Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Moze li neko da proceni na koju verziju Win10 posle Win7? Laptop se ne koristi za gaming, niti su potrebni najnoviji features.

Specifikacije su: x1 carbon, i5-3427U, RAM 8GB, SSD 128GB.

Ja bi tu na primer stavio Ubuntu poslednji. Imam Lenovo Z50-70 sa Intel® Core™ i7-4510U 8GB ram-a i SSD 120gb i to savseno radi i brzo a pre sam bio na Win 10 stalno...
Evo i compare mojeg I7 procesora i tvog I5
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=64903,81015
Zaobidjes sve te cirkuse sa WIn 10 i uzivas u brzini i svemu ostalom ,)
Screenshot from 2020-11-04 18-02-14.jpg
 
Poslednja izmena:
Bio sam na dual win7/manjaro ali zbog potrebe moram neko vreme na win 10 sto je sma-ra-nje :p
 
Onda ti je sve jasno :D
 
^ +1 za ovu verziju, hvala @r!sc! što si mi poslao link ranije :)
 
^
^^
Sa ovakvim verzijama uvek može da bude problema kada je svakodnevna upotreba u pitanju.
Tipa - može zato što je obrisano nešto da blokira upotrebu raznih uređaja ili servisa (npr čitače kartica) i onda dok nađeš pravu kombinaciju okidača (ako imaš sreće da su samo oni u pitanju) kako bi proradilo to što ti treba...
Takođe, ja se ne bi zezao sa takvim "distribucijama" sve dok ih detaljno ne izanaliziram sa npr TaskInfo + simplewall, čisto da vidim šta je aktivno i šta pokušava da napravi konekcije...
Inače, za gejming su super. :)

"My 2 cents..."
 
^
^^
Sa ovakvim verzijama uvek može da bude problema kada je svakodnevna upotreba u pitanju.
Tipa - može zato što je obrisano nešto da blokira upotrebu raznih uređaja ili servisa (npr čitače kartica) i onda dok nađeš pravu kombinaciju okidača (ako imaš sreće da su samo oni u pitanju) kako bi proradilo to što ti treba...
Takođe, ja se ne bi zezao sa takvim "distribucijama" sve dok ih detaljno ne izanaliziram sa npr TaskInfo + simplewall, čisto da vidim šta je aktivno i šta pokušava da napravi konekcije...
Inače, za gejming su super. :)

"My 2 cents..."

mogu da se slozim sa ovime. Jednom sam se napravio pametan i instalirao N verziju windowsa. To je bez MS softvera za multimediu i jos nekih sitnica. Svakako koristim drugi softver pa ne treba. Na kraju morao da instaliram patch koji uvodi sve to jer neke igre i jedan program nisu radili. Posle godinu dana uradim update windowsa i ponovo neke stvari ne rade i opet izgubim nedelju dana dok shvatim da je isti problem jer se patch izgubio.
 
Mnoge stvari ne rade ni na full verzijama... Ja ne naiđoh da mi nešto pravi prob za sada. Naravno da se koristi FW + AV. Inače me jako podseća na Win2K - čistoća je pola zdravlja :)
 
Jel mogu Kortani da se izdaju komande na srpskom ili moraju na engleskom. Napisao sam neku skriptu koja menja izvor slike i trenutno je pozivam preko precice na tastaturi ali razmisljam se da to pretvorim u glasovnu komandu.
 
Moram da priznam iznenadjenje posle instalacije Win10 LTSC, na disku zauzima oko 12GB sto je dosta manje od Win7 bar kod mene :)
 
mnogo bolja opcija od linuksa za 99,9999 posto ljudi pogotovo na starijim laptopovima je chromeos.GUI je svetlosnim miljama ispred svega što linuks ima trenutno,a radiće isto za surf i multimediju,mnogo se lakše instalira i održava itd...

ko ima intel hardver tu do neke 2011te i baš hoće suvu drenovinu da cedi clearlinux je rešenje ali neka se pozdravi sa komfornim korišćenjem jer je tu tek gui teror.

ovo se ne odnosi na septimusa,tu je poolmaker objasnio,2019ltsc sa ugašenim apdejtom ako ne bude pravio problem sa audiom (ne bi trebao,ali ima mala šansa) radiće kao sat i bolje od svega...sem ako bi u zečiju rupu sa virtuelizacijom (za koju mislim da imaš tačno adekvatan hardver,ali neka me neko ispravi ako grešim) pa da staviš arch ili clear pa da isti taj 2019ltsc virtuelizuješ...
 
Da li se update iskljucuje u toku instalacije (postavlja neka pitanja) ili se iskljucuje posle instalacije?
 
ima i to i još mnogo toga na ultimate windows tweakeru 4.mali,portabl,i faktički je gui za skripte za podešavanja i edite u samom windowsu.
 
Fala svima, LTSC podesen i radi kao bombona. :). Cini mi se da 7ica nije vise opcija.
 
Drustvo imam mali problemcic.Nadogradio win8 na win10,ono free kad je bilo i sve je bilo ok.E sad,prilikom nekog update klinac verovatno nije gledao i nadogradio na win10pro koji sada nonstop gnjavi sa aktivacijom jer nije free.Kako da vratim na onaj basic ili kako se vec zove koji je free da ne gnjavi vise sa aktivacijom?Da dizem sistem ponovo ili moze nesto bezbolnije?

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Hmmm, verovatno si imao HOME varijantu, jer free ne postoji.
Pogledaj u add/remove programs, trebalo bi da možeš da vratiš sistem u prethodno stanje. Beše moguće je u roku od mesec dana.
 
Jeste,home varijantu..Proslo je vise od mesec dana,tek sad mi je rekao,klinac koristi taj laptop.

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Heh. Pa pogledaj u Settings > Recovery da li i dalje stoji opcija "Go back to previous version" (ili Win8)

Ostalo se svodi na "full reset" ili clean install
(ili na narodne metode aktivacije)
 
Poslednja izmena:
Aufff,tako sam i mislio,hvala

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Microsoft je izmjenio u međuvremenu ovaj dokument:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/windows-processor-requirements

I sada za LTSC 2019 stoji:

Up through the following 10th Generation Intel Processors (Intel Core i3/i5/i7/i9-10xxx), and Intel Xeon W-12xx/W-108xx[1], Intel Xeon SP 32xx, 42xx, 52xx, 62xx, and 82xx[1], Intel Atom (J4xxx/J5xxx and N4xxx/N5xxx), Celeron and Pentium Processors

Up through the following AMD 7th Generation Processors (A-Series Ax-9xxx & E-Series Ex-9xxx & FX-9xxx); AMD Athlon 2xx processors, AMD Ryzen 3/5/7 4xxx, AMD Opteron[2] and AMD EPYC 7xxx


EDIT: Nisam siguran da li su u v1809 backportovali Ryzen scheduler koji je došao sa v1903.
 
Poslednja izmena:
Heh. Pa pogledaj u Settings > Recovery da li i dalje stoji opcija "Go back to previous version" (ili Win8)

Ostalo se svodi na "full reset" ili clean install
(ili na narodne metode aktivacije)
Nema opcija za recovery.Imam na usb Home,da dignem ponovo njega?

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Postoji više mogućnosti
Ako je bio original Win na laptopu najverovatnije ima svoju recovery particiju. Onda iz Recovery menija možeš da ideš na Factory reset, vratiće ga u prvobitno stanje. Istina, ne mora uvek da ima ovu particiju, viđao sam različite slučajeve.
Ako je licenca digitalna, u BIOS-u, najbolja opcija ti je da skineš poslednje izdanje original Win-a (lelalan M$ alat) i kreiraš butabilni USB.
Startuješ setap sa njega, formatiraš particiju, kreneš u instal, sam će detektovati za koje izdanje imap licencu i to će instalirati. Posle ga samo onlajn aktiviraš i to je to.
Ovo je najkraći postupak, po meni i najbolji. Naravno, pre bilo kakve intervencije bekapuj šta je bitno...
 
mnogo bolja opcija od linuksa za 99,9999 posto ljudi pogotovo na starijim laptopovima je chromeos.GUI je svetlosnim miljama ispred svega što linuks ima trenutno,a radiće isto za surf i multimediju,mnogo se lakše instalira i održava itd...
..

Imas link za iso, probao bih
 
To i mene zanima
Google Chrome OS is not a conventional operating system that you can download or buy on a disc and install. As a consumer, the way you will get Google Chrome OS is by buying a Chromebook that has Google Chrome OS installed by the OEM. Google Chrome OS is being developed to run on new machines that are specially optimized for increased security and performance. We are working with manufacturers to develop reference hardware for Google Chrome OS.
 
Ljudi, hoću da instaliram Windows ltsc na komp, video sam da ga hvalite, vidim i prednosti. Treba mi pomoć oko licence, hteo bih da budem legalan, za prethodni komp sam kupio licencu preko eBay, da li i za ltsc mogu tako da se nabave licence?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno