Šta je novo?

Veš mašine

Nema to veze s vodom nego s "usmrdjivanjem" od zaostale vlage.
Peškire koji se usmrde - na 90 stepeni i na sušenje na suncu ili u sušari.
Ostalo - na malo većoj temp, sirće može da pomogne.
Sušenje je presudno.
 
Malo pozitivnog iskustva sa Vox mašinama. 6 meseci koristimo VOX mašinu za pranje WM1270-T1GD i mašinu za sušenje TDM-700T1G, kupljene nove naravno, 5 godina garancije. Tada je cena bila nešto ispod 30k rsd (~250 eur) po mašini, vidim i dalje je tu negde. Mašinu za veš palimo 2-3 puta nedeljno, sušaru nešto ređe sad kako je krenulo toplo vreme i mogu da kažem da smo jako zadovoljni sa obe. Lepo peru/suše, stabilne su, nisu bučne, spolja gledano lim i plastika deluju korektno, ništa nije tanko, ništa ne krcka pri rukovanju, nemaju razne gremline (za sada :)) i sl. Postavljene su jedna na drugu (sušara na veš mašinu), čak smo i kupili Vox nosač za to i tu jedino imam zamerku jer to parče plastike košta 5k rsd što stvarno mislim da je previše.
Mašina za veš ima dobar izbor programa, nama su bitni ovi kratki (ima dva, od 15 minuta (max 30c/800rpm) i 60 minuta (od 30-60C/max 1200rpm)) gde ovaj od 60 minuta najčešće i koristimo. Bubanj joj je 49l i jedino što žalim je što nisam uzeo veću za 8kg veša i bubnjem od 54l, mada nam i ova radi posao bez greške. Mašina nema neke napredne funkcije, izaberete jedan od 15 programa i možete da podesite temperaturu i broj obrtaja kao i da odložite start. To je sve. Ima i pamuk na 90c, samo mora temp da se ručno podesi jer je default 60c.
Mašina za sušenje je bez toplotne pumpe i isključivo zbog toga smo je i uzeli. Bubanj je 100l za 7kg veša, takođe dobar i veliki izbor programa i izuzetno lako održavanje (tu mislim pre svega na kondenzator koji se lako izvadi i opere). Jedina mana ovoj mašini je nemogućnost promene smera otvaranja vrata. Većini to nije od uticaja, ali nama bi to malo olakšalo pristup zbog pozicije u prostoriji.
Eto toliko iz prve ruke, nadam se da neću da ih ureknem, stvarno smo jako zadovoljni. Moram da kažem da pri izboru mašine budžet nije bio previše ograničen, ali taman kad bi našli nešto što nam se dopada ta mašina po pravilu je imala samo mamutske programe od 2 do 4 sata pa i duže, eventualno jedan kratak od 30 ili 15 minuta (ovo ne važi za Candy mašine koje su apsolutni vladari tih kratkih i fleksibilnih programa, ali prati ih jako loša reputacija po pitanju kontrole kvaliteta tako da je brend za izbegavanje, bar po mom utisku na osnovu iskustava mnogih). Vox ima i kratke i mamutske programe, ima 5 godina garancije, povoljan je i neka samo izdrži garantni period mi ćemo biti zadovoljni.
 
Vec je objasnjeno da temperatura vrata masine nema veze sa temperaturom vode unutra.
 
Znam da je objašnjeno. Samo sam radoznao.
 
Pokrenuo sam jedan ciklus od 60min na 40C, posle pola sata rada staklo na vratima je toplo, malo toplije od moje ruke, pa ako sam ja na 36-37C rekao bih da je zadata temperatura od 40C postignuta.
 
Postovanje kolege!

Trazim ves masinu pa sam naisao na Bosch model WAX32MH2BY koji se krece oko 125000 na domacem trzistu. Sta mislite ovom modelu? Hvala unapred.
 
Exclusiv model, 5 godina garancije (ovo proveriti), karakteristike na max... ja bih je rado posedovao.
 
Verujem da je dobar model.
U toj cenovnoj kategoriji ipak treba pogledati i Miele. Njihovi modeli u ceni do ~130k su specificirani za 8kg, ali nema to neke veze jer je bubanj svejedno 64lit.
 
šta mislite valja li? inverter motor, u B klasi beko je preko 50000din.
a vidim ima i neki brzi program za letnje stvari za 20 min.
 
@omnik

Ja sam u nesto nizem budzetu (90-100k) uzimao ves masinu i susilicu. Uhvatio sam Miele WED 135 WPS za 87k, sada je 130k. Pored nje imam Bosch WTX87KH1BY susilicu. Da mogu da vratim vreme, uzeo bih i Miele susilicu. Uzeo sam Bosch iz straha od zapusivanja izmenjivaca toplote, racunao da cu lakse naci servis za Bosch nego za Miele (nema u Nisu ovlasceni za Miele).

