Šta je novo?

U kakvoj vi firmi radite? :)

Vid sad ovog... sta ne verujes mu ? Pa i kod mene je isto tako i jos mogu da jedem mandarine koliko hocu. :D
 
Srga je napisao(la):
Silver, nemoj ti sad tu da prosipash bimove i teeftejeve :)
Okachi slike pa cu da ti poverujem...

Sto se mene tice ovde prica na netu kao Nemacka, programiranje ovo ono - a u stvari Martijev komsija u Maloj Moshtanici :) :d

Salji slike ... ;)


Ako mi ne verujes, kako ces poverovati da su slike bas iz moje firme? Sledece ce biti "pozovi ti mene da je to vidim svojim ocima", "daj poso", "daj boravisnu/drzavljanstvo", itd. Znam ja kako to ide :)
 
Ahahaha provaljen sam :)

Znaci nista od letovanja u dojchlandu :)
 
Da,da,da..A mogao si da odesh u Minhen na more :p
 
Dobro Silver, ajd baci neku fotku tih čuda. Ovo naravno pod uslovom da ne radi u gradiću po imenu Ramstein ili nekom sličnom okruženju. :d
 
Kao sto rece jedan moj nadredjeni prilikom obilaska nase firme od strane stranaca , ovakvu sramotu (okruzenje u kojem radimo , kancelarije ) ne treba ni pokazivati , prema tome necu stavljati slike . Doduse imam tft na stolu ali to je otprilike sve ...

Eh da i trudim se iz svih sila da stanje nebude jos dugo tako , tj, pravac zapad
 
Poslednja izmena od urednika:
hehe, stranci upravo i traže cheap labour kad dođu u neku 3rd world zemlju, one svoje kod kuće su previše razmazili. :p :D
 
Srga je napisao(la):
Silver, nemoj ti sad tu da prosipash bimove i teeftejeve :)
Okachi slike pa cu da ti poverujem...

Sto se mene tice ovde prica na netu kao Nemacka, programiranje ovo ono - a u stvari Martijev komsija u Maloj Moshtanici :) :d

Salji slike ... ;)
ahahhaha koji si ti car
 
@silver kapiram da nemate fixno radno vreme ali kako onda stvari funkcionisu? dodje schef i kaze: treba da se zavrsi to i to, imate rok 3 dana! pa ti vidi da li ces u komadu da radish 20 sati ili 10 x 2 sata, a izmedju malo da gledash tv, trenirash... ? jel taj princip? to mu dodje kao da si freelancer koji radi od kuce :) - idealna kombinacija: uslovi rada kao kod freelancer (cak i bolji - uvek pun frizider + maserka :) ) i plata vece nego kao freelancer... mmmm... svidja mi se ;)
 
Stvari funkcionisu tako sto svi zaposleni bivaju svesni gde je cilj i kako ga treba dostici, kao i to da su deo grupe, mehanizma koji ce da "stuca" ako ti licno krenes da kocis. Ne odredjuje sef (sw developmenta) sam do kada treba nesto zavrsiti; napravi se sastanak na koji se pozovu svi relevantni ucesnici, pored sefa dolazi i neko iz produkt menadzmenta, ljudi ce raditi na tome, itd. i onda se napravi procena vremena, tj. vise njih - "best case scenario", "worst case scenario" i neka srednja, realna procena. No, najvaznije je mozda to sto niko nema potrebu ni zelju da zabusava - sto vise uradimo, vise cemo imati. Board firme to vrlo jasno stimulise, jer visak para ne ide samo vlasniku ili tom teksaskom trustu kao finansijeru. Firma se trudi - npr. ima par restorana u okolini, i ove iz firme nije mrzelo da odu dole i ugovore primetan popust za zaposlene (uzmes kompletan rucak za nekoliko eura); ako ti se ne dopada nesto iz nase kantine, a neces ni sam da mutis nesto u kuhinji, sidji dole i klopaj. To se provlaci i na druge sfere; ako ti kao npr. developer dovedes nekoga da bude klijent, dobijas procenat od tog dila, iako nisi komercijalista (ni sam ne znam koliko su tacno bili iznosi za ljude koji su dovukli kao klijente HP, Chrysler ili svapski Telekom, ali definitivno nije mala kinta, za takav bonus se niko ne bi bunio :) ). Ako ti nesto treba za obavljanje posla - kazi i dobices, pa bio to sw, hw, literatura ili ispomoc. Mislim, primera ima mnogo, ali zbog svega toga zapinjes i ti; ako je frka sa dedlajnom, ostanes na poslu do osam-devet. Sam to odlucis, ne mora niko da ti naredi. I niko ti nece ni rec reci ako zbog toga hoces da odspavas i sutra dodjes u 11 ili 12 (barem za softverase, ljudi koji kontaktiraju direktno sa kupcima moraju biti na vreme na poslu ili da nadju nekoga ko ce ih pokriti od 9h). Vazno je da je posao uradjen kako treba i ako je ikako moguce - na vreme (sa izradom sofvera ne mozes nikada biti tacan u sat, uvek moze da se desi da npr. pri testiranju ispadne da nesto ne radi korektno na NT4 i opet se sve vraca nazad na sto).
Medjutim, taj osecaj pripadnosti "porodici" je moguc, verujem, uglavnom u manjim i srednjim firmama; cim tu broj zaposlenih krene da se broji sa n cifara, tako nesto moze da se ostvari samo u okviru pojedinih odeljenja u firmi, a malo teze na nivou cele firme. Jedini pravi problem koji iz svega toga ispada jeste to sto se moze desiti da odsustvujes malo vise od kuce u pojedinim trenucima (recimo pred izbacivanje nove verzije). No, to je problem svugde gde se bas radi i razne firme pokusavaju to da rese na razlicite nacine. Npr. da se ostatak porodice "uvede" u firmu, da se ljudi upoznaju medjusobno, te je onda i tvojoj porodici nekako "lakse" kada zna sve te ljude, sta i kako radite, kad znaju ljude koji im se jave na telefon, itd. Organizuju se lepo neobavezne zakuske uz pivce u firmi ili se iznajmi restoran, ponekad se ode grupno (ko je zainteresovan) negde na kampovanje ili druge aktivnosti (turnir IT firmi u fudbalu, bajking i sl.). Tako je bar kod mene u firmi; u prethodnima u kojim sam radio nije svuda, naravno, bilo svega toga, a opet, siguran sam da tako nije samo kod nas, posto je isto ili slicno u par drugih firmi sa kojima redovno saradjujemo.
 
Poslednja izmena:
stvarno ekstra post silveru!!! lepo je cuti iz prve ruke kako stvari funkcionisu u naprednom svetu.

ja bolje de ne pocnem da kukam kako je kod mene na poslu ali trudimo se (nas dvojica)! gotovo je neverovatno kako ljudi pruzaju otpor bilo kakvim promenam - ususkali su se i ni slucajno ne smes da talasash... inache radim u firmi koja je distributer gasa tako da sve i da hoce da propadnu ne mogu...
 
Nažalost kod nas je uglavnom situacija da ako radiš za dobre pare - onda si u firmi goniča robova, ako ti plata nije sjajna onda imaš slobode da odeš i fudbal da pikaš ispred firme kad ti je dosadno. Čast izuzecima - ali oni su zaista retki.
Uobičajeno je da se posle nekog dobro naplaćenog posla radnici stimulišu tako što će imati čast da gledaju kako je direktor "za firmu" uzeo besna kola koja samo on vozi :)
 
Srga je napisao(la):
Uobičajeno je da se posle nekog dobro naplaćenog posla radnici stimulišu tako što će imati čast da gledaju kako je direktor "za firmu" uzeo besna kola koja samo on vozi :)
Word. Toga (i slicnog) sam se nagledao po gomili firmi sa kojima radim.
 
Poslednja izmena:
Srga je napisao(la):
Nažalost kod nas je uglavnom situacija da ako radiš za dobre pare - onda si u firmi goniča robova, ako ti plata nije sjajna onda imaš slobode da odeš i fudbal da pikaš ispred firme kad ti je dosadno. Čast izuzecima - ali oni su zaista retki.


Baš tako.

