Šta je novo?

Toplotna pumpa

Kupio sam toplotnu pumpu Mitsubishi zubadan 8kw, povrsina korisnog prostora 110 kvadratnih metara, prizemlje i potkrovlje, vanjska izolacija 10 cm stiropor, tavan 10 cm stiropor i pod 3 cm stiropor, radijatorsko grijanje, plocasti radijatori vogel noot ukupne duzine 9,6 metara i visine 60 cm, dva kupatilska radijatora jedan dimezije 180x60 a drugi 115x50 i dva kobinovana bojlera.
Moje pitanje, da li mi treba bafer, majstor insistira na baferu od 100 litara, taj isti majstor je i predlozio pumpu od 8kw
 
Kupio sam toplotnu pumpu Mitsubishi zubadan 8kw, povrsina korisnog prostora 110 kvadratnih metara, prizemlje i potkrovlje, vanjska izolacija 10 cm stiropor, tavan 10 cm stiropor i pod 3 cm stiropor, radijatorsko grijanje, plocasti radijatori vogel noot ukupne duzine 9,6 metara i visine 60 cm, dva kupatilska radijatora jedan dimezije 180x60 a drugi 115x50 i dva kobinovana bojlera.
Moje pitanje, da li mi treba bafer, majstor insistira na baferu od 100 litara, taj isti majstor je i predlozio pumpu od 8kw
Mozda nemaš dovoljno vode u sistemu za 8kw

 
Pozdrav svima, pratim ovu temu vec duze vremena sa ciljem da naucim sto vise o samim TP posto me u bliskoj buducnosti ceka ugradnja. Donekle imam viziju sta mi treba ali sam hteo da se posavetujem i sa vama na konkretnom primeru:
Kuca 250m2 termo blok, izolacija vuna 12cm, stolarija PVC sa troslojnim staklima, podno grejanje sa plocicama + fan coil. Planiramo imati i centralni bojler za toplu vodu koji bi se grejao preko TP-a. U nekom periodu nakon implementacije TP-a, planiramo i solarne panele kako bi pokrili deo potrosnje.

Imao bih par pitanja:
  1. Okvirna snaga pumpe? Trenutno razmisljam o oko 10kw
  2. Da li postoji dobar servis koji pokriva Japance na teritoriji Novog Sada ili okoline? Ako ne, koju bi alternativu za izbor pumpe/servisa predlozili?
  3. Nije mi jasan deo tokom leta, ako se TP koristi za grejanje bojlera na toplu vodu, na koji nacin uspeva i da hladi objekat?
Unapred hvala na pomoci :)
 
Šta je termo blok? Kolika mu je λ vrednost?
Koliko spoljnih zidova ima kuća? Koliko prozora? Pretpostavljam da je kuća na sprat, da je tavanska ploča fert/monta, da ima izoalciju po tavanu i da ima izolaciju na nultoj ploči. Pitanje koliko izolacije?
Zašto fan coil? Da li fan coil stavljate u prostorijama gde nema podnog grejanja?

Mi imamo 10kW TP Japanca i dovoljno nam je za kuću od 140m2. Zadovoljni smo sa TP. Igrom slučaja firma koja nam je postavljala TP je iz Novog Sada. 10 kW može da bude malo za 250m2 (ali ne znamo pošto ne znamo koliki su toplotni gubici objekta).
Ja sam odustao centralnog bojlera za toplu vodu preko TP. Akumulacioni bojler sa grejačem i noćnom tarifom je isplativiji. Koliko znam, ne može TP da greje toplu vodu i da hladi prostorije u isto vreme. Ne znam šta je prioritet, verovatno topla voda, pa kada ima dovoljno tople vode onda pređe u mod za hlađenje.
 
Šta je termo blok? Kolika mu je λ vrednost?
Termo blok - Zorka Sabac, ne vidim λ ali nisam ni previse sturcan nazalost :(

Koliko spoljnih zidova ima kuća? Koliko prozora? Pretpostavljam da je kuća na sprat, da je tavanska ploča fert/monta, da ima izoalciju po tavanu i da ima izolaciju na nultoj ploči. Pitanje koliko izolacije?
Bice kuca sa dosta staklenih povrsina i velikom duzinom spoljnih zidova (~13-15m) i jednim delom koji je pod spratom dok drugi deo nema tavanicu. Nije u planu gornja ploca vec izolacija krova sa bar 30cm vune (taj deo sam zaboravio da napomenem hvala na pitanju) a ispod toga gips.

