Šta je novo?

Yunet optika - mts

Imaš uslugu bez potpisanog ugovora? 🤣
Ček, pa ti nisi na ruteru otvarao te portove a očekuješ da magično rade i budu otvoreni?
 
Imaš uslugu bez potpisanog ugovora? 🤣
Nisam jedini.🤷 Ima primera par stranica nazad. Očekivao sam da će monteri doneti ugovore, ali rekli su mi da svratim do poslovnice. Nemam login podatke za njihov sajt i nisam siguran kako će mi slati račune. Valjda na mejl.
 
Ugovor poslali mailom, tek na zahtev...
Račune i status vidiš na ovoj adresi: https://my.yunet.rs/account/login.php (korisničko ime je oblika gpon.username, a password piše u ugovoru)
Admin password za ruter nerado daju da korisnik ne napravi neke probleme jer je statička IP tamo upisana, lista forward portova je prazna inicijalno.
Uz optičke NET pakete može da se dobije i Xiaomi TV Box 4K sa MOVE aplikacijom, TV kanali se ne doplaćuju do kraja godine, posle valjda 1300 din.
Što se tiče pouzdanosti, za ova 2-3 meseca primećen samo jedan zastoj iza ponoći od nekoliko minuta, prosto se zaboravi da to postoji, samo radi...
Brzina preko kabla 945/490Mbps (za najjači paket) i 2ms kad god je mereno. Cena uz 24m ugovor i uplatu godinu dana unapred 3000 din mesečno.
 
Kakvo Vam je iskustvo sa Yunetom, ima li nekih problema. Je l se isplati uzimati njihov opticki internet ili da trazim neko drugo resenje.

Dosad, a koristim ih vec tri meseca, nisam imamo nikakvih problema. Rec je o 200/100 paketu (1.740. dinara). Vec zaboravljam sta su kontinuirani zastoji.
Stoga sam misljenja da se i te kako isplati.

Jedino sam malo duze (dvadesetak dana) cekao na ugradnju.
 
Ja hteo da uvedem yunet optiku i kazu mi iz kontakt centra da nema teh mogucnosti, navodno neka parica je zauzeta...dok kod yetela i telekoma nema problema, moze da se uvede.
 
Mali apdejt o mojoj situaciji. Zvao sam podršku u subotu za lozinku za ruter i rekli su mi da pišem mejl na [email protected]. Pisao sam u subotu oko 1 popodne i poslali su mi lozinku danas nešto posle devet. Otišao sam u podešavanja i aktivirao UPnP za port forward i sada sve radi. Takođe su mi poslali račun od 452 dinara za korišćenje od 24. do 30.06. koji sam platio preko kartice na sajtu.
Za sada sam potpuno zadovoljan.
 
Da li na yunet optici i dalje radi iris (iris go) aplikacija za smart tv i EON za smart tv. Moze li neko od korisnika da da sveze informcije. Hvala.
 
Ako nekoga zanima, oni daju uz optiku Xiaomi TV Box 4K (2nd Gen) za džabe do kraja godine, a posle valjda 1300 din mesečno. Ima oko 250 kanala (MOVE aplikacija). Nema video klub, a ima 7 dana unazad. Većina kanala se preklapa sa SBB/EON, ali ima i nekoliko drugih paketa (Arena Sport, Euro Cinema, Star, Filmbox...), jedino HBO/Cinemax se doplaćuju ko želi.
Na Xiaomi TV Boxu radi KODI sa EON dodatkom ko ne želi da troši TV slot. EON radi na Samsung Tizen TVu, a Iris nisam probao.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se što ovako upadam, bez da sam detaljno istražio...
Po difoltu se dobija javna dinamička IP adresa, ili je CG NAT? Vidim da je doplata za fiksnu 590 din mesečno.
Hvala!

