Šta je novo?

Windows (phone) 10

Stvar ukusa i ličnih pretenzija ali sa gornja dva posta koji favorizuju W10 kao sistem koji ima budućnost ne mogu da se složim uopšte sem u jednoj stvari, da sistem manje jede bateriju. Ovo toliko sporo napreduje da je tragedija, o "peglanju" je zaista prerano i govoriti. Sve dok OSNOVNE STVARI I NATIVE APLIKACIJE NE RADE, ja mu budućnost ne vidim uopšte. Posebna i jednako važna stvar je nedostatak app za koje developeri nemaju interesovanja a finansijsku konstrukciju još manje, znamo kako prolaze na tržištu. A to mi je iskreno žao jer mi se sistem jako dopada na oko. Trapavo i aljkavo odrađen aistem koji je na štakama čitave 3-4 godine kako se pojavio, gde je ta budućnost?
 
Seems faster :p sta znam telefon mi leti kako li tek rade ovi noviji, multitasking razbija bez HR.
 
Radi super .164 .

Nego evo jos jednog velikog porta sa iOS , AutoCAD 360 . Radi odlicno app.
 
Kao da su te app sa IOSa bolje za port na w10 :-D samo da to proguraju agresivnije, bilo bi to super.
 
Stvar ukusa i ličnih pretenzija ali sa gornja dva posta koji favorizuju W10 kao sistem koji ima budućnost ne mogu da se složim uopšte sem u jednoj stvari, da sistem manje jede bateriju. Ovo toliko sporo napreduje da je tragedija, o "peglanju" je zaista prerano i govoriti. Sve dok OSNOVNE STVARI I NATIVE APLIKACIJE NE RADE, ja mu budućnost ne vidim uopšte. Posebna i jednako važna stvar je nedostatak app za koje developeri nemaju interesovanja a finansijsku konstrukciju još manje, znamo kako prolaze na tržištu. A to mi je iskreno žao jer mi se sistem jako dopada na oko. Trapavo i aljkavo odrađen aistem koji je na štakama čitave 3-4 godine kako se pojavio, gde je ta budućnost?
Upravo tako...lepo receno bez pljuvanja, samo objektivno. Ipak ne moze meni neko da prica kakav je wp (sada w10 mobile) ko nije nikad imao u zivotu wp telefon nego je procitao po forumu da "radi super na slabom hardveru". Imam wp vise od tri godine i sve sto cu reci su ciste cinjenice. To da radi dobro na slabom hardveru vazilo je za 8 i 8.1. Win 10 je druga prica i to za njega ne vazi. E sad, win 8.1 jeste radio super, ali je mnogo inferiorniji sistem od svih konkurenta (tu ne racunam badu ili firefox). Win 10 ima lepu zamisao, sve je to lepo u teoriji, ali ga stvarnost demantuje. Pre svega jako lose radi trenutno. Neko ce reci da lazem i da njemu radi super. E sad ja necu reci da taj neko laze, samo cu reci da onda ima jako, jako niske kriterijume savrsenstva. Novi bildovi izlaze cesto, ali izgleda slaba vajda. Nista ne menjaju, svi problemi i dalje stoje. Mi se ovde tesimo kako je sad brzi, kako baterijaduze traje...sto je babi milo... Ako bih krenuo dalje da pisem sta me sve nervira bojim se da bi se ovaj post mnogo oduzio. Necu da kazem da nekom ovo ne valja...meni je bio super svih ovih godina, ali malo sam se iskreno umorio od tolikog cekanja i silnih updateova koji ne donose nista. Jako mi se svidja zamisao cele stvari sa w 10, ali dzaba kad to ne radi kako treba. Kad ga budu napravili da valja eto mene nazad istog momenta. Ali nisam optimista bas, nemoguce da je na ovom svetu 98.5% ****** i nas 1.5% pametnih.
 
^ Svaka cast za post, retko objektivno gledanje na trenutnu situaciju sa W10M u ovoj temi i podforumu uopste.

MS sve sto treba da uradi je spajanje WP8/8.1 stabilnosti, fluidnosti sa prednostima koje nudi ova desetka, to + motivisanje developera za ozbiljniji rad na aplikacijama i to bi bila sasvim solidna osnova za napad na malo veci trzisni udeo. Ne vidim nista lose u tome sto neko nece ios ili android, stvar licnog izbora, ali W10M prosto mora da opravda tu nekakvu ''titulu'' kvalitetnog treceg OS-a koji polako napada vodeca dva ali to za sada jednostavno nije realno jer desetka nikako ne opravdava ocekivanja a ni hajp zasnovan na pozitivnim utiscima o WP8.1
 
Poslednja izmena:
Kako to windows 10 ne radi dobro na slabijem hardweru kad na 640 550 sa po 1 giga rama radi odlicno.

