Šta je novo?

Xiaomi based usisivači Mi Mop Pro/Essential, Roborock...

Zar nije ovo verzija aplikacije?

Screenshot_20230119-235530_Mi Home.jpg

Usisivači su:
Mop Pro, white - sa crnom ikonicom
Mop 2 Pro, black - sa belom ikonicom

Ne vidim da može ikonica da se menja. Nadam se da ću da se naviknem, ali kad god otvorim aplikaciju, naježim se 🤯
 
Sorry, tek sada vidim.
Mop 2 Pro, pre neki dan stigao, out of the box 4.1.xxxx, odmah ponudio update na 4.3.3_0048.

Mop Pro 3.5.3_0017 i tu je tipa 2 godine tj ne sećam se da je bilo update-a, osim incijalnog, nakon kupovine.
 
Iako pise da se u robote sipa samo voda, jel neko dosipa neko sredstvo za ribanje podova?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Piše da se sipa tečnost koja je sertifikovana za njih. Tako piše Roborock, samo ne mogu da nađem koja su to sredstva.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
U rezervoar samo voda a krpa može da se natopi nekim sredstvom za čišćenje. Bar ja tako praktikujem
 
U rezervoar samo voda a krpa može da se natopi nekim sredstvom za čišćenje. Bar ja tako praktikujem
Koja je poenta, kada će to sredstvo opet da uđe u usisivač i onda i u deo stanice za prljavu vodu?
Ako izaziva koroziju ili začepljenje (pretpostavljam da ako ne može da se stavlja da je zbog toga), onda se ovim načinom neće to izbeći.
Za Roborock kažu da može određena tečnost i koliko se sećam piše i koliko treba da se razblaži.
 
^ neće da uđe u usisivač. Kontam da većina ljudi nema self-cleaning stanicu, tako da neće ni tu ući.
Ja nisam probao, ali mislim da ništa ne bi falilo ni da ide tečnost neka u rezervoar direktno..
 
Iako pise da se u robote sipa samo voda, jel neko dosipa neko sredstvo za ribanje podova?
Ja sam stavljao... Neko organsko sredstvo za plocice... Za sada je sve ok, nema korozije niti se zacepile mlaznice...
 
Mop 2 Pro, juče sam prvi put probao mopping. Prilično beskorisno.
Na fotografiji se vidi kako čisti. Jedna linija se već osušila, dok nisam fotografisao (podno grejanje).
20230310_142936.jpg

Na stranu što nije uspeo da obriše svežu (prljavu) vodu koja je ostala sa obuće. Padala je kiša, pa je na obući uneta voda, ali je zbog prljavih djonova bila braon. Nije to uspeo da očisti.

Mop Pro odavno ne koristim za mopping, jer mi ne odgovara za strukturu prostora, ali definitivno nema ove rupe. Sad razmišljam, da ne bude da je na M2P loše nameštena krpica?

Kad već poredim pro i 2 pro, prvi ima sasvim pristojan voice i zaista malo priča, samo ono što je neophodno.
2 Pro, ima iritirajuci engleski, sa kineskim, iseckanim naglaskom, i bespotrebno mnogo priča.
Recimo, kada vratim posudu, prvi kaže, posuda je vraćena. Drugi kaže nešto tipa posuda je vraćena, molim vas da proverite da li ste je dobro namestili.

Druga razlika, pozicioniranje.
Prvi se baš retko pozicionira I to odradi tako što se okrene oko svoje ose nekoliko krugova i nastavi.
Dvojka prvo najavi da će da se pozicionira, onda se provoza nekoliko metara, možda čak i 10+ metara dužnih, pa se vrti u krug, pa se vrati do baze, obavesti glasom da je završio pozicioniranje I onda krene da usisava.
 
Ta mop opcija sluzi više za kupljenje prašine. Znaci mokra krpa pobriše prašinu koja se ne usisa ili razleti zbog metlica. Nema teorije niti je namjenjeno da riba fleke i slično.

Ja u svoj mi mop stavim jako malo neke tečnosti za čišćenje koju supruga inače miješa sa domestosom kada riba podove, čisto da zamiriše i tako radimo već duže od godine dana i nikakvih problema nema, a koristi se usisivač dosta često (bar 4-5 puta sedmično).

Možda je pisano, nisam čitao čitavu temu, ljudi imaju nerealna očekivanja od ovih usisivača, to je ok za pokupiti mrve i malo osvježiti pod i pokupiti prašinu, čisto da se skrati interval redovnog ribanja i usisavanja.
Također ako imate puno kojekakvih pragova, prelaza, tepiščića i dosta namještaja a malo otvorenog prostora poprilično je nepraktično imati usisivač, više je za otvorenije prostore i nečupave tepihe, a odličan za one bez tepiha.

