Šta je novo?

Veš mašine

Ja sam isto imao nedoumicu pa dam pitao člana @maxy, kada se stavi na cotton ili kuvanje onda para ne radi, radi na ostale programe čija je temperatura manja od 90°,tako da ja još uvek nisam koristio sve programe, jednom sam probao brzo pranje 15' sa parom, druge programe za beli i šareni veš to jesam.
 
E Boze pa sta kupiti u današnje vreme jel bolje neka polovna miele ili novija miele po godinama ili nesto treće?
 
Beko WUE8736 ili Gorenje WNEI84BS / WNEI82B. Zavisi opet kakva ti kilaza i obrtajo trebaju. A polovna Miele je uvek opcija.
 
Samo da ne zovem majstora zivci vazniji od para Elin Bog da joj dusi prosti 9 godina nijedan kvar i odose lezaji
 
Dva pitanja:

1.

Imam Samsung WF8500NMW8, kupljena polovna pre par godina kao "polovna roba iz EU". Kapacitet 5kg.
Uradila je možda 10 ciklusa kod nas, a pre toga kod neke babe u Nemačkoj ko zna koliko.

Posle tih 10 ciklusa prestala je da uzima vodu, verovatno je otišao ventil ili senzor pritiska. A čuje se i jako zujanje dok motor kreće i ubrzava, kao da se muči. Dakle mašina je na samrti. Da ne bi gospođa prala veš na ruke, radimo tako što napunimo bubanj vodom pri dnu, onda ubacimo veš, deterdžent, i onda krenemo program. A kad mašina hoće da uzima vodu za ispiranje, ručno joj na cuclu doziramo vodu crevom kroz fioku od deterdženta. I tako već tri godine. Bukvalno od mašine radi samo motor i odvodna pumpa. Sreća pa je puštamo samo dva puta nedeljno, inače bi se ona davno razvela od mene.

Vredi li ovo popravljati?

2.

Krenuo sam da skupljam pare da kupim novu mašinu za pranje, a možda i za sušenje. Mali je stan, i kad dođe zima biramo: hoćemo li prostirati veš po dnevnoj sobi ili na terasu da se natopi svim onim divnim PM česticama. Pa ako uzimam samo za pranje, onda će sušilica morati da se montira na nju. A gde ćemo onda korpe za veš, kupatilo ne moš' se okrenuti, majko mila?

Zainatio sam se, tako da ću uzeti nešto NOVO, što valja. Budžet od 50.000 do 70.000. Odvajam od usta da uštedim.
Hoću da mi traje minimum 5 do 7 godina, ili ako je krš onda da barem ima servisera.
Šta da gledam od mašina?
Ne treba nam više od 6-7 kg po pranju jer živimo sami.
Motor direct drive, ili inverter sa kaišem?
Ne zanimaju me mačka-u-džaku marke tipa Vox, Fox, Daewoo, Tesla, i slične.
Prvo sam gledao Candy zato što deluje povoljno ali posle čitanja threada izgleda da je i ona mačka u džaku.
Može li se kupiti veš mašina u Mađarskoj, gde je jeftinije? Kako onda ide logistika? Ne mogu je staviti u gepek.

Hvala unapred! :)
 
Meni to više liči na nivo regler vode da je crkao pa nece da prima vodu, imao sam tih problema sa Miele mašinom pre par godina, to je jeftin deo koji i dam možeš da zameni, ako je do toga ali mi po tvom objašnjenju liči na to.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240105_162540.jpg
    Screenshot_20240105_162540.jpg
    261.4 KB · Pregleda: 16
Dva pitanja:

1.

Imam Samsung WF8500NMW8, kupljena polovna pre par godina kao "polovna roba iz EU". Kapacitet 5kg.
Uradila je možda 10 ciklusa kod nas, a pre toga kod neke babe u Nemačkoj ko zna koliko.

Posle tih 10 ciklusa prestala je da uzima vodu, verovatno je otišao ventil ili senzor pritiska. A čuje se i jako zujanje dok motor kreće i ubrzava, kao da se muči. Dakle mašina je na samrti. Da ne bi gospođa prala veš na ruke, radimo tako što napunimo bubanj vodom pri dnu, onda ubacimo veš, deterdžent, i onda krenemo program. A kad mašina hoće da uzima vodu za ispiranje, ručno joj na cuclu doziramo vodu crevom kroz fioku od deterdženta. I tako već tri godine. Bukvalno od mašine radi samo motor i odvodna pumpa. Sreća pa je puštamo samo dva puta nedeljno, inače bi se ona davno razvela od mene.

