Šta je novo?

Ukidanje rominga za Cg, Bih, Srb, Mkd, Alb, a možda i Grčka za srpske operatere

Kada neko iz SRB ode u BIH paket obuhvata sve pozive ka SRB ali i lokalne unutar BIH. Jasno kao dan. Takođe, odatle može da zove pod istim uslovima i ostale države zapadnog Balkana.
Naravno da su provajderi u BIH koji primaju korisnika iz SRB na gubitku.. Ovde će najviše nagrabusiti provajderi u CG 🤣 Zato je sve ovo i trajalo 2 godine. I u EU je implementacija svega trajala nekoliko godina, jer je sve trebalo uskladiti, a i operatori su kočili dokle god su mogli.
 
Niko tu ništa ne gubi jer poziva nije ni bilo ili ih je bilo jako malo zbog naplate rominga. Ljudi su koristili Viber i WA za dopisivanje i razgovor.
 
Juče sam pitao na njihovom štandu da li mi i onih 100 GB kućnog interneta koji sam vezao za telefonski broj ulazi u roming, odgovor je NE, u romingu ću moći da koristim samo internet iz paketa. I da, kad budem ušao u roming dobiću poruku koliko tačno interneta i minuta mogu da koristim, kao i cene.
 
Mislim da je tehnički teško izvodljivo jer kad si u roamingu, accounting za odlazne pozive uglavnom radi operater u čijoj mreži gostuješ. Izuzetak je ako koriste CAMEL protokol. I onda su rešili da svi pozivi ka svim brojevima iz svih zemalja koje su u ovoj grupi budu svrstani u jednu grupu (računaju se kao nacionalni pozivi).

To onda znači da ako odeš u Bosnu i zoveš Albaniju - važiće nacionalni minuti, ali ako zoveš iz Srbije Albaniju, neće važiti.

Zanimljivo je sigurno na Kosovu. Na Kosovu postoje 3 operatera, sva tri su fizički druge mreže u odnosu na ove u ostatku Srbije.
Srbija ima svoj MCC (Mobile Country Code) 220 i MNC (Mobile Network Code) za svaku mrežu. Tako da je:
220 01 - Telenor
220 03 - mts
220 05 - A1
220 07 - Orion Telekom CDMA (mislim da se više ne koristi)
220 09 - Vectone Mobile (MVNO, neaktivan)
220 11 - Globaltel (MVNO)
Svaka od tri mreže emituje identifikaciju sa svoji baznih stanica i svoj kod, i svaka SIM kartica ima upisan kod matične mreže. Te recimo Globaltel SIM kartica nikad nije u matičnoj mreži jer ona ne postoji, praktično je uvek u roamingu na A1 mreži u Srbiji (što običan korisnik ne vidi). Ali zato i MVNO operater može da sklapa sopstvene roaming ugovore sa operaterima van zemlje, te apsolutno nije isto da li je Globaltel ili A1 korisnik u roamingu u Bosni recimo.

Kosovo* ima svoj MCC (Mobile Country Code) 221 i MNC (Mobile Network Code) za svaku tamošnju mrežu. Tako da je:
221 01 - Vala
221 02 - IPKO
221 03 - mts doo Kosovska Mitrovica (posebna mreža u odnosu na mts u ostatku Srbije)
221 06 - Z Mobile (MVNO)
221 07 - D3 Mobile (MVNO)

Pa kad odete na Kosovo, telefon je uvek u roamingu, i zanimljivo je da ako mts korisnik iz Srbije koristi mts doo mrežu na Kosovu, telekom smatra kao da je "kući". Ali ako bi se povezao na Vala ili IPKO mrežu, onda bi trebalo da može iz nacionalnih minuta da zove recimo Bosnu, jer bi onda potpao pod ovu regulativu. Inače zanimljivo je da li mts doo korisnik sa Kosova može da roaminguje u Vala ili IPKO mreži na samom Kosovu i da li onda potpada pod ovu regulativu?
 
Juče sam pitao na njihovom štandu da li mi i onih 100 GB kućnog interneta koji sam vezao za telefonski broj ulazi u roming, odgovor je NE, u romingu ću moći da koristim samo internet iz paketa. I da, kad budem ušao u roming dobiću poruku koliko tačno interneta i minuta mogu da koristim, kao i cene.
A dobro, dokupiš neki dodatak za net i koristiš ako si potrošio već iz paketa, svakako jeftinije nego roaming dodatak.

Upravo mislim da je stvar kao što je čovek iznad napisao "I onda su rešili da svi pozivi ka svim brojevima iz svih zemalja koje su u ovoj grupi budu svrstani u jednu grupu (računaju se kao nacionalni pozivi)."
 
Poslednja izmena:
Politicka odluka iz politickih i ekonomskih razloga. Sto je veca komunikacija to se region brze razvija. U jednom trenutku interes operatera je postao usko grlo daljem razvoju tako da su bili pritisnuti i dat im je rok od par godina da planiraju i usklade poslovanje. Naravno, profit od rominga su morali negde drugo da isplaniraju da izvuku jer im je roming donosio oko 30% prihoda, manje vise.
 
I Telenor i MTS već godinama koriste Camel v2 za kontrolu i obračun odlaznog saobraćaja u roamingu, i to rade u real-time. Nemaju Camel sa svim operaterima, t uglavnom sa onim kod kojih malo ljudi ide u roaming.
Pozdrav
 
Ovo bi trebalo da znači da nema veze koju opciju za internet imam aktivnu, da li je to dodatak za internet od 5GB aktiviran 2 puta ili freepaid, radiće mi 10GB u periodu od mesec dana u zoni ZB.
 
Ne vidim uslove za Moćnu tarifu za roaming u ZB.
 
Jos mts najbolje ispada za roming na ZB
To je i logično, najveći deo ljudi od ZB posećuje upravo Bosnu i Crnu Goru, a tamo imaju svoje mreže, a ovaj trošak za Makedoniju i Albaniju, to mogu lakše da podnesu.
A1 ima jedino u Makedoniji, a Telenor samo Crnu Goru.
 
Po svemu sudeci u A1 sa novim postpaid (NEO 2020) tarifama nema ogranicenja sto se minuta i poruka tice u ZB, za internet korektno (ako tarifa ima 3gb dobijas 2.3, 5GB dobijas3 .5gb itd), ali za pripaid hm... ne vidim da vaze minuti ili MB ako imas aktiviran mesecni plan (mi minuti, ni poruke, ni MB) , a plus ako ti nije registrovan broj placa se 2 din i nesto dolazni poziv :) Neka me neko ispravi ako gresim
 

S obzirom da je MTS vratio mtel minute u tarife O1 i O2, to po mom misljenu to znaci da ce definitivno biti beplatan iskljucivo roming,odnosno dok ste u romingu, dok ce pozivi iz maticne mreze prema drugim mrezama ZB naplacivati.
 
Pozivi iz matične mreže prema mrežama ZP se računaju kao pozivi u roming grupe 0 i nisu ni bili predmet dogovora.
 
Tako je,ali bilo je pojedinih koji su ocekivali da ce minuti iz tarife moci trositi i prema mrezama ZB.
 
Bilo je i vreme da vrate mtel minute u pakete, stvarno su ih na bezobrazan nacin ukinuli, a mnogima su znacili...Sad ce to od 1.7 biti onako lepa usluga na nivou, pogotovo kad se ode u Republiku Srpsku (BiH) i CG. Koliko sam shvatio svako ce moci da koristi (sto se tice Mts-a) podatke u celosti u mrezama ZB? Ali ne i onih 100GB iz Boxa 4?
 
Tolike GB sigurno niko nece moci da trosi i svaka tarifa je sa ogranicenjem koliko moze da se potrosi u romingu.
 
Tolike GB sigurno niko nece moci da trosi i svaka tarifa je sa ogranicenjem koliko moze da se potrosi u romingu.
Zar nije situacija kod MTS-a da normalne tarife (Omorike i Morava) nemaju ogranicenje u vidu potrosnje neta na ZB (koliko imas u paketu da trosis ovde, sve to mozes i tamo)?
 
Takodje je sigurno da ne moze da se koristi dodatak do 100 GB iz box paketa.
 
Ništa meni ovde nije jasno.
Ja imam u Telenoru Total 5 paket. I kad odem u Grčku kako će mi se gledati MB koje tamo potrošim na Viber, mail...itd?
A kako pozivi koje ja uputim ili koje primim?
 
Sve piše u objavi tvog operatera.Za Grčku još nema ništa zvanično zato i piše možda u naslovu teme.
 
Takodje je sigurno da ne moze da se koristi dodatak do 100 GB iz box paketa.
Reče neko da je pitao, samo net iz paketa bez box neta.
Ja sam na o1, drug sa mtel bih došao u srb malopre i zove me ja pričao sa njim par minuta, posle mu poslao par sms poruka i ništa mi nije naplaćeno. Posle vidim vratili mi u app mtel minute, a znam da nisam imao..
 
Поздрав свима,помаже Бог и Христос васкрсе,како ко хоће.Видим нови изглед форума,ал да кажем нешто конструктивно након дужег времена,бар у овој новој теми.Вратили су Мтел минуте уз нову цијену пакета 12000-1400(што је већ речено),колико је коме прихватљиво,али ко има картицу Српске,има понуду 100 минута за 2 марке на 30 дана,бар ја то имам у секцији Посебно за тебе.Можда ће укинути касније,не знам,ал за почетак уз ово брисање роминга је одлично.
 
Ako sam dobro skontao, A1 će od 01.07. u okviru vecine tarifa imati i minute prema mrezama ZB, odnosno minute koje vaze za pozive u nacionalnom saobracaju vaze i za ZB. Dok je recimo MTS vracanjem mtel minuta u O1 i O2 tarife, jasno stavio do znanja da je ogranicio korisnike. Neverujem da ce bas 20 dana posle vracanka mtel minuta u pakete ponovo nesto menjati.
Samim tim A1 je daleko u prednost sto se tice poziva u odnosu na MTS, ispravite me ako gresim. Znaci ne pricam o minutama u roamingu, vec o pozivima iz maticne mreze prem ZB.
 

Prilozi

  • Postpaid.pdf
    604.3 KB · Pregleda: 44
Nazad
Vrh Dno