Moj isto ima te momente sa pozicioniranjem pa kretanjem ali na to sam navikao, ne remeti njegov rad (kod mene je mi mop onaj obični model, nije ni pro ali ni esential)

vodite računa o baterijama, kada se ne koristi duže izbjegavajte da stoji na punjaču pun ili da stoji prazan, skinite ga radije sa punjača na oko 50% i tako može stajati dugo, ja tako radim i baterija tjera kao i prvog dana
 
Možda je pisano, nisam čitao čitavu temu, ljudi imaju nerealna očekivanja od ovih usisivača, to je ok za pokupiti mrve i malo osvježiti pod i pokupiti prašinu,

Običan ok usisivač košta tipa 10K, ovi koštaju 30K+ ali ne obavljaju posao 3 puta bolje, pre bi se reklo da obavlaju gore nego klasičan usisivač...
 
Zavisi kako uzmeš. Pod broj jedan, mnogo manje snage imaju od regularnih usisivača, tu ne mogu da pariraju.
Ali s druge strane ja otkad sam ga uzeo, jako retko palim regularni usisivač. Nameštaj i raspored stvari po stanu je pravljen tako da odgovara usisivaču 😀 tipa krevet, komoda, stočić, police, kupatilo - sve je na nogicama, tako da robot može da se provuče ispod lagano. Tepiha imamo jako malo, i nema mnogo mrtvih uglova gde ne može da dohvati kad usisava.
Tako da, što se mene tiče, jako dobra investicija. 😀
 
mop radi ok, brise/skida fleke ako se lepo namesti i pusti 3x da predje prostoriju... Ali opet, ne treba ocekivati cuda...
 
"Prostorija" u kojoj ga ja puštam ima skoro 170m2. Nemam pojma koliko kvadrata može da očisti sa onom količinom vode, ali sam siguran da ne može ni ceo jedan prolaz da uradi. Da bih ga puštao 3x. A uvek ga pustimo da odradi dok je prostor prazan. Usisava odlično, a na mop svakako nismo računali, tako da je sve ok. Samo sam želeo da podelim iskustvo.
 
Kod mene je stan cca 80m2. Oko 60m2 cisti i mopira. Moze proci jednom cijeli stan i to je to. Cim podesim 2x neke sobe, nestace vode. Ali svejedno, ne treba ostavljati sa vodom ako niste kuci. Zna se tupson zaglaviti, meni se desilo jednom na stolicu u dnevnoj, iako je bio zabranjen taj dio, zapeo i sva voda iscurila, a nikog nije bilo kuci. 😂😂

Ko nema tepihe, mop je super stvar. Prasine toliko ima kad ne cisti dan, a ako dva dana ne usisava i mopira kao da nikad nije ciscen stan.😅

Nema bez rucnog ciscenja nista, ovo je pomocna stvarcica i to je to.
 
Ima u aplikaciji da se nastima "kolicina vlaznosti", do difoltu je na srednjoj vrijednosti, moze se staviti na manje pa bi trebalo duze da vam traje voda
 
Fotka koju sam kačio je voda na maks, a nije ni blizu dovoljno.
 
Pa sve zavisi od povrsine... Ja imam s5 max (mislim da on ima dosta veci kapacitet vode) i meni kuhinju, hodnik i spavacu predje 3x mopom (mozda nekih 32-35m2), i ostane vode, a voda mislim da je na max...
 
Pitanje prvenstveno za one koji imaju Roborock, a onda i ostale:

Da li vam prilikom mopinga robot prelazi i preko cele površine tepiha (ne samo da prođe preko tepiha do naredne povšine za moping, nego prolazi celu površinu tepiha kao kad usisava)?

- Imam S7 MaxV Ultra i sada prvi put probao moping (posle usisavanja pusti program samo moping) i prelazi ceo stan sa sve tepisima, što bespotrebno troši vreme, bateriju, a i bespotrebno vlaži tepih (podigne on krpu, ali bezveze rizikuje).

Drugo pitanje je kako se ponaša "no moping" zona?
- Meni se ponaša kao "no go" i bukvalno ne prelazi preko nje ni za lek. Ako tepih odvaja dve dela sa laminatom i nema prostora van tepiha, on bukvalno u drugi deo ne ide jer preko te "no moping" zone ne sme da prođe.

P.S. Sve ovo sam testira pokušavajući da kažem robotu da tokom mopinga na tepihu provede najmanje moguće vremena i da pređe najmanju moguću površinu.
 
Ponasa se kao no-go zona, znaci na nju ne ide uopste.
E sad, vidim kako tvoj slucaj moze biti problematican. :) Xiaomi nema mogucnost da podize krpu, ali ako postoji ta mogucnost najbolje bi bilo da moze da ide preko tepiha(ako mora da bi prosao dalje, kao kod tebe) ali da podigne krpu samo za to vreme. Cist softver, cudi me da im nije palo na pamet da implementiraju takav feature.
 
Guglao sam i nije mi jasno zašto su to uradili kada imaju i "no go" zonu. Koja je poenta ako s identično ponaša.

Još mi je luđe da kada je uključen samo moping program da on prelazi svaki milimetar na svakom tepihu, umesto da samo pređe preko njega do naredne površine za moping.
 
Kad već poredim pro i 2 pro, prvi ima sasvim pristojan voice i zaista malo priča, samo ono što je neophodno.
2 Pro, ima iritirajuci engleski, sa kineskim, iseckanim naglaskom, i bespotrebno mnogo priča.
Recimo, kada vratim posudu, prvi kaže, posuda je vraćena. Drugi kaže nešto tipa posuda je vraćena, molim vas da proverite da li ste je dobro namestili.