Vredi li ovo popravljati?

2.

Krenuo sam da skupljam pare da kupim novu mašinu za pranje, a možda i za sušenje. Mali je stan, i kad dođe zima biramo: hoćemo li prostirati veš po dnevnoj sobi ili na terasu da se natopi svim onim divnim PM česticama. Pa ako uzimam samo za pranje, onda će sušilica morati da se montira na nju. A gde ćemo onda korpe za veš, kupatilo ne moš' se okrenuti, majko mila?

Zainatio sam se, tako da ću uzeti nešto NOVO, što valja. Budžet od 50.000 do 70.000. Odvajam od usta da uštedim.
Hoću da mi traje minimum 5 do 7 godina, ili ako je krš onda da barem ima servisera.
Šta da gledam od mašina?
Ne treba nam više od 6-7 kg po pranju jer živimo sami.
Motor direct drive, ili inverter sa kaišem?
Ne zanimaju me mačka-u-džaku marke tipa Vox, Fox, Daewoo, Tesla, i slične.
Prvo sam gledao Candy zato što deluje povoljno ali posle čitanja threada izgleda da je i ona mačka u džaku.
Može li se kupiti veš mašina u Mađarskoj, gde je jeftinije? Kako onda ide logistika? Ne mogu je staviti u gepek.

Hvala unapred! :)
Verovatno je otisao ventil za primanje vode.

 
@bgrodent
zasto jednostavno ne popravite tu masinu koju imate i ne mucite se vise?
Ventil za primanje vodu nije nikakav veliki kvar, da bi ste zbog toga rucno dolivali vodu 3 godine
 
Sta da nadjes na oglasima?
Vidno je da se ne razumes... tako da zovi majstora.

Ventil se kupuje po tipu masine, nije to univerzalna stvar, i ne kupuje se na oglasima.
a mozda je i nesto sasvim drugo, niko to preko foruma ne moze znati, mozemo samo da nagadjamo po opisu koji si dao.
 
...da ne bi gospođa prala veš na ruke, radimo tako što napunimo bubanj vodom pri dnu, onda ubacimo veš, deterdžent, i onda krenemo program. A kad mašina hoće da uzima vodu za ispiranje, ručno joj na cuclu doziramo vodu crevom kroz fioku od deterdženta. I tako već tri godine. Bukvalno od mašine radi samo motor i odvodna pumpa. Sreća pa je puštamo samo dva puta nedeljno, inače bi se ona davno razvela od mene.
Ok, probaću da nađem na oglasima, jel se on zove baš ventil za vodu, ili nekako drugačije?

Kuku lele zlo i naopako. :eek:
Ili poprav'te tu mašinu, ili kupite neku novu, može i Gorenje/Beko, 200x su bolje od neispravne Samsung. Piše po temi koje Gorenje se jesu bolje pokazale.
Znam ih desetine koji imaju Beko/Gorenje/Hisense, rade godinama bez kvarova.

Pa i ti što prodaju polovnjake uglavnom su davali neku garanciju, bar 3 meseca.

Za poravku mašine se zove majstor. Da, i dijagnostika nešto košta, ali sve je bolje od pranja na ruke.
A ako vam je sve to puno para, uvek vam ostaje i ovakva opcija. :p
 
Hisense masine se tek prodaju skoro 3 godine i tek treba da se pokazu(Gorenje i Hisense su 2 razlicita pojma).Gorenje i Beko su ok,Whirlpool isto znam ko ih ima i rade godinama bez problema,ali stariji modeli,novi ne znam kakvi su.
 
Imam neku Candy mašinu već nekih 6 godina, znači garancija od 5 godina je istekla. U zadnje vreme sam primetio da se čuje škripa kad se bubanj sporije okreće. Kad probam rukom da mrdam bubanj, nema nekog hoda, osim onoliko koliko amortizeri dozvoljavaju da cela kada šeta. Deluje mi da se ležaji još nisu raspali, ali nervira me ta škripa koja se čuje. Problem je što sve Candy mašine imaju zavarenu kadu i nema šanse da je isplativo da se bilo šta popravlja oko ležaja.
Sad imam dilemu, ako budem morao da kupujem novu mašinu, da li da kupujem neku kod koje je kada spojena šrafovima?
Koliko sam primetio, Lg, Samsung imaju kade koje nisu zavarene. Gorenje koje sklapa Hisense u fabrikama u Kini isto ima kade koje nisu zavarene, a Gorenje iz fabrike u Sloveniji su sa zavarenom kadom. Beko sve novije imaju zavarenu kadu. Bosch vidim i jedno i drugo.
 