Na kom slabijem hardweru od toga treba da radi odlicno?
 
Radi očajno na 640, na 550 nešto bolje zbog firmware-a.
 
Kako to windows 10 ne radi dobro na slabijem hardweru kad na 640 550 sa po 1 giga rama radi odlicno.

Na kom slabijem hardweru od toga treba da radi odlicno?

Da nemam L550 mozda bih ti i poverovao. L550 sa 1Gb rama trenutno radi u stilu - prihvatljivo-ocajno-ocajno-let u zid ili ipak bolje hard reset-prihvatljivo 5 minuta-ocajno.

L520/525 sa slabijim hw rade daleko bolje i stabilnije od ove vecite W10M bete, toliko o tome.
 
Poslednja izmena:
Razlicita su iskustva sa win 10. Meni nije radio bas kako treba i posle nekoliko meseci sam se vratio na 8.1, dok ne izbace neki firmware za ove starije tel.
 
Radi očajno na 640, na 550 nešto bolje zbog firmware-a.

Ne znam kako su toiliko razliciti. Ja sam na 640 prezadovoljan. Radi mi isto ako ne i bolje u nekim stvarima od 8.1 .

Drzim bitne app u pozadini i vracaju se instant to mi nije uspevalo na 8.1

Nikakvih bagova nemam , nikakvih usporenja, nikakvih restarta, radi potpuno stabilno.
 
Čudno. Većina postova po forumima kaže da W10M bolje radi na L640 u odnosu na L550. Ja imam L640 i nemam većih bagova. Najveći sam imao na 10586.107 kada mi se u roku od 10-ak dana telefon dva puta restartovao i pucanje pojedinih aplikacija, uglavnom Store i mTalk. Na .122 se bar telefon nije restrartovao dok su Store i mTalk i dalje pucali.

W10M ne radi očajno na L640 ali radi sporije od WP 8.1. To je i normalno jer je WP 8.1 ispeglan i manje kompleksan sistem, sa manje linija koda. Ne očekujem da će W10M ikada raditi brzo kao WP 8.1 ali razlika u brzini rada samog OS-a nije drastična. Jednostavno, kompleksnost sistema i aplikacija to neće dozvoliti na konkretnom hardveru.

Ono što očekujem je da isprave bagove u samom OS-u i bagove barem u MS aplikacijama, najviše Store. Za ostale aplikacije nije odgovoran MS pa kad se developeri sete.

Iskustva su različita. Neki imaju dosta problema dok drugi sa istim modelima telefona imaju gotovo zanemarljive probleme ili ih nemaju. Bilo bi dobro da svako bude što objektivniji u iznošenju svojih zapažanja kako bi svi stekli što tačniju sliku kako W10M radi. Odlazak iz jedne krajnosti u drugu nikome neće pomoći. Niti je OS toliko loš i katastrofalan niti je savršen i bez greške. Pitanje je samo gde je to između i sa čime se poredi.

Ja koristim W10M zato što za moje potrebe radi dovoljno brzo i stabilno. Daleko je funkcionalniji od WP 8.1, naročito Outlook a i nove univerzalne aplikacije su i bolje i funkcionalnije. A moje lično, subjektivno mišljenje je da su i daleko lepše i modernije. Vizuleno mi W10M savršeno odgovara i po tom osnovu bih uvek pre izabrao W10M u odnosu na Android, pa i iOS koji je i onako sličan Androidu i obrnuto. A ne bih se vraćao ni na WP 8.1 kad to gledamo. :D
 
Da nemam L550 mozda bih ti i poverovao. L550 sa 1Gb rama trenutno radi u stilu - prihvatljivo-ocajno-ocajno-let u zid ili ipak bolje hard reset-prihvatljivo 5 minuta-ocajno.
L520/525 sa slabijim hw rade daleko bolje i stabilnije od ove vecite W10M bete, toliko o tome.

Pratim nekoliko foruma stranih i 2 naša i verujte mi na reč ovakvih komentara nema nigde kao što ih ima u Srbiji :(

Ajmo malu psihoanalizu :)

1) svi u svetu znaju da W10M nije beta namenjena svakom useru već je insider preview verzija. Po Vuku to bi značilo da je ovo verzija za stručne ljude testere, entuzijaste i developere da pomognu u otklanjanju grešaka kao i savetodavno. A kod nas smo svi selektori u fudbalu, učimo Đokovića da ne igra previše dropshot i učimo MS kako se pravi OS :) Zato nismo Švajcarska jer tamo svako radi svoj posao.
2) Lumia 950/650/550 ima posebnu verziju (release) koja je oslobođena masovne telemetrije (prikupljanje podataka ili tracing) koja usporava rad ali pomaže testiranju. Svaki vaša akcija se beleži i u slučaju odstupanja od očekivanog sve se pakuje i šalje u MS. Napomena: telemetrija nije špijuniranje :)
3) Ako ste na L550 povukli build iz slow ili fast ring-a to jasno znači da će biti sporija od one sa fabrički podešenim i naravno da će biti sporija od L640XL
4) kako se buildovi privode kraju tako i imaju sve manje telemetrije koja ostaje samo na hot spot-ovima kojih je sve manje prema završnoj fazi.
5) treba da smo zahvalni MS što je omogućio da većina nas dobije novi OS (oni sa Androidom moraju da kupe novi telefon ako želi skok na novu verziju). Da su W10M namenili samo L950, L550 i L650 taj os bi bio pušten u oktobru ili novembru. Njima je ovo 3-struko veći posao ali je jasan njihov cilj i korist koju će imati zbog ovoga.

Moj subjektivni osećaj je da fluidnost skoro pa savršena sa build-om .122. Stare app neće leteti na OS kojem nisu namenjene i takvih primera je mnogo (sve naše news applikacije, ne znam da li nekoj rade komentari na primer :) )
Potrošnja baterija je iskreno potpuno ispolirana i meni dostiže 2 dana na L640XL u proseku. Ovih dana je malo ispod 2 dana jer sam pokvario prosek testirajući mnogo sve i svašta.
bwy89rL.jpg


Imam 535 sa w8.1 i 640XL ispred sebe i ja ne vidim mnogo razlike u fluidnosti. W10M koristi malo sporiju tranziciju (animaciju) ali je fluidna bez trzanja.

Pozdrav






Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Imam L640 xl dual sim,radi odlicno sa w10,ne znam kakve to probleme ljudi imaju i zbog cega?
 
@ Cybertick

Kao prvo - ja pisem o L550, onako kako jeste u realnoj upotrebi za ovih mesec i po dana, ne pada mi na pamet da nesto krijem ali ni da pljujem bez razloga.

Kako radi 640 ne znam ali iz postova par objektivnih clanova vidim da ni tu situacija nije tako sjajna.

Pratim nekoliko foruma stranih i 2 naša i verujte mi na reč ovakvih komentara nema nigde kao što ih ima u Srbiji

Slabo pratim ostale forume ali vidis, ja bih pre rekao da nigde nema skrivanja mana (zbog Win fanbojizma) u ovoj meri kao u bench WP/WM podforumu ;)

Ostale ''stavke'' nema potrebe da komentarisem ali ovo moram:

5) treba da smo zahvalni MS što je omogućio da većina nas dobije novi OS (oni sa Androidom moraju da kupe novi telefon ako želi skok na novu verziju). Da su W10M namenili samo L950, L550 i L650 taj os bi bio pušten u oktobru ili novembru. Njima je ovo 3-struko veći posao ali je jasan njihov cilj i korist koju će imati zbog ovoga.

Znaci treba da smo im zahvalni (ovo mi lici na botovanje pristalica jedne poznate stranke) sto OS i telefoni predstavljeni na jesen 2015. (dakle pre pola godine) i dalje baguju, laguju, samoresetuju se kako im dune?!

Sunce ti, ovo nema nigde :d Ajd' sad realno - zasto da im vlasnici L550 budu zahvalni kada je taj telefon izasao sa desetkom a ni pola godine kasnije ne radi kako treba?

Njima je ovo 3-struko veći posao ali je jasan njihov cilj i korist koju će imati zbog ovoga.

A koliki tek posao imaju droid proizvodjaci koji cesto moraju da apdejtuju 10+ modela?

(oni sa Androidom moraju da kupe novi telefon ako želi skok na novu verziju)

Evo imam preko 2 godine (kao model) star android, radi super i zamisli, dobice MM apdejt a mozda i N :)

Naravno, jer je nekada bio flagship, slazem se da MS apdejtuje veci broj telefona pa cak i onih starijih, slabijih ali se postavlja pitanje cemu sluzi uopste to apdejtovanje ako je softver nestabilan i random se raspada kao neki tamo donut android od pre hrista?
 
Poslednja izmena:
Niko tebe ne tera da budes na insider buildu trebao si da budes na 8.1 dok ne izadje zvanicni. A ne da budes na insideru i ocekujes da radi savrseno. On radi odlicno sobzirom da je namenjen odredjenoj grupi ljudi za testiranje.