Edit: ipak je ovi 590 samo za xDSL? Trenutno sam na MTS optici, pa pretpostavljam da ispunjavam uslove za yunet
 
Dobija se statička IP4 adresa uz optičke pakete bez doplate.
Tehnički gde god ima mts optika oni idu preko nje, ali nekada im mts kaže kao "nema slobodna parica" štagod da to znači..
 
Da potvrdim, dobija se javna statička adresa. Od njih se dobija media converter i Xiaomi AX3200 ruter. Na zahtev daju parametre za konekciju na sopstvenom ruteru, ali onda ne odgovaraju za konfiguraciju. Meni su za par minuta poslali i vidi se da se podešava u ruteru javna fiksna ip adresa. Prednost je što je taj media converter minijaturan, pa mi se lepo uklopilo sve u ormarić gde stoji mrežna oprema. Uzeo bez televizije, zaboravio da probam da li rade svi eon kanali (proveriću danas ako nekome znači). I taj ruter koji daju deluje dobro. Generalno sam zadovoljan za sada, sve nastavilo u mreži da radi kako treba, vpn radi brzo, baš nemam šta da zamerim :)
 
Da potvrdim, dobija se javna statička adresa. Od njih se dobija media converter i Xiaomi AX3200 ruter. Na zahtev daju parametre za konekciju na sopstvenom ruteru, ali onda ne odgovaraju za konfiguraciju. Meni su za par minuta poslali i vidi se da se podešava u ruteru javna fiksna ip adresa. Prednost je što je taj media converter minijaturan, pa mi se lepo uklopilo sve u ormarić gde stoji mrežna oprema. Uzeo bez televizije, zaboravio da probam da li rade svi eon kanali (proveriću danas ako nekome znači). I taj ruter koji daju deluje dobro. Generalno sam zadovoljan za sada, sve nastavilo u mreži da radi kako treba, vpn radi brzo, baš nemam šta da zamerim :)
mozes li da slikas taj konverter? To je prepostavljam ONT uredjaj na sta mislis u koji ide opticki kabl iz optickog kaplera, a onda iz njega ide RJ45 do rutera.
Internet im je dosta jeftin pojedinacno, ali u dodatku sa televizijom nije. Ko zeli TV, yettel je jeftinjii, pogotovo uz besplatne mesece.
Yettel bi me kostao 49.500 sa televizijom za 2 godine, dok bi yunet bio 49.000 bez TV za istu brzinu neta.
Oprema koju daju je malo bolja od yettel, ali i ja imam svoje pa me to ne zanima
 
Huawei HG8010H V2
Huawei.jpg
 
Hvala. Pretpostavio sam da je to to, ali reko' da pitam.
 
Prednost yunet-a je statička javna IP adresa (nema CG-nat kao yettel) i to što radi eon U mreži, tj. svi kanali. Jeftino se može rešiti ili čak zameniti za neki striming servis. To je taj media converter (ONT) koji ima samo jedan port, a dobija se i sasvim pristojan ruter.
 
Jedna glupost u vezi sa njim, antene ne mogu da se skinu.
 
Da potvrdim, dobija se javna statička adresa. Od njih se dobija media converter i Xiaomi AX3200 ruter. Na zahtev daju parametre za konekciju na sopstvenom ruteru, ali onda ne odgovaraju za konfiguraciju. Meni su za par minuta poslali i vidi se da se podešava u ruteru javna fiksna ip adresa. Prednost je što je taj media converter minijaturan, pa mi se lepo uklopilo sve u ormarić gde stoji mrežna oprema. Uzeo bez televizije, zaboravio da probam da li rade svi eon kanali (proveriću danas ako nekome znači). I taj ruter koji daju deluje dobro. Generalno sam zadovoljan za sada, sve nastavilo u mreži da radi kako treba, vpn radi brzo, baš nemam šta da zamerim :)
Pozdrav
Posto si dobio parametre za pristup modemu, da li mi mozes proveriti jednu informaciju. Kako je setovana inetrnet konekcija. Trebalo bi da je odabrano PPOE i da pored staticke IP adrese imas i definisan username i pass sa kojim se modem kaci na njihov server. To mi je bitno jer od oktobra prelazim kod njih ali cu koristiti svoj modem ASUS AX59U koji mi je povezan u AImash-mode sa jos jednim modemom zbog bolje pokrivenosti.
Trenutno koristim svoj modem na mts optici i tu je int.konekcija tako setovana. Naravno imam isto staticki IP.

