Šta je novo?

Veš mašine

Slažem se sa pisanjem @bakara da je previše 400eur za mašinu staru preko 15 godina. Bez obzira jeli Miele ili neka druga. Koliko je radila, to niko pouzdano ne može da zna.
Nova Miele mašina (sa inox kazanom) se može kupiti za ~1000eur sa punom garancijom.
I da, i te nove su teške oko 95kg.
 
Novije veš mašine su jednostavnije za servis od starih, uglavnom su to zamenski delovi. Retko je da se nadje elektroničar koji će tražiti kvar na programatoru, uglavnom se sve to menja odmah. Programatorima je najveći ubica sinhroni motor ili proboj ventila, bravice, i vlaga na namotaju pumpe.
 
Narucio ovu pa kako bude
 

Prilozi

  • Screenshot_20240115_195408.jpg
    Screenshot_20240115_195408.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 52
Sve ja to razumem ljudi ali eto godinu dana garancije sam dobio a evo kod mene u komsiluku nove masine 3-4 dana i pokvarila se Tesla, i Vox kod komse, a pranje nebo i zemlja, pa sta ciniti kada vise nema kvaliteta ko nekad, cekam majstora 5 dana ja zamenem za pola dana, nisu to neki kvarovi ko poznaje miele, posle 1 godine garancije naravno.Radio sam u servisu znam sta pricam ljudi su vracali nove uzimali polovne starije masine, imas ti sate na nekim masinama i vidis koliko je radila.Svako neka odluci za sebe kako hoce ja se držim onoga sto znam.I naravno ja jos vozim golfa 2.
 
Poslednja izmena:
Ti si sad dao primer za Teslu i Vox koji su na dnu po kvalitetu. Za 400eur si imao novu Bosch na primer koja bi sigurno duze trajala od Vox masine i prala bolje od te prethodne. Naravno, svako treba da odluci kako misli da je najbolje za njega, al 400eur za masinu staru 15god je po meni suludo.
 
Ovde se mogu razmeniti mišljenja i iskustva. A naravno, svako na kraju treba za sebe da odluči šta je najoptimalnije rešenje i kako će utrošiti svoj novac.
Univerzalno rešenje ne postoji.
 
Ti si sad dao primer za Teslu i Vox koji su na dnu po kvalitetu. Za 400eur si imao novu Bosch na primer koja bi sigurno duze trajala od Vox masine i prala bolje od te prethodne. Naravno, svako treba da odluci kako misli da je najbolje za njega, al 400eur za masinu staru 15god je po meni suludo.
Sve to znam i razumem sta zelis da kazes, al ne mogu da secem bubanj da menjam lezaj ako ne do Bog strada, ovo je je ko golf 2 sve na dohvat ruke a pranje druze dva sveta, posebno beli ves.Nema tu neke mudrolije oko toga nisam za ovu danasnju preteranu elektroniku.Kao onaj gorenje slovenački, e druze sam da ga mrzis nista drugo...
 
Cuveni slovenacki Gorenje i ta preterana elektronika :rolleyes:
Bar si se spasio pa u toj staroj masini nema elektronike
 
Ako je ijedna masina puna elektronike onda je ta Miele. Bar ne crkava cesto.
 
Ko popravlja mašine zna kako su radile stare mašine sa mehaničkim programatorom i ove novije sa elektronskim. I te stare pa i gorenje su grejale vodu uvek koliko treba bilo koja da je temperatura vode koju primi mašina i bilo koja da je spoljna temperatura.
Polovnu mašinu za pranje veša pa i može da se kupi ali polovnu sušilicu posebno ako je sa TP to je mačka u džaku jer se nezna u kakvom je stanju unutra.
 
I te stare pa i gorenje su grejale vodu uvek koliko treba bilo koja da je temperatura vode koju primi mašina i bilo koja da je spoljna temperatura.
WA583 i slicni modeli nisu imali termostop kao stariji modeli. Imale su vremensko grejanje pa se zimi znalo često dešavati da na 90c jedva dostigne 60c. Ali su imale zaštitu da ne pregreju vodu tj termostat gasi.
 
Ko popravlja mašine zna kako su radile stare mašine sa mehaničkim programatorom i ove novije sa elektronskim. I te stare pa i gorenje su grejale vodu uvek koliko treba bilo koja da je temperatura vode koju primi mašina i bilo koja da je spoljna temperatura.
Polovnu mašinu za pranje veša pa i može da se kupi ali polovnu sušilicu posebno ako je sa TP to je mačka u džaku jer se nezna u kakvom je stanju unutra.
Kao Njegoševa od reci do reci, neko hoce novo pa sta ces treba objasniti nekom sto kupi polovnu, pa druze nesmal dve si nove mogao uzeti...E sad dok ti to odlekamujes sto si uzeo ajooj ne vredi....
 
