Šta je novo?

Windows 11

Kod mene je sve u redu, samo nam se razlikuju verzije Win
i da, otvara CB23 kao i Danilu na slici, split sec.
Opera Snapshot_2023-07-04_203054_forum.benchmark.rs.png
 
Vrlo je moguce da su zeznuli nesto sa Defenderom, ne bi im bilo prvi put da se slicno ispoljava problem na nekim masinama.
 
Probao sam svasta. Uspeo sam nekako da iskljucim Defender ali onda nece nista ni da se ucita :) Cinebench proces ostane zaglavljen i nista se ne desava. Onda sam probao da stavim free Bitdefender ali nista specijalno nisam dobio. Onda sam probao obicno kopiranje i mislim da je problem upravo rad sa malim fajlovima. Kopiranje arhive od 5.7GB je momentalno. Kopiranje foldera sa puno manjih fajlova je reda 15MB/s!
 
Možda je problem sa Prefetch-om, kada se zatvori pa odmah posle ponovo otvori onda je instant.
 
Update. Uradio sam backup celog diska i uradio secure erase. Izgleda da je to resilo problem. Asus ima opciju secure erase is samog BIOS-a u nudi dve opcije za sektor: 512B i 4K. Izabrao sam prvu i probao sam kopiranje. Razlika je drasticna. E sad, ostaje da vidim da li da koristim 512B ili 4K. 4K ne moze da se koristi za RAID (u mom slucaju, nije problem). Probacu obe opcije.
 
Update na update. Nemam pojam zasto su se performanse toliko degradirale. Diskovi su kupljeni pre 1.5 god, formatizovani iz Windows-a. U svakom slucaju, ako nekoga interesuje da li da se koristi 512B ili 4096B, postoji nvme-cli paket za Linux:

sudo nvme id-ns /dev/nvme0n1 -H
sudo nvme id-nc /dev/nvme1n1 -H

Ja u oba slucaja dobijem:

Data Size: 512 bytes - Relative Performance: 0x2 Good (in use)
Data Size: 4096 bytes - Relative Performance: 0x1 Better

Uradicu secure erase oba pa sve od pocetka.

Koristan link:

 
Sad je pitanje da li bi samo reinstall 11ce popravilo situaciju, bez secure erase-a.
 
Pitanje na mestu. Verovatno je zato C: radio OK-ish (gde su mi uglavnom sve aplikacije) jer je formatizovan pri instalaciji a D: nije (gde su mi ovi benchmarci i igre). U svakom slucaju, odradicu mu (C: ) secure erase sa 4K sektorom i reinstall. Makar znam na cemu sam sada.
 
Poslednja izmena:
E pa ovako, nisam sigurna da mogu baš jasno da se izrazim ali imam sledeće pitanje: do nedavno sam u search opcijama pri pretraživanju u folderima imala mogućnosti da izaberem nedavno pretraživane datoteke. Takoše kad otvorim i novi folder, u pretraživanjima imam drop-down listu pretraženih datoteka iz prethodnog foldera. I kad počnem da kucam, izlaze imena datoteka sa tim početnim slovima. Sada toga više nema!!! Pokušala sam na razne načine da aktiviram tu opciju ali nigde nisam našla rešenje.
Takođe, u pretraživaču postoji mnogo veliki razmak između naziva sajtova. Isto sam probala nekoliko različitih opcija koje ne rade.
Hvala na pomoći ako ste uspeli da razumete problem
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-07-05 205321.jpg
    Screenshot 2023-07-05 205321.jpg
    112.2 KB · Pregleda: 55
Sredjen je security centar bug da prijavljuje gresku iako je ukljucen core isolation i te opcijice.
Nisam ni primetio da je bilo nekog update, ali me jutros notification ikonica sacekala nesakrivena sa zelenom stiklicom.
 
zdravo svima

imam dva pitanja, guglao sam sinoc, ali bezuspesno nasao resenje.
dakle, nov laptop, star svega par meseci, sveze instaliran windows 11, CPU usage kad se koristi google chrome na 50-60-70%, varira. zasto?
drugo pitanje - na stonom racunaru, takodje sveze instaliran windows 11, vidim da je neko gore pitao za isti taj problem, ja odradio sta je gospodin countmike predlozio, ali nije pomoglo. dakle recimo desetak minuta ne diram misa i kad se uhvatim, on "zamrzne" na 15 sekundi i ne mogu nista da kliknem. izuzetno iritantno, pomoc za resenje molim vas.
 
Sredice za par godina, trenutno developeri imaju pametnija posla :D
Taj problem posle nekoliko minuta neaktivnosti imaju mnogi korisnici trenutno.
 
Iskreno nisam trazio, jer kod mene se ne javlja cesto ali onako u prolazu sam video dosta postova-a na tu temu.
 
Kod mene sve sljaka dobro, svi abdejti instalirani, nikakvih problema nemam.
 
zdravo svima

imam dva pitanja, guglao sam sinoc, ali bezuspesno nasao resenje.
dakle, nov laptop, star svega par meseci, sveze instaliran windows 11, CPU usage kad se koristi google chrome na 50-60-70%, varira. zasto?
drugo pitanje - na stonom racunaru, takodje sveze instaliran windows 11, vidim da je neko gore pitao za isti taj problem, ja odradio sta je gospodin countmike predlozio, ali nije pomoglo. dakle recimo desetak minuta ne diram misa i kad se uhvatim, on "zamrzne" na 15 sekundi i ne mogu nista da kliknem. izuzetno iritantno, pomoc za resenje molim vas.
Koji CPU?
 
Stavio 16GB memorije u laptop sad mi pise da Irisovka grafa moze da povuce i do 7.9GB:

Capture.PNG
 
@Zekovic
To je količina RAMa koja može biti iskorišćena za swap kada se napuni VRAM na grafičkoj. S obzirom da je svakako integruša, to mu uglavnom dođe na isto. Identična situacija na službenom Precision 5570 sa i5-12600H i 16GiB RAMa.
Ovako to izgleda sa RTX 370 i 32GiB RAMa kod mene.




P.S. uradi update drivera za Iris. :p
 

Prilozi

  • 1689357697617.png
    1689357697617.png
    78.5 KB · Pregleda: 33
Ja ubacim driver iz 2023 za irisovku a Windows update ga vraca na neki iz 2022?
 
Ja ubacim driver iz 2023 za irisovku a Windows update ga vraca na neki iz 2022?

Da li ti uključeno Get the latest updates as soon as they're available?


Kod mene na Dell računarčiću u potpisu je instaliran drajver sa Intelovog sajta i Windows Update ga još nije pregazio.
 
Najnoviji je gfx_win_101.4502.exe za Irisovku? Na Windows 10 mi gazi i vraca ovaj iz feburara 2022 videcu na Windows 11 kad budem instalirao mislim da je i tamo isto.
 
Najnoviji je gfx_win_101.4502.exe za Irisovku? Na Windows 10 mi gazi i vraca ovaj iz feburara 2022 videcu na Windows 11 kad budem instalirao mislim da je i tamo isto.

Jeste. Taj je trenutno najnoviji. Kad već reče da imaš Win10 moguće je da je to razlog jer 11-ka ne ne radi update drajvera automatski.

EDIT: Kod mene je WU setovan na Notification mode. Ali opet su drajveri u Optional updates koji se ne bi trebalo da instaliraju automatski.
 
Poslednja izmena:
To ne znači da je stvarno zauzeta, samo da je dostupna grafiččkoj. Pogledaj grafikon iznad, nema ništa
 
Znam, a i piše 0,1/64,0.. Samo mi je čudno što Windows odvaja pola instaliranog RAM-a samo za grafičku kartu. (ako joj zatreba). :)
 
I kod mene, 8 od 16GB.
 
Vrh Dno