Šta je novo?

Toplotna pumpa

  • Začetnik teme Začetnik teme Srle22
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Znaci as per component data,

Fujitsu toplotna pumpa 10 kw WOYA100KLT/ WSYA100ML3

koja je trenutno 400k cena, bi bila sasvim dovoljna za nekih 110-120m2 potkrovlja (15 stiropor spolja, 22cm vuna plafon, 3cm vuna pod)

U tom cenovnom rangu realne usporuke toplote (nisu presudne fancy opcije) koje bi bile alternative da stvarno rade posao, deluje da su ili slabije ili skuplje?
(Midea , Midea Artic, Daikin, Veisman itd)
 
Mislim da je 10 kW overkill za tu kvadraturu i tu izolaciju.
Nama je ove zime 10 kW radila sa pola snage kad je bilo najhladnije. A imamo 140m2, sa slabijom izolacijom.
Treba izračunati gubitke i pa se odlučiti na osnovu grejnog tela (radijatori ili podno) i temperature vode.
 
Podno grejanje, bez buffera (dovoljno je tu fluida i inercije u estrihu) ?

Ove godine 2x Fujitsu LUC 12 nije moglo da postigne dovoljno u onim danima -10 itd (pa su radila drva 🙂), ali je bilo bez fasade i pod je bio leden, do jeseni ce biti fasade, ali samo potkrovlje ce biti grejano, donji spratovi su work in progres pa ce opet odozdo da bude hladnije.
 
Imaš 3cm u podu, dakle neki presek postoji i to je dovoljno sa se prilično umanji gubitak ka spratu ispod. Sada sa izolacijim ne treba ti 10kW i džaba što računaš 100 litara u podu kad to TP izvrti za 5min i ugreje vodu očas posla, i onda ide "roler-koster" tj pali-gasi što je štetno po TP i ubija efikasnost. Ja sam stavio dvoventilatorsku Fujitsu HighPower 11.2kW, pa se palila i gasila veći deo zime, a imam 260 kvadrata bruto (220 neto) gde je postavljeno 200kvm podnog grejanja (špajz i stepenište se ne greju podnim). Veća količina vode jeste poželjna, ali ne rešava problem kad je TP prejaka. Ako kupuješ za grejanje i donjeg sprata, koji će uskoro da se useljava, to je druga stvar, stavi veći volumajzer na potis i podesi minimum on time da bude 15min i min off time 30min i trebalo bi da ublažiš short-cycle
 
Znaci ako je ideja da svaka etaza bude nezavisna onda bolje manja, kad bude uradjena fasada kompletna.
Red velicine M-Thermal MHA-V8W/D2N8-B Midea, split, monofazna ?
 
Znaci as per component data,

Fujitsu toplotna pumpa 10 kw WOYA100KLT/ WSYA100ML3

koja je trenutno 400k cena, bi bila sasvim dovoljna za nekih 110-120m2 potkrovlja (15 stiropor spolja, 22cm vuna plafon, 3cm vuna pod)

U tom cenovnom rangu realne usporuke toplote (nisu presudne fancy opcije) koje bi bile alternative da stvarno rade posao, deluje da su ili slabije ili skuplje?
(Midea , Midea Artic, Daikin, Veisman itd)
6 do 8kw pumpa max. Sve zavisi krov da li je dobro izolovan. po meni i 8kw je previse. kod mene 8kw pumpa greje 185m2 grejne povrsine
 
Morao sam TP da prebacim na mod za hlađenje. Napolju je ovih dana bilo preko 33°C, a kuća nam je osunčana preko celog dana.

Prvi dan sam ostavio i pod da hladi, ali sam ipak morao da ga isključim pošto idemo bosi. Bolje ohladi, ali neprijatno je za noge.
Nema šanse da je nateram da radi bez prekida iako imam bafer od 500 litara. Probao sam da se igram sa vremenima rada cirkulacionih pumpi i najgora je opcija da se ugase kad i TP. Tada ima baš kratke cikluse rada. Sada držim da cirkulacine rade još sat vremena nakon što TP završi.

1779963234867.webp

Izgleda da je prošao ovaj topli talas, pa ću sledeći put da isprobam temperaturu vode i krivu.

Ovako izgleda termalna kamera kad se hladi (uključen i pod i plafon):

1779963623047.webp
1779963775850.webp
1779963667833.webp
 
@component jesi li pisao negde mozda koliko buffer moze da hladi dugo?
TJ koliko dana neke srednje temp dok ne postigne upper limit i koliko je upper limit?
 
Nisam siguran šta pitaš. Bafer samo pegla oscilacije u temparaturi vode. Ako TP ne hladi vodu, voda se ugreje dosta brzo (ako radi cirkulaciona pumpa ima razmene temperature između kuće i bafera).
Evo koje su temperature bafera kod mene pre i nakon što sam uključio hlađenje.
1779966731066.webp
Šta je upper limit?
 
Podno grejanje, bez buffera (dovoljno je tu fluida i inercije u estrihu) ?

Ove godine 2x Fujitsu LUC 12 nije moglo da postigne dovoljno u onim danima -10 itd (pa su radila drva 🙂), ali je bilo bez fasade i pod je bio leden, do jeseni ce biti fasade, ali samo potkrovlje ce biti grejano, donji spratovi su work in progres pa ce opet odozdo da bude hladnije.
Majke ti koja je to kvadratura i koji uslovi neizolovanosti, da LUC na -10 ne može sustići?
 