Zašto fan coil? Da li fan coil stavljate u prostorijama gde nema podnog grejanja?
Fan coil bi isao u delu kuce gde nema podnog grejanja, imam neko ogranicenje sa visinom plafona u odredjenim prostorijama pa sam tu manje-vise primoran.

Mi imamo 10kW TP Japanca i dovoljno nam je za kuću od 140m2. Zadovoljni smo sa TP. Igrom slučaja firma koja nam je postavljala TP je iz Novog Sada. 10 kW može da bude malo za 250m2 (ali ne znamo pošto ne znamo koliki su toplotni gubici objekta).
Deluje i meni potencijalno 10kw kao malo, ali sa druge strane ne bih ni da preteram, cuo sam losa iskustva sa TP kada se predimenzionise. Da li mi mozete reci o kojoj se firmi radi, ukoliko ste naravno zadovoljni izvedenim radovima? Ako ne ovde onda kroz poruku :) Hvala!

Ja sam odustao centralnog bojlera za toplu vodu preko TP. Akumulacioni bojler sa grejačem i noćnom tarifom je isplativiji. Koliko znam, ne može TP da greje toplu vodu i da hladi prostorije u isto vreme. Ne znam šta je prioritet, verovatno topla voda, pa kada ima dovoljno tople vode onda pređe u mod za hlađenje.
Sto se tice grejanja bojlera, negde mi je ideja iskoristiti solarne panele i energiju generisanu tokom dana tako da mozda ova varijanta sa nocnom tarifom ne bude igrala ulogu kod mene ali svakako cu razmotriti akumulacioni bojler.
 

@Srdjaan

Zorka Šabac ne proizvodi termo blok. Proizvode nešto što zovu "Klimabloc" i mislim da je najobičniji giter blok, samo malo veći. Dakle nema veze sa energetskom efikasnošću. Ne možeš da dođeš do specifikacija ili atesta, pošto nisu želeli da javno postave na sajtu. Možeš samo da se nadaš da će ti poslati na na mail ako tražiš.
Svejedno, 12cm izolacije je sasvim dovoljno za naše uslove. Kada kažeš vuna, pretpostavljam da misliš na kamenu vunu.
30 cm izolacije krova je OK. Pod prizemlja nisi rekao koliko izoliješ, pretpostavljam bar 10cm.

Grubo, jako grubo, dobijam da ćeš imati toplotne gubitke od skoro 350-400 W po stepenu razlike spoljne i unutrašnje temperature. Dakle na prosečnoj temperaturi od 0°C treba ti bar 10kW jačine... Ako uračunam da neće biti svuda podno i da će trebati veća temparatura od 40°C vode i da se snaga pumpe računa obično za 7°C... Nešto mi 12-13 kW deluje logičniije nego 10kW.
Jedan drug ima sličnu kavadraturu i izolaciju kao što si naveo i greje se sa TP 16kW i zadovoljan je. Da li bi prošao bolje sa malo slabijom koja bi uključivala grejače češće, ne znam.

Najbolje da ti izračuna neko ko se time bavi i da stavi svoj potpis na to.

Poslao sam ti poruku ko je nama ugrađivao TP Fujitsu i iz Novog Sada su.

Što se tiče bojlera za sanitarnu vodu, mi koristimo klalsičan od 150 litara (četvoročlana porodica). Pre nekog vremena sam namestio da koristimo samo noćnu tarifu i sada me topla voda za mesec dana košta oko 600 dinara. Dakle, godišnje oko 65€. Bojler je koštao skoro 400€. Dakle izračunaj koliko bi ti koštala topla voda preko toplotne pumpe i kolio bi te koštala dodatna instalacija i takav bojler i vidi da li je manje od ovog što mi trošimo...
 
Ako sve bude kako treba, ako prodam kuću, u planu mi je da od tog novca,napravim novu.

Napraviću nešto 180-200 kvadrata sa garažom.

Kuća će biti super izolovana, dovešću je u A+ energetski razred, znači minimalni toplotni gubici.

Kroz kuću podno grejanje.

Na krovu solarna elektrana 8kw ili 10 kw.

Sistem voda- voda mi je u planu pošto u mok gradu podzemna voda već na nekih 5 do 10 metara.

