Šta je novo?

UPOZORENJE! Ne koristite debitne kartice vezane za Intesa Hit za devizna placanja!

Zato ja placanja radim naizmenicno ... da sve bude LiveAndActive ....

Necu valjda prvenca da gasim... ? :)
 
Magic, po kom je kursu na kraju proknjizeno, ako jeste?
 
E, jeste, mada mi nešto nije jasni, dal zamenili mesta kad kupljenao, a kad knjiženo ... Uglavnom:

"12.03.2014 18.03.2014 dsdsdsd PAYPAL *dsdsdsdI, dsdsdsd 84,05 "

Pa baci pogled koji je kurs USDa bio na taj dan....
 
18.03.2014. USD/RSD=83,1727
1% vise barem. Na trzistu nije isao ni blizu 84 tih dana.

Znaci ipak neisplativo!
 
Modovi, posto svima isticu Maestro kartice i potpuno se zamenjuju Visa Inspire-om, jel' moze ova tema u sticky neko vreme? (i da se doda u prvi post da su informacije up-to-date, tj. i dalje vaze).
BTW, treba dodati "DEBITNE" kartice u naslov teme! Posto MC koji ide uz Hit racun je sasvim OK.
 
Da ozivimo malo tebu protiv tirana iz banke inteza.

Danas sam igrom slucaja provalio da sam lopuzama iz inteza za predhodnih 6 meseci dao preko 70e samo za kamate a nizasta ( on line je moguce proveriti transakcije samo za predhodnih 6 meseci znaci dao sam im i vise) a imao dinare na njoj

2 Cinjenice su :

Prva: Intesa on line je cisto smece, i navlakusa da nam se uzme jos love u odnosu na varijantu kad se tamo ode i uplati novac (posle cu pisati i sto)

Druga: Ja sam botina sto nisam provalio i sto sam verovao da je sve ok.

E sad ovako znaci imam famozni HIT racun vec godinama sto znaci tekici racun sa karticom "Visa Inspire" karticom ( do prosle godine je bila "maestro" ali nju vise ne rade niti je daju sad ide ta Visa)

i drugu karticu koja ide uz HIT Master Card sa limitom od 610e, taj limit imam vec skoro 10 godina ostao iz prosle firme, kad sam hteo da povecam limit posto imam sposobnosti tj bolju platu dosta nego ranije hteli su da mi uvale ili jos jednu na ovu (amerikan expres) sto sam ja naravno odbio jer bi to bila cista robija :)

E sad ovako naravno kako to ide sa "Hit" racunom imate dinarski i devizni racun na koji mozete uplacivati devize mislim da vecina deviza moze.

E sad znam da tema nije o karticama nego o kursnu i onog njihovog, pazaris na netu u dolarima ( aliexpres recimo) oni vam to skinu u dolarima po naravno njihovom kursu jel te, pa te dolare pretvore u dinare pa dinare u eure pa onda vas limit zaduze za taj iznos ( moj 610e) PLJACKA...

A pazi te sledece sto ja nisam izvalio to je sa pocetka ove price.

Znaci recimo pazarim nesto preko neta za ajd da kazemo 500$ to se konvertuje u eure po naravno njihovom kursu i recimo ajde nek je to 450e znaci imam na raspolaganju jos 160e (limit 610)

Dokaz uzemete njihov srednji kurs za $ i za Euro proracunate tih 500$ koliko ste potrosili online, a onda vidite koliko je zaduzen vas racun u Eurima i odmah se vidi da su odradili tu varijantu iz $ u Dinar pa Dinar u Euro i kao ajde nek je to ok.

E sad ide sledece posto sam sad u minusu na toj kreditnoj kartici ( iz navedene situacije 450eura sto je recimo 450*120=54000 dinara )

vi skupite na tekucem racunu ili uplatite 54000 ili vam je legla plata na tekicu racun u tom ili vecem iznosu, znaci u + 54000 ili vise ne bitno a na kreditnoj u - 450e ili 54000

Odete online i sa svoh tog tekuceg prebacite 54000din ili vise ili manje ne bitno, opcijom na prebaci novac na racun kreditne kartice stanje bude sledece = raspolozivo stanje je 67200 ( 54000 koje ste prebacili +13200 ostatak od limita 110e)

E sad na tom istom prozoru imate da kliknete "Devizni racun" tu uredno stoji vas minus od onih 500$ tj u eurima 450eura, i naravno uredno ide "kamata" svakog meseca na taj iznos a ne skida se ta ista kamata sa tekuceg racuna nego se povecava taj minus od 450 raste svakog meseca, a sa tekuceg racuna vam skidaju onih minimalnih 5% od ukupnog duga i to je jasno to ide iz dianra u euro pa na master pa vam se smanjuje dug. za 5% a kamata je naravno mnogo vece i to je jasno. Ali

Nejasno je to sto je ne bitno dal cete vi prebaciti i 1000000dinara na kredintu karticu, iznos se uopste ne pretvara u eure i ne rasterecuje vas dug koji imate u eurima, vec dinari tamo uredno stoje.
sto nije slucaj kad recim odete licno u banku i na salteru izvucete neki iznos u dinarima i kazete evo ja uplacujem toliko i toliko na kredinu karticu, tada vam uredno (naravno po njihovom kursu) automatski ceo iznos koji ste uplatiti stave na kreditnu karticu u eurima i smanjujete dug.


Sto znaci da njihova pljacka nikako ne moze da se izbegne, a imaju je u vise varijanti od njihovog kursa ( to i moz se izbegne tako sto se odnesu euri u banku i stave na karticu direktno, mada osecam d ai tu imaju neke provizije) pa to tih nekih skrivenih caka, pa i onih 2% kad dizete lovu za njihovog bankomata.

Moj slucaj moze da se izbegne mislim na kamatu koju uzimaju na zaduzenje u devizama i ako mozda imate i veca ukupna sredstva u dinarima,

to je ona moja druga cinjenica koju sam naveo, i to tako sto morate "peske" cim vam legne plata na tekuci racun ili bilo koji dugi vid u dinarima, morate prvo te dinare u njihovoj menjacnici on line zameniti za eure ( opet mlate na kursu ) pa onda te eure prebaciti na MASTER i time smanjiti dug na njoj ili licno u banci.


Moj *****izam je bio taj sto sam stalno mesecima prebacivao i cele plate na master da bih smanji dug, i lova je rasla ali u dinarima a dug u Eurima se skoro pa nije smanjivao izuzev onih smesnih 5% mesecno.


Inace ova sa tekuceg Visa Inspire koja mi ide uz tekuci racun prolazi za on line placanje (naravno ako imate na racunu) samo sto naravno ide $ u Eure pa Euri u dinare to je vas minus sa racuna.

Do duse to vazi za sajtove koji prodaju iskljucivo u $

Po meni jedina dobra strana "Master" kartice iz Inteze je placanje u Srbiji na rate jer tu nema kamate nikakve, ali opet ima kursne pljacke jer je limit u Eurima a kupujete u dinarima.

Cekovi majka mara :)
 
Poslednja izmena:
I jos jedno sad nemam dug u Eurima prema kreditnoj kartici, a imam dinare koji su prakticno zarobljeni ako ih podignem na bankomatu lupi ce mi 2% provizije, e sad ne znam ako licno odem da dignem dal bi isla provizija.

naravno za te dinare koji leze na kreditnoj kartici ne postoji opcija da se vrate na tekuci racun, niti postoji opcija da se prebace u eure niti da se uplati nekom nesto na standardni racun a da to nije online shoping.

CCc
 
MRzelo me je da sve citam, ali cinjenice su:
- Ako imas visak dinara/evra na MC ili Visa kartici, mozes otici do banke i traziti "povracaj pretplacenih sredstava", i sve sto je preko limita kratice mozes podici kao ta sredstva
- Nema zavitlancije sa kursom ako se kupuje MasterCard-om Intesinim, sem ako ne kupujes nesto gde se zeznes i prihvatis drugu valutu (ili jos gore prihvatis "sigurn kurs" za dinar na PayPalu). U principu, na AliBabi/Expressu placaj u dolarima, NEMA nikakvih provizije ni MC ni Intese (dobijas skoro srednji kurs EUR/USD, tj. trzisni kurs), na sajtovima gde je dolar primarna valuta isto, gde funta primarna placaj u funtama itd.
 
Pa što si kupovao kreditnom?

Zašto nisi preko menjačnice kupovao evre po HIT kursu i prebacivao odmah na karticu?
 
Čemu drama oko dezinformisanosti, ovako funkcioniše verovatno u svim bankama.
Prvo, kreditna kartica sa aktuelnim kamatama je svakako pljačka a opet je svesno koristimo.
Drugo, postoji razlog zašto su dva računa vezana za tu kreditnu karticu, devizni i dinarski, je 'l te.

Moj savet je da otvoriš zaseban devizni račun na koji deponuješ devize koje ćeš predhodno kupiti u menjačnici kad legne plata.
Taj višak dinarskih sredatava možeš da podigneš na šalteru kao što je kolaga napisao a možeš da ih troškariš polako, samo pazi da ne preteraš pa da opet oživljavamo ovu temu bezveze
 
Realno, zasto neko ulazi u posao sa bankom i posle se pita gde je poslo naopako?
Uslovi jesu losi, ali su kako tako jasni. O kreditima necu nista da pisem, ko ih koristi bez puke potrebe je potpuni ludak.
Cak i ako je potrebno zaduziti se, podignes pare u dinarima, promenis u evre, uplatis u evrima i placas u evrima. Posle toga dug otplacujes u dinarima ako ti plata tako leze.
 
@saledelagano
Izvini, ali ja te ništa nisam razumeo. Po ovome što ti pričaš, platio si kreditnom i obračunali su ti i zadužili dug i u RSD i u EUR, tj. duplirali po tebi? Namirio si dug u RSD a i dalje duguješ u EUR i na ti ti ide kamata? Ne verujem...
Kreditne kod nas, barem koliko ja znam, nisu vezane uopšte za nikakav EUR račun, kao debitne i platne kartice.
Imaš jednu kreditnu sa jednim računom u RSD i limitom u RSD na tom računu, kada plaćaš u drugoj valuti radi se konverzija u RSD i zadužuje se račun u RSD i to je to.
Kako si izračunao da su ti uzeli 70 EUR na kamate?
 
Poslednja izmena:
Meni je jasno sta se desilo, uplatio je na dinarski saldo master kartice umesto na devizni pa mu je pokazivao da je saldo ok zato sto su linkovani limiti iz dinarskog i deviznog salda.
To nije nista novo, i nikakav poseban trik. Potpuno je normalno i samo tvoja neobavestenost je tu problem. Kada trosis deviznu partiju mastera uplati nazad u tu istu partiju. Isto i za domacu potrosnju plati na dinarski.
Jedini zbun je sto im je limit povezan pa je prikaz zajednicki. Nisu te prevarili, samo si ti ne upucen.
 
Nije normalno, ne postoji "dualni" limit u više valuta na kreditnoj kartici. Još manje je normalno da se oba duplo zaduže u isto vreme zbog jedne kupovine i da kada se namiri RSD ostane EUR dug. Debitne kartice mogu da budu vezane za račune u različitim valutama, ali kod njih nema limita, već je limit raspoloživo stanje na tim računima. Kod debitne može da bude zajeb banke i da kada se kupuje u EUR da se prvo zaduži RSD račun a na EUR se pravi rezervacija iako ima sredstava na EUR računu. Onda se ta EUR rezervacija namiri sa EUR računa ako ima sredstava, a RSD zaduženbje se stornira. E upravo dok traje rezervacija na EUR računu, banke umeju da računaju kamatu na tu rezervaciju, što nije fer obzirom da si sve vreme imao raspoloživa sredstva.
 
Čemu drama oko dezinformisanosti, ovako funkcioniše verovatno u svim bankama.
Prvo, kreditna kartica sa aktuelnim kamatama je svakako pljačka a opet je svesno koristimo.
Drugo, postoji razlog zašto su dva računa vezana za tu kreditnu karticu, devizni i dinarski, je 'l te.

Moj savet je da otvoriš zaseban devizni račun na koji deponuješ devize koje ćeš predhodno kupiti u menjačnici kad legne plata.
Taj višak dinarskih sredatava možeš da podigneš na šalteru kao što je kolaga napisao a možeš da ih troškariš polako, samo pazi da ne preteraš pa da opet oživljavamo ovu temu bezveze

Kakvo razmišljanje i to od komšije :d !?

Prvo ti si dezinformisan, ne funkcioniše to tako u svim bankama, a dok dezinformisani budu ovako reagovali i tvrdili da je to normalno banke i svi ostali će nas drati i pljačkati...

Ja imam kreditnu Visa u NLB banci koja se zadužuje u dinarima, nebitno u kojoj valuti sam izvršio plaćanje, konverzija je direktna (nema duple konverzije - prvo iz te valute u €, pa iz € u dinare) po nekom Visa kursu uvećanom za 0.8%, koji je veoma blizu srednjem kursu NBS, a naravno refundacije prolaze automatski i bez provizije, za razliku od Intese - gde je drugarica morala da piše banci zašto joj se vraćaju pare, pa je još i proviziju platila, sve u svemu postoje normalne kartice čak i ovde u Srbiji ;) i to sve za 900din godišnje koliko košta ova moja kartica i da održavanje računa sa lite nalogom za elekronsko bankarstvo me košta 110din mesečno :eyebrows:

i nikada mi neće biti jasno koji vas đavo tera da otvarate račune u Intesi i plaćate 350din da bi neko obrtao vaše pare :-devil-:
 
i nikada mi neće biti jasno koji vas đavo tera da otvarate račune u Intesi i plaćate 350din da bi neko obrtao vaše pare :-devil-:
Skidaju 350 dinči samo ako je bilo nekih promena na računu u toku meseca. :D
 
Intezin mastercard funklcioniše ovako.

Trošiš dinarw, vraćaj dinare.

Trošiš evre, vraćaj evre.

I u onom računu koji dolazi na kućnu adresu piše Minimalni iznos za uplatu i u DIN i u EUR.

Čim prvi put vidiš taj papir, treba da se upali lampica.

Ako je limit 1000 evra, NEBITNO je da li ćeš potrošiti DIN ili EUR, ali je bitno da vratiš ono što si potrošio....

Ta kartica je, pretpostavlam, tako napravljena sa dualvalutnim sistemom da recimo kad odeš preko i platiš nešto 100 evra, da ne dođeš da im kukaš zašto su ti naplatili 12300 dinara, nego ti naplate 100 evra... A ti, ako si već potrošio 100 evra, red je i da vratiš 100 evra. Bar ja to tako gledam, i to mi je OK.

Pa sad, kako kome odgovara....
 
Intezin mastercard funklcioniše ovako.

Trošiš dinarw, vraćaj dinare.

Trošiš evre, vraćaj evre.

I u onom računu koji dolazi na kućnu adresu piše Minimalni iznos za uplatu i u DIN i u EUR.

Čim prvi put vidiš taj papir, treba da se upali lampica.

Ako je limit 1000 evra, NEBITNO je da li ćeš potrošiti DIN ili EUR, ali je bitno da vratiš ono što si potrošio....

Ta kartica je, pretpostavlam, tako napravljena sa dualvalutnim sistemom da recimo kad odeš preko i platiš nešto 100 evra, da ne dođeš da im kukaš zašto su ti naplatili 12300 dinara, nego ti naplate 100 evra... A ti, ako si već potrošio 100 evra, red je i da vratiš 100 evra. Bar ja to tako gledam, i to mi je OK.

Pa sad, kako kome odgovara....

Tacno tako, iz tvog ugla zvuci da je lepo zamisljena cela prica, da da sam video papir obratio bih paznju ali sam stavio da mi to stize na mejl koji naravno ni ne gledam :) ( naveo sam u prvom postu da je cinjnica sam sam sam kriv )

"Ali" trebaju svakom do lepo da naglase to sto si ti napisao, i cak da postoji opcija da se stiklira da to recimo ide automatski...

Dugi mi je bio nesto preko 500e a na dinarima sam imao mnogo vise od toga a kamata je uredno isla


___________________________________________________________________________________________________________

Dali to pise na njihovom sajtu gde je master ? Ne naravno, pise da ima 2 kamate, jedan za dinare i druga za eure, ja samd treba da gatam sta i gde i koliko treba da uplatim.

http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=448


Poenta mog posta o tome je da svako ko ima HIT racun obavezno radi ono sto je Magic master naveo..

Meni je krivo sto su mi uzeli pare za kamatu a imao sam dinare na racunu, naravno da me mi je ok da uzimaju kamatu za ono sto sam ja uzeo to je fer.

:)

Tacno cu preci na internet karticu ostalo pogasiti sve i cao, plata na ruke...
 
Intezin mastercard funklcioniše ovako.

Trošiš dinarw, vraćaj dinare.

Trošiš evre, vraćaj evre.

I u onom računu koji dolazi na kućnu adresu piše Minimalni iznos za uplatu i u DIN i u EUR.

Čim prvi put vidiš taj papir, treba da se upali lampica.

Ako je limit 1000 evra, NEBITNO je da li ćeš potrošiti DIN ili EUR, ali je bitno da vratiš ono što si potrošio....

Ta kartica je, pretpostavlam, tako napravljena sa dualvalutnim sistemom da recimo kad odeš preko i platiš nešto 100 evra, da ne dođeš da im kukaš zašto su ti naplatili 12300 dinara, nego ti naplate 100 evra... A ti, ako si već potrošio 100 evra, red je i da vratiš 100 evra. Bar ja to tako gledam, i to mi je OK.

Pa sad, kako kome odgovara....

to jeste ok ali šta bude kad trošiš u forintama, krunama ili nekoj trećoj valuti?
 
Njihove chinjenice sa sajta o masteru preuzeto :

Potrošnja izvršena u zemlji se obračunava u dinarima,
dok se potrošnja u inostranstvu obračunava u evrima.

Rok za izmirenje minimalne mesečne obaveze je 10. u mesecu.

Obaveze možete izmiriti putem Banca Intesa On-line servisa (ne mogu jer primam platu u dinarima), ova recenica je trebala da izgleda ovako sa nekom napomenom tipa:

Obaveze možete izmiriti putem Banca Intesa On-line servisa ( napomena za strane valute prvo vase lepe cenjenje dinare, pretvorite u nasoj veona povoljnoj menjacnici, za zatim prebacite na svoj devizni racun da vas ne bi drali sa kamatom)

Intesa Mobi servisa( ne mogu jer primam platu u dinarima, isto vazi ne pomenjie se menjacnica),

trajnog naloga, uplatom na šalteru Banca Intesa ili šalterima drugih banaka i pošte (kako mogu putem priznanice da uplatim eure ?? ).

Ukoliko želite, možete uplatiti iznos koji je veći od iznosa minimalne mesečne obaveze ili izmiriti ukupan iznos obaveza ????

Dal su ove naveli, za dinarski u dinare za eure u eure ??
 
Naplata u NBS dolazi uvek i samo u evrima, to je zakon. Menja se po kursu Mastera, koliko sam shvatio. Alfa zna mnogo više o tome. I biće ti kartica zadužena u evrima.
 
to jeste ok ali šta bude kad trošiš u forintama, krunama ili nekoj trećoj valuti?

Verovatno da pretvore u u u dinare pa dinare u eure i zaduze euro racun ako sto ej sa dolarima do sam probbao i tako ide, i to je za njih sasvim normalna stvar. Kad bi isao na salter da uplatis ne moze forinta nego euro.
 
Ne, sve sto nije u dinarima placanje zaduzuje EUR partiju po MC kursu, koji je odlican.

A i sadasnji Intesa kurs za EUR je odlican, 25 para razlika od trzista.
A sta je bolje, da ti Intesa da mogucnost da uplatis evre i izbegnes troskove, ili da placas 1-2.5% provizije za devizne transakcije, kao u dosta banaka kod nas trenutno?
 
Ne, sve sto nije u dinarima placanje zaduzuje EUR partiju po MC kursu, koji je odlican.

A i sadasnji Intesa kurs za EUR je odlican, 25 para razlika od trzista.
A sta je bolje, da ti Intesa da mogucnost da uplatis evre i izbegnes troskove, ili da placas 1-2.5% provizije za devizne transakcije, kao u dosta banaka kod nas trenutno?

Pa, pošto platu primam u dinarima, najbolje mi je da mi se svaka transakcija zadužuje račun u dinarima, po ~srednjem kursu i čini mi se da je to mnogo bolje nego plaćati duplu konverziju svaki put kad plaćam u Mađarskoj, Danskoj, Švedskoj, Hrvatskoj... ili kinezima u dolarima ;)
 
Intezin mastercard funklcioniše ovako.

Trošiš dinarw, vraćaj dinare.

Trošiš evre, vraćaj evre.

I u onom računu koji dolazi na kućnu adresu piše Minimalni iznos za uplatu i u DIN i u EUR.

Čim prvi put vidiš taj papir, treba da se upali lampica.

Ako je limit 1000 evra, NEBITNO je da li ćeš potrošiti DIN ili EUR, ali je bitno da vratiš ono što si potrošio....

Ta kartica je, pretpostavlam, tako napravljena sa dualvalutnim sistemom da recimo kad odeš preko i platiš nešto 100 evra, da ne dođeš da im kukaš zašto su ti naplatili 12300 dinara, nego ti naplate 100 evra... A ti, ako si već potrošio 100 evra, red je i da vratiš 100 evra. Bar ja to tako gledam, i to mi je OK.

Pa sad, kako kome odgovara....
Upravo tako, potvrdjujem iz licnog iskustva. Trosis evre, vracas ih, trosis din vracas dinare. I to je to. I na izvodu se vidi sta si duzan i koliko treba da vratis. Nista nije bilo dvosmisleno i za zbunjivanje. :)
 
Pa, pošto platu primam u dinarima, najbolje mi je da mi se svaka transakcija zadužuje račun u dinarima, po ~srednjem kursu i čini mi se da je to mnogo bolje nego plaćati duplu konverziju svaki put kad plaćam u Mađarskoj, Danskoj, Švedskoj, Hrvatskoj... ili kinezima u dolarima ;)
Ali nema te opcije, opcija je u EUR ili dinari po srednjem plus 1-2.5% provizije.
 
Koju duplu konverziju pominješ ? Forinte - u evre .... nema duple konverzije.
 
Nazad
Vrh Dno