Šta je novo?

Xiaomi Smart Air Fryer

Ako imas ispravnu rernu na sporetu, nije bas neka nadogradnja.
 
I brži je 5x od rerne, za 15ak minuta ispeče pljeskavice npr, rerni bi trebalo toliko samo da se zagreje. Nemam Xiaomi air fryer, ali imam neki drugi, odlična investicija iskreno.
 
Ја имам Делимано, испечеш, пљескавице, ћевапе, шницле..... помфрит. Све без уља.
 
I brži je 5x od rerne, za 15ak minuta ispeče pljeskavice npr, rerni bi trebalo toliko samo da se zagreje. Nemam Xiaomi air fryer, ali imam neki drugi, odlična investicija iskreno.
Koja rerna, neka stara 20 godina? lol
Vecina novijih rerni ima brzo zagrevanje, bukvalno 5min. na mojoj.
Airfryer je isto sto i konvekciona rerna (rerna sa ventilatorom), ja ukljucim ventilator i dobijam isto pljeskavice/belo meso za 15min, krompir za 20min., pomfrit 10-15min. Ne radim zagreavnje rerne uopste...

I kako stedi 8x vise struje, voleo bih da vidim racunicu 😂Google kaze zavisno od modela, potrosnja air-fryera je oko 1.5kWh, za moju rernu kaze 0.81kWh sa ventilatorom.
Jedina prednost air-fryera je sto je mali uredjaj, ne zagreva toliko prostoriju (tokom leta), lakse ga je ocistiti nego rernu (ali opet ja stavim papir na pleh, tako da ne cistim ni pleh tako cesto).
Ako vec posedujete konvekcionu rernu, mislim da je bacanje para, zasto bi imali 2 ista uredjaja?
 
Sve razumem, ali praviti pljeskavicu u rerni nikako :eek:
Šta je sledeće, kuvani burek :unsure:

P.S. Pljeskavice, šnicle, belo meso itd su najukusnije sa roštilja (na ćumur), a onda iz tiganja. Onda nekoliko mesta prazno pa iz rerne.

P.P.S. Kakvog je ukusa pomfrit iz air fryera (bez dodavanja ulja)?
 
I brži je 5x od rerne, za 15ak minuta ispeče pljeskavice npr, rerni bi trebalo toliko samo da se zagreje. Nemam Xiaomi air fryer, ali imam neki drugi, odlična investicija iskreno.
Novije rerne se greju za 5 minuta, a pljesku bi svakako pravio uz pomoć grill sa ventilatorom, što je takođe par minuta. Za poslednje ne mora ni da se zagreva.
 
Sve razumem, ali praviti pljeskavicu u rerni nikako :eek:
Šta je sledeće, kuvani burek :unsure:

P.S. Pljeskavice, šnicle, belo meso itd su najukusnije sa roštilja (na ćumur), a onda iz tiganja. Onda nekoliko mesta prazno pa iz rerne.

P.P.S. Kakvog je ukusa pomfrit iz air fryera (bez dodavanja ulja)?
Naravno da je najbolje na rostilju, ali nemamo svi kucu i prostor za rostilj..... Ne vidim problem spremanja pljeskavica, snicli, belog, krilaca u rerni. Cak sta vise belo meso/krilca/karabatak izadju mnogo bolje, pogotovo ako kao sto Nidza kaze se koristi grill opcija.

Ne moze kackavalj u burek, reeeeeeeeeeeeeeeeee. Klasican srpski food purist.
 
Kao neko ko dnevno jede 600g pilećeg filea dnevno tokom cele godine, i pripremao sam to i u rerni (doduše klasičnoj) i na tiganju, na aparatu za kuvanje na paru... kažem da tiganj i rerna ne mogu da se uporede. Pogotovo ako to isto meso treba da podgreješ posle recimo 3 dana, gde je meso iz rerne kao đon, a iz tiganja mnogo bolje. Razlika u ukusu je velika rerna vs tiganj.

