Šta je novo?

Kupovina avio karte putem interneta

зашто би било ко данас куповао карту преко агенције када то може сам?
Na primer ako se putuje sa kucnim ljubimcem jer recimo AirSerbia ima 2 mesta u avionu za njih. Kada seckupi online karta onda se dobija obavestenje da najkasnije 48h pred let treba kupiti kartu za ljubimca medjutim u online prodaji airSerbia ne mozes da biras da ti treba mesto za ljubimca vec sa luplhenom kartom online ides kod njih. Ovo je bezveze sistem jer online kupljenju kartu za najnizu kategoriju u AirSerbia ukoliko nema mesta za ljubimca ne vraca sredstva niti moze da prebaci sredstva za drugi let na kojem ima mesta za ljubimca.
 
Куповина карте преко агенције или лично је апсолутно иста, сем што агенција наплаћује своју таксу. Уосталом, све лепо пише на сајту нашег авио превозника: https://www.airserbia.com/informacije/dodatne-usluge/putovanje-sa-kucnim-ljubimcima

Zato je neophodno da nas već prilikom rezervacije mesta obavestite o nameri da putujete sa kućnim ljubimcem i kao i o vrsti i težini kućnog ljubimca zajedno sa nosiljkom i o dimenzijama nosiljke. Takođe, potrebna je potvrda mesta na letu kao i prijava za let minimum dva sata pre poletanja kako bismo na vreme obavili sve formalnosti.
medjutim u online prodaji airSerbia ne mozes da biras da ti treba mesto za ljubimca vec sa luplhenom kartom online ides kod njih - Па, љубимци не иду у путничку кабину.

Ovo je bezveze sistem jer online kupljenju kartu za najnizu kategoriju u AirSerbia ukoliko nema mesta za ljubimca ne vraca sredstva niti moze da prebaci sredstva za drugi let na kojem ima mesta za ljubimca. - Са или без љубимца, апсолутно је небитно јер за најнижу категорију се свакако не враћају средства. И да такву карту купиш преко агенције, апсолутно је исто.
 
Za ljubimce zavisi od kompanije.
Manji ljubimci koji staju u manje transportere (pogledati tačne dimenzije na sajtu) idu ispod sedišta i za njih nema ograničenja po letu, dok za one koji idu u veći transporter postoje ograničenja.
 
Sta se desava kad je otkazan let, a karte kupljene? WizzAir je u pitanju, let iz Nemack je bio otkazan , kako sad da mi vrate pare, kome se zaliti i kako do povrata novca?
 
Lepo na sajt Wizz Air i tamo nadješ sve uslove kada je otkazan let i šta činiti.
 
Pa imas sve na sajtu njihovom. Uglavnom imas pravo na kompenzaciju pod određenim uslovima. Ako ti nisu unapred javili... nama je Ryanair kad smo se pre 2 nedelje vraćali sa Mallorke pomerio let za sledeći dan za 18h. Znaci 10min pre poletanja, kasnilo ukrcavanje i samo su obavestili da nejdemo. Poslali smo za kompenzaciju, za let do 1500km imamo pravo na 250e po osobi kompenzaciju. Pa čekamo...
 
Karta je kupljena ranije, avion nije leteo zbog nekog strajka ili sta je vec bilo, to je bilo pre par meseci, jel moze link na pm?
 
Karta je kupljena ranije, avion nije leteo zbog nekog strajka ili sta je vec bilo, to je bilo pre par meseci, jel moze link na pm?
Koja je relacija bila, ako nije tajna?
Javi šta si uradio.

P.S. Kada su rođaci hteli da otkažu let povraćaj novca je bio ravno nula zbog njihovih uslova. Ali je to otkazivanje bilo njihovom krivicom, let nije bio otkazan. Baš me interesuje šta se dešava kada je njihova krivica.
 
Poslednja izmena:
Relacija Dortmund- Beograd, karta uzeta mesec dana ranije, posle letovi otkazani jer je bio neki strajk avioni iz Nemacke nisu leteli...
Gledao sam na sajtu chat je sa botom, a ima neki broj gde je tarifa 2.99e min 😅 Nazoves uzmu ti 20-30e odma, al sta sad ako mora tako...
Karta je kupljena iz Nemacke i sa njihovog sajta i placena sa Nemacke kartice, znaci njima se moram zaliti na njihovom sajtu, tako bar mislim...
 