Druga razlika, pozicioniranje.
Prvi se baš retko pozicionira I to odradi tako što se okrene oko svoje ose nekoliko krugova i nastavi.
Dvojka prvo najavi da će da se pozicionira, onda se provoza nekoliko metara, možda čak i 10+ metara dužnih, pa se vrti u krug, pa se vrati do baze, obavesti glasom da je završio pozicioniranje I onda krene da usisava.
Ja sam u kratkom periodu imao priliku da isprobam Essential, 1C i MOP 2 Pro (koji sam sebi kupio). Govor je zaista iritantan na MOP 2 Pro, isprekidan i neprijatan, u poređenju sa prva dva modela. Poprilično su čudno raspoređene te neke opcije među modelima. Npr. Essential bi trebalo da je najlošiji model, nema kameru ni lidar, ali ima dve bočne četkice i detekciju tepiha Carpet booster, što ova dva skuplja modela nemaju. Poprilično dobro usisava, ali se očekivano loše snalazi u prostoru. Zapne na nekom prelazu i prošlajfuje 10-ak sekundi, što se u mapi detektuje da je otišao negde 10m od te pozicije. 1C ima kameru i to dosta dobro funkcioniše što se tiče navigacije. Moj utisak je da je nešto slabiji po snazi usisavanja, a detalj koji mi najviše smeta je to što na posudi nema onu gustu mrežicu ispred hepa filtera, već se sve krupno i sitno skuplja na njemu. Mislim da mu to umanjuje efikasnost nakon 5 minuta usisavanja, a filter je potrebno svaki put detaljno očistiti. Filter je "periv" što nisam probao, niti mi to uliva poverenje. Tako je pisalo i u uputstvu mog Boš klasičnog usisivača, pa se ispostavilo da nije tačno a filter košta 2000 dinara. Na kraju, MOP 2 pro se najbolje snalazi u prostoju, snaga usisavanja mi je skoro kao kod Essential modela (subjektivni osećaj količine prašine u posudi). Radi kod mene već 1,5 mesec, pa imam najviše uvida u njegov rad. Poprilično je pažljiv prema stvarima i zidovima, čak previše. Beži 10 cm od detektovanih ivica i tu malo ume da propusti da očisti. Kada opali u neku prepreku koju nema na mapi ili je ne detektuje, onda se naljuti i tu više ne zalazi. I desilo mi se već 2-3 puta kada mu stavim duplo usisavanje ili mopovanje da mi se zaglupi na istom mestu i počne da ponavlja neku kratku rutu dok ne potroši vodu ili bateriju. Svaki put samo prilikom drugog prolaza. Zadovoljan sam, ali sam očekivao više s obzirom na duplo veću cenu u odnosu na druga dva modela.

Što se tiče mopovanja, tu su mi svi nekako slični. 2 pro ima ono Y kretanje, ali nisam primetio da to nešto posebno znači. Svakako, pokupi prašinu koju ne uspe da usisa i to mu je jedina namena. Ne znam kako na silnim testovima na YT uspe da skine neke fleke, makar i delimično.

Elem, da odgovorim i na drugi deo citiranog posta. Kod mene se prilikom pozicioniranja odmakne od baze pola metra, obrne krug i to je to. Sve naravno mora da najavi i objavi iritantnim glasom. Možda je kod tebe pozicija baze takva da mu treba nešto (neki zid ili nameštaj) da detektuje, kako bi prepoznao lokaciju.
 
Zamenski filteri za 1c imaju mrežicu na sebi za razliku od originalnih, bar ovi što sam poručivao sa AE. Što se pranja tiče, probao sam originalni da operem i ne deluje mi da je nešto bitno uticalo na protok vazduha mada nisam siguran da dugoročno ne bi ostavilo posledice. Ja svakako prsktikujem sa vremena na vreme kad detaljno čistim usisivač da filtere usisam sa klasičnim usisivačem umesto da ih perem
 
Filter olupam o žardinjeru na terasi svako pražnjenje posude. Pranje mi se nije pokazalo dobro, to sam jednom uradio prvi put kad je robot stigao pre n godina i nikad više - samo lupanje. Izađe sve, maltene do 70-80% života filtra izgleda kao nov, sem dihtung gume koja bude nagnječena.

Takođe su se odlično pokazali zamenski filtri.

Robot je Roborock S5, poprilično vremešan, ali ne da se. Usisava 5 dana nedeljno.
 
Koje cetke koristis sa roborock? Janarucujem sa AliExpressa ali su ivajne u smislu da obot uspusta cudne zvuke, skripi sa njima, a sa originalnim radi necujno...
 
Roborock S8

Jel I prethodni modeli imaju ove gumene rolere?

Inače, pre neki dan smo u Mop 2 Pro pronašli novčić od 1 dinar. Ne znam na koju foru ga je četka podigla, jer nema šanse da ga je usisao.
 
Nazad
Vrh Dno