Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ajde da pitam i ja ovde,pojavio mi se jedan cudan problem.
Na nekom malo starijem racunaru sam instalirao win 10 64 bit i on radi ok.Buni me sada sto se sistemski disk na kojem je instaliran win 10 pojavljuje sto bi se reklo kao externi disk.
Pojavljuje se dole desno u uglu ekrana pored sata i kad se klikne na safely remove hardware pojavi se sistemski disk.
U pitanju je ssd samsung evo 840 od 120gb.
Naravno on se ne moze tu nikako iskljuciti ali me nervira sto se tu pojavio a ne bi trebalo tako da ga vidi.
Ploca je gigabyte gap43-es3g,procesor je intel e8500 i memorija 2x2gb ddr2 na 1100mhz.
U biosu je za ssd podeseno da bude ahci mod.
Ne znam da li je to mozda problem sto je podeseno da bude ahci mod ili je trebalo da ostane ide mod,ili je nesto drugo u pitanju?
Mozda je trebalo nekako drugacije podesiti setovanja kroz rufus kad se pravio butabilan fles?
Pa ako moze pomoc da se ne pojavljuje sistemski disk kao externi dole desno u uglu ekrana.
 
Pošto ne rade linkovi sa prve strane, jel može neko da mi preporuči neki tool da onesposobim win10 update totales?

Ajde da pitam i ja ovde,pojavio mi se jedan cudan problem.
Na nekom malo starijem racunaru sam instalirao win 10 64 bit i on radi ok.Buni me sada sto se sistemski disk na kojem je instaliran win 10 pojavljuje sto bi se reklo kao externi disk.
Pojavljuje se dole desno u uglu ekrana pored sata i kad se klikne na safely remove hardware pojavi se sistemski disk.
U pitanju je ssd samsung evo 840 od 120gb.
Naravno on se ne moze tu nikako iskljuciti ali me nervira sto se tu pojavio a ne bi trebalo tako da ga vidi.
Ploca je gigabyte gap43-es3g,procesor je intel e8500 i memorija 2x2gb ddr2 na 1100mhz.
U biosu je za ssd podeseno da bude ahci mod.
Ne znam da li je to mozda problem sto je podeseno da bude ahci mod ili je trebalo da ostane ide mod,ili je nesto drugo u pitanju?
Mozda je trebalo nekako drugacije podesiti setovanja kroz rufus kad se pravio butabilan fles?
Pa ako moze pomoc da se ne pojavljuje sistemski disk kao externi dole desno u uglu ekrana.
Pogledaj ovo - https://superuser.com/questions/792...t-internal-sata-drives-from-the-windows-8-tra

Nema one-click-fix. Ima nekih .bat skripti, ali nemoj to pokretati tek tako... bolje pročitaj ovo sa linka i probaj neki od fix-eva.
 
Poslednja izmena:
Ajde da pitam i ja ovde,pojavio mi se jedan cudan problem.
Na nekom malo starijem racunaru sam instalirao win 10 64 bit i on radi ok.Buni me sada sto se sistemski disk na kojem je instaliran win 10 pojavljuje sto bi se reklo kao externi disk.
Pojavljuje se dole desno u uglu ekrana pored sata i kad se klikne na safely remove hardware pojavi se sistemski disk.
U pitanju je ssd samsung evo 840 od 120gb.
Naravno on se ne moze tu nikako iskljuciti ali me nervira sto se tu pojavio a ne bi trebalo tako da ga vidi.
Ploca je gigabyte gap43-es3g,procesor je intel e8500 i memorija 2x2gb ddr2 na 1100mhz.
U biosu je za ssd podeseno da bude ahci mod.
Ne znam da li je to mozda problem sto je podeseno da bude ahci mod ili je trebalo da ostane ide mod,ili je nesto drugo u pitanju?
Mozda je trebalo nekako drugacije podesiti setovanja kroz rufus kad se pravio butabilan fles?
Pa ako moze pomoc da se ne pojavljuje sistemski disk kao externi dole desno u uglu ekrana.
Prvo da se ogradim, ovo probas na sopstvenu odgovornost..;)
Neko je na Bench-u svojevremeno postavio registry podesavanja u vezi slicnog problema (Disk se pojavljuje kao removable device):

  • regedit
  • HKLM\System\CurrentControlSet\Services\StorAHCI\Parameters\Device\
  • u desno polje dodati NEW - MULTI STRING VALUE pod imenom TreatAsInternalPort (pisati ovako, bez razmaka)
  • kliknuti na njega, i modifikovati ga dodajuci brojeve (value data) 0, 1, 2, 3, 4, 5
  • brojeve pisati jedan ispod drugog, bez zareza, samo broj pa enter, broj pa enter, i tako sa svim brojevima od 0 do 5
  • restart

Pogledao sam kod mene u registru i potpuno je isto..(vidi sliku).
Pa sad, ako hoces (smes) ili nisi uspeo da resis, probaj ako si raspolozen da cackas po registry bazi.
 