Ja sam odličan primer. Radim u nekoj "balkanskoj verziji" Silvergliderove firme: nemam fiksno radno vreme, na posao dolazim kad se naspavam - obično oko devet, radim do dva - pola tri. Ponekad i ne dođem na posao... Često sam na terenu, vikende ne radim (sem jednog u mesecu)...
Pri kraju meseca (jedno 5 dana - pomenuti radni vikend je obično u tom terminu) imam gužvu i tada sam u firmi od 8,00 do 21,00. Poenta cele priče je da imam na volju kako ću raditi (dosta posla odradim i kod kuće), bitno je da posao bude urađen.
Zbog ovoliko slobode, plata je prosečna, srpska (ili tek nešto malo veća), ali je dopunjuje suprugina (često bolja) pa se (za naše uslove) solidno prolazi, pogotovo što oboje imamo matorce na selu (znate ono, prasence u frižider svaki drugi mesec)...
Uslovi rada su katastrofa, buljim u 17" CRT, kuvam se od vrućine jer je gazdi skupa klima, sedim u neudobnoj stolici, za uskim stolom gde nemam praktično gde da oslonim ni laktove...
Skidamo mailove od po 15-20 MB svakodnevno dial-up-om jer je za direktora ADSL ili ISDN špansko (nepotrebno) selo...
Od opreme se kupuje samo kada nešto crkne (ili se ne mogu drugačije izvući pare pa mora ići kompenzacija), nemamo svoje prostorije već se seljakamo bar dvaput godišnje... Od onoga švedskog stola sa kuhinjom nema ništa - nemamo ni običan frižider da se ohladi voda ili neki sok...

Bar je plata svaki mesec (istina, malo razvučena na tri dela)...

p.s. Verovatno se pitate što ne potražim nešto bolje? Radio sam i u boljim firmama i za veće pare, ali sam vremenom ukapirao da nije sve u lovi... U ovoj firmi sam raniji hobi pretvorio u posao od kojeg hranim porodicu, a pritom imam dosta slobode...

Kada odem odavde biće to sigurno u vlastitu firmu...
 
a sta tacno radite, mislim nije da su losi uslovi.ali najbolji posao je u prosveti, to kaze moj cale.
 
Ja isto radim u izdavastvu, a moj office ste videli gore, tako da ne mora sve bas da bude crno toliko u Srbiji. Cudi me da, neko ko izdaje novine, ne ulaze uopste u prostor, opremu, zaposlene... Recimo, Dnevni Telegraf i Evropljanin dok sam radio, imali smo uvek dobru opremu, u ono vreme 128kbit poprecnu vezu (1998.), kuhinju, bilijar, veliku slobodu, cak su se i zurke pravile, prevoz kuci kad su dezurstva, sluzbeni auto na raspolaganju i mobilni (kad god smo Evropljanin nosili na stampu)...

Sad mi je radno vreme "fiksno", ali nije strogo, moze da se dodje kasnije, ode ranije, nekad se ostane duze, na svaki detalj se pazi, tu su svi uslovi potrebni za dobar rad. Jedino - nemamo organizovanu hranu, ostalo imamo (sokovi, kafa, cajevi, voda i sl.). Naravno sve stavke kancelarijskog materijala se podrazumevaju, cistoca kancelarija, oprema...

Tako da, ipak, strane firme nas ne ekploatisu - mozda nemamo novaca kao oni (sto je i razumljivo), pristojno je i dovoljno za ove uslove zivota (da kazes da mozes jednom godisnje da priustis 10 dana mora u nekoj stranoj zemlji tipa Grcka, Tunis, Egipat i da zadovoljis neke normalne potrebe zivota...), ali se vidi da itekako misle na uslove rada i na zaposlene.

Evo jos nekih detalja, urednicki office, jos jednom moja makina.. i jos par detalja...
 

Prilozi

  • urednicki.jpg
    urednicki.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 152
  • makina.jpg
    makina.jpg
    43.8 KB · Pregleda: 123
  • voda.jpg
    voda.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 121
  • dark-room.jpg
    dark-room.jpg
    33.6 KB · Pregleda: 152
200 radnih dana za 10 dana Grčke. Ma jok, nije izrabljivanje uopšte.
 
Zasto bi bilo izrabljivanje? Ja izdrzavam sebe i suprugu (i dete na putu) i od moje plate nas dvoje mozemo da odemo na letovanje u inostranstvo bez stiske i da zadovoljim sve potrebe tokom godine (garderoba, eksploatacija automobila, svake godine nesto novo u stanu...). Bez ikakvih kredita, zaduzivanja i minusa, i to da odem kad god hocu, nisam ogranicen na neki period zbog novca. To je, po meni, normalno. Jedino sto se oseca, u odnosu na zapadni standard je sto ne mogu toliko da stedim kao oni i sto vise para odlazi na hranu.
 
Ako je ista na zapadu skupo u odnosu na Srbiju, onda je to hrana, pogotovo stvari tipa povrca, hleba i slicnih osnovnih stvari. Uzmes jednu (ne kilo, jednu) najobicniju papriku, izvazes je i to ti je 1€.
 
