Šta je novo?

Windows 11

Netbook i notebook, Tablet, All in One, mini PC sa 32-64GB storage/SD. Windows u VM-u..........
 
"Trpaju trpaju sve i svasta" Windows nisu samo OS nego kompletno okruženje i od toga "sve i svašta" nekome nešto treba i ne mogu da udoljavaju svakom pojedincu. Slično je i sa Linux distribucijama ali njih ima tušta i tma, svaki sa svojim idejama.
Android je daleko jednostavniji. Bliži je samo OS-u sa malo nativnih applikacija a "sve i svašta" trpaju proizvođači telefona i uređaja.
 
Da li mogu nekako da se isključe tabovi u notepadu, užasno me nerviraju iskren da budem? :)
 
Treba mi pomoc strucnjaka,u pitanju je Windows 11

Problem je sledeci

Na novom racunaru sam kreirao nalog za svoju cerku i da bih mogao da pratim sta radi i da blokiram neke aplikaci i pristupe nekim sajtovima kreirao sam poseban Microsoft nalog za nju koji cu koristiti/povezati sa Microsoft aplikacijom family safety.

Ukratko o aplikaciji
Uz pomoc aplikacije kreira se family group gde se odredjuje manager/roditelj za kontrolu grupe,u grupu se ubacuju clanovi porodice (deca) koja ce se kontrolisati od strane roditelja. Za identifikaciju clanova se koristi MICROSOFT nalog/email koji se povezuje sa nalogom korisnika u samom Windows-u.
Prilikom ubacivanja novih clanova pored roditelja potrebna je potvrda od strane svakog clana.

E sad tu pocinje problem,prilikom ubacivanja naloga nije moguca potvrda da bi se dodao clan,i doks e ne doda clan nije moguca kontrola tog clana i to sad stvara sledeci problem i to da se nalog koji se koristi ( tj pokusao dodati) iz nekog razloga je skontao da je deo grupe/porodice i svaki put za bilo kakvo koriscenje racunara trazi potvrdu roditelja/managera ali to opet nije moguce jer roditelj/manager nema privilegiju bilo kakve potvrde jer clan nije potvrdjen.

Pokusao sam sledece ali bezuspesno

  • da kreiram novi Microsoft nalog (hotmail domain) jer nije moguce kreirati jer prilikom verifikacije da li sam robot je neuspesno
  • da na samom Windows-u sa Microsoft naloga predjem na local account ( nisam nikako uspeo jer ne postoji opcija)


Zelim da izbegnem kreiranje novog Windows account-a jer ovaj koji je na racunaru je podesen i ne bih opet sve ispocetka


Pokusao sam sve sto se moze naci na web-u ali nazalost nista nije resilo problem
 
A kada online odes na podesavanje ms naloga (svog roditeljskog) da li tamo stoji deciji nalog?
Meni ovo stoji za clana familije

This family member has turned off activity reporting, which is needed to set app limits. If they want to turn it on, they'll need to sign in, find their name in family roster, select Manage permissions, then turn on Activity reporting.
 
A kada online odes na podesavanje ms naloga (svog roditeljskog) da li tamo stoji deciji nalog?
Meni ovo stoji za clana familije

This family member has turned off activity reporting, which is needed to set app limits. If they want to turn it on, they'll need to sign in, find their name in family roster, select Manage permissions, then turn on Activity reporting.
Stoji da sam pozvao novog clana i da se ceka potvrda. I nemogu nista raditi osim da opozovem pozivnicu.
 
"Trpaju trpaju sve i svasta" Windows nisu samo OS nego kompletno okruženje i od toga "sve i svašta" nekome nešto treba i ne mogu da udoljavaju svakom pojedincu. Slično je i sa Linux distribucijama ali njih ima tušta i tma, svaki sa svojim idejama.
Android je daleko jednostavniji. Bliži je samo OS-u sa malo nativnih applikacija a "sve i svašta" trpaju proizvođači telefona i uređaja.

Nema to blage veze sa linuxom, instaliras cist debian, arch... radi sta zelis posle. A mene u MS-u mnogo nevira sto guraju ovo smece od EDGE-a i Defendera, to bih ja samo obrisao i nista drugo...
 