Prilozi

  • sshot-2021-02-13-[1].png
    sshot-2021-02-13-[1].png
    108.1 KB · Pregleda: 15
Ajde da pitam i ja ovde,pojavio mi se jedan cudan problem.
Na nekom malo starijem racunaru sam instalirao win 10 64 bit i on radi ok.Buni me sada sto se sistemski disk na kojem je instaliran win 10 pojavljuje sto bi se reklo kao externi disk.
Pojavljuje se dole desno u uglu ekrana pored sata i kad se klikne na safely remove hardware pojavi se sistemski disk.
U pitanju je ssd samsung evo 840 od 120gb.
Naravno on se ne moze tu nikako iskljuciti ali me nervira sto se tu pojavio a ne bi trebalo tako da ga vidi.
Ploca je gigabyte gap43-es3g,procesor je intel e8500 i memorija 2x2gb ddr2 na 1100mhz.
U biosu je za ssd podeseno da bude ahci mod.
Ne znam da li je to mozda problem sto je podeseno da bude ahci mod ili je trebalo da ostane ide mod,ili je nesto drugo u pitanju?
Mozda je trebalo nekako drugacije podesiti setovanja kroz rufus kad se pravio butabilan fles?
Pa ako moze pomoc da se ne pojavljuje sistemski disk kao externi dole desno u uglu ekrana.
Pronadji u BIOSU opciju hdd HOT SWAP ili nesto slicno i izgasi je.
Meni je jedino to resilo problem.
 

@Djilkosh_Ns sa ovim možeš po želji, sve ili pojedinačno.
Ja sam skinuo ovo https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-6/ nadam se da ce odraditi posao. Vec drugi put kod drugara update zezne stvar. Jednom nije on kriv, drugi put mu nestalo struje usred update-a i kolaps.

Zanimljivo je npr to da meni nikad update nije to napravio, nikad problem...
 

terzazak@​

kalehrl@​

Hvala na savetima.Probacu prvo ovo sto kaze kalehrl da vidim ima li ova opcija u biosu pa ako nema onda cu da cackam kroz registry.
Komp je starije generacije,na njemu je dignut nov win 10.
Posto je sestra kupila dell radnu stanicu ovaj stari je trebao da ide na oglase.Mogu da probam ovo sto ste naveli pa da se vidi sta ce biti na kraju.
U pitanju je Ploca je gigabyte gap43-es3g,procesor je intel e8500 i memorija kingston hyperx 2x2gb ddr2 na 1100mhz i ssd samsung evo 840 od 120gb.
 
Od pre par dana (mislim da je bio neki update), ne radi mi shortcut win+shift+s, kao ni win+L.
Pokušao sam par rešenja koje sam našao na google, ali nije pomoglo. Jeli imao neko sličan problem i da ga je rešio?
Hvala.
 
Od pre par dana (mislim da je bio neki update), ne radi mi shortcut win+shift+s, kao ni win+L.
Pokušao sam par rešenja koje sam našao na google, ali nije pomoglo. Jeli imao neko sličan problem i da ga je rešio?
Hvala.

Meni se to prošle godine desilo kada sam instalirao Nvidia drajvere zajedno sa shadowplay i ostalim propratnim aplikacijama. "Hijackovani" su bili neki keyboard shortcuti i čini mi se da nisam mogao to lako da rešim pa sada koristim samo "gole" drajvere bez tih dodatnih nevidijinih aplikacija. Nadam se da ti je ova informacija od koristi.
 
Boot mi zavrsio na HDD-u nekada davno kada sam dizao sistem. Danas iskljucivao diskove pa ponovo spojim, i nece da boota. Medjutim, nisam uspio popraviti boot na bilo koji nacin. Kada ubacim instalacioni USB, pa repair. Samo kaze da ne moze popraviti i da ugasim PC.

Boot je i dalje prisutan na HDD-u. I jedini nacin da udjem u sistem jeste da odaberem boot izvor na POST screenu, i onda odaberem manuelno HDD i ulazi u sistem normalno. Ali popraviti boot bio samo SSD u racunaru ili HDD s njim, na kojem jeste boot, ne ide nikako.

Imam staru instalaciju na USB-u i najnoviju na drugom ali ni sa jednom nisma uspio popraviti boot. Ima li neka metoda koja radi? Boot folder je na HDD-u, vidim ga ali nece da ga "pokupi" pri startu.
 
Ako nisi, probaj ovako

6. On the Choose an option screen, select Troubleshoot > Advanced options > Command Prompt and type
below commands.

Type bootrec /fixmbr and press Enter.
(This command will write a Windows 10 compatible Master Boot Record to the system partition)

Type bootrec /fixboot and press Enter.
(This command writes a new boot sector to the system partition by using a boot sector that's compatible with Windows 10)

Type bootrec /scanos and press Enter.
Type bootrec /rebuildbcd and press Enter.
 