Majke ti koja je to kvadratura i koji uslovi neizolovanosti, da LUC na -10 ne može sustići?
Trenutno oko 125m2 potkrovlja neizolovane kuce, spolja blok, unutra bez malterisanja i samo za gips zidovima.

Do zime bice svi zidovi u 15cm stiropora. (na krovu vec ima 22cm vune i na podu potkrovlja 3cm vune)

Najgore je kad duva vetar a temperatura ide ispod nule, posto je blok, tu imas mikro proreze, ubacuje leden vazduh direkt i nema pomoci.
 
Malo članova razume kako to funkcioniše. Povedeni su raznim dijagramima i aplikacijama , a sve to je 0. Bukvalno. H2O je živor za voda -vazduh toplotne pumpe, ne baferi, skretnice,pumpe,... Bez ozbiljne izolacije, nema ni toplotne pumpe. (velika tačka) Bafer samo smanjuje broj startovanja TP-a, kao i HS. To se stavlja samo u koliko nema dovoljna količina vode u sistemu. Ostalo je bacanje para i prostora. Bafer ne hladi, hladi toplotna pumpa. U koliko nema dovoljno kapaciteta, onda se stavlja bafer , da poveća volumen vode. Ništa više. U koliko stavite HS i još jednu pumpu (drugi krug) TP će manje imati startova, ali imate istu količinu vode u sistemu.
 
Poslednja izmena:
Mali update za hlađenje toplotnom pumpom. Dodali smo klimu i u spavaću sobu. Već smo imali u dnevnoj.
Kada su ovakve vrućine, TP ne može da održava prijatnu temperaturu u kući samo podnim i plafonskim hlađenjem bez aktivnog rashladnog uređaja kao što je fancoil. Tim pre što stalno držimo terasna vrata otvorena pošto većinu vremena provodimo napolju.

Ovo je trenutno stanje (napolju je 32°C):
1782126185714.webp
Da bi izbegao kondenzaciju, temperaturu vode držim dosta visoko, pa to utiče ne cikluse TP. Probaću da spustim (možda čak na 12°C) pa da vidim šta će biti.
1782126539934.webp

Trenutno je ovo dosta dobra kombinacija. TP drži neki baseline, a klima se upali u sobi u kojoj je potrebna, kada je potrebna. Bez TP, samo sa klimama, mislim da bi morale da rade duže i da ih držimo u modu gde jače izduvavaju.

Ovako izgleda potrošnja:
1782126263543.webp
 
Kada su ovakve vrućine, TP ne može da održava prijatnu temperaturu u kući samo podnim i plafonskim hlađenjem bez aktivnog rashladnog uređaja kao što je fancoil. Tim pre što stalno držimo terasna vrata otvorena pošto većinu vremena provodimo napolju.
Meni je nejasno zašto držite vrata otvorena, a u isto vreme očekujete da se soba ohladi, bilo klimom ili sa FC.
 
Ne očekujem da će biti isto kao sa zatvorenim. Ali napolju je lepo vreme i stalno je neko na terasi. Prijatnije je napolju nego unutra, makar sa klimom. Imamo velika klizna vrata i nezgodno je svaki čas da se otvaraju kad neko treba da prođe. Posmatraj to kao kafić koji unutra klimatizuje, ali otvorena su vrata do bašte kafića.
Znam da nije efikasno i da trošimo više struje zbog toga. Ali užitak nema cenu 😊

Sada sam se igrao sa svakakvim podešavanjima TP po preporuci AI-a. Mislim da lupa gluposti, ali sam ga poslušao. Videću ovih dana da li ima razlike.
 
Kondenzacija se na podnom dešava kad dolazi do naglih promena u polazu(čačkanja). Kod umerenog dizanja i smanjenja hlađenja poda do zadovoljavajuće temperature prostora se dolazi postepenim dizanjem ili smanjenjem polaza. Za noge je kako je i utvrđrno ovde neprijatno, ali je učinak brutalan. To ni jedna klima ne može. Šta kome odgovara. Kod nas je to radilo perfektno (dok je radilo). Bez senzora vlage i kapi kondenza. Naravno ,uz neke prozore na kip, i dosta vremena otvorenih terasnih vrata. Naravno, jedina stvar koja bitno utiče je izolacija(svega). Kod nas je danas 37C.
 
Ne očekujem da će biti isto kao sa zatvorenim. Ali napolju je lepo vreme i stalno je neko na terasi. Prijatnije je napolju nego unutra, makar sa klimom. Imamo velika klizna vrata i nezgodno je svaki čas da se otvaraju kad neko treba da prođe. Posmatraj to kao kafić koji unutra klimatizuje, ali otvorena su vrata do bašte kafića.
Znam da nije efikasno i da trošimo više struje zbog toga. Ali užitak nema cenu 😊

Sada sam se igrao sa svakakvim podešavanjima TP po preporuci AI-a. Mislim da lupa gluposti, ali sam ga poslušao. Videću ovih dana da li ima razlike.
Da li misliš da bi neka centralna ili decentralizovana ventilacija sa rekuperacijom pomogla za tačku rošenja ?
 
Ne bi. Rekuperacija ne uklanja vlažnost iz vazduha. Postoje rekuperacije koje regulišu vlažnost ali tako što je čuvaju. Kao što čuvaju toplotu. Ali rekuperacija ne greje, ne hladi niti dodaje ili oduzima vlažnost.
 
Nazad
Vrh Dno