Šta je novo?

Kupovina avio karte putem interneta

Ja na većim aerodromima(London, Frankfurt, Paris) nikad ne uzimam manje od 2-3 sata, jer sam se opekao dva puta zbog kašnjenja prvobitnog leta. Trčao sam kao bilde poslednji put sa sve opremom na frankfurtskom, jer im glupi "metro" nije bio u funkciji, a moj gate na drugom delu aerodroma. Zaustavljao i one go*nare što prevoze po aerodromu i odbili da me prevezu. Najbolji su manji aerodromi tipa Beč, Cirih, itd.
 
Mene su baš u Frankfurtu bukvalno čekali na gejtu, prvog izvukli iz aviona i nekim podzemnim hodnicima sproveli do drugog leta. Stjuardesa je odmah za mnom zatvorila vrata aviona a druga me sprovela do sedišta. Trebalo je da imam više od 1h između letova, ali prvi je kasnio pa se svelo na 15-ak. Neverovano mi je da su i prtljag uspeli da prebace.

Lufthansa je bila u pitanju.
Nemci znaju da se organizuju, kad hoće.
 
^ Pretpostavljam da si sleteo na terminal 1 i da je i drugi let bio sa istog terminala?
Preporuka je da bude 2 sata izmedju letova, kada je i naredni let na istom terminalu onda je lakse.
 
Tako je, razmak od 2h je idealan i sa najmanje stresa. Može i da se popije kafa (i zapali cigara :) ). Ipak retko kad može da se bira, naročito kad se spaja više letova (npr. 2 presedanja). Važno je da se prtljag čekira do kraja, onda će i da sačekaju malo. Računam da im je najgora opcija da vade prtljag.
U opciji kad donekle može da se bira ruta, meni zavisi i od samog aerodroma. Npr. u Singapuru mi ne smeta ni 6h da čekam, čak se i lepo odmorim. A ima i onih odakle bih što pre da odem :)
 
Mene su baš u Frankfurtu bukvalno čekali na gejtu, prvog izvukli iz aviona i nekim podzemnim hodnicima sproveli do drugog leta. Stjuardesa je odmah za mnom zatvorila vrata aviona a druga me sprovela do sedišta. Trebalo je da imam više od 1h između letova, ali prvi je kasnio pa se svelo na 15-ak. Neverovano mi je da su i prtljag uspeli da prebace.

Lufthansa je bila u pitanju.
Nemci znaju da se organizuju, kad hoće.
Neverovatno za Nemce, jer sam ranijih godina imao pozitivna iskustva i volim njihov 777-300R sa 3-4 reda sa po dva sedišta. Drugo iskustvo je bilo u Francuskoj gde nam je rečeno da je gotovo već ne stižemo čak i da trčimo. Tu nam je uzela 15min zajebancije i na kraju dala boarding pass. Ispustih dušu i suprugu ostavih da lagano hoda, jer je crkla. Ja stigao a ova na gate kaže što žurite let kasni sat vremena?! Hteo sam da im se naj...🤣 Od tada 3+ časova da budem siguran🤣
 
Mene su baš u Frankfurtu bukvalno čekali na gejtu, prvog izvukli iz aviona i nekim podzemnim hodnicima sproveli do drugog leta. Stjuardesa je odmah za mnom zatvorila vrata aviona a druga me sprovela do sedišta. Trebalo je da imam više od 1h između letova, ali prvi je kasnio pa se svelo na 15-ak. Neverovano mi je da su i prtljag uspeli da prebace.

Lufthansa je bila u pitanju.
Nemci znaju da se organizuju, kad hoće.
Dešava se, ali to je izuzetak ili je više ljudi bilo u istom problemu. Čeka nekad kombi da preveze putnike direktno, ali nije to nešto na šta treba da se računa kad se krene na put.

Slobodno uzimajte karte koje ponudi sistem, a ako ima presedanja optimalno je da je iz komada karta, da ne bi morali da uzimate prtljag na presedanju. Ako je kratka konekcija, znači da to prolazi u većini slučajeva. Korisno je znati da postoji isti dan naredni let, da ne mora da se noći.
 
Na povratnom letu uvek gledam sto kracu i sto kriticniju konekciju, kao i da nema drugog leta za Srbiju do kraja dana...Bonus nocenje na racun avio kompanije nikad nije na odmet :devilish:
Odlazni let je druga prica...
 
Trebao bih da idem iz Kana (FR) u Ženevu (SW) u septembru.
Da li imaju neke pasoške kontrole kada se ovako ulazi ili me niko ne kontroliše/ništa ne pita?

Nisam vakcinisan, pa ne znam šta može Švajcarcima da padne pamet u septembru (prethodno bih ušao u Francusku, preko PCR testa).
 