Probao sam to i prvi problem je kada kucam /fixboot. Izbaci poruku:

"Access is denied"

Ako skeniram, izbaci "..installations: 1"

Ali kada kucam "Y Yes", izbaci poruku:

"The requested system device cannot be found".

EDIT: Probao repair po deseti put i prodje. Mozda kombinacija ovih komandi i onda repair prepoznao instalaciju i eto, sad radi. Hvala svkako.
 
Poslednja izmena:
Probaj preko Streleca ili Hirens boot-a, u njima imas softver koji popravlja BCD
 
Ima li neko resenje, nece radi update... Some settings are menaged by your organisation... Pokusao sve zivo na group policy, sve default ne mogu provalim... Samo vrti u krug ali update nema...
 
Windows 10 Pro, Version 1909 nikako ne prihvata Feature update. Prvo je odbijao da pređe na May 2020 Feature update, a sada se to isto dešava i sa Feature update Windows 10, version 20H2.
Probao sam i Windows 10 Update Assistant i Settings, Update & Security, ali neće ni jedno ni drugo.
Kada istražim šifru greške koju mi javlja Settings, Update & Security, donosi mi neke rezultate koji upućuju na problem sa antivirusom i predlažu deinstalaciju i brisanje, ali to nisam radio.
Jedan savet sam našao da se proba na vraćanje na verziju 1903, pa nakon toga najnoviji update na Feature update Windows 10, version 20H2, ali ni to ne radi.

Trenutno sam na 1903, kako da mi odradi Feature update Windows 10, version 20H2, da li ima neko rešenje?
 
Probaj prvo da troubleshoot-ujes update servis, imas kao opciju u Troubleshooting
 
Isao na troubleshoot, samo vrti kao proverava restar pending da li postoji.. Mi tako do sutra
 
Da li to znači da imaš neki AV koji nije Defender ? Možda MBAM ?
 
KIS 2020, legalan...
 
Pa onda nebi trebalo da bude problem da ga isključiš ili skineš dok ne prou updejti. W10 je prilično alergičan na 3rd party AV.
 
Iskljucivanje ne deluje... Eventualno brisanje skroz ali n emogu da verujem da u 21 veku ne mozes uradis uodate windowsa zbog antivirusa🙄
 
Resio sam problem na starom racunaru.Nisam nasao opciju hot swap ili tako nesto slicno.Samo sam iskljucio opciju ahci mod i stavio ga i ide mod i ssd samsung mi se ne pojavljuje vise u donjem desnom uglu kao externi disk.
Kad je u biosu ukljucen ide mod onda vidi samsung ssd evo 840 i ne pojavljuje se ssd kao externi disk kad je upaljen komp.Kad vratim u biosu na ahci mod onda iz nekog razloga se evo 840 pojavljuje kao externi disk.
Tako da sam ga ostavo ovako za sada.
Imam jedno drugo pitanje.
Kako da iskljucim windows update da mi ne ode na onu novu verziju 20H2?
Na toj novoj verziji windowsa ne rade adb driveri za prepoznavanje xiaomi telefona kad je u fastboot modu pa samim tim i ne mogu da mu instaliram novi softver.
Tako da bih na ovom starom racunaru za neko vreme ostao na staroj verziji windowsa dok ne rese problem sa adb driverom.
Pa ako moze pomoc kako da iskljucim da se sam automatski ne update-uje?
Nesto sam trazio ali nisam uspeo da nadjem osim opcije da ga iskljucim na mislim 35 dana za update.
 

Prilozi

  • IMG_20210214_171355.jpg
    IMG_20210214_171355.jpg
    201.6 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20210214_171320.jpg
    IMG_20210214_171320.jpg
    199.1 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20210214_171410.jpg
    IMG_20210214_171410.jpg
    200.6 KB · Pregleda: 12
I bese ne radi ni Trim opcija u IDE modu sto je jos gore po SSD.
Da iskljucis update skroz koristi StopWinUpdates.
 
Ok vraticu ali evo okacio sam ove tri slike i nigde nemam opciju hot plug ili nesto slicno.
Da li ovde na ovim slikama mozda treba neka opcija da se iskljuci?
 
Ide channel 1 master, vidi da li tu ima neka opcija. Ništa drugo mi ne pada na pamet gledajući slike biosa.
 
Kad stavim sada ahci mod nece da digne windows nego prijavljuje gresku,posto sam ja prilikom dizanja windowsa stavio u biosu ide mod pa sad imam problem oko podizanja windowsa.Verovatno cu morati ponovo da dignem win 10 sa podesenim ahci modom da bi radilo ok.
 
Nazad
Vrh Dno