Hvala unapred
 
YUnet kolko ja znam ne koristi PPPoE a ni DHCP već statičku adresu upisuju direktno ručno u ruter i tu su ti važna tri podatka. IP adresa, subnet mask i IP adresa default gateway-a.

(Nemam YUnet) ali sam došao do ovog zaključka iz iskustava drugih ljudi. Neka @daxyco potvrdi.
 
YUnet kolko ja znam ne koristi PPPoE a ni DHCP već statičku adresu upisuju direktno ručno u ruter i tu su ti važna tri podatka. IP adresa, subnet mask i IP adresa default gateway-a.

(Nemam YUnet) ali sam došao do ovog zaključka iz iskustava drugih ljudi. Neka @daxyco potvrdi.
moraju koristiti ili PPPoE ili IPoE. Prvi ima user/pass, drugi ne... to mu dodje kao layer 2, IP adresa je vec layer 3...
 
Svaki provajder na mts GPON optici ima svoj VLAN. (Na OSI sloju 2) kroz to imaš ethernet. Da li se koristi sad tu IPoE (kao Yunet) sa statički podešenim adresama ručno, da li IPoE sa DHCP/SLAAC/DHCPv6 kao Supernova recimo, da li PPPoE kao mts i Yettel, to je do provajdera a ne Telekoma :)
 
YUnet kolko ja znam ne koristi PPPoE a ni DHCP već statičku adresu upisuju direktno ručno u ruter i tu su ti važna tri podatka. IP adresa, subnet mask i IP adresa default gateway-a.
(Nemam YUnet) ali sam došao do ovog zaključka iz iskustava drugih ljudi. Neka @daxyco potvrdi.
Tako je...
YUnet_router.png
 
Da li ovo znaci da ako dodjem do komsijine IP adrese, mogu da podesim da koristim njegov internet?
 
Pozdrav
Posto si dobio parametre za pristup modemu, da li mi mozes proveriti jednu informaciju. Kako je setovana inetrnet konekcija. Trebalo bi da je odabrano PPOE i da pored staticke IP adrese imas i definisan username i pass sa kojim se modem kaci na njihov server. To mi je bitno jer od oktobra prelazim kod njih ali cu koristiti svoj modem ASUS AX59U koji mi je povezan u AImash-mode sa jos jednim modemom zbog bolje pokrivenosti.
Trenutno koristim svoj modem na mts optici i tu je int.konekcija tako setovana. Naravno imam isto staticki IP.

Hvala unapred
Drugačije je rešeno nego kod MTS. Kod njih sam bio do pre oko 2 godine i kod njih se izvuče user I pass I ostvari se PPPoE konekcija. Ovde se dobije ukupno 4 parametra, IP adresa, wan gateway, vlan I subnet mask. Sa time se vrši podešavanje tvog rutera. Ne razumem se previše ali rekao bih da to nije PPPoE.
 
YUnet kolko ja znam ne koristi PPPoE a ni DHCP već statičku adresu upisuju direktno ručno u ruter i tu su ti važna tri podatka. IP adresa, subnet mask i IP adresa default gateway-a.

(Nemam YUnet) ali sam došao do ovog zaključka iz iskustava drugih ljudi. Neka @daxyco potvrdi.
Ok Hvala ti, Sada mi jasno gde se unose parametri. Kod mene je ta opcija kada se odabere Static IP.
 
Nazad
Vrh Dno