Šta je novo?

Xiaomi 13T/Pro

Sve ok, otvorio 5-6 proizovda, pritiskao dole chat, telefon, ništa se nije dogodilo čudno. Da probaš clear cashe/data? Naravno pre toga sinhronizaciju firefox naloga da ti ostanu podaci.
Edit: 13T običan, 1.0.4 firmware.
Moj je 13T pro 1.0.6.0 UMLEUXM
Firefox je 135.3.0
Probao sam clear data vec i nije pomoglo... Ostali browseri nemaj taj problem. Navikao sam na Firefox i nekako mi sve najbolje prikazuje, nisam imao slican problem na ranijem telefonu.
 
125.3.0 kod mene, pretpostavljam da imaš istu, greška u kucanju.
 
Jeste to je globalna verzija pa bas zato sto si tu kupila zato i jeste global verzija, koja bi drugo bila? Ne moze EU verzija kad nismo u EU, to ako zelis odes do HU, RO, BG ako zelis da prosetas i kupis EU verziju ili na nasem jednom sajtu od ljudi koji svercuju robu obicno iz HU ali i iz drugih drzava EU.
Nista cudno i ja sam ovde kupio i logicno global verzija.
To je ono sto se legalno uvozi i sto je namenjeno nasem trzistu.
 
I update 1.0.7 se odnosi na PRO verziju, obican 13T je 1.0.4 u svakom slucaju.
 
Ma, znam, samo kazem da kod nas i u legalnim radnjama ima EU verzija, zato ima razlika u brzini stizanja apdejtova...
 
Jeste to je globalna verzija pa bas zato sto si tu kupila zato i jeste global verzija, koja bi drugo bila? Ne moze EU verzija kad nismo u EU, to ako zelis odes do HU, RO, BG ako zelis da prosetas i kupis EU verziju ili na nasem jednom sajtu od ljudi koji svercuju robu obicno iz HU ali i iz drugih drzava EU.
Nista cudno i ja sam ovde kupio i logicno global verzija.
To je ono sto se legalno uvozi i sto je namenjeno nasem trzistu.
Pa sad i ne mora biti tako, uvoznik je Comtrade, kupio u Giga... i verzija je EU, a update koji mi je stigao pre neki dan je 1.0.3.
 
Pa sad i ne mora biti tako, uvoznik je Comtrade, kupio u Giga... i verzija je EU, a update koji mi je stigao pre neki dan je 1.0.3.
Ja sam moj kupio kod uvoznika Comtrade-a i globalna je verzija.
Prosto neverovatno da je CT uvezao EU verziju za NE-EU trziste.
To prvi put cujem do sad sam 4 Xiaomi telefona kupio u nasim legalnim radnjama i nikad nije bila EU verzija i kad sam pitao CT rekli su ne mozemo da uvozimo za EU trziste jer mi zbog toga pripadamo globalnom trzistu i kod nas se prodaju drugacije verzije.
Trazio sam od njih da kupim 16/1TB verziju rekli su mi da takva verzija za globalno trziste ne postoji samo za EU i CN trziste se legalno moze kupiti ta verzija a da oni samo uvoze global verziju jer mi nismo u EU.
 
Bila sam ubeđena da smo u Evropi. Sad ispada da nismo.
A da nismo u Evropskoj uniji, to mi je svakako poznato.
Inače, Gigatron je vrlo brzo posle moje kupovine ovog telefona dobio od uvoznika značajnu količinu istog tog telefona sa drugim bar kodom, verovatno EU verziju, tako da uvoznik i te kako ima načina da uveze obe verzije i globalnu i EU.
 
Razumem da si bila ubedjena da smo u Evropi, to je lepo od tvoje uciteljice geografije sto te je to naucila a ti pokusala da zapamtis, posto ti ispada da nismo kako u nastavku napisa 👍
EU verzija(verzija ROMa za Evropska Unija trziste) razlikuje se u SW samo jer vaze drugaciji pravni zakoni sta je dozvoljeno sta ne od ostatka sveta, Kine, Malezije, Tajvana Turske itd.
 