Stoji da sam pozvao novog clana i da se ceka potvrda. I nemogu nista raditi osim da opozovem pozivnicu.
Onda se uloguj kroz browser na deciji nalog i vidi da li mozes da prihvatis. Mozda je pozivnica i na mailu
 
Nema to blage veze sa linuxom, instaliras cist debian, arch... radi sta zelis posle. A mene u MS-u mnogo nevira sto guraju ovo smece od EDGE-a i Defendera, to bih ja samo obrisao i nista drugo...
"Čist" Linux distro ? Kakva je sad to kategorija ? Da je čist bez ičega ne bi bio Distro, ostao bi samo kernel + Console. Šta prosečan korisnik da radi sa tim ? Svaka distribucija dolazi sa gomilom programa i aplikacija koje je neko smislio da treba po sopstvenon ukusu. Godinama sam držao Mint u dual boot sa Windosima ali od pre par godina nisam imao nikakve vajde pa se sada svelo na 2 live USB sa 4GB persistance i 16gb storage koliko za nešto alatki.
To što je tebi Defender "đubre" ne znači ništa jer je već nekoliko godina daleko više od samo antivirusa, vrlo zaokruženo sigurnosno rešenje, toliko da dodatni programi kao Malwarebytes nisu više potrebni i stalno je u prava 2-3 u vrhu besplatnih programa. U sklopu je sa ostalnim sigurnosnim merama u Windows-u koje ostalima nisu dostupne. jedino što fali je malo više kontrole specijalno sa izuzećima i i automatskom skeniranju.
Edge je možda previše iskomplikovan ali mnogo bolji od Chrome i Chromium baziranih browser-a specijalno u sferi zauzetosti resoursa. Da nisam toliko navikao na FF, Edge bi mi bio prvi izbor.
 
Defender i sigurnost, ehh... a chronimum browseri svi ne samo egde necu da komentarisem.
 
Ako cemo iskreno nema tog antivirusa ako se neko namerio da ti posalje virus i zezne komp. A sto se tice defendera je i vise nego dovoljan ako korisnik zna sta radi i gde sufruje i sta skida od koga.
 
Onda se uloguj kroz browser na deciji nalog i vidi da li mozes da prihvatis. Mozda je pozivnica i na mailu
Probao sam ali nece. Pozivnica je "KAO" prihvacena ali kada odem na family safety stranicu ili aplikaciju meni i dalje stoji da nije prihvaceno
"Čist" Linux distro ? Kakva je sad to kategorija ? Da je čist bez ičega ne bi bio Distro, ostao bi samo kernel + Console. Šta prosečan korisnik da radi sa tim ? Svaka distribucija dolazi sa gomilom programa i aplikacija koje je neko smislio da treba po sopstvenon ukusu. Godinama sam držao Mint u dual boot sa Windosima ali od pre par godina nisam imao nikakve vajde pa se sada svelo na 2 live USB sa 4GB persistance i 16gb storage koliko za nešto alatki.
To što je tebi Defender "đubre" ne znači ništa jer je već nekoliko godina daleko više od samo antivirusa, vrlo zaokruženo sigurnosno rešenje, toliko da dodatni programi kao Malwarebytes nisu više potrebni i stalno je u prava 2-3 u vrhu besplatnih programa. U sklopu je sa ostalnim sigurnosnim merama u Windows-u koje ostalima nisu dostupne. jedino što fali je malo više kontrole specijalno sa izuzećima i i automatskom skeniranju.
Edge je možda previše iskomplikovan ali mnogo bolji od Chrome i Chromium baziranih browser-a specijalno u sferi zauzetosti resoursa. Da nisam toliko navikao na FF, Edge bi mi bio prvi izbor.
U potpunosti se slazem sa @CountMike
EDGE nije los browser ali je prenatrpan i nepregledan sto se tice samih opcija ali u sustini je dosta dobar jer je baziran Chromium-u kao i vecina ostalih web browsera sto znaci da je u sustini isti kao i svi ostali. Sto se tice Win Defendera je jedna od najpametnijih stvari sto su mogli da smisle i integrisu u sam operativni sistem. Nema vise potrebe za nefunkcionalnim i skupim AV koje su samo tamo i ne sluze ni za sta a jos i vuku memoriju ko da je neki program za proracune kvantne fizike. Jedina primedba z win df je to da ponekad zn da izbrise nesto sto mi ne bi hteli i za to ne postoji notifikacija. To sto se nekom ne svidja i ne koristi ne znaci da je lose i nefunkcionalno,iskreno ni ja ne koristim EDGE iz jednog jedinog razloga a to je zbog same navike.
 