Ako je problem da napraviš kontakt trebalo bi da na svakom aerodromu sa koga poleću imaju info pult.
 
Evo opštih piformacija https://wizzair.com/sr-cyrl-cs/informacije-i-usluge/cene-popusti/refundiranja-i-nadoknade a uvek postoji i call centar.

@ragured
Prvo pitanje ti je bilo na mestu :D.
Postoji milion razloga za otkazivanje te odgovor teško možeš da dobiješ ovde a sve jeftine kompanije su vrlo rigorozne i ako oni nisu krivi za otkazivanje može da bude i refund skoro 0 ili da bude 0.
Ako dobije srpski kol centar dobija sedmicu na lotoima svih sveta bez uplate!
Pisao sam ranije, nemački sam uspeo da dobijem, a srpski zvao više dana više puta i nema šanse da se dobiju.
Relacija Dortmund- Beograd, karta uzeta mesec dana ranije, posle letovi otkazani jer je bio neki strajk avioni iz Nemacke nisu leteli...
Gledao sam na sajtu chat je sa botom, a ima neki broj gde je tarifa 2.99e min 😅 Nazoves uzmu ti 20-30e odma, al sta sad ako mora tako...
Karta je kupljena iz Nemacke i sa njihovog sajta i placena sa Nemacke kartice, znaci njima se moram zaliti na njihovom sajtu, tako bar mislim...
Kao što napisah, imaš i sprski broj, ali nisam uspeo da ih dobijem ni prošle godine, a ni ove. Mejl za kontakt nemaju, pa je jedina opcija čet.
 
Ko putuje u Nemačku Lufthansom, može da pogleda i za opciju Rail&Fly, odnosno da za nekih 60eur kupi kartu koja važi za sve vozove u Nemačkoj (na dan putovanja i naredni dan, kao i dan pre povratnog leta i na dan povratnog leta). Tu spadaju i ICE vozovi. https://www.lufthansa.com/tr/en/rail-and-fly
To je po meni odlična stvar za ljude koji planiraju da putuju do nekog drugog mesta u Nemačkoj.
Jel postoje ovakve karte za vozove van letova avionom?

Za katolički Božić bi išli iz Nemačke za Beč, pa bi ovakva karta (u oba smera), van povoljne cene pružila i komfor (u smislu da ne razmišljam da li ću stići za voz ili uhvatiti naredni).
 
Da li je moguce videti cenu karte na odredjeni dan u proslosti (na Google Flights-u recimo, ili na bilo kojem drugom portalu)? Ili neku vrstu grafikona sa prikazom kretanja cene.
Gledao sam nesto pre nekog vremena, mozda pre mesec dana, ali nisam zapisao tog dana tacne cene, pa me zanima da li se dobro secam.
 
Poslednja izmena:
Drugari, da li je neko skoro išao do Milana, ima li šta povoljno, krećem lagano u potragu za jeftinim kartama ;)
 
Милано је увек био безобразно скуп, (ваљда) због ових инфлупросера. Док сам био у Италији, иако ми је био мнооого ближи него Рим (мислим на своје тадашње место пребивалишта), чешће сам летео преко Рима, па онда брзим возом даље. Јесте трајало дуже, али је разлика у цени оправдавала такву егзибицију.

Оно што могу да ти препоручим да погледаш је какве су цене Бгд- Болоња. Болоња-Милано је 40ак минута са брзим возом (FrecciaRossa или Italo). У зависности од тога колико унапред узимаш карту, возна карта може да буде 15ак европских.
Не знам које још дестилације сад покривају ови наши, ал мислим да је Болоња најближа. Цирих је 3 сата од Милана, што је већ мало много рекао бих.
Не знам каква је конекција Женева-Милано, можда би и то била опција.
Све ово под условом да имаш жеље и могућности за овакве егзибиције. Ако ти 50-100е не прави разлику, онда купиш коју год :)

У принципу, оно што је некад било 100ак евра, сада је 200. БГ-Милано 215е у фебруару преко Јата.


