Šta je novo?

Windows 11

Naravno. Zato postoji jednostavno rešenje, koje su pametni ljudi smislili i implementirali - desni klik -> show alternatives (icon only, taks manager, window list). Slično i za start. Ali bitno je izmišljati toplu vodu i prodavati 3rd party rešenja za nešto što nije trebalo da bude problem (Windows, Mac OS)

Orangutani nakon 30 godina postojanja stotinu različitih start menija

Da ne zaboravim pomeranje panela na različite pozicije i odgovor "stručnjaka" iz MS-a

Ja ne očekujem ništa pametno od budućih verzija OS-a /DE-a i koristiću ono što mogu i moram. Ali neću se pretvarati da ne primećujem da svaka promena nabolje nosi sa sobom još dve unazad
Postojalo je, nazalost. Ni windows tim nije kao sto je bio. Ovaj novi tim je sastavljen uglavnom od mladjih programera i necemu sto se danas zove "Agilnim" programiranjem. To podrazumeva da se program izbaci u nekoj fazi(alfa ili beta) koja je "spremna" za upotrebu koliko-toliko, pa da se ona vremenom dopunjava i ispravljanju bagovi.(kao i za win 10)
I sam mozes da vidis da je 11-ica nastala tako sto je win 10x (koji je sama kopija ChromeOS) interfejs "nalepljen" na win 10.
 
I taj ceo koncept je očigledno loš, jer Win 10 za sedam godina nije umeo da sredi UI do kraja (prvih par godina sam polagao nade). Sada Win 11 za dve godine isto ne može. Tako da za 10 godina i dalje nisu u stanju da urade UI do kraja.
 
Sta preporucujete GPT UEFI BOOT sa upaljenim Secure bootom ili sa ugasenim kad budem ubacivao?
 
Secure BOOT ne mora da bude uključen i ne zaboravi TPM uključen.
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-08-10 232251.jpg
    Screenshot 2022-08-10 232251.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 29
  • Screenshot 2022-08-10 231730.jpg
    Screenshot 2022-08-10 231730.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot 2022-08-10 232357.jpg
    Screenshot 2022-08-10 232357.jpg
    12.2 KB · Pregleda: 35
Jesi li probao i ovede ?
1660201435521.png
Cleanmgr.exe as Adminsitrator ?
Posle većeg čiščenja ja upotrebim
Neretko očisti i preko 1GB što ni jedan Windows cleaner ne nađe.
Revo Uninstaller takođe ima dobar ceanup.
Takođe proveri koji su UWP APPs updejtovani, obiično se i oni updejtuju u isto vreme a stare verzije se automatski brišu tek posle 10 dana a nigde nema explicitne opcije za to.
Ovo je posle čišćenja Insider dev verzije
1660202725018.png
 
Poslednja izmena:
Koji je najbolji driver za AMD 8750M mozda je i 8570M ne znam nebitno , ovaj sto mi povlaci sa windows update-a zaledjuje ceo laptop i onaj adrenalin sa amd sajta zaledjuje kad zavrsi instalaciju.
 
Skini predposlednju verziju pa vidi kako se sa njome lap top ponasa. Malo experimentisi sa starijim verzijama.
 
Koji je najbolji driver za AMD 8750M mozda je i 8570M ne znam nebitno , ovaj sto mi povlaci sa windows update-a zaledjuje ceo laptop i onaj adrenalin sa amd sajta zaledjuje kad zavrsi instalaciju.
Ako ti se samo desava sa instaliram driver-ima, bilo da je Windows skinuo ili si ti sa AMD-a , moze biti i da kartica govori pa pa
 
Pa ne znam ne piše mi u hwmonitor ni kolika mi je temperatura na 8570m , piše 0 stepeni , verovatno je do drivera , laptop je pravljen za windows 8 , na windows 11 mi ni ne radi osvetljenje , moraću 10 da vratim , fn tasteri ne reaguju.

Forsirao mi je instalaciju Windows 11 Home Single Language. I 10 i 11 pa ću da otključam preko ei.cfg Windows 10 Pro for Workstation.
 
Jesi li probao i ovede ?
Pogledajte prilog 352088
Cleanmgr.exe as Adminsitrator ?
Posle većeg čiščenja ja upotrebim
Neretko očisti i preko 1GB što ni jedan Windows cleaner ne nađe.
Revo Uninstaller takođe ima dobar ceanup.
Takođe proveri koji su UWP APPs updejtovani, obiično se i oni updejtuju u isto vreme a stare verzije se automatski brišu tek posle 10 dana a nigde nema explicitne opcije za to.
Ovo je posle čišćenja Insider dev verzije
Pogledajte prilog 352092
Probao sam Cleanmgr.exe u admin modu. Isto ne može da skine Windows Update Cleanup. Inače, bez pokretanja u admin modu, i ne vidi 2,8 GB Windows Cleanup files.
Probao sam i preko Settings-System-Storage i takođe ne skida 2,8 GB u Windows Update Cleanup.
Možda to samo prikazuje, a da stvarno ne postoji. Kao u onom bugu kada je lažno prikazivao 3,9 TB posle nekog updatea.
Probaću Uncleaner.
Ne znam ni šta su UWP APPs a kamoli da proverim i kako ?
 
@Borko Izaberei safemode pa tamo odradi to sto trebas. Nesto ti ne dozvoljava brisanje ali u safemodu bi to trebalo da ti resi problem. Bar se nadam, ne kosta te nista da probas jos i to.
 