Poslednja izmena:
Gledajuci Chrome i Edge meni sve to isto, samo drugo ime i opcije su drugacije ali kada se sve sabere i oduzme dodje mu na jedno te isto. Na kraju svako ce da koristi ono na sta je navikao.

Iskreno koristio sam dosta Chrome, pa sam preso na Edge pa sada koristim FF pa cu kasnije malo Brave... isto da razbijem monotoniju.
 
Probao sam ali nece. Pozivnica je "KAO" prihvacena ali kada odem na family safety stranicu ili aplikaciju meni i dalje stoji da nije prihvaceno

U potpunosti se slazem sa @CountMike
EDGE nije los browser ali je prenatrpan i nepregledan sto se tice samih opcija ali u sustini je dosta dobar jer je baziran Chromium-u kao i vecina ostalih web browsera sto znaci da je u sustini isti kao i svi ostali. Sto se tice Win Defendera je jedna od najpametnijih stvari sto su mogli da smisle i integrisu u sam operativni sistem. Nema vise potrebe za nefunkcionalnim i skupim AV koje su samo tamo i ne sluze ni za sta a jos i vuku memoriju ko da je neki program za proracune kvantne fizike. Jedina primedba z win df je to da ponekad zn da izbrise nesto sto mi ne bi hteli i za to ne postoji notifikacija. To sto se nekom ne svidja i ne koristi ne znaci da je lose i nefunkcionalno,iskreno ni ja ne koristim EDGE iz jednog jedinog razloga a to je zbog same navike.

Ako se pod najpamenijim resenjm podrazumeva i to da ga mogu izgasiti jednom linijom u poweshellu i ubaciti sta god zelim u PC onda je bas dobar ili jos bolje detekcija 50% stvari koje MS stavio na listu kao opasne iz nekih svojih razloga, za jedno jeste najbolji i u samom vrhu, nema mu ravne sto se tice false postive notifikacija, smece bio smece ostao.
 
Ako se pod najpamenijim resenjm podrazumeva i to da ga mogu izgasiti jednom linijom u poweshellu i ubaciti sta god zelim u PC onda je bas dobar ili jos bolje detekcija 50% stvari koje MS stavio na listu kao opasne iz nekih svojih razloga, za jedno jeste najbolji i u samom vrhu, nema mu ravne sto se tice false postive notifikacija, smece bio smece ostao.
Ni jedna od vec postojecih AV softvera ne moze da nudi 100% zastitu kao ni sam WD niti sam rekao da je najbolji od svih ali za obicnog korisnika je odlican (nit ga je platio nit gusi racunar) a manje vise radi svoj posao.
 
Ma sve je ok, ja sam samo rekao da bih voleo kada bi to bilo prilikom instalacije kao opcija ili da imam mogucnost da ga skroz obrisem, mada kada realno pogledam instaliras novi Win11, otvoris terminal i doceka te poruka Install the latest PowerShell for new features and improvements!, oni guraju i dalje powershell 5, tako da toliko o tome.
 
Ako neko baš insistira na malom W11 ovo je verovatno naj bolja opcija. Upravo skida pa ću da probam u VM-u

 
Probao ja i radi ok. Samo ne znam zasto ne izbaci antivirus jer on bas usporava windows. Moze da se ugasi ali posle restarta je opet aktivan.
 
Još od kasnijih W10, Defender je duboko u sistemu i ne može da se sasvim izbaci čak i kada se instalira neki drugi.
 
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoć oko wi-fi _
Kupio sam novi lap top HP 255 G8, instalirao Win 11 i nemam mogućnost konekcije na net. Nudi mi samo LAN mrežu koju imam, ali na lap topu nema ulaza za LAN. Wi Fi opcije nema nigde, a u Device manageru nigde nema na vidiku adaptera za wifi. Po specifikacijama treba da je Realtec. HP je na AMD platformi, Ryzen 5. Kako da aktiviram Wi Fi?
 
Skines sa drugog kompijutera/ laptopa pa na usb pa u taj laptop probaj posto nema LAN.
 
Ako išta mrzim po forumima to je kad neko traži pomoć, dobije je i više se ne javlja ni hvala da kaže, a kamoli da li je uspeo da reši problem kako bi drugi pročitali i našli rešenje svojih muka. Veoma kasno stigoh kući večeras i nisam uzeo ni da jedem ništa, dograbih računare i uradih kako ste mi napisali. Ostaje samo da vam kažem jedno veliko HVALA, odmah je proradio wifi i sad odoh da jedem lagano dok se Win apdejtuje.
 
Nazad
Vrh Dno