Ja stvarno ne znam ja sam sa 10 prezadovoljan, mozda sam ja zaboravio kako je radio 8.1 na 640 jer sam odavno presao na 10.
Ali ima drugar 640 pa cu bas da uporedim sutra.

Ne znam sta znaci to fanbojizam ovde, ja nisam na windowsu jer ne mogu da priustim nista drugo, na windowsu sam jer mi odgovara i jer mi se svidja i jer radi po meni zadovoljavajuce.

Sada sam upravo u potrazi za novim telefonom , cena mi nije bitna dolaze u obzir i iPhone i S7 i svi ostali. Ali koliko god da sam ih razmatrao i smatrao da im dajem sansu da predjem na neki drugi opet se sve svodi na 950 .

Veliku ulugu igra i jer sam navikao na MS ekosistem , Win 10 na pc , laptopu , tabletu , i to se nastavlja na telefon. Dok ako uzmem neki drugi ne prati isti trend.

To je neko moje vidjenje. Niti volim nesto Microsoft niti imam bilo kakve koristi od korisenja njihovih proizvoda. U bilo kom trenutku kada mi drugi neki sistem/telefon bude odgovarao vise kupicu njega.
 
Niko tebe ne tera da budes na insider buildu trebao si da budes na 8.1 dok ne izadje zvanicni.

Zamisli, W10m je jedini dostupan i zvanicni softver za L550, nije moguce instalirati osmicu :) A hteo sam, naravno jer WP8 radi neuporedivo bolje i stabilnije cak i na slabijem hardveru.

Dakle, svoje korisnike MS casti sa raspad beta softverom na 3-4 najnovija telefona i tako vec 6 meseci, svaka cast Majkrosoftu sto je sa manje od godinu dana uspeo da unisti i ono malo prednosti/kvalitetnih odlika WP8/8.1, budimo im zahvalni :)
 
Poslednja izmena:
svaka cast Majkrosoftu sto je sa manje od godinu dana uspeo da unisti i ono malo prednosti/kvalitetnih odlika WP8/8.1, budimo im zahvalni :)
Ja glasam za MSFT na predstojećim izborima! :d

Jednostavno ne verujem nikome ko mi kaže da mu 10ka radi savršeno! Ili laže ili ima veoma nizak kriterijum savršenstva!
Lumia 640, Lumia 550, svaki dan ih imam u rukama i ovo nije ni blizu dobrog, a kamoli savršenog!
Sve pršti od resuminga i loadinga, aplikacije odbijaju da se pokrenu ili se gase, kamera daje lošije rezultate od 8.1 ako uopšte i pristane da se pokrene ili se na skuca po okidanju slike ili pokretanju snimanja, treba mu po par sekundi da pokrene osnovne stvari poput kalendara, poruka, digitrona ili čak dialer-a (zbog ovog zadnjeg imam utisak da koristim Samsung :d ) . . . Loše, veoma, veoma loše!

I da napomenem još jednom pošto vidim da se fanboyzi uvek hvataju za HR: Da! Rađen je HR posle svakog apgrejda i od .29 do .107 su uvek isti problemi!
 
Poslednja izmena:
Evo sa ovim buildom koliko toliko sredili moju kuknjavu na muziku. I dalje ima prekide, ali koliko toliko radi. Posle 15 minuta slusanja kad sam otkljucao telefon vratio me tamo gde sam ga zakljucao - na Now Playing. Videcu samo dokle ce tako, sa njima nisam nacisto. Uglavnom, svaki novi build ispravlja 90% nevidljivih bagova za koje niko ne zna da postoje, ignorisu se feedbackovi, twitter, forumi, a kad poprave jednu stvar i to navedu kao feature, sjebu jos 100 u pozadini.
 
Lumia 640, build .164, hard reset.
Nestala opcija za glance screen podešavanja i touch opcija u extras da isključim vibraciju za nav bar dugmad.

Sent from mTalk
 
Kako to windows 10 ne radi dobro na slabijem hardweru kad na 640 550 sa po 1 giga rama radi odlicno.





Na kom slabijem hardweru od toga treba da radi odlicno?