Meni od nedavno neće da prođe ni jedan apdejt, svaki put izbaci grešku. Neće čak ni ručna instalacija apdejta da se instalira.
Menjao sam apu i nisam suguran da li je moguće da to bude razlog, sa R3 na R5 ako je bitno.
Probao sam sva moguća rešenja koja sam našao na netu, zaustavljanje procesa, brisanje starih apdejta, troubleshooter nađe problem i kao popravi ali ažuriranje ne prolazi i dalje, nemam ideju šta više sa uradim.
 
Kod vecih zamena hardvera u racunaru, bar ja imam obicaj da uradim cistu instalaciju windows-a cisto da odklonim mogucnost za neke eventualne probleme koji bi mogli da nastanu.

Bilo je slucajeva kada nisam radio reinstalaciju i sve je bilo dobro a bilo je slucajeva da zamenim nesto i posle nekog vremena neki problem. Ne mora da znaci da je to bas zbog toga ali ne mrzi me da odradim novi sistem.

Sto bih @nuk i tebi posavetovao da uradis, manje ces se nerviras.
 
Meni od nedavno neće da prođe ni jedan apdejt, svaki put izbaci grešku. Neće čak ni ručna instalacija apdejta da se instalira.
Menjao sam apu i nisam suguran da li je moguće da to bude razlog, sa R3 na R5 ako je bitno.
Probao sam sva moguća rešenja koja sam našao na netu, zaustavljanje procesa, brisanje starih apdejta, troubleshooter nađe problem i kao popravi ali ažuriranje ne prolazi i dalje, nemam ideju šta više sa uradim.
Пробај да раскачиш цео периферни хардвер, штампаче, екстерне звучне картице итд. па онда апдејт. Мени је то помогло, а исто ми се дешавало као теби.
 
Probaću to za početak, nije da bi mi palo na pamet.
Čistu instalacija mi ne gine jer planiram zamenu sistemskog diska većeg kapaciteta
 
То је генерални савет Мајкрософта, али мало људи га користи, па чак ни ја, кад немам проблеме са апдејтом.
Probaću to za početak, nije da bi mi palo na pamet.
Čistu instalacija mi ne gine jer planiram zamenu sistemskog diska većeg kapaciteta
 
@Borko Izaberei safemode pa tamo odradi to sto trebas. Nesto ti ne dozvoljava brisanje ali u safemodu bi to trebalo da ti resi problem. Bar se nadam, ne kosta te nista da probas jos i to.
Probao to odma, neće ni tako.
Da sačekam sledeći update, pa će možda skinuti zaostatke od tog novog ali i ranije ?
Bez veze, bar da update nije prošao pa da kažem da ima neki razlog. Ovako izveštava da je update uspešno instalisan, a Cleanmgr.exe ne može da počisti 2,8 GB zaostalih od updatea.
 
Meni od nedavno neće da prođe ni jedan apdejt, svaki put izbaci grešku. Neće čak ni ručna instalacija apdejta da se instalira.
Menjao sam apu i nisam suguran da li je moguće da to bude razlog, sa R3 na R5 ako je bitno.
Probao sam sva moguća rešenja koja sam našao na netu, zaustavljanje procesa, brisanje starih apdejta, troubleshooter nađe problem i kao popravi ali ažuriranje ne prolazi i dalje, nemam ideju šta više sa uradim.
In place upgrade je meni rešavao kad ne radi update, a sve ostalo je probano. Dakle, pokreneš iz Windowsa instalaciju iz Windowsa (može i bukvalno ista verzija koja je instalirana), prođeš sve i magično radi update posle.
 
Meni osvetljenje ne radi , ni fn tasteri ni ovako , vracam najverovatnije 10 , razne tutorijale sam probao i nema šanse da proradi.
 
In place upgrade je meni rešavao kad ne radi update, a sve ostalo je probano. Dakle, pokreneš iz Windowsa instalaciju iz Windowsa (može i bukvalno ista verzija koja je instalirana), prođeš sve i magično radi update posle.

Sve predloge sam isprobao, ovo je rešilo problem definitivno, hvala svima na pomoći.
Kad sam pokrenuo instalaciju dobio sam upozorenje da je tpm2.0 disabled pa sam video da se bios vratio na default podešavanja nakon zamene procesora a ja nisam ni proveravao. Moguće da je tu bio zez.
Kako god, problem je rešen
 
Probao to odma, neće ni tako.
Da sačekam sledeći update, pa će možda skinuti zaostatke od tog novog ali i ranije ?
Bez veze, bar da update nije prošao pa da kažem da ima neki razlog. Ovako izveštava da je update uspešno instalisan, a Cleanmgr.exe ne može da počisti 2,8 GB zaostalih od updatea.
Slican problem imam i ja. Oko 4.5GB ostaje uvek. Pokusao sam par puta da obrisem, ali bezupsesno. Pa sam na kraju odustao.
 
Slican problem imam i ja. Oko 4.5GB ostaje uvek. Pokusao sam par puta da obrisem, ali bezupsesno. Pa sam na kraju odustao.
Interesantno je pritom ovo, bar kod mene. Čitajući na netu našao sam podatak da Windows Update svoje komponente smešta u C:Windows\SoftwareDistribution folder. E pa kod mene taj folder ima 35 MB, a Disk cleanup mi prikazuje 2.8 GB Windows Update-a za čišćenje. I to ne može da očisti. Može se reći da to pogrešno prikazuje, ali komanda:

Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

kaže da je optimizacija potrebna ? Kad bi to neko umeo da nam objasni.

I nekako sam siguran da ovih 2.8 GB nisam imao pre update-a od 10.08.
 
meni takodje u firmi na jednom laptopu windows 10 uvek pokazuje da ima 4GB windows update cleanup i posle cleanup opet je tu
 
Nazad
Vrh Dno