Muči me sledeće, koja snaga toplotne pumpe mi treba za gore pomenutu kvadraturu? Ne snalazim se sa ovim sistemom jer sam iskreno laik i ne znam šta da gledam.

Inače sve stavio na papir koliko će šta da košta ali za pumpu nemam pojma.

Tako da, molim za pomoć.

Kuća bi trebala da ima prizemlje sa posebnim ulazom dok bi iznad bio sprat sa potrkovljem, kao dupleks jedinica.

U planu mi da pomoću solarne elektrane akumuliram višak kilovata tokom leta i da zimi koristim te kilovate za grejanje. Da svoje troškove za zimsku sezonu, svedem na 0 ako je moguće.
 
Poslednja izmena:
Ako sve bude kako treba, ako prodam kuću, u planu mi je da od tog novca,napravim novu.

Napraviću nešto 180-200 kvadrata sa garažom.

Kuća će biti super izolovana, dovešću je u A+ energetski razred, znači minimalni toplotni gubici.

Kroz kuću podno grejanje.

Na krovu solarna elektrana 8kw ili 10 kw.

Sistem voda- voda mi je u planu pošto u mok gradu podzemna voda već na nekih 5 do 10 metara.

Muči me sledeće, koja snaga toplotne pumpe mi treba za gore pomenutu kvadraturu? Ne snalazim se sa ovim sistemom jer sam iskreno laik i ne znam šta da gledam.

Inače sve stavio na papir koliko će šta da košta ali za pumpu nemam pojma.

Tako da, molim za pomoć.

Kuća bi trebala da ima prizemlje sa posebnim ulazom dok bi iznad bio sprat sa potrkovljem, kao dupleks jedinica.

U planu mi da pomoću solarne elektrane akumuliram višak kilovata tokom leta i da zimi koristim te kilovate za grejanje. Da svoje troškove za zimsku sezonu, svedem na 0 ako je moguće.
Savet,pare nikako unapred, samo po etapama kako se sta radi.

1711820732670.png

Mozda bi uspeo sa nekom 5-6kw TP ali raspitaj se jos bolje sta je sve potrebo da to postignes kada vec gradis..
I jeste poenta da kada vec ulazes/gradis da imas najmanju mogucu TP tj potrosnju struje koja ce za par godina opet poskupeti
Termo blok - Zorka Sabac, ne vidim λ ali nisam ni previse sturcan nazalost :(


Bice kuca sa dosta staklenih povrsina i velikom duzinom spoljnih zidova (~13-15m) i jednim delom koji je pod spratom dok drugi deo nema tavanicu. Nije u planu gornja ploca vec izolacija krova sa bar 30cm vune (taj deo sam zaboravio da napomenem hvala na pitanju) a ispod toga gips.


Fan coil bi isao u delu kuce gde nema podnog grejanja, imam neko ogranicenje sa visinom plafona u odredjenim prostorijama pa sam tu manje-vise primoran.


Deluje i meni potencijalno 10kw kao malo, ali sa druge strane ne bih ni da preteram, cuo sam losa iskustva sa TP kada se predimenzionise. Da li mi mozete reci o kojoj se firmi radi, ukoliko ste naravno zadovoljni izvedenim radovima? Ako ne ovde onda kroz poruku :) Hvala!


Sto se tice grejanja bojlera, negde mi je ideja iskoristiti solarne panele i energiju generisanu tokom dana tako da mozda ova varijanta sa nocnom tarifom ne bude igrala ulogu kod mene ali svakako cu razmotriti akumulacioni bojler.
Radi se presed 2x godisnje, ne mozes da kw koje nakupis tokom leta koristis za grejanje zimi, ali mozes tokom leta za hladjenje.

1711821188864.png

plati da ti neko izracuna toplotne gubitke na -5 i na +15

+15 ti treba kada ti preporuce pumpu da ti saznaju koja je minimalna snaga na kojoj ce da radi.. ako ti na +15 za kucu treba 2kw a oni ti preporuce TP koja ti minimalno radi na 3kw, ima da secka tj pali gasi

 
Poslednja izmena:
Savet,pare nikako unapred, samo po etapama kako se sta radi.

Pogledajte prilog 436095

Mozda bi uspeo sa nekom 5-6kw TP ali raspitaj se jos bolje sta je sve potrebo da to postignes kada vec gradis..
I jeste poenta da kada vec ulazes/gradis da imas najmanju mogucu TP tj potrosnju struje koja ce za par godina opet poskupeti

Radi se presed 2x godisnje, ne mozes da kw koje nakupis tokom leta koristis za grejanje zimi, ali mozes tokom leta za hladjenje.