Pozdrav svima 👋
Imam već duže vreme 13T PRO, nikad padao ili slično, ali samo odjednom prestao da radi jedan zvučnik (donji).. zna li neko možda u čemu može da bude problem??? Hvala unapred..
 
Crkao sam od sebe verovatno.
Idi u servis da ti utvrde sta je tacno.
 
Ja još uvek na 1.0.1 13t pro global, nije mi jasno od čega to zavisi.
 
Pa apdejtuj ga, ja imam isti 13t pro global i ohohooo od kad imam 1.0.3.0
 
U Gigatronu se prodaje EU verzija. Ima li neke razlike izmedju Global i EU roma? Koji je bolje uzeti?
 
Razumem da si bila ubedjena da smo u Evropi, to je lepo od tvoje uciteljice geografije sto te je to naucila a ti pokusala da zapamtis, posto ti ispada da nismo kako u nastavku napisa 👍
EU verzija(verzija ROMa za Evropska Unija trziste) razlikuje se u SW samo jer vaze drugaciji pravni zakoni sta je dozvoljeno sta ne od ostatka sveta, Kine, Malezije, Tajvana Turske itd.
Kod nas se uvoze i modeli za EU tržište, pošto smo deo zakona usaglasili sa EU zakonodavstvom. Recimo moj telefon, Motorola je proizveden za EU tržište, a kupljen legalno preko operatera u Srbiji.
 
Deo zakona 20% ostalo ne ni ne pripadamo EU. Jeste Vip tj A1 je imao EU modele iz jednog razloga jer je Austrijska firma dakle iz zemlje clanice EU i oni kad nabavljaju telefone to se radi iz centrale pa se salju dalje u svoje firme van maticnih i A1 svakako posluje na teritoriji EU ja mislim da smo mi i MKD jedini koji nismo u EU naravno da nece kad narucuju lupam nekoliko hiljada ili desetina hiljada EU modela traziti 2000 modela global verzije a razlika je samo u SW.
Ako mi jos kazes ili neko kaze da je Mts delio EU verzije avaka cast ja nikog nisam ni cuo ni video da je kupio od Mtsa neki tel. iskreno sam pisao o Xiaomi telefonima jer za njih znam ali logika je da je isto i za ostale marke ali ne tvrdim opet kazem to ne vazi za A1 objasnio sam iz kog razloga, za Yetel ne znam mozda ima i tu EU modela ali u Mtsu su sve globalne verzije pricam za Xiaomi modele to znam a verujem i drugi modeli da su takvi.
 
Moj 13T kupljen u Mi store i EU je verzija. Mislim da dosta ljudi mesa EU verziju sa EU ROM-om, sto nije isto.
 
Mislim da je to to, hardver je isti ali rom je drugaciji. Mislim da čak u inžinjerskom meniju može i da se bandovi uključe i isključe.
 
Moj 13T kupljen u Mi store i EU je verzija. Mislim da dosta ljudi mesa EU verziju sa EU ROM-om, sto nije isto.
Naravno o ROMu za EU i global trziste sam pisao.
Ocigledno vecina ne razume razliku sve je isto u global i EU verziji hardverski, razlika je u SW-u.
 
Molim vas koji se razumete u kamere telefona da mi pojasnite zašto je kod ovih novijih Xiaomi modela telefona, pa i kod mog Xiaomi-ja 13T, a moguće i kod novijih modela telefona ostalih proizvođača, kad se "uđe" u kamere, posebno zastupljeno "dugme" "Fotografija", a posebno "50MP" (u okviru kojeg, kad ga pritisnem, malo šta mogu da biram (skoro pa ništa))? Znači li to da kad koristim ono što se nudi u okviru te opcije, da tako kažem, "Fotografija", koristim manje od 50MP, odnosno da sam limitirana na karakteristike najslabije karike (najlošije kamere od te 3 zadnje kamere, koje telefon poseduje, od 12MP)?
Nemam nameru da kudim proizvod koji i sama posedujem, već pokušavam da razumem i da nađem načine da se manje mučim da bih prilikom fotografisanja i video snimanja dobila rezultate kojima ću biti zadovoljna, a i da pri nekoj sledećoj kupovini, kad god ona bila, budem pametnija, da znam na šta sve treba da obratim pažnju.
Hvala unapred!
 