Za sada je ovako. Šta će im pasti na pamet u septembru teško je reći.
Ja gledam za Srbiju za jul su 2000$+ oz Kanade po osobi. Hvala🐑 za lepu situaciju koju su napravili. Budi obazriv za sept jer mislim da već imaju nešto u rukavu.
Screenshot_20220623-135811_Chrome.jpgScreenshot_20220623-135702_Chrome.jpg
 
Za sada je ovako. Šta će im pasti na pamet u septembru teško je reći.
Ja gledam za Srbiju za jul su 2000$+ oz Kanade po osobi. Hvala🐑 za lepu situaciju koju su napravili. Budi obazriv za sept jer mislim da već imaju nešto u rukavu.
Nisam pametan, za Švajcarsku kao može bez ičega, a kolega danas nije mogao da se ukrca na avion bez PCR.
Mislio sam da postoji poseban aerodromski gate za letove unutar EU, tj kada putuju iz zemlje u zemlju ne pokazuju ništa?
Inače mi ne gine klackanje vozom od pola dana :)
 
Amsterdam nema proveru kod presedanja i kad se ide za Bg recimo, iz Dublina. Kad putujem Beograd-Dublin, onda ima provere u Amsterdamu.
 
Može li neko da opiše Budimpestanski aerodrom, putesestvije do tamo, granica prelasci u avgustu, parking, na sta obratiti paznju i sl...? U avgustu je direktan let odande za Oslo norveškom avio kompanijom (kupljena karta)
 
U zavisnosti koliko ljudi putuje i koliko dugo bi bio parkiran, proveri da li ti je isplativije da platis kombi prevoz do Pešte sa teratravel ili gea tours
Mislim da je povratni put po osobi 70e sa tera travel iz Beograda..

A u racunicu ako sam vozis ubaci
Gorivo, tamo-nazas
Putarine, tamo -nazad
Parking na aerodromu koji nije bas jeftin..
(Alternativna je da nadjes privatni parking u blizini aerodroma pri čemu te vlasnik odveze do aerodroma i saceka kad stignes pa preveze do parkinga)
 
Nisam pametan, za Švajcarsku kao može bez ičega, a kolega danas nije mogao da se ukrca na avion bez PCR.
Mislio sam da postoji poseban aerodromski gate za letove unutar EU, tj kada putuju iz zemlje u zemlju ne pokazuju ništa?
Inače mi ne gine klackanje vozom od pola dana :)
Izvini nisam utoku odakle putujes za Svajcarsku?
Ja letim cesto iz BGD za Zenevu, EasyJet, ne treba nista od dokumenata , cak se ni maske ne nose u avionu, bar ovaj zadnji put kad sam isao pre 2 nedelje.
Može li neko da opiše Budimpestanski aerodrom, putesestvije do tamo, granica prelasci u avgustu, parking, na sta obratiti paznju i sl...? U avgustu je direktan let odande za Oslo norveškom avio kompanijom (kupljena karta)
Kao sto kaze 2Saint4u Mozda ti je najbolje kombi transfer do Peste aerodroma. Jedino je to sto obicno stignes ranije na let pa moras cekati na aerodromu, ili za povratak, isto tako bi verovatno morao cekati . Ali po meni je to najbolja opcija taj prevoz. Mnogo je jeftinije , autom potrosis na gorivo samo duplo vise nego sto je prevoz od BGD do Peste tamo i nazad ) plus putarina, parking. Raspitaj se

Sto se tice aerodroma, jednostavan je imas Terminal 2a i 2b . Ima jedan zanimljiv deo, a to je kad stignes sa prevozom na terminal 2b udjes u zgradu aerodroma, desno imas stepeniste kojim ides dole i tamo su arrivals. kad sidjes dole ides levo do kraja i ima Spar prodavnica, u kojoj se moze kupiti pice i hrana i sve sto ti treba po normalnim cenama, ne aerodromskim :D
 
Poslednja izmena:
Izvini nisam utoku odakle putujes za Svajcarsku?
Ja letim cesto iz BGD za Zenevu, EasyJet, ne treba nista od dokumenata , cak se ni maske ne nose u avionu, bar ovaj zadnji put kad sam isao pre 2 nedelje.
Iz Kana tj sa juga FR (prethodno bih ušao u FR preko testa).
Od juče mi kolega reče da treba PCR, isto EasyJet. Testirao se na aerodromu valjda.
 
Iz Beograda, nisam precizirao. BG-Ženeva EasyJet.
Moje originalno pitanje se odnosi na Kan.
Tvoj prijatelj je leteo iz BGD za Zenevu i EasyJet mu je trazio PCR test? Ne mogu da verujem. U Svajcarsku jos negdo od 6. Maja ,tako nesto ,moze da se udje normalno kao i pre Covida.

A, ovo iz Kana za Svajcarsku, ako u tom trenutku ne budu potrebni neki dokumenti u vezi kovida, onda ne bi trebalo imati problema.

Ali stvarno ne mogu da verujem da su iz EasyJeta trazili PCR test.

edit: evo sad sam otisao na sajt easyjet da proverim u vezi covid. Imas opcije da upises letis od Beograda do Zeneve, Srpsko drzavljanstvo, nisi vakcinisan, i evo sta izbaci dole u attacments. Znaci nista ti ne treba. Ne znam zasto su njemu trazili PCR test
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-06-24 at 19.39.55.png
    Screenshot 2022-06-24 at 19.39.55.png
    188.6 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot 2022-06-24 at 19.40.26.png
    Screenshot 2022-06-24 at 19.40.26.png
    136.3 KB · Pregleda: 13
Poslednja izmena:
U zavisnosti koliko ljudi putuje i koliko dugo bi bio parkiran, proveri da li ti je isplativije da platis kombi prevoz do Pešte sa teratravel ili gea tours
Mislim da je povratni put po osobi 70e sa tera travel iz Beograda..

A u racunicu ako sam vozis ubaci
Gorivo, tamo-nazas
Putarine, tamo -nazad
Parking na aerodromu koji nije bas jeftin..
(Alternativna je da nadjes privatni parking u blizini aerodroma pri čemu te vlasnik odveze do aerodroma i saceka kad stignes pa preveze do parkinga)
A granicu kako prelaze ti kombiji, cekaju kao i svi ostali kada su gužve,ili ne?
 
I vodi računa da to što kupis u sparu (hranu, piće) ne mozes uneti kroz security nego sto ne pojedes\popijes moras baciti u kontejner.. kasnije u free shopu mozes uzeti šta hoces i uneti u avion.
За течности си у праву донекле. Храну можеш унети (изузетак су намази - кремови, путер од кикирикија и слично).

Ако некога занима шта која од држава поставља као услов за улазак, информације пронаћи овде:
- https://www.mfa.gov.rs/gradjani/putovanje-u-inostranstvo/covid-19-uslovi-za-putovanje
 
Ja uvek biram direktno sa web sajta avio kompanije.
Sajtovi koji pretrazuju sve letove rade komisiono i imaju neki dil od prodaje, i moguće da se dodatno ugradjuju..
Proveri koje kompanije lete sa destinacije na destinaciju koju zelis i idi na njihov web site.
Za evropske destinacije, najpovoljniji su ti Wizzair i Ryanair.
I ja sam tako kupovao katre.
Doduse prvo sam gledao preko kayaka koji avio prevoznik ima najbolju ponudu i onda pravo na sajt tog prevoznika.
Obavezno proveriti da li ti je limit na kartici dovoljan da cena katre ne predje limit po karitici.
 
Ljudi, Wizz Air mi odbija uplatu sa Visa Debit (fizicke) kartice sa Raiffeisen iRacuna.
Ako se secam dobro, trebalo bi da WizzAir prihvata i debitne kartice.
Zna neko mozda u cemu je problem?
Novca imam vise nego dovoljno, ispravno unosim podatke, ...
 
Dešava se da je do njih. Probaj preko aplikacije, preko browsera na kompjuteru... Nekad moraš malo i da sačekaš, pa samo od sebe bude rešeno.

Za karticu ne znam jel prolazi ili ne.
 
Izgleda do njih. Aplikacija im baguje bukvalno. Probacu kasnije.
PS: Upravo proslo preko Safarija, preko Firefoxa i app nije htelo.
 
Debit na mnogim mestima po inostranstvu ne prolazi, kreditne rade. A karte je najbolje kupovati u agenciji, jer ako bude doslo do nekih promena i povracaja novca, onda ce to biti vrlo komplikovano izvesti preko sajtova.
 
Debit na mnogim mestima po inostranstvu ne prolazi, kreditne rade. A karte je najbolje kupovati u agenciji, jer ako bude doslo do nekih promena i povracaja novca, onda ce to biti vrlo komplikovano izvesti preko sajtova.
Zašto bi bilo problema? Vraćaju kako si i uplatio, kao i sve ostalo.

P.S. To je pod uslovom da oni otkažu ili da se doolatio onaj Flex beše koji omogućava pun povraćaj. Ako sam otkažeš, a nemaš Flex, vraćaju samo deo (bez nekih stavki), što često ispadne nula dinara (dakle ništa) zbog jeftinih karata i tih nepovratnih stavki koje nose veći deo cene.
 
Debit na mnogim mestima po inostranstvu ne prolazi, kreditne rade. A karte je najbolje kupovati u agenciji, jer ako bude doslo do nekih promena i povracaja novca, onda ce to biti vrlo komplikovano izvesti preko sajtova.
Ово за дебитне картице апсолутно није тачно. Свака картица је платна картица, а то да ли је дебитна или кредитна апсолутно нема везе. Неки сактови не прихватају пре-паид дебитне или gift катице (Humble Bundle једно време није прихватао моју стару припејд из Комерцијалне, али сам ја касније могао користити на том сајту).

То да ли авионску карту купиш преко лично или преко агенције такође не прави разлику јер често за најјефтиније тарифе немаш повраћај новца а ако је лет отказан и компанија понуди повраћај, свакако ћеш чекати неко време док се новац врати.

Уосталом, зашто би било ко данас куповао карту преко агенције када то може сам?
 
Nazad
Vrh Dno