E sad, ne znam kakva je meso sa gril opcijom iz rerne, ali čisto sumnjam da je prineti tiganju (zapečenost spolja, i sočnost u sredini, za koje u tiganju mogu da manipulišem: "searing" tehnikom i tempiranjem skidanja sa tiganja zbog sočnosti u sredini, što opet sve zavisi od debljine komada mesa).

Nisam nikakav "purist", jeo sam godinama suvu piletinu kuvanu na pari bez soli (bukvalno se raspala 2 aparata i jednom menjani delovi takođe), ali da je isto rerna i tiganj - nije, ni prineti.
Naravno, tto ne važi za meso koje i treba da se sprema u rerni (neodkošteni bataci/karabataci, pečenja, cepkano meso...).

P.S. Ne rekoste kakav je pomfrit iz air fryera.
 
Ja sam uzeo bio delimano, probao desetak dana i vratio na kraju. Nije mi se svidelo ni belo meso ni pomfrit. A temu sam otvorio konkretno zbog ove xiaomi, da probam i nju ako neko da preporuku.
 
Kao neko ko dnevno jede 600g pilećeg filea dnevno tokom cele godine, i pripremao sam to i u rerni (doduše klasičnoj) i na tiganju, na aparatu za kuvanje na paru... kažem da tiganj i rerna ne mogu da se uporede. Pogotovo ako to isto meso treba da podgreješ posle recimo 3 dana, gde je meso iz rerne kao đon, a iz tiganja mnogo bolje. Razlika u ukusu je velika rerna vs tiganj.

E sad, ne znam kakva je meso sa gril opcijom iz rerne, ali čisto sumnjam da je prineti tiganju (zapečenost spolja, i sočnost u sredini, za koje u tiganju mogu da manipulišem: "searing" tehnikom i tempiranjem skidanja sa tiganja zbog sočnosti u sredini, što opet sve zavisi od debljine komada mesa).


P.S. Ne rekoste kakav je pomfrit iz air fryera.
Onda nisi dobro spremao, verovatno duze vreme u rerni i onda se isusilo... "Searing" dobijes i na rostilju na cumur, kao i na grill opciji iz rerne, guglaj broiled chicken breast i videces slike.

Pomfrit iz rerne sa ventilatorom, aka "airfryer", hrskav i jako dobar po mom misljenju. Nije bas kao iz friteze (i ne "popije" i upije taj miris friteze i ulja, sto ne bi trebalo da se desi ako se ulje menja i friteza cisti) ili iz kucno przenog u ulju, ima razlike u ukusu to necu da poricem. Mislim da vredi kad se pogledaju kalorije.

I da ne bude da sam airfryer hater , mislim da vredi ako nemate rernu sa ventilatorom, ili ako zivite sami, ili ako zivite u garsonjeri, ili za vikendicu. Mislim da je odlicna stvar.
 
Broiled chicken i prženo na tiganju nije isto. Kršten searing možeš da dobiješ samo kada je površina vrela, a ostatak hladan (dakle roštilj i tiganj). Zato se i veći komadi mesa prvo zapeku na tiganju sa svih strana (tj uradi "searing") pa se tek onda stavljaju u rernu.
Probaj da staviš jedan komad mesa debljine 2cm, jedan 1cm i jedan 0,5cm pa javi kako su svi komadi zapačeni spolja, a unutra sočni, a ne kao guma. Onda staviš u frižideri i podgreješ sutra pa pogledaš isto ;)

Nisam protiv ove sprave, i mene interesuje kako radi. Nemam nerealna očekivanja, samo kažem da nijedna rerna ne može da napravi komade mesa u formi šnicle ukusno kao tiganj (roštilj još bolje). Za pečenje celog pileta, pečenja, cepkanog mesa su odlične, ali za gore navedeno bih uvek izabrao običan tiganj (na onom prečnika 28cm spremim 2kg pilećeg filea za ispod sat vremena, računajući i pripremu mesa i pranje svega posle). Iskreno, mislim da su moderni ekspres lonci (neki imaju su 2 u 1 sa slow cooker-om; oni sa odloženim startom, bez upotrebe grejne ploče) su korisniji.
 