Što se tiče hardvera misle da je telefon fizički isti za globalno i evropsko tržište, unutra su identični delovi, samo se softver razlikuje jer evropa ima pojedine strože propise vezane za skupljanje i deljenje podataka, glasnoću zvuka u slušalicama itd...

Stanardni mod slikanja podrazumeva da se od 50mpx nativne rezolucije senzora dobija finalna slika u 12,5mpix rezoluciji jer se 4 piksela koji se nalaze jedan do drugog "spajaju" u jedan piksel u završnoj fotografiji, čime se efektivno kombinuje količina informacija o svetlosti koja dolazi do senzora i kao krajnji rezultat se dobijaju daleko bolji rezultati pri slikanju u lošim uslovima osvetljenja.
Ovim procesom često finalna 12mpx fotografija bude bolja od nativne u 50mpx jer su senzori u telefonima jakooo mali pa u praksi 1 "kombinovani" piksel često bude svetliji od 4 zasebna. U suštini uporedi sama, identični uslovi(poželjno stalak), fotka u 50mpx, druga u 12mpx, pa gledaj detalje, mnogo toga zavisi od softverske komponente koja kasnije obrađuje dobijene informacije.

Ovo sve što pišem nema veze sa rezolucijama ostalih kamera na telefonu, slika se NE kombinuje vrednostima sa širokouganog sočiva+makro+glavno, uvek se koristi glavno osim ako se ne aktivira širokougano ili makro, tada opet glavni senzor ispada iz igre. Kombinacije sočiva se eventualno koriste za bokeh efekat(portret) gde je potrebno zamutiti deo slike pa se jedno sočivo koristi za "merenje dubine".
Ograničenje opcija u 50mpix režimu već zavisi od limita čipseta telefona i same aplikacije za kameru(probaj da li ti fale te iste opcije u Gcam).
 
Molim vas koji se razumete u kamere telefona da mi pojasnite zašto je kod ovih novijih Xiaomi modela telefona, pa i kod mog Xiaomi-ja 13T, a moguće i kod novijih modela telefona ostalih proizvođača, kad se "uđe" u kamere, posebno zastupljeno "dugme" "Fotografija", a posebno "50MP" (u okviru kojeg, kad ga pritisnem, malo šta mogu da biram (skoro pa ništa))? Znači li to da kad koristim ono što se nudi u okviru te opcije, da tako kažem, "Fotografija", koristim manje od 50MP, odnosno da sam limitirana na karakteristike najslabije karike (najlošije kamere od te 3 zadnje kamere, koje telefon poseduje, od 12MP)?
Nemam nameru da kudim proizvod koji i sama posedujem, već pokušavam da razumem i da nađem načine da se manje mučim da bih prilikom fotografisanja i video snimanja dobila rezultate kojima ću biti zadovoljna, a i da pri nekoj sledećoj kupovini, kad god ona bila, budem pametnija, da znam na šta sve treba da obratim pažnju.
Hvala unapred!
Sve je lepo objasnio @Astmario Fotografija nije sa ultra široke kamere od 12MP,nego sa glavne 12,5MP (50/4) iz razloga koje je naveo. Možeš da slikaš i u 50MP režimu, ali pikseli su veoma mali i prikupe malo svetlosti. Trebalo bi teoretski da ima više detalja, ali sa tako malim pikselima pokušaj samo po idealnim uslovima. Opet, pitanje je koliko će detalja biti više, a veličina slike će drastično biti veća.
 
Vrh Dno