Hisense masine se tek prodaju skoro 3 godine i tek treba da se pokazu(Gorenje i Hisense su 2 razlicita pojma)...

Hisense je od 2019. vlasnik 100% Gorenja brenda, i sad', ima lepljenja i Hisense brenda na proizvode slovenačkog Gorenja, i Gorenje stickera na kineski Hisense. Teško je pohvatati šta je gde i odakle. Što ne znači da je jedno ili drugo loše ili dobro, niti znači da neki Gorenje proizvod koji je do juče bio iz Slovenije, danas nije iz Kine.

Ali sve u svemu, Gorenje se i dalje (uglavnom) najlakše servisira, a mislim da im je i dalje 5 godina default garancija.
Uvek bi mu dao prednost nad Bekom.
 
Kod Gorenje veš mašina se lako provale koje su Hisense sa Gorenje nalepnicom, pošto su sad počeli na sajtu da naglašavaju koji model je slopljen u EU. A i u prodavnici se lako provali, ako je mašina sa SnowFlake, ili RainDrop bubnjem to je Hisense sa Gorenje nalepnicom, a WaveActive bubanj je baš Gorenje iz Slovenije.
 
Imam neku Candy mašinu već nekih 6 godina, znači garancija od 5 godina je istekla. U zadnje vreme sam primetio da se čuje škripa kad se bubanj sporije okreće. Kad probam rukom da mrdam bubanj, nema nekog hoda, osim onoliko koliko amortizeri dozvoljavaju da cela kada šeta. Deluje mi da se ležaji još nisu raspali, ali nervira me ta škripa koja se čuje. Problem je što sve Candy mašine imaju zavarenu kadu i nema šanse da je isplativo da se bilo šta popravlja oko ležaja.
Sad imam dilemu, ako budem morao da kupujem novu mašinu, da li da kupujem neku kod koje je kada spojena šrafovima?
Koliko sam primetio, Lg, Samsung imaju kade koje nisu zavarene. Gorenje koje sklapa Hisense u fabrikama u Kini isto ima kade koje nisu zavarene, a Gorenje iz fabrike u Sloveniji su sa zavarenom kadom. Beko sve novije imaju zavarenu kadu. Bosch vidim i jedno i drugo.
Da li bi mogao da okacis snimak kad radi masina?
 
Ok, probaću da nađem na oglasima, jel se on zove baš ventil za vodu, ili nekako drugačije?
Zove se elektro ventil za tu i tu mašinu. Ali prvo utvrdi da li je do njega, ako je on neispravan lako ćeš ga i sam promeniti.
Otvori mašinu odozgo, pusti je da radi, i kada treba da primi vodu meri unimerom taj ventil koji treba da pušta vodu za početak pranja. Koji je to ventil naćićeš ga ako ispratiš creva.
 
Zove se elektro ventil za tu i tu mašinu. Ali prvo utvrdi da li je do njega, ako je on neispravan lako ćeš ga i sam promeniti.
Otvori mašinu odozgo, pusti je da radi, i kada treba da primi vodu meri unimerom taj ventil koji treba da pušta vodu za početak pranja. Koji je to ventil naćićeš ga ako ispratiš creva.

Da li zaista misliš da neko ko tri godine crevom (do)sipa vodu u mašinu za veš (ako ga uošte ima), zna kako se koristi unimer, šta tačno i kako treba njime da meri, i da zna praćenjem creva da detektuje koji deo mašine čemu služi?!? :p :ROFLMAO:
 
Da li bi mogao da okacis snimak kad radi masina?
Pustio sam je praznu, najkraći program i ne čuje se ništa, ali kad rukom okrećem bubanj, čuje se škripa. Sad ću da sačekam da vidim kako se ponaša centrifuga kad je bubanj prazan. Inače ona ne skače i ne šeta kad radi centrifugu, ima vibracija, ali stoji u mestu.

 
Poslednja izmena:
To ti je znak da polako odlaze ležajevi, ako čekaš još onda će biti još gore i bucnije.
 
Ma nema menjanja ležaja na ovom modelu, zavarena je kada. Ne isplati se.
Dok radi radi, kad postane nepodnošljivo, kupujem novu.
 
Nazad
Vrh Dno