Šta je novo?

Ukidanje rominga za Cg, Bih, Srb, Mkd, Alb, a možda i Grčka za srpske operatere

Ne, ako si u Bosni sa karticom našeg operatera i zoveš Albaniju naplaćuje se 7-8 din/min
 
Ja baš mislim da nije tako.
Mislim da će svako koristiti svoje stvari iz paketa između ovih pomenutih država, jer u suprotnom nema smisla ove nove regulacije i priče oko svega toga.
Kao što sada možeš između operatera eu da koristiš svoje stvari iz paketa uz fup, tako ćeš moći između naših zemalja.
 
Zasto komplikujete? Dok ste u nekoj od ovih zemalja od 01.07. odlazne pozive/sms/net cete platiti po tarifi kao da ste u Srbiji
 
Zasto komplikujete? Dok ste u nekoj od ovih zemalja od 01.07. odlazne pozive/sms/net cete platiti po tarifi kao da ste u Srbiji
Ljude buni pojam ukidanja roaminga. Tačno je da ću u roamingu primiti besplatan poziv. Tačno je da ću imati internet uz neki FUP pretpostavljam. Tačno je da ću iz roaminga zvati broj iz moje zemlje besplatno jer imam takav paket. Ali nije tačno da ću moći zvati bilo koji broj iz ovih zemalja(zapadnog balkana) ni besplatno ni neograničeno jer je to poziv u inostranstvo. Jedina razlika što će cijene biti dosta niže nego do sada.
Ovako bi svi uzeli kartice najpovoljnijeg provajdera i trosili ih po regionu.
 
Onda je ovo neka 'balkanska lajt' varijanta besplatnog roaminga. U EU imaš mogućnost poziva svih EU zemalja dok si u roamingu pri čemu se troše minuti i mb iz paketa. Mada maltene svi paketi već godinama imaju neograničene minute.
 
Znam da neki paketi u Eu imaju tu opciju. Ja kad odem negdje vani imam Tomato hr broj i na njega ne mogu zvati brojeve u inostranstvu bez plaćanja. Dok na primjer za internet nema FUP uopste. Koliko imas u paketu toliko i koristis .
IMG_20210509_133217.jpg
 
Sad ste zakomplikovali ono što nije komplikovano.
Na primeru je najbolje objasniti.
Telenor paket sa 500 minuta i 1 GB neta.
Kada iz Srbije zoveš Bosnu to je međunarodni poziv.
Kada odeš u Bosnu i nakačiš se na njihovu mrežu koristiš paket 500min i 1 GB.
Naravno Telenor se odrediti FUP i reći će da kada si u romingu nemaš 500 min i 1 GB već 100 minuta i 300 MB.
 
@zeks13 Ovo što si stavio nije Roaming (valjda). I ja imam ograničenja dok sam u matičnoj državi, u roamingu u EU/EØS važe roaming pravila.
 
Sad ste zakomplikovali ono što nije komplikovano.
Na primeru je najbolje objasniti.
Telenor paket sa 500 minuta i 1 GB neta.
Kada iz Srbije zoveš Bosnu to je međunarodni poziv.
Kada odeš u Bosnu i nakačiš se na njihovu mrežu koristiš paket 500min i 1 GB.
Naravno Telenor se odrediti FUP i reći će da kada si u romingu nemaš 500 min i 1 GB već 100 minuta i 300 MB.
Ja to pričam od početka, ali neki drugi pišu drugačije, bukvalno lupanje razno.
Da je tačno ono što pišu neki ovde onda ova cela vest ne bi imala poente.

Koristiš svoj paket u svim zemljama i između zemalja, ali iz FUP i kraj priče. Upravo to što si ti rekao.
 
Pozivi / poruke iz roaminga ce se tarifirati kao sto bi iz maticne mreze. Uvesce neki FUP... Nema daljeg nagadjanja.
 
Znači, trošiće se iz paketa. Dobro je...ja sam se već bio uplašio da će smisliti fazon nacionalne cene ali van paketa. Sa našim provajderima se nikad ne zna.. :LOL:
 
Moguce je i to… nisu objavili kao T-CG
 
To zavisi od maticne mreze. Regulacija pokriva samo kada gostujes da nece vise moci da naplacuju standardni roaming
 
Regularne cene (van paketa) su veće nego sadašnja naplata roaminga.
 
Meni ovo generalno znači. Ja kad putujem u Grčku, uzmem tamo njihovu prepaid karticu. Žena i ja po 10eu - 20eu ukupno. Kredite potrošim na GB za net. Tako i žena i ja imamo internet svuda a sa njim i viber/whatsup/messenger. Minuti mi i ne trebaju. To je sve ok generalno, ali mi je problem bila Makedonija koja nije bila pokrivena. Ovako, sve do Grčke imaću našu mrežu (uključujući put kroz Makedoniju),a u Grčkoj pazariću prepaid karticu kao i od sada.
 
I za Grčku se ukida roming sledeće nedelje tako da ti ni tamo neće trebati pripejd kartica :)
 
Ako ovo bude tačno, xtra.
 
Ovo je sve rekla-kazala. Niko od iz prethodnih nekoliko postova nije stavio relevantan link a pod tim se podrazumeva: link ka vesti provajdera , RRA ili neke relevantne institucije.
Sta pisu tabloidi me ne zanima.

Evo kako to EU

A i tu postoji polisa o Fer koriscenju.

Fair use policy - Is my data use limited?​

Mobile operators may apply a "fair use policy" to ensure that all roaming customers have access to and benefit from the "roam like at home" rules (i.e. roaming services at domestic prices) when travelling in the EU. This means that your mobile operator may apply fair, reasonable and proportionate control mechanisms to avoid customers abusing the rules.

When you're roaming, there are no volume restrictions on your voice calls and text messages (SMS). Any calls or texts not included in your contract will be charged at the same rate you'd pay in your home country. However, there are rules and limits on how much data you can have charged at your domestic price. These limits depend on the type of contract you have.

In some specific cases (see below), you may have to pay a data roaming surcharge which will be equal to the EU-wide wholesale data cap (€3 / GB of data in 2021 + VAT).
 
Pa dobro, nije baš rekla-kazala, zvaničnici su objavili vest, ali stoji činjenica da dok ne objave tačan datum i uslove, ne treba se radovati unapred. Možda sutra objave da sve počinje tek 1.1.2023.
 
Još će mo da vidimo...
Nešto nisam siguran da ce ovi naši (svi balkanci bez razlike) "pozuriti" da sebi uskrate zaradu al ajde da vidimo.
Ja očekujem i nove pakete, izmenu ponude, bas zbog tog "ukidanja" rominga.
Nisam uopste siguran da ce menjati tarifiranje ka inostranstvu ma odakle ih zvao (iz svoje zemlje ili iz rominga), ajde da se nadamo da ce jednom biti i u korist korisnika usluga.
 
Tarifiranje ka inostranstvu (iz matične ili neke od mreža u takozvanoj Balkan zoni) i ne obuhvata ovo ukidanje naknada. Cene poziva iz Srbije ka inostranstvu će sigurno ostati ovakve, ako ne i skuplje. Na kraj krajeva to i nije roming. Takođe, i pozivi ka trećim zemljama iz neke od Balkan mreža će sigurno ostati visoke. Ukidanje ovog rominga se odnosi samo na međusobnu komunikaciju pretplatnika SRB, CG, BIH, NMK, ALB, i Kosova u matičnim ili mrežama operatora ovih država i Kosova.
 
Izgubiće i visoke cene poziva ka ovim destinacijama smisao jer će ti nekim situacijama jeftinije biti da kupiš prepaid broj iz države koju bi inače pozivao i sa njega ostvaruješ pozive ka toj državi, jer nemaš roming.
Pričam sada u teoriji, ne ulazim u raspravu oko korišćenja Vibera, WA i ostalih voip aplikacija.
 
Drugari, mala pomoc.

Putujem za vikend u CG, trebace mi net za 3 dana, posto vidim da ovo jos nije stupilo na snagu sta je najbolje da se uzme?

Imam mts omorika 2, da li ima da se aktivira neki roming paket ili da jurim CG karticu?
 
Imaš mts-ove mtel dodatke, vidi da li ti oni odgovaraju.
 

Dole levo imas da kliknes za detalje...
Za 10 dana pises sms :
mtel10d (bukvalno ovo mtel10d bez razmaka i malim slovima)
i saljes na 7888
cena 1199din

za 30 dana pises mtel30d i saljes isto na 7888, cena 1799
 
Nazad
Vrh Dno