Otkrio sam toplu vodu :) pisao sam da masina uzima malo vode pa sam dosipavao, jer jbga Eko masina, tako kada uzme poslednju vodu i omeksivac ves se uopste neoseca na isti.
E pa iskljucim centrifugu i da ostane voda na zadnje primanje, masina primi vodu okrene nekoliko minuta ves i tako se iskljuci. Ako hocu da primi vise vode, stavim program Rinse, ona na pocetku izbaci iz bubnja ali je ves vec naciban vodom, primi vodu sa omeksivacem, za divno cudo vidi se voda na vratima , zavrsi ciklus, odradi centrifuga i ves se oseca. Ovo radim samo kada peremo nas ves na 40C, deciji se pere vez omeksivaca sa dodatnim ukljucivanjem programa Rinse da ispere dodatno ves.
 
WA583 i slicni modeli nisu imali termostop kao stariji modeli. Imale su vremensko grejanje pa se zimi znalo često dešavati da na 90c jedva dostigne 60c. Ali su imale zaštitu da ne pregreju vodu tj termostat gasi.
Mozda ako se ukljuci opcija za vise vode?Drug ima wa583 mislim da dostigne oko 80 na 95,ali pod uslovom da se ne ukljucuje opcija za vise vode.
 
Mozda ako se ukljuci opcija za vise vode?Drug ima wa583 mislim da dostigne oko 80 na 95,ali pod uslovom da se ne ukljucuje opcija za vise vode.
S obzirom da 583 ima dosta niske nivoe vode prilično sam siguran da je kod svih zakovano dugme za vise vode
 
Pa ja htedoh nju,ali i ova zadovoljava nase potrebe, za nas dvoje. Do petka stize, javicu ti na pm kako sam zadovoljan, tj gospodja.
 
Ćao svima,
Nameravam da kupim uređaj/e za pranje i sušenje. Da kažem unapred da sam isčitao celu temu (i moraću verovatno opet kad nađem vremena), ipak, vreme ide pa možda pročitam nešto novo što bi bilo od koristi. Što se same nabavke uređaja tiče ne žurim, imam vremena da čekam do leta jer u međuvremenu planiram i druge investicije.
Kad je reč o mom izboru on pada na LG ali ipak hoću da se dodatno uverim da je to pravi izbor.
Interesuje ne konkretno da li bi bilo bolje kupiti dva odvojena uređaja kako bi mašina za pranje boravila u kupatilu a sušilica u kuhinji/dnevnom boravku. Tačnije, Interesuje me da li je jedina prednost u toj kombinaciji veći kapacitet za sušenje ili ima još nečeg? Moram da napomenem da bi ovakva kupovina u mom slučaju predstavljala određen vid natezanja i odricanja, kako je neko to ranije u temi opisao.
S druge strane, da li kupovina kombinovane mašine čija redovna cena iznosi 80-100 hiljada može da ne učini bezbrižnim? Razumeo sam do sad da se LG kombinovane ne zapušavaju tako brzo i često ali me zanima nakon kog perioda konkretno bih mogao da očekujem potrebu za čišćenjem (koje naravno sam ne bih umeo izvesti) i koliko ta usluga košta van garancije?
Usput, trenutno posedujem Candy mašinu od leta 2019-e koja nekim čudom i srećom nije imala kvarova ali kako se bliže upoznah sa sveukupnim kvalitetom proizvoda te marke i politikom poslovanja firme mogu da kažem da me ništa jeftino ne zanima (bilo da se radi o njima ili sličnim proizvođačima).
Pišite ovde što konkretnije predloge koji bi se ticali LG kombinovanih, kao i upozorenja oko toga koje modele izbegavati.
Budžet za kupovinu će iznositi maksimalno 80 000 ali naveo sam da mogu da gledam i model koji košta 100 jer mogu da računam na 20% popusta u Gigatronu na artikal koji već nije na sniženju.
Na odgovorima hvala unapred.
 
To 'zapusavanje" se odnosi na masine sa toplotnom pumpom.
kombinovane masine su uvek sa grejacem a ne sa TP i na njih se to ne odnosi.

Za 100k svakako bi trebao da kupis dve odvojene masine.
 