Searing nije nista drugo nego maillard reaction sa svih strana, tako da nema veze koji je izvor u pitanju, da li je grill sa cumurom, grill na gas, rerna sa grill, tiganj....
Zasto bih uopste stavljao bilo koji omad mesa debljine 2cm, a da ne pricam o tanjim? lol Plus ako to radis, mislim da je tiganj jos gora opcija kada ti je debljina 2cm, bukvalno bude gotovo za 2min na tiganju i moras da sklanjas tiganj sa ringle da pazis da ne isusis. Belo meso uvek pravim u komadu, nikad nisam imao problema ni u rerni, ni u tiganju, uvek ostane socno, cak i sutradan.

Nisi probao rernu/airfryer ali tvrdis da ne moze da napravi dobar komad mesa, ok.

No odosmo u offtopic, tema airfryer.
 
Prvo, nisam tvrdio da rerna/airfryer ne može da napravi "dobar komad mesa", već da se meso u formi šnicle uvek bolje napravi u tiganju/roštilju. Da je rerna za druge stvari (pečenja, rolate, veće komade mesa...).

To ti je i odgovor zašto bi nek ostavljao meso 2cm debljine ili tanje - jer hoće formu šnicle (van toga što su pileće grudi baš debljine ~2cm na deblje delu, a u tanjem 5mm). Pominjanje su i pljeskavice ovde. Nadam se da ti i one nisu 2cm i deblje...

Rekao bih da nisi mnogo koristio tiganj kada kažeš da se belo meso debljine 2cm spremi za 2 minuta. To neće biti ni zapečeno samo sa jedne strane, a kamo li iznutra (druga strana skroz sirova).

Na tiganju lako manipulišeš (pritisneš meso, okreneš ranije tanji komad, debeli kasnije, skineš ranije sa tiganja komad koji se brže spremi...). Ništa od toga u rerni ne možeš.

P.S. Searing podrazumeva zapečenost na površini, ali da meso u isto vreme unutra ostane sočno. Kako to misliš u rerni da postigneš, ja stvarno ne znam. Može meso da se zapeče, ali ne da uradiš searing. Da to tako može i biftek bi se spremao u rerni.
 
Uvek je bolji Philips,posto dole u tiganju ima zvezdu pa bolje cirkulise vazduh. Ali u principu, svaki airfryer lepo pece krompirice,batat, brokoli i prokelj. Za ove ostale stvari tu i tamo.
 
Moze li neko da preporuci air fryer koji nije Xiaomi ali u tom cenovnom rangu posto Xiaomija nema nigde. Ima gomila modela sa razlicitim cenama i ne znam sta da gledam-uporedjujem :) Hvala
 
Imas kod brace Madjara one najjeftinije Philips Airfryer,bili su oko 100e.
 
Odličan je ovaj Xiaomi, koristimo ga skoro pa svakodnevno

Bolje nego u tiganju/rerni mi dođu zapečeni bataci, dimljena rebarca, kremenadle, grilovano povrće, pečeni krompir, sve je to ukusnije dosta jer ide bez ulja skroz.
Ima nekih stvari gdje se mora dodati ulja tipa bijelo meso, pomfrit i slično ali to je drastično manje ulja nego što bi inače stavljali. Uzme se sprej za ulje (ima Delimano npr) i samo se poprska po tome šta hoćete da pečete i to je to, nema nikakvog potapanja u ulju. Može i bez kapi ulja da se spremi to ali bar meni bude suvkasto na kraju.

Mana je što je 3.5l dosta mala posuda, da je 5-6l bilo bi idealno.
 
Da,oni su bese par litara zapremine, imaju tockic umesto touch-a. Ali sve to isto lepo radi, ja za sada sam koristio 4 komada ukupno,nikada zamerku nisam imao.
 