Na zapadu? Gde tacno mislis? Tu kod tebe deru.Ortakova porodica zivi u VB i cena hrane ovde i tamo je skoro indenticna. Naravno ovde kod nas je jeftinije povrce i da kazem zivina, ali tamo imas jeftinije(hranjeno koncentratom) i skuplje dok je kod nas sve isto, u normalnim zemljama se zdrava hrana ceni a ne kao kod nas Mek donalds luksuz, to je tamo samo za bedu. A za USA znam samo da im je hleb skuplji nesto nenormalno 1 vekna od 2-3$ i to najeftinije. Ostalo je slicno.
Odoh ja u offtopic. :D
 
Poslednja izmena:
Hajime je napisao(la):
a ne kao kod nas Mek donalds luksuz, to je tamo samo za bedu.
jedan Offtopic moram
najsmesnije mi je kad se kod nas ufensiraju pa se pozerisu u meku ili u pizzahutu......umrem od smeha kad to vidim..al ne znaju seljani...
 
silverglider je napisao(la):
Ako je ista na zapadu skupo u odnosu na Srbiju, onda je to hrana, pogotovo stvari tipa povrca, hleba i slicnih osnovnih stvari. Uzmes jednu (ne kilo, jednu) najobicniju papriku, izvazes je i to ti je 1€.
Off:
Uglavnom si u pravu,ali,zar nije OGROMNA razlika u kvalitetu?
 
Jeste, ogromna je razlika u kvalitetu, to povrce/meso/itd u Srbiji ne samo sto je jeftinije, nego je i 5x bolje, ukusnije, itd. Ovde je vazno da izgleda lepo, a to sto je bezukusno, nema veze.

I ok, da zavrsimo sa offtopicom, tema su firme.
 
Posle ove silne price o jelu , moram na rucak :)
Neko je pitao sta radimo , ja sam sistem administrator , drzavna firma , oko 800 zaposlenih . Plata jadna za uslove sam vec rekao , mada vidim da (naravno ) ima i gore ali cilj bi trebao biti da bude bolje .

Samo jedan detalj : mesecima sam se ubedjivao sa inzenjerem da postavi klimu u serversku sobu na vreme pre pocetka vrucina . A on kaze : ma kad je vec toliko kostao ( Server ) sigurno moze da radi i na 30 stepeni ....
 
siki je napisao(la):
A on kaze : ma kad je vec toliko kostao ( Server ) sigurno moze da radi i na 30 stepeni ....

iskustvo i inteligencija zrace iz njega nema sta,stari znalac:D
 
Jeee, vi bas imate solidne poslove(novinari), a to su sve pretpostavljam kompjuterske novine.Da se i ja pohvalim i ja sam nekada pisao za novine, ali sam samo bio saradnik, to je bio moj prvi i jedini posao.Pozdrav
 
silverglider je napisao(la):
Ako je ista na zapadu skupo u odnosu na Srbiju, onda je to hrana, pogotovo stvari tipa povrca, hleba i slicnih osnovnih stvari. Uzmes jednu (ne kilo, jednu) najobicniju papriku, izvazes je i to ti je 1€.

Nisi razumeo bas :) Mislio sam na ukupni trosak na hranu u odnosu na visinu plate, nisam mislio da je toliko jeftinija (tj. mnogo veci procenat plate se ovde odvaja na klopu i higijenu, tj. potrosacku korpu). Inace, u USA je hrana podosta jeftinija nego ovde, za Evropu ne znam, znam da je dosta skupo u Nemackoj.
 
Skupo je iz naseg ugla, naravno ... ono sto je utesno za nas je da barem jedemo koliko toliko normalnu, a ukusnu hranu , a paprike, Bogu hvala, jos uvek mozemo da kupimo na dzak, pravo sa auto puta ...:)
 
O.T. Ljudi, od svih tih extra organizacija/poslova cu dobiti shlog.
Nas kontra-obuchavaju, od dana kada smo rodjeni.
Ili se ja izvlachim...
Prosto receno, par dana da radim na nekom tako fancy mestu (pod uslovom da to nekako zasluzim) mislim da bih odapeo!!
Svaka chast vama "preko", ali ovde je njesra!
Ovde je sve "kako cemo, lako cemo", "dogovoricemo se"...
Smorio sam...
NHF
Ali eto, mozemo da uhvatimo pelcer, od nadredjenih, i da budemo totalno neodgovorni...
Shteta shto imam savest...trebao sam biti glumac, ili politichar, da budem direktor, da zenim devojke, da napravim sebi neku novu proshlos':)
Od silne price o paprikama, jede mi se ajvar:)
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno