Šta je novo?

Yunet optika - mts

poglavicas

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2012
Poruke
4,487
Poena
475
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 3600
Matična ploča
Asus B550M Prime wifi
RAM
64GB DDR4 3200MHz
GPU
AMD Radeon RX6600 8G
Storage
1TB PNY CS3030 + 1TB Kingston NV2
PSU
LC6550
Kućište
Deepcool Matrexx 30
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
Redragon Apas K535-KR
Laptop
Lenovo ThinkBook 14 G3 AMD 4700G
Mobilni telefon
Poco F3
Pristup internetu
  1. Optički internet
Danas je na forumu @mileta92 ovde primetio da provajder Yunet nudi optičke pakete kako kaže preko mts optike. Ovo treba proveriti, ali vrlo verovatno da ovo jeste tačno, jer se nekako spisak dostupnih mesta pri proveri dostupnosti na konkretnoj adresi prilično poklapa sa pokrivenošću mts optike.

Provajder Yunet postoji izuzetno dugo (od 1994.), i firma je koja je imala franšizu i mogla da koristi dobro poznati brend Eunet preko svoje ćerke firme. Od 2016. je sve podeljeno i deo hosting i cloud usluga je preuzela United grupa - sada nude usluge kao deo SBB business solutions, dok je deo koji se bavi internet provajdingom otišao u matičnu firmu Yunet. Trenutni vlasnici su Telekom Srbija 82% dok ostatak imaju članovi porodice Karić.

Ovaj provajder je deo Telekom Srbija grupe, pod potpunom kontrolom iste, ali nude usluge odvojeno - bez neke reklame, bez ikakvog oglašavanja... Nisam čak ni siguran da imaju na bilo kakav način odvojenu mrežu od Telekoma, ili 100% koriste resurse mts mreže (xDSL i GPON). Do skora su nudili samo xDSL pristup sa nešto većim cenama od Telekoma, ali sada očigledno imaju u ponudi i internet preko GPON optičke infrastrukture - kao što gore napisah 99% preko mts optike. Ovo bi značilo da su alternativa i mts i yettel hipernetu.

Na njihovom sajtu stoji ponuda za solo internet:
  • Statička IP adresa uz sve pakete na optici
  • Ruter besplatno na korišćenje

Sa sledećim cenama:
* U Promo periodu do 13.01.2024. besplatno uvođenje i bez UO
U cene za fizička lica je uračunat PDV.
Brzina (Mbps)UO24UO12UO6Bez UO*
200/1001740,001840,001940,002040,00
250/1251890,001990,002090,002190,00
300/1502040,002140,002240,002340,00
350/1752190,002290,002390,002490,00
400/2002340,002440,002540,002640,00
450/2252490,002590,002690,002790,00
500/2502640,002740,002840,002940,00
600//3002790,003790,004790,005790,00
700/3502940,003940,004940,005940,00
800/4003090,004090,005090,006090,00
900/4503240,004240,005240,006240,00
1000/5003390,004390,005390,006390,00
 
Mene je privukla opcija bez ugovorne obaveze . Rekla je da je staticka ip adresa , ali na pitanje da li je mreza iza NAT nije umela da odgovori . Kod mene u zgradi ima samo optika od mtsa (orion i beotelnet nemaju mogucnost optike), proverila je da postoji mogucnost za istu , na moje cudjenje da imaju mogucnosti rekla je "svi koristimo mts optiku" . Sutra cu zvati da se dogovorim za neki paket i da pitam da li je ip adresa javna ili privatna.
 
Bili su danas da uvedu net . Iskoristili su vec postojecu optiku , samo su izmerili signal , rekli da je dobar i namestili ont i ruter , Huawei hg8010h i Xiaomi AX3200 . Do kraja decembra je promocija bez naknade za prikljucenje (oko 3000 4000 din), placa se samo izabrani paket . Odma sam morao da zovem podrsku zato sto nisam mogao da pristupim ruteru . Pazite sad na moje pitanje koja je admin sifra operater je ostao u cudu , vrv zasto ja to trazim uopste . Stavi me na hold i posle nekog vremena pita "za sta vam treba sifra" , na sta je meni skocio pritisak na 200 o_O .Kazem prijatnom operateru da sam sokiran pitanjem , da je to privatna stvar i da ja imam prava da namestam mrezu u svojoj kuci kako ja hocu . Dobijem odgovor "nije politika kuce" , opet objasnim finom ciki da svi operateri daju podatke za pristup ruteru , da sam u sbbu imao pristup , da placam njihovu uslugu i da moram da imam pristup da bih podesio mrezu kako meni odgovara ujedno i sifru za wifi , i onda kaze da to mogu da uradim i u domundjavanju sa kolegama smiluje se , da mi sifru (komplikovana kao u nasu da se logujes) i zamoli me da je ne menjam kao ni ip adresu ... Posle toga sam proverio da mreza nije iza CGNAT-a .Trenutno nisam povezan kablom , kada budem javicu sta kaze speed test .
 
Prvo da se zahvalim @mileta92 na detaljnim informacijama iznetim ovde kao i u dodatnoj komunikaciji samnom.

Ono što do sad znamo je Yunet sada i zvanično drugi zakupac mts gpon optičke infrastrukture, baš kao što je do sad bio samo Yettel,

Ono što ovaj provajder nudi je solo internet usluga bez fiksnog telefona preko mts optičke infrastrukture bez ugovorne obaveze u promo periodu (za sad do 13.01.2024.) ili uz UO od 6, 12, 24 meseci, od čega zavisi i cena internet paketa.

Ono što tehnički znamo do sad je:
  • koriste ethernet bitstream pristup kroz mts optičku mrežu
  • sav saobraćaj se iz mts-a tunelira u yunet mrežu, oni tu određuju brzine, dodeljuju IP adrese itd itd
  • iz yunet mreže na internet se dalje ide kroz mts (kao i drugi operateri koji koriste telekom za nadprovajdera).
  • korisnici dobijaju standardno statičke javne IPv4 adrese iz opsega 78.30.128.0 - 78.30.159.255 ove adrese je nekad koristio eunet za svoj ADSL.
  • provajder koristi Huawei hg8010h ONT sa jednim gigabitnim portom i Xiaomi AX3200 kao wifi ruter

Generalno gledano, u pitanju je verovatno nadograđena core mrežna infrastruktura nekadašnjeg euneta.
Ono što je važno je da je u pitanju još jedan provajder na mts optičkoj infrastrukturi.
 
Jel hoce oni da daju pppoe ako je neko uzimao a da se stavi umesto Xiaomi rutera svoj ruter pitam cisto informativno da znam.Gledam mozda bi to uzeo bez uo ili Y optiku ako izvucem 12m za dinar samo bi tu doplatio static ip
 
Iz ONT - a ide gigabitni LAN, možeš da staviš koji god ti ruter hoćeš ne moraš njihov Xiaomi.
 
Iz ONT - a ide gigabitni LAN, možeš da staviš koji god ti ruter hoćeš ne moraš njihov Xiaomi.
Hvala na odgovoru.Gledam sta da uzmem kao backup link a imam AX53U posto imam dual wan konfiguraciju trenutno je huawei B525 sa 4g konekcijom kao drugi net kad padne primarni.
 
A jel može ovaj Yunet na bilo kojoj lokaciji na kojoj postoji mts optika? Kao npr. Yettel?
 
Džaba im sve to kada ne šire mrežu. Kakav je finansiski razlog ovakvog poslovanja ? Više liči na pranje para ili veće zapošlenje.
 
A jel može ovaj Yunet na bilo kojoj lokaciji na kojoj postoji mts optika? Kao npr. Yettel?
Rade na isti način kao yettel tehnički. Razlika je što daju javne statičke IPv4 adrese i što nemaju u ponudi svoju televiziju već ostavljaju mogućmost da zasebno imaš Iris TV kod mts-a.
Ali ako treba samo internet, kao da si uzeo yettel, sa statičkom IPv4 adresom.
 
Džaba im sve to kada ne šire mrežu. Kakav je finansiski razlog ovakvog poslovanja ? Više liči na pranje para ili veće zapošlenje.
yettel ima u planu da pocne svoju mrezu sad kad su ih kupili Arapi :p
 
yettel ima u planu da pocne svoju mrezu sad kad su ih kupili Arapi :p
Ajd i to da vidimo ali čisto sumnjam da će širiti tamo gde su MTS i SBB ili ko je već u tom okruženju. Bar ne van grada.
 
Ima na sajtu gde su sve dostupni. Recimo ja u Kragujevcu imam na dve lokacije Mts i Yettel optiku. Tih ulica uopste nema u njihovoj pretrazi.
 
Trebalo bi da je pokrivenost identična mts-u, jer 100% koriste njihovu infrastrukturu.
 
Mora se ostaviti ime i broj telefona da bi se proverilo
 
Ja sam ostavio br. telefona danas oko 13h i odmah su zvali. Za optiku, samo preko mts infrastrukture. Preko optike Supernove ne idu, nemaju ugovor sa njima, iako je i to praktično mts.

Imaju detaljnu kartu dostupnosti mts optike koju im mts "osveženo" šalje na nedeljnom nivou i tačno mogu da ti kažu koja je najbliža zgrada ili kuća koja ima uslova za optiku, u tvom komšiluku. Zapravo imaju ono što je mts pre par meseci ukinuo, na svom sajtu za proveru dostupnosti optike i sada se za svaku lokaciju na mts sajtu dobije isti odgovor, da se podnese zahtev i čeka poziv agenta.

Inače, Yunetov agent kaže da ljudi najčešće uzimaju samo internet od njih, a kombinuju ga uglavnom sa SBB televizijom "van SBBmreže". Što se tiče interneta, statička javna adresa i lako prebacivanje u bridge mod (ukoliko korisnik to želi) se podrazumeva.
 
Inače, Yunetov agent kaže da ljudi najčešće uzimaju samo internet od njih, a kombinuju ga uglavnom sa SBB televizijom "van SBBmreže". Što se tiče interneta, statička javna adresa i lako prebacivanje u bridge mod (ukoliko korisnik to želi) se podrazumeva.
Upravo ovo ja radim . Koristim eon aplikaciju , rade svi kanali (n1, nova, sport klub). Inace cisto da se javim da sam zadovoljan . Samo jednom je pukao internet u jutarnjim casovima na 3 minuta . Nikakvih drugih problema . Protok naravno po punoj brzini izabranog paketa (kabal) .
 
Yunet ne nudi TV kanale, postoji opcija uzimanja Iris TV uz Yunet pakete ili naravno opcija nekog OTT TV servisa.
 
Ne gledam televizije, ne koristim fiksni. Između Yettela i Yuneta :) odlučio se za drugi, pa da se prijavim ovde.
 
Da nije ovog foruma ne bih znala za Yunet ponudu. Činjenica je da je cena Yunet interneta trenutno nekonkurentna, a nema ni gratis meseci za nove korisnike. Plus je to što ne mora da se uzme ni tv ni fiksni. Korisna je za sve one kojima provajderi ne žele da ponude nikakve pogodnosti za obnovu ugovora.
 
ili ako neces ugovornu obavezu.
Cena kod mts-a sa ugovor na 24m uz popust je 1300din 200/100 i ako aktiviras staticku ip adresu koja je 590din izadje 1890din mesecno, ti kod yuneta to imas bez ugovora za 2040, a sa ugovorom od 24m je 1740din znaci jeftinije nego mts sto ti da 24m po 50%
 
Uz javnu statčku adresu, koliko sam razumeo operatera, od opreme se dobija ODVOJENO modem i ruter (i to neki kršteni). Tako da već u startu imaš bridge mod. Možeš umesto njihovog rutera da staviš svoj, po želji.
 
Pisano je vec o tome. Posebno su ont i ruter. Mozete da stavite svoj ruter. Plus je sto vam radi EON tj kanali united grupe. Uskoro cu proveriti da li radi iris pa vam javljam. Inace imao sam problem sa optickim kablom, ekipa koja se nakacia na postojeci kabal nije ga obezbedila u jednom delu i prilikom usisavanja udarim ga i prekinem . Nedelju dana sam cekao ekipu(firma koja radi za yunet) da dodju da srede problem u sirem centru Beograda. To bas i nije za pohvalu.
 
@Punkass kako si zadovoljan?
Za sad je sve ok. Tražio sam da mi umesto njihovih ubace moje wifi podatke (da ne bismo svi u kući menjali passworde) i to su odmah uradili. Nisam tražio admin pass jer mi ne treba.
Za nedajbože tu je mtel na telefonu. :)
Jedina mana (ako se to tako može nazvati) je što je xiaomi ruter crne boje pa bode oči na belom zidu tako da ću morati da napravim neku masku ili nešto slično.
 
Inače, kad mi istekne ugovorna obaveza kod MTS-a, planiram da pređem kod njih svakako. Pričao sam sa operaterom i ono što je novo što bi uskoro trebalo da ponude i svoje TV pakete.
 
Nazad
Vrh Dno