Šta je novo?

Toplotna pumpa

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
897
Poena
180
Interesuje me da li neko zna da me uputi kako se vrsi proracun potrebne snage toplotne pumpe vazduh vazduh koja bi trebalo da greje stan od 90kvm, sa podnim grejanjem. Ili gde mogu naci neku tabelu za orijentaciju po ovom pitanju.
Unapred hvala za svaki koristan savet.
 
Ne verujem da postoji tabela, suviše parametara ima da bi se proračun toliko uprostio. Zavisi od lokacije, položaja objekta, sprata, materijala, spoljnih zidova, površine prozora...

Detaljan standard sa proračunima možeš naći ovde:
 
Interesuje me da li neko zna da me uputi kako se vrsi proracun potrebne snage toplotne pumpe vazduh vazduh koja bi trebalo da greje stan od 90kvm, sa podnim grejanjem. Ili gde mogu naci neku tabelu za orijentaciju po ovom pitanju.
Unapred hvala za svaki koristan savet.
Kod takvog ulaganja nije pametno radit pausalno i sam. Platis profesionalca da ti izadje i sracuna.
Meni je covjek izasao, uzeo parametre objekta provukao kroz program i dao mi toplotni proracun. Milion nekih stvari ulazi u ozbiljan proracun. Ja sam morao i optimirati(povecati) grijaca tijela(radijatore).

Panasonic Aquarea iz Njemacke bi na kraju, 5kw monoblock, oko 3000 eura me izaslo sve.
 
Kakvih 9-10 kW za stan, to je i za kuću previše ako je iole izolovano.
 
Zivim u zgradi na drugom spratu, znaci ususkan i od gore i od dole. Imam velike aluminijumske prozore sa troslojnim staklima i medjuprostorom ispunjenim argonom. Kada sve zatvorim i po najjacoj kosavi nigde ne duva a gotovo se ni ne cuje da duva. Tako da mislim da je izolacija natprosecna za nase uslove. Zgrada ima energetski pasos A nivoa, a projektovana su dvoslojna stakla. Ja sam naknadno promenio i stavio troslojna tako da sam svakako popravio parametre energtske efikasnosti.
Svakako mislim da cu morati da nadjem nekog inzenjera koji se ozbiljno time bavi da napravi bas preciznu racunicu. Prema onome sto sam do sada cuo od raznih majstora koji se bave ugradnjom ovih pumpi 9KW bi trebalo da bude i vise nego dovoljno.
 
Ne znam da li je reklama, ali citao sam na tviteru of vlasnika firme M*fimi koji inace imaju sajt toplotne pumpe tacka com da ce da daju neke kredite za grejanje i hladjenje na iste za domacinstva. Nije podno grejanje, nego fan coil radijatori pa moze i hladjenje. Mozda to da proveris
 
Moze malo detaljnije oko toga sta se desava tokom dugotrajnineg minusa i sta podrazumeva defrost?
 
Moze manja snaga ako se projektuje bivalentno sa elektro grejacima a grejaci resavaju i problem defrosta.
Racun malo veci u najhladnijim mesecima ali je sigurnije.
Ja licno sam za veci uredjaj sa nesto rezerve posto cena nije srazmerna snazi.
 
Ovde je ušuškan stan između dva sprata u pitanju, sa verovatno jednim-dva spoljna zida. Znači sa ograničenim gubicima, čak i uz razumnu rezervu za najhladnije dane.
 
Tp zrak-voda manje pati od defrosta nego zrak-zrak(inverter klima). Izmedju ostalog, velika prednost zrak-voda je mogucnost akumulacije toplote u vidu akumulacije tople vode(npr u baferu) i onda tokom defrosta se koristi ta akumulirana toplota.
 
Mislim da je bitno imati proračun toplotnih gubitaka s obzirom na visinu investicije, predomenzioniranje TP takođe vuče svoje operativne probleme da slabije modulira tokom rada
 
Jos jedno pitanje ako nije glupo i ako nisam dosadan. Koje su pumpe bolje tj, ekonomicnije i efikasnije: vazduh-vazduh ili voda-vazduh?
 
Vazduh voda su valjda najekonomicnije. Spoljasnja jedinica uzima energiju od vazduha i prenosi je na vodu, koja se koristi za grejanje/hladjenje. Da bi mogao efikasno da se hladis, moras da imas fan coil radijatore.

Evo ti primera za jednu vazduh voda pumpu https://hidros.eu/uploads/ART/1LRI0/BRO_LRi_ENG.pdf
 
Viđam po oglasima dosta polovnih modela donesenih iz inostranstva. Vredi li to uzimati u obzir uopšte? Može li se to nekako prekontrolisati, proveriti u kakvom je stanju i sl.?
 
Ja mislim da može, sve one imaju servisne kodove gde iskusan serviser može da vidi broj startovanja kompresora što je mehanički najkritičniji deo rada TP. Problem je samo iskustvo servisera kojih nema puno jer je kod nas primena TP na nivou statističke greške zbog cene, pa se i dalje mudruje sa raznoraznim norveškim i ostalim radijatorima, da ne pominjem čvrsta goriva i šta se sve tu podrazumeva
 
Viđam po oglasima dosta polovnih modela donesenih iz inostranstva. Vredi li to uzimati u obzir uopšte? Može li se to nekako prekontrolisati, proveriti u kakvom je stanju i sl.?
Po cenama po kojima su se nekad prodavale, jer iskreno sad ne znam pošto ih nude, ja ih nikad ne bih kupio.
U slučaju da bih ipak kupio, ovo bi bio kriterijum:
TP voda/voda ne skuplju od 1000e, pod uslovom da je urađeno ispiranje bunarskog izmenjivaca.
I da čuvam 1000e u rezervi u slučaju otkaza kompresora i/ili izmenjivaca.
Vazduh/voda on/off ne bih nikako.
Vazduh /voda inverter do 1500e max bih platio.

Iskusan/pametan serviser se neće ni bakcati sa polovnjacima da ti proveri i ugradi, i da ima posle eventualne probleme sa tim sto ti je prodao neko ko dovlaci otpad od preko, samo će ti reći "nek ti montira ko ti je prodao" i ćao.
Jer većina tih uređaja je i skinuta iz upotrebe jer su zamenjeni iz nekog od opravdanih razloga.
O kontrolisanju broja uključenja, ili radnih sati, često nema ništa, jer uređaji koji su uglavnom bili na oglasima nisu dovoljno mladi da imaju tako nesto.
Korisnije od toga je znati da je tp imala mogućnost da podesi neke od bitnijih parametara rada.

I čisto ne budem neobavesten, u trenutku kucanja sam bacio oko na ponudu na oglasima.
Jedna tp se tu prodaje evo već 6 godina.
I po onim cenama, pre bih platio priključak gasa i polovan gasni kotao.
 
Ljudi, postoje krediti GEFF za energetsku efikasnost gde vam oni dotiraju 15% od vrednosti toplotne pumpe i instalacija i daju povoljne uslove otplate kredita. Ko se greje na skuplje metode grejanja, svakako se isplati. Pogotovu jer prodavci TP znaju za to pa vam i pomognu da dobijete kredit. Da imam kucu, ne bih se dvoumio, ja sad nagovaram stanare da uradimo izolaciju na jednoj strani zgrade i ako nas ima vise daju nam 25% bespovratno i kredit do 95 meseci otplate. Isplatice nam se kroz par godina u ustedama u grejanju.
 
Ja se samo plasim da ce cela prica o ekonomicnosti i isplativosti toplotnih pumpi pasti u vodu sa novim cenama struje koje nas uskoro ocekuju........
Izvinjavam se ako je ovaj komentar malo off, ali napravio sam gresku pa sam slusao vesti.....
 
U odnosu na ostala grejanja na struju (grejalice i sl.) samo će doneti još veću uštedu. Pričao sam sa kolegom koji se greje na panel grejalice, pa mu kažem da ja koji se grejem klimama najviše uštedim kad je najskuplja struja. Inače i svi ostali energenti poskupljuju, ne samo struja, pa će se u perspektivi investicija u TP brže isplatiti.
 
Upravo tako, kad struja poskupi sve ostalo je prati.
Ono što mislim da malo ko uzima u obzir, a što je meni bilo jako bitno, je to šta sam ja u prelasku sa grejanja na drva na grejanje TP uštedeo jako puno svog vremena.
Za mene je potrošeno vreme dragoceniji resurs od potrosenog novca.
Novac se kako tako zaradi, ali vreme niko još nije vratio unazad.
 
Ne znam sto bi nama struja poskupljivala kada je dobijamo iz uglja (bilo 75%) ostalo hidrocentrale i vetro parkovi i solari. Moze da ode gore jedino zbog nafte koja pokrece masine na kopovima mada to ne moze toliko da utice.
 
Ja sam trenutno u nekoj fazi projektovanja kuće. Što znači da još uvek mogu da biram način grejanja.
Trenutno u staroj kući koristimo gas, kondenzacioni kotao, podno grejanje i radijatore. Imam dva odvojena kruga grejanja zbog razlike u potrebnim temperaturama i sve to lepo reguliše atmosferski termostat.
U novoj gradnji, definitivno razmišljam samo o TP, iz više razloga. Ali najviše, kao što je neko napomenuo gore da ako struja poskupi sve ostalo ga samo prati, a takođe smatram da će struja morati ostati takozvana socijalna kategorija.
Moj plan je TP, podno i plafonsko grejanje tako da plafon koristim i za hlađenje leti. Druga ideja je da TP kada hladi "drugi" kraj je vruć pa da istom energijom jednog dana grejemo bazen.
Još nisam uspeo da nađem sagovornika, koji može da mi ofogovri da li ići na vazduh voda ili u ovom slučaju voda voda (letnja opcija).
Da li slučajno neko ima iskustva sa grejanjem/hlađenjem sa TP u istom momentu ?
Vidim da ima po neki tekst po internetu, ali ništa ozbiljnije.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Ja sam trenutno u nekoj fazi projektovanja kuće. Što znači da još uvek mogu da biram način grejanja.
Trenutno u staroj kući koristimo gas, kondenzacioni kotao, podno grejanje i radijatore. Imam dva odvojena kruga grejanja zbog razlike u potrebnim temperaturama i sve to lepo reguliše atmosferski termostat.
U novoj gradnji, definitivno razmišljam samo o TP, iz više razloga. Ali najviše, kao što je neko napomenuo gore da ako struja poskupi sve ostalo ga samo prati, a takođe smatram da će struja morati ostati takozvana socijalna kategorija.
Moj plan je TP, podno i plafonsko grejanje tako da plafon koristim i za hlađenje leti. Druga ideja je da TP kada hladi "drugi" kraj je vruć pa da istom energijom jednog dana grejemo bazen.
Još nisam uspeo da nađem sagovornika, koji može da mi ofogovri da li ići na vazduh voda ili u ovom slučaju voda voda (letnja opcija).
Da li slučajno neko ima iskustva sa grejanjem/hlađenjem sa TP u istom momentu ?
Vidim da ima po neki tekst po internetu, ali ništa ozbiljnije.
Pustio sam podosta toplotnih pumpi u rad koji sluze i za grejanje i za hladjenje istovremeno ali to ne radi tako jednostavno kao sto zvuci.
 
Da,zaista nikad ije tako jednostavno kako mislimo. Ali ako smem pitati u kom smislu ?
 
Ne znam sto bi nama struja poskupljivala kada je dobijamo iz uglja (bilo 75%) ostalo hidrocentrale i vetro parkovi i solari. Moze da ode gore jedino zbog nafte koja pokrece masine na kopovima mada to ne moze toliko da utice.
😁 Samo cu se nasmejati. Danas si u dnevnoj štampi mogao pročitati naslov " Vreme je da struja poskupi"
Da li slučajno neko ima iskustva sa grejanjem/hlađenjem sa TP u istom momentu ?
Vidim da ima po neki tekst po internetu, ali ništa ozbiljnije.
Imao sam ja dodira sa grejanjem i hlađenjem istovremeno, ali ne u rezidencijalnim objektima već u industriji.
Mnogo je veći sistem bio, i zaista nije bilo ni malo jednostavno kao što zoxor kaže.
 
Nazad
Vrh Dno