Pogledajte prilog 436096

plati da ti neko izracuna toplotne gubitke na -5 i na +15

+15 ti treba kada ti preporuce pumpu da ti saznaju koja je minimalna snaga na kojoj ce da radi.. ako ti na +15 za kucu treba 2kw a oni ti preporuce TP koja ti minimalno radi na 3kw, ima da secka tj pali gasi



Kako presek dva puta godišnje, da nisu rekli 1 aprila da se resetuje?


Moram odjednom da pravim kuću, dobar projektant će mi napravi plan a imam i dobre ljude za gradnju. Inžinjer će mi radi proračune takodje tako da pare idu odmah.
 
Kako presek dva puta godišnje, da nisu rekli 1 aprila da se resetuje?


Moram odjednom da pravim kuću, dobar projektant će mi napravi plan a imam i dobre ljude za gradnju. Inžinjer će mi radi proračune takodje tako da pare idu odmah.

90% sam siguran da ide 2x, prolece i jesen. Bilo bi previse dobro da zimi kada je najskuplja struja vuces kredit od leta. U sustini koliko sam shvatio najbolji povrratak investicije je da ti paneli budu max 50% veci od neke maximalne potrosnje struje tj da sto manje ide u sistem. Ja ih nemam ali planiram nesto tipa 6-8kw max
 
90% sam siguran da ide 2x, prolece i jesen. Bilo bi previse dobro da zimi kada je najskuplja struja vuces kredit od leta. U sustini koliko sam shvatio najbolji povrratak investicije je da ti paneli budu max 50% veci od neke maximalne potrosnje struje tj da sto manje ide u sistem. Ja ih nemam ali planiram nesto tipa 6-8kw max

Nigde nisam našao presek dva puta već samo da zaključno sa 31 martom možeš da iskoristiš svoje kilovate a posle se vraća sve na 0.

Ono što me zabrinjava jeste što za sada ima neke stavke koje mi nisu jasne. Tipa, za mrežarinu ako vratiš struju od 500 kw, plaćaš oko 2000 dinara.

To me sada malo koči. Ne znam da li ovde ima nekog da nam kaže da li je to izbačeno iz računa jer je stvarno sramota.

Ako je tako i sko se nr pomera sa mrtve tačke, makar dao više novca, idem na off grid.
 
Presek je 1. Aprila! Imas temu na forumu o tome https://forum.benchmark.rs/threads/solarni-paneli-i-subvencija-države.483155/page-32



Sto se tice tp i voda/voda sistema, to sto imas podzemne vode na maloj dubini ne mora da znaci ama bas nista.

Oprezno sa tim i bolje se informisati o tome.

Naravno, neću nigde žuriti, voda-voda mi je na prvom mestu ali uvek ima mesta za promene.

U mojoj firmi je sistem vazduh vazduh, u svakoj kancelariji imamo one fan coil i lepo ugreju brzo ugreju prostoriju. Meni se fan coil ne svidja nego idem na podno. Takodje na nekim mestima možda udarim i zidno.
 
+15 ti treba kada ti preporuce pumpu da ti saznaju koja je minimalna snaga na kojoj ce da radi.. ako ti na +15 za kucu treba 2kw a oni ti preporuce TP koja ti minimalno radi na 3kw, ima da secka tj pali gasi
Ovo je skoro utopija na nasem trzistu, narocisto sada na isteku sezone.
 

@MilanBre

Daleko si od izbora grejanje. Dok prodaš kuću, napraviš projekat, dobiješ dozvole i sazidaš novu kuću, proći će dosta vremena. Ko zna šta se tada bude isplatilo.
Kada dođeš do planiranja, isplaniraj izolacije što više možeš a da ti je finansijski isplativo, eliminiši gde možeš toplotne mostove i isplaniraj podno grejanje (zbog visine prostorija, nivoa poda, stepenica...). Kasnije ćeš lako na to poovezati toplotnu pumpu vazduh-voda, voda-voda, plinski kotao ili nešto za šta se budeš odlučio. Isto važi i za solalrnu elektranu. Tu eventualno planiraj gde će biti elektro ormani, baterije ili šta se već odlučiš.
Kad budeš imao sazidanu kuću i postavljenu izolaciju, raspitaj se o jačini toplotne pumpe.
Čini mi se da je zec još u šumi, a mi planiramo koliku vatru da naložimo i koliki ražanj nam treba.
 