Edit: мада то је Италија, dolce vita... Седнеш у ауто и мало по мало, ето те тамо. А успут где год да станеш, нећеш се покајати (Teatro Olimpico Vicenza нпр) :)
 
Poslednja izmena:
Milano i rim imas wizz air iz bg i nisa
Moze da se nadje za 50e sa rucnim prtljagom
Proveri na skyscanner
Jezero como varena i belagio u sopstvenoj reziji vozom obavezno
 
Хм, ако већ причамо о језерима око Милана, грех је не поменути Lago Maggiore са својим бајковитим острвима :)
У принципу, Милано је, по мом мишљењу (живео сам у Италији пет година обишао скоро све), можда и најмање занимљив град. У Милану су занимљиви милански дерби, дерби Италије (невероватан доживљај), пар музеја, и наравно околина Милана са својим, већ поменутим, језерима. Додуше има људи којима је доживљај да прошетају улицом Монте Наполеоне и гледају излоге и аутомобиле које могу само да сањају (нажалост само да се сања).
Али ако се упореди величина града и садржај, лепота и генерално сам доживљај, онда је Милано иза: Фиренце, Сијене, Рима, Напуља, Катаније,... Ово је опет само моје мишљење... Задржавам право да су други у криву :) шалим се мало наравно. Сваки италијански град је прича за себе и у сваком се да наћи оно нешто посебно.

Извињавам се за мали off, просто Италија ми је, што каже Ерос Рамацоти, ког они сами баш, баш не миришу: Terra promessa :)
 
Putujem uskoro do Berlina i iz nekog razloga nema online check in-a za let iz Berlina (AirSerbia je u pitanju), iz BG može. Na Tegelu sam bio x puta ali na ovom novom do sada nijednom pa ako je neko skorije bio interesuje me da li je gužva na check in šalterima i da li bih opušteno mogao da se uklopim u 2 sata ili da planiram duže? Let je večernji, u 20:30.
 
Био сам прошлог месеца у Берлину, имао сам већ бординг карту ал сам 45 минута изгубио на security check-y. Лет је био поподне око 16. Обрати пажњу колико летова је у сличном термину око твог, д аимаш представу око ове ставке изнад...
 
Na sajtu ima spisak aerodroma gde može i tu Berlina nema a pitao ih i na twitteru i rekli da mora šalter na aerodromu.
 
Imao sam sada jednu neobicnu situaciju sa Air Serbia. Kupovao sam kartu online i prilikom potvrdjivanja karte dobio sam povratnu informaciju da je transakcija uspesno realizovana i mogao sam da odstampam opste podatke leta. Dva leta su bila Air Serbia i treci let druge kompanije koji se prodaje kao vezani let. Na samom kraju mi je pisalo da bi trebalo da se obratim korisnickom centru da bi mi prosledili elektronsku kartu, da je bilo nekih problema. Posto nisam bio u mogucnosti pre da pozovem danas sam ih zvao.
Prvo su mi rekli da ta druga kompanija nije iz nekog razloga potvrdila moju rezervaciju. Posle krace pauze receno mi je da je ta druga avio kompaniija navodno otkazala taj let i ponudili su mi da me prebace na kasniji let iste te kompanije (na danasnji dan kada se pogleda taj kasniji let u kombinaciji sa ostalim letovima ukupna cena je ista kao sto sam platio pre 7 dana).
Ono sto mi je nelogicno jeste sto je taj let za koji tvrde da je otkazan i dalje u ponudi na sajtu (i na sajtu Air Serbia i na google fligths), jedino sto je u medjuvremenu cena porasla za 10.000 din u odnosu na trenutak kada sam kupio te karte.
 
Pitanje za iskusnije putnike- kako izbeći plaćanje (velikih) penala prilikom kupovine karata?
Već treći put mi se dešava slična situacija, zbog promene ličnih ili poslovnih obaveza, menjam datum karte. ta promena me obično izađe duplo u odnosu na ono što sam platio. Takođe jednom prilikom uopšte nisam mogao da iskoristim let, i naravno nije mi vraćen novac (pisalo je bez refundacije naravno).

E sad, video sam (na avio forumima) da iskusniji putnici iz USA plaćaju putem kreditnih kartica pa onda traže refundaciju preko banke tj poništenje transakcije. Ne znam da li je ovo usluga banke ili potrošačko pravo u USA (da se sve plaćeno može poništiti), ali me zanima da li je nešto slično moguće kod nas (pravo da refundiram kartu kada kog želim, bez plaćanja penala).
Znam samo da je u pitanju plaćanje kreditnom, a ne debitnom karticom.
Hvala
 
Nazad
Vrh Dno