Da mogu da vratim vreme, uzeo bih i Miele susilicu. Ova ves masina mi je najbolje parce tehnike u kuci definitivno. Za 130k imas i bolje modele sa TwinDos.
 
@chevu1990 Uzeo sam sličnu (WNEI82B, 8kg) ali nisam uz nju pa ne mogu izmeriti. Ono što sam primetio je da dubinu od 55cm računaju bez vrata
 
veloce1750
kako si zadovoljan? vidim da je ova tvoja dosta slična sa WNEI74SBS - ona ima 1400 obrtaja ali za 7kg veša.
 
Nisam je još ni probao pa ne mogu preneti utiske. Sećam se da su ove sa jednim slovom nakon broja imale više funkcija, a zapremina bubnja je bila ista za 7 i 8kg, pa sam se odlučio za 8.
Smeta mi što programi predugo traju, a nemaju svi modeli opciju skraćivanja. Program od 59min koji imaju je valjda namenjen za samo pola punjenja, pa je i to razlog zašto sam išao na verziju od 8kg.
 
tvoja ima opciju brzog pranja na 20min verovatno voda na 30 stepeni
 
Pozdrav svima,
Da li neko ko ima(ako takvi postoje) moze da mi kaze za gorenje ves masinu jel sirina tacno 60(u milimetar) ili ima odstupanja
https://www.winwin.rs/masina-za-pranje-vesa-gorenje-wnei72b-182972.html
Ovo mi je bitno zbog prostora u koji smestam masinu.

Hvala unapred.

Širina jeste 60cm, plus minus 5-10mm... :p

Mašinu svakako ne smeš postavljati knap u milimetar između zida/police. Sve one ponekad tresu i drmusaju se , i moraju imati bar po 1 cm sa svake strane da ne počne udaranje.

Mi imamo LG koja stoji u otvoru od 63cm. Dakle, 1.5cm sa svake strane.
Mašina pomalo drmusa kada centrifugira veš koji ne može lepo da se rasporedi.
AIi u tih 63cm nema problema sa lupanjem u okolne predmete.
U 60cm, ili u 61 mislim da ne bi moglo bez da ponekad udara sa strane.
 
Poslednja izmena:
@chevu1990 Uzeo sam sličnu (WNEI82B, 8kg) ali nisam uz nju pa ne mogu izmeriti. Ono što sam primetio je da dubinu od 55cm računaju bez vrata
Bio bih zahvalan ako mozes da izmeris kada budes blizu masine. Prostor mi je ozidan, ogranicen na sirinu od 61cm, pa ako je 58.5 59 realna sirina masine, onda bih preuzeo rizik lupanja na sebe.

Pitanje za sve, da li postoje masine sirine 55 na nasem trzistu ili uopste? znam da ima 45 al mi to preusko.
 
Inače, jaako je teško uglaviti mašinu u tako skučen prostor, još ako ima gumene nogice koje ne klize po pločicama, bogami biće muke :)
 
Inače, jaako je teško uglaviti mašinu u tako skučen prostor, još ako ima gumene nogice koje ne klize po pločicama, bogami biće muke :)
Ne staj mi na muke :D Bas je bzvz sto nije isplanirano, al eto zeznuli se i ostavljeno jedva 61.... Moram naci neko resenje, ako bih nasao masinu koja je 58 sirine ili 59, uglavio bih nekako
 
Inače, jaako je teško uglaviti mašinu u tako skučen prostor, još ako ima gumene nogice koje ne klize po pločicama, bogami biće muke :)
Tako je, a tek nivelisanje je nemoguća misija.
Za klizanje, malo vode sa sapunicom na pločicama rešiće problem bar donekle. Kod mene između zida i tuš kabine ima oko 75-80cm, pa je opet bilo povuci-potegni.
 
Poslednja izmena:
Moja veš mašina staje na nekoliko minuta i onda ponovi okretanja bubnja i opet stane. Ne znam u čemu je problem, nisam majstor.
 
Bio bih zahvalan ako mozes da izmeris kada budes blizu masine. Prostor mi je ozidan, ogranicen na sirinu od 61cm, pa ako je 58.5 59 realna sirina masine, onda bih preuzeo rizik lupanja na sebe.

Pitanje za sve, da li postoje masine sirine 55 na nasem trzistu ili uopste? znam da ima 45 al mi to preusko.
Mogu, mada je to za nedelju dana.

Jesi razmišljao o ovima što se pune odozgo, one su oko 45-50? To je baš tesno za standardnu mašinu
 
Mogu, mada je to za nedelju dana.

Jesi razmišljao o ovima što se pune odozgo, one su oko 45-50? To je baš tesno za standardnu mašinu

Hocu da pokusam da izbegnem, moracu da odem u neku radnju ponesem metar i trazim masinu sirine 58 :D, sto se tice nivelisanja snaci cu se. Svakako, greska kada je zidana dus kabina da se ostavi tako mali prostor za masinu....
 
Nazad
Vrh Dno