Nigde nisam našao presek dva puta već samo da zaključno sa 31 martom možeš da iskoristiš svoje kilovate a posle se vraća sve na 0.

Ono što me zabrinjava jeste što za sada ima neke stavke koje mi nisu jasne. Tipa, za mrežarinu ako vratiš struju od 500 kw, plaćaš oko 2000 dinara.

To me sada malo koči. Ne znam da li ovde ima nekog da nam kaže da li je to izbačeno iz računa jer je stvarno sramota.

Ako je tako i sko se nr pomera sa mrtve tačke, makar dao više novca, idem na off grid.
Nije izbaceno, mrezarina se placa kad predajes kilovate ali zato ne placas nista kad ih posle preuzimas.
Offgrid se ne isplati jer su baterije preskupe a zimi nemas dovoljno sunca da budes nezavistan. Offgrid se isplati samo za manje objekte gde nema prikljucka za struju.
Presek je kao sto je pomenuto prvog aprila.
Od sledeceg meseca prozjumeri dobijaju 5% popusta za placanje u roku (28 u mesecu).
 
To je onda super, znam da je bilo priče da ce uvesti 2 preseka u toku godine bas zbog različitih cena MW zimi i leti
 
Nije izbaceno, mrezarina se placa kad predajes kilovate ali zato ne placas nista kad ih posle preuzimas.
Offgrid se ne isplati jer su baterije preskupe a zimi nemas dovoljno sunca da budes nezavistan. Offgrid se isplati samo za manje objekte gde nema prikljucka za struju.
Presek je kao sto je pomenuto prvog aprila.
Od sledeceg meseca prozjumeri dobijaju 5% popusta za placanje u roku (28 u mesecu).
Suma sumarum, svaki kWh koji nije odmah utrošen (dakle poslat je u mrežu) košta 6 dinara prosečnog prozjumera. Dakle više nego noćna tarifa. Dokle god je takva situacija, ja se ne odlučujem da investiram u solarne panele. Investicija koja dođe na nulu za 17 godina nije investicija već bacanje para.
 
Pozdrav društvo,
Trebao bi mi savet oko odabire toplotne pumpe kojom bih grejao kuću zimi a bazen leti.
Kuća je 75mkv dobro izolovana 10cm stiropora zidovi i plafon, alu stolarija, podno grejanje spirala na 10cm , a bazen je 53 kubika vode.
Šta kažete da se stavi 16kw zbog bazena iako će biti predimenzionisana za kuću ili imate naki drugi predlog ?
 
Dobar Dan,

Molio bih za savet / objašnjenje

Pred ugradnjom sam toplotne pumpe vazduh/voda , nudi mi se Bergen Invictus SHP16,
16KW, ali prema čitanju sa ovog foruma sam zaključio da je predimenzionisana za moje potrebe,
deo kuća koji se greje je ukupno 200 kvm , izolovana sendvič zidom sa 5cm mineralne vune izmdju cigle 25 cigla +5cm vuna+ 12.5 cigla,
podovi ispod podnog grejanja imaju 5cm stiropora, trenutno se grejem na gas.

Mislim da bi adekvatnija bila pumpa od 10KW, ( a i inače po tehničkim podacima 10kw ima bolji COP)


Može objašnjenje šta su prednosti/mane jače slabije toplotne pumpe?

Hvala,

Petar
 
Dobar Dan,

Molio bih za savet / objašnjenje

Pred ugradnjom sam toplotne pumpe vazduh/voda , nudi mi se Bergen Invictus SHP16,
16KW, ali prema čitanju sa ovog foruma sam zaključio da je predimenzionisana za moje potrebe,
deo kuća koji se greje je ukupno 200 kvm , izolovana sendvič zidom sa 5cm mineralne vune izmdju cigle 25 cigla +5cm vuna+ 12.5 cigla,
podovi ispod podnog grejanja imaju 5cm stiropora, trenutno se grejem na gas.

Mislim da bi adekvatnija bila pumpa od 10KW, ( a i inače po tehničkim podacima 10kw ima bolji COP)


Može objašnjenje šta su prednosti/mane jače slabije toplotne pumpe?