Prvo, nikako ne radi odlicno na l640, ali nikako. Ali o tome sam već pisao post iznad da moje i tvoje poimanje "odličnog" uopšte ne moraju biti ista. Tebi je mozda odlicno kad ti fon posanje poruku bez problema. Drugo, hardver na l640 nikako nije slab, sa sd400, giga rama, hd ekranom i td. to je neka niza srednja klasa i na takvom hardveru cak i androidi sa kit-ketom ili visim rade sasvim, sasvim dobro uz malo sredjivanja cak i odlično.
Dalje kazete da je w10 samo za usku grupu entuzijasta i da smo na svoju odgovornost ubacili w10 i da sad kukamo bez veze. Dobro, a zašto je onda ms pustio u prodaju zvanično tri telefona sa tim os koji je specijalno za entuzijaste? Kad im se zgrću pare onda je full, super, kompletiran. A kad krenu da mu se traže mane onda je beta, pa je, Boze moj, to sve normalno. Ponavljam, ja bih prvi koristio wp bez razmišljanja da ga menjam samo kad bi se svi problemi resili, a ne kad bi ms samo žvalavio mesecima o tome i ništa ne preduzimao. Moja lumia je na prodaju, nadam se da cu je brzo udomiti, ali cu biti tu. Pratim situaciju i čim stvari legnu i budu onakve kave ja mislim da treba da budu eto mene nazad na wp. ;)
 
Poslednja izmena:
Zalili ste se pre par strana na distorziju zvuka kod alarma, jel vam se to desavalo svaki put ili samo ponekad? Jutros me probudio alarm kao da je promukao, ali posle nisam uspeo da ponovim, sve je bilo kako treba. Ovaj zadnji build..
 
Jednostavno, ne vidim čemu ubeđivanje, nekima radi dobro, a nekima na istom telefonu radi lošije. Prihvatite to kao činjenicu, ne vidim čemu ubeđivanje.

Što se tiče onu koji sad napadaji Microsoft, baš juče sam mislio da li da se vratim na 8.1, i ipak sam odlučio da ostanem na 10... Ne jer sam eto jel duže da budem na insajderu, nego ipak mi je bolje, kad sve saberem. :) Povremeno restartujem telefon, prihvatam da sam na insajderu, pa mi je onda je to prihvatljivo.

I ne bih rekao da se Microsoft ne obazire na to šta ljudi pišu i feedbacku.
 
Poslednja izmena:
Zalili ste se pre par strana na distorziju zvuka kod alarma, jel vam se to desavalo svaki put ili samo ponekad? Jutros me probudio alarm kao da je promukao, ali posle nisam uspeo da ponovim, sve je bilo kako treba. Ovaj zadnji build..

Meni se desilo par puta, samo na .107 buildu.
 
Ima dosta nerealnih komentara WP ekipe ovde, ali ovaj je pobedio :D.

Smešno jeste kada je izvučeno iz konteksta :) ali je u pravu čovek kada kaže da tek sa novim telefonom (govorim o android OS) imaš izgled da dobiješ novi OS uverio se više puta u tu činjenicu iz tog razloga sam i batalio android kao OS, u toj srednjoj klasi posle nekog vrmena telefon postane neupotrebljiv, na stranu to šarenilo boja i UI kao dečiji crtež. Znam da o ukusima ne vredi raspravljati i tu bih se zadržao, a ako govorim afirmativno o W10 onda sam njihov fanboj ako ih pljujem onda sam realan ako je to logika onda ja tu ništa ne kontam i isključujem se iz takve vrste diskusije nemam nameru da ovde ubeđujem bilo koga kako sam ja eto zadovoljan dok neko muku muči sa ovim OS. Tačno možda su moja očekivanja drugačija od onog što muku muči tako da ti što su nezadovoljni sa ovim OS uvek mogu preći na nešto drugo "bolje i brže" i nikako mi nije jasno zašto se mrcvare sa ovim OS al ajd što su dosadni sami sebi :) nego i ja treba da postanem mazohista što čitam njihove komentare iznova i iznova pričaju istu hebenu priču o svom nezadovoljstvu umesto lepo da se "otarase" telefona da se spasu muke. Ova w10 je insajder verzija tj nije finalna OS verzija pa da se žalim ukoliko OS štucne ili se desi da duže učitava stranicu, kao i ispadanje iz aplikacije koje mi se dešavalo i na 8.1 tako da ne primećujem nešto značajnije više od kako sam na 10ki. Tek kada izađe zvanična verzija w10 imaću više razloga da se uključim u diskusiju ovako kako radi dobro je da ne stajem na muku ljudima koji su ne zadovoljni, a kojima preporučujem da što pre ako ikako mogu pređu na drugi OS i uživaju u blagodetima koji im on pruža.
 
Poslednja izmena:
Verujem da nekima pravi probleme, kod mene na L640 radi sasvim dobro, i prethodni i ovaj novi bild. Drugi telefon mi je Mate 7 i rado bih ga zamenio za L950. Mislim, dobar je telefon, i android, ali mi je w10 vizuelno mnogo lepši os.
 
Vrh Dno