Ovaj Šaomi ima da se nađe za 11k, baš me privlači da ga isprobam.
 
Prvo, nisam tvrdio da rerna/airfryer ne može da napravi "dobar komad mesa", već da se meso u formi šnicle uvek bolje napravi u tiganju/roštilju. Da je rerna za druge stvari (pečenja, rolate, veće komade mesa...).

To ti je i odgovor zašto bi nek ostavljao meso 2cm debljine ili tanje - jer hoće formu šnicle (van toga što su pileće grudi baš debljine ~2cm na deblje delu, a u tanjem 5mm). Pominjanje su i pljeskavice ovde. Nadam se da ti i one nisu 2cm i deblje...

Rekao bih da nisi mnogo koristio tiganj kada kažeš da se belo meso debljine 2cm spremi za 2 minuta. To neće biti ni zapečeno samo sa jedne strane, a kamo li iznutra (druga strana skroz sirova).

Na tiganju lako manipulišeš (pritisneš meso, okreneš ranije tanji komad, debeli kasnije, skineš ranije sa tiganja komad koji se brže spremi...). Ništa od toga u rerni ne možeš.

P.S. Searing podrazumeva zapečenost na površini, ali da meso u isto vreme unutra ostane sočno. Kako to misliš u rerni da postigneš, ja stvarno ne znam. Može meso da se zapeče, ali ne da uradiš searing. Da to tako može i biftek bi se spremao u rerni.
Spremao sam pomfrit u rerni sa ventilatorom, i posle nekog vremana se naviknes i bude ti cak i bolji od kucnog przenog. Mislis da je zdraviji pa uzivas vise. Mislim da u ovom uredjaju moze da bude jos ukusniji. Sa druge strane, gledao sam yt video (sto bi Instagram mame rekle, imas STUDIJU!!!) u kome prilicno uverljivo tvrde da je takav nacin spremanja krompira nezdraviji od spremanja sa uljem. Valjda tako dolazi do neke nezdrave reakcije. Samo sam jednom citao studiju, ovaj gledao video pa se ne secam bas detalja. Postavicu link ako nadjem.
 
Gde ima?
Pojavio se pre neki dan na Shopsteru a nije ga bilo nigde jedno mesec dana odprilike. Znam jer sam trazio da ga kupim.
Nisam siguran da želim taj sa shopstera jer je to vraćano verovatno :) Ako nisam u pravu onda ce se pojaviti i u drugim radnjama.
 
Nisam siguran da želim taj sa shopstera jer je to vraćano verovatno :) Ako nisam u pravu onda ce se pojaviti i u drugim radnjama.
Žašto misliš da je vraćeno ako je sa Šopstera? Na kraju krajeva, naglasiš da želiš neotvaranu kutiju, ako primetiš da je otvarana vratiš u roku od 14 dana.
 
Jurim taj xiaomi jedno mesec dana i nije ga bilo nigde. Ni na Shopsteru. Sad se samo u toj radnji pojavio i nigde više.
Nesto mi se neće da se smaram sa vracanjem para i reklamacijama ako nesto nije u redu sa uredjajem.
Moguće da nisam u pravu i to je vrlo verovatno.
Ma nemam pojma...
 
Ima Xiaomi Air Fryer na mi-srbija.rs, danas uz kupon MIAMOR, 14% dole, izadje 9451.40din, pa ako nekom treba... :)
 
Narucio. Hvala puno.
Posto Xiaomija nije bilo nigde hteo sam Philips 9200 da uzmem. Sreca u nesreci pa ga nije bilo u radnjama da ga vidim uzivo i pogledao nekoliko klipova na youtubu i poceo da se dvoumim posto mi se cini da je Xiaomi bolji uredjaj. U medjuvremenu se pojavio Xiaomi u par radnji :)
 
Ajde javi nam bas kako si zadovoljan sa saomijem,cisto sumnjam da je bolji od philipsa,ali bas me zanima.
 
Nazad
Vrh Dno