Ćao svima,
Nameravam da kupim uređaj/e za pranje i sušenje. Da kažem unapred da sam isčitao celu temu (i moraću verovatno opet kad nađem vremena), ipak, vreme ide pa možda pročitam nešto novo što bi bilo od koristi. Što se same nabavke uređaja tiče ne žurim, imam vremena da čekam do leta jer u međuvremenu planiram i druge investicije.
Kad je reč o mom izboru on pada na LG ali ipak hoću da se dodatno uverim da je to pravi izbor.
Interesuje ne konkretno da li bi bilo bolje kupiti dva odvojena uređaja kako bi mašina za pranje boravila u kupatilu a sušilica u kuhinji/dnevnom boravku. Tačnije, Interesuje me da li je jedina prednost u toj kombinaciji veći kapacitet za sušenje ili ima još nečeg? Moram da napomenem da bi ovakva kupovina u mom slučaju predstavljala određen vid natezanja i odricanja, kako je neko to ranije u temi opisao.
S druge strane, da li kupovina kombinovane mašine čija redovna cena iznosi 80-100 hiljada može da ne učini bezbrižnim? Razumeo sam do sad da se LG kombinovane ne zapušavaju tako brzo i često ali me zanima nakon kog perioda konkretno bih mogao da očekujem potrebu za čišćenjem (koje naravno sam ne bih umeo izvesti) i koliko ta usluga košta van garancije?
Usput, trenutno posedujem Candy mašinu od leta 2019-e koja nekim čudom i srećom nije imala kvarova ali kako se bliže upoznah sa sveukupnim kvalitetom proizvoda te marke i politikom poslovanja firme mogu da kažem da me ništa jeftino ne zanima (bilo da se radi o njima ili sličnim proizvođačima).
Pišite ovde što konkretnije predloge koji bi se ticali LG kombinovanih, kao i upozorenja oko toga koje modele izbegavati.
Budžet za kupovinu će iznositi maksimalno 80 000 ali naveo sam da mogu da gledam i model koji košta 100 jer mogu da računam na 20% popusta u Gigatronu na artikal koji već nije na sniženju.
Na odgovorima hvala unapred.
Kombinovana samo ako mora zbog prostora.Beko kombinovana 7/4 stara 4 godine ne susi uopste.
 
Kombinovana valjda još nema sa TP, a mislim da se i ne može napraviti, znači ostaje ti samo sušenje sa grejačem. Bolja varijanta ti je kupovina mašine za pranje i posebna za sušenje. Sušilica mora biti veća barem za 1kg. od peraće mašine. Napune se prašinom sušilice sa TP ali ako se redovno čisti dugi niz godina se to neće a ko zna da li će se i desiti da prašina na izmenjivaču blokira sušenje. O sušilicama imaš dve teme koje vrede da se pročitaju.
 
Kombinovana valjda još nema sa TP, a mislim da se i ne može napraviti, znači ostaje ti samo sušenje sa grejačem. Bolja varijanta ti je kupovina mašine za pranje i posebna za sušenje. Sušilica mora biti veća barem za 1kg. od peraće mašine. Napune se prašinom sušilice sa TP ali ako se redovno čisti dugi niz godina se to neće a ko zna da li će se i desiti da prašina na izmenjivaču blokira sušenje. O sušilicama imaš dve teme koje vrede da se pročitaju.

A kako ih je najbolje prati,jel to vazi za kombinovamu ili samo za susilicu?
 
Kako prati? Ako misliš na čišćenje imaš na youbtube ljudi snimili pa pogledaj, ništa komplikovano, treba ti malo alata i dan dva slobodnog vremena. Napune se prašinom sve sušilice i sa grejačem i sa TP, samo što kod ovih sa TP se zaprlja izmenjivač i nemože da odradi kondezaciju-sušenje. Spas je samo redovno čišćenje svih filtera.
 
Kako prati? Ako misliš na čišćenje imaš na youbtube ljudi snimili pa pogledaj, ništa komplikovano, treba ti malo alata i dan dva slobodnog vremena. Napune se prašinom sve sušilice i sa grejačem i sa TP, samo što kod ovih sa TP se zaprlja izmenjivač i nemože da odradi kondezaciju-sušenje. Spas je samo redovno čišćenje svih filtera.

Sta da kucam na yt da bi mi izasao pravi klip,citao sam ranije o tome da hoce da zapuse a drugi kazu kao to voda spere kada se pere a ne susi cesto ves.I na koliko vremena je najbolje ciscenje filtera?
 
Ima nekoliko modela kombinovanih mašina sa topolotnom pumpom, sve su skorijeg datuma, pošto je to novitet na tržištu koštaju preko 3000 evra i sve su nestandardne visine od preko 100 cm, jer se mora negde ugurati i izmenjivač toplote za toplotnu pumpu. I nijedan od tih modela se ne može kupiti u Srbiji, što je i očekivano.

LG
md05776127-large10-jpg

Toshiba
toshiba-t10-heat-pump-washer--dryer-1_1634784705.jpg

GE
carbon-graphite-ge-profile-electric-dryers-pfq97hspvds-64_1000.jpg
 
To su za americko trziste.Kod nas aeg i electrolux kostaju oko 200 hiljada.
 
Vrh Dno