebu i malo se potrudio), da napravi odličan algoritam koji pokazuje čekanja na granicama unazad, po satima, danima u nedelji, mesecu i periodu godine.

Po samoj dužini reda, brzini kretanja onih koji su trenutno u redu i broju šaltera koji rade (što se lako čita iz GPS-a) mogao bi lepo da prognozira čekanje na graničnom prelazu.
...i da prikazuje kako je bilo po danima u ranijem periodu. Na osnovu trenutne situacije i "iskustva" ranijih godina, odlično bi prognozirao šta nas čeka trenutno.

Ali vidim da to niko još nije napravio, na taj način, sa tim ciljem. :(
Developeri, naval'te... !!! (Ja ne znam da programiram :( )
Daj da imamo bar neke koristi od tog silnog špijuniranja, jel? :p

... ... ...

Kako sa sada raspoloživim informacijama najbolje da vidimo šta nas čeka i da isplaniramo kada se naći na graničnom prelazu?!?

Kamere na graničnim prelazima su meni kljakave. Kao prvo, nema manjih prelaza. Dalje, vidi se samo početak reda, vrlo često se ne vidi koliko šaltera zaista radi, a kao najveći problem, ne vidimo broj vozila ni brzinu rada u međuprostoru.

Čak ni Google trafic uopšte ne prikazuje realno koliko je red zaista dugačak. :(
 
+1 za Javor Džoko 🤗

Prodjoh celu temu, vidim da većina ide ceo put u komadu. Pre neki dan smo se neplanski tako vratili, jedina pauza u Mrzencima. Krenuli sa plaže u 15-16h, kući stigli u 2 noću. Sutradan ceo dan usporen, skoro, pa havarisan.

Nama je rekord, za 9 noći na Lefkadi, ukupno 16 dana puta.
Poslednjih godina mi po 3 dana putujemo do nekog grčkog ostrva i to samo odlazak imamo isplaniran, povratak kako nam dune pred kraj. Valjda sa godinama čovek sve manje žuri da stigne bilo gde. Ne pamtim kad sam trunku umoran bio posle neke vožnje više.
Čak ni Google trafic uopšte ne prikazuje realno koliko je red zaista dugačak. :(

Ne, ali možeš znati zagarantovano petak na subotu gužva, subota najgori dan uvek, nedelja malo bolje, ponedeljak najmršaviji dan. Od četvrtka može mala gužva, pa petak opet ispočetka.

Četvrtak ponedeljak optimalno.
 
Tipovi vozača na putovanju za Grčku.
1. Krene u ponoć i nema živaca da napravi pauzu do odredišta osim kad sipa gorivo i da deca odu u wc. Najviše do 10 min jer boze moj kako će posle da se pohvali prijateljima da je stigao na more brže od svih ostalih.
Kad stigne do smeštaja parkira auto i ne pomera ga narednih 10 dana, takodje kad spusti peškir na plažu i zauzme mesto, više se ne pomera odatle.

2. Krene ujutru kad se naspava i nadje smeštaj na pola puta da prespava jer nigde ne zuri, zatim nastavi put do mora sutra ujutru.
Kad stigne nikad ne ide na istu plažu, predje po 200 km jer u toku 10 dana obidje nekoliko plaža.

Naišao na zanimljiv post na fejsu, definitivno ima malo istine 🤣
 
3. Krene popodne da bi stigao u Mrzence kod Dzoke na klopu, onda laganica do medjuodredista, saceka prvi jutarnji brod do odredista i po ko zna koji put obilazi sve one prelepe plaze za tih petnaestak dana sto je tamo i predje minimum 300km.
 
+1 za Javor Džoko 🤗

Prodjoh celu temu, vidim da većina ide ceo put u komadu. Pre neki dan smo se neplanski tako vratili, jedina pauza u Mrzencima. Krenuli sa plaže u 15-16h, kući stigli u 2 noću. Sutradan ceo dan usporen, skoro, pa havarisan.

Nama je rekord, za 9 noći na Lefkadi, ukupno 16 dana puta.
Ako vozite u komadu, ne krećite umorni. Vozim često oko 1000 km u komadu, sa jednom pauzom, ali uvek krećem naspavan, što ranije ujutru. Kad stignem, imam dovoljno anage za ostale aktivnosti.
 
Naravno, uvek je lakše voziti odmoran. Generalno, lakše je raditi bilo šta, kada si odmoran.
 
Tipovi vozača na putovanju za Grčku.
1. Krene u ponoć i nema živaca da napravi pauzu do odredišta osim kad sipa gorivo i da deca odu u wc. Najviše do 10 min jer boze moj kako će posle da se pohvali prijateljima da je stigao na more brže od svih ostalih.
Kad stigne do smeštaja parkira auto i ne pomera ga narednih 10 dana, takodje kad spusti peškir na plažu i zauzme mesto, više se ne pomera odatle.

2. Krene ujutru kad se naspava i nadje smeštaj na pola puta da prespava jer nigde ne zuri, zatim nastavi put do mora sutra ujutru.
Kad stigne nikad ne ide na istu plažu, predje po 200 km jer u toku 10 dana obidje nekoliko plaža.

Naišao na zanimljiv post na fejsu, definitivno ima malo istine 🤣
2. Krenem kad se naspavam, odmaram nekoliko puta, stignem popodne, raspremim se i okupam istog dana bar jedanput. Svakog dana neka druga plaža (neke i više puta, ako su dobre), pređem još oko 150km dok sam u Grčkoj. Obavezno bar jedno točenje goriva u Grčkoj.
 
Kruze neke objave po auto grupama o krađi automobila sa našim tablicama u Grčkoj. Ja obično ne koristim automobil dok sam na odmoru, gde parkiram kada stignem tu stoji do polaska. Da li bi skidanje akumulatora iz auta sprečilo/otežalo potencijalnu krađu?
 
Kruze neke objave po auto grupama o krađi automobila sa našim tablicama u Grčkoj. Ja obično ne koristim automobil dok sam na odmoru, gde parkiram kada stignem tu stoji do polaska. Da li bi skidanje akumulatora iz auta sprečilo/otežalo potencijalnu krađu?

Grčka je prva u EU po krađama vozila, jedno se ukrade svakih 17 minuta, tako da definitivno pazi gde ostavljaš automobil, ali rekao bih da generalno situacija nije toliko crna ako vodiš računa. Inače obijanja automobila i krađe stvari iz njih su prilično česte, kradu se dosta i akumulatori i katalizatori. Narkosi krive cigane, cigani krive narkose i tako.
 
Znači opasnost definitivno postoji. Ostaje moje pitanje da li bi skidanje akumulatora sprečilo krađu samog auta? Stvari koje bi privukle nekog da ga obije ne drzim u autu.
 
Digla se frka na Grčka info, pre neki dan je ukradena jedna Kia Sportage u Solunu, parking tržnog centra, a danas je pokušana još jedna, razbijeno staklo, valjda na plaži, ali je neko naišao. U sred dana.

Juče je ukraden jedan RAV4 sa srpskim tablicama.

S obzirom da i ja vozim Sportage, podsetilo me na onaj TikTok Kia Challange, mislio sam da je to samo za vozila na USA tržištu, ali izgleda da su i evropski modeli pogođeni 😕
Razbiju staklo, odvale plastiku ispod volana, raskače konektor i nečim okrenu bravu, USB A konektor idealno ulazi u rupu. Za manje od minut ode auto.
 
Nazad
Vrh Dno