Hvala,

Petar
1. Savjet, zaobiđu tu TP Bergen u širokom luku, 2. savjet, promjeni te što ti to nude, 3 savjet, uraditi proračun bez obzira na postojeću kvadraturu i izolaciju pa onda izbor jačine snage TP, 4. savjet ne živiš u Skandinaviji, 5. savjet kad ti ugrade prejaku TP onda će reći treba i baffer, i najbitnije tebi treba TP koja će imati konstantan rad a naročito na temperaturama od +2 do + 17 primjera radi a ne da se stalno pali i gasi. Kad bude preko -7 ako ne može sama da radi nek se pale elektro grijači i onako je to par dana u godini.
 
5cm izolacije u zidu je malo. 5 cm izolacije u podu je malo. 200m2 je puno. Osećam da će 10kW da bude slaba.
Koliko sada plina trošite i koja je temperatura vode u podu?
Moj savet je da ostanete na plinu dok radi. Ne isplati se menjati dok radi.
 
5cm izolacije u zidu je malo. 5 cm izolacije u podu je malo. 200m2 je puno. Osećam da će 10kW da bude slaba.
Koliko sada plina trošite i koja je temperatura vode u podu?
Moj savet je da ostanete na plinu dok radi. Ne isplati se menjati dok radi.
Sezona izađe oko 800 eura sa cenom gasa oko 64 dinara, temperatura vode je od 35-40 stepeni, TP bih koristio i leti za hlađenje, i imam solarnu elektranu 5kw.
Koji brend TP dostupan u Srbiji predlažete, monoblok mi ne odgovara, mora da bude split.

Hvala
 
Ne znam koliko je 800 eura u m3 ili u kWh, tako da ne znam ni koliko će trebati da troši TP. Za razliku od plina gde je cena linearna, cena struje naglo skače kada se uđe u crvenu zonu. Može se desiti da korišćenje puno kWh iz crvene zone, pojede isplativost TP u odnosu na plin.
Solarna elektrana je svakako plus za TP. Za prosumera. Zimsko sunce mislim da neće puno pomoći. U stvari vi najbolje znate koliko dnevno u decembru i januaru vam daje ta solarna elektrana.
Što se tiče hlađenja, pod nije baš prijatan kada je kuća hlađena preko cevi u podu. Takođe relativna vlažnost vazduha je problem, a u nekim slučajevima i kondenzacija (kod nas nema kondenzacije). Znači trebalo bi da se uzmu i fencoileri. A cena fencoila bude kao cena klime.

Sa finansijske strane, mislim da je isplativije da se koristi i dalje plin za grejanje, a klime za hlađenje, nego da se uzme toplotna pumpa i fencoil zbog hlađenja. Kada plinski kotao više ne radi i treba ga zameniti, onda ima smisla za veću razliku u ceni uzeti možda TP (zivisi od slučaja).

Za brend će bolje reći neko na forumu koji se bavi servisiranjem ili prodajom. Mi imamo Fujitsu i zadovoljni smo, ali ne znam da li je dobar izbor ili ne za nekog drugog. Tako da ne volim da preporučujem, iako je meni odgovarajuća.
 
1. Savjet, zaobiđu tu TP Bergen u širokom luku, 2. savjet, promjeni te što ti to nude, 3 savjet, uraditi proračun bez obzira na postojeću kvadraturu i izolaciju pa onda izbor jačine snage TP, 4. savjet ne živiš u Skandinaviji, 5. savjet kad ti ugrade prejaku TP onda će reći treba i baffer, i najbitnije tebi treba TP koja će imati konstantan rad a naročito na temperaturama od +2 do + 17 primjera radi a ne da se stalno pali i gasi. Kad bude preko -7 ako ne može sama da radi nek se pale elektro grijači i onako je to par dana u godini.
Kad sam ukucao sve podatke na sajtu https://ustedaenergije.rs/
dobio sam da da je godišnja potrebna energija za grejanej (nadoknadu gubitaka) 15109 KWh, što je 1800 m3 prirodnog gasa , a
realno trošim oko 1400 m3 gasa (pretpostavljam da je to zbog podnog grejanja), znači nekih 20% manje.

Prema tome ispada da mi treba toplotna pumpa od 10-12KW, ako umanjim za tih 20%, ispada da je 9KW pun pogodak.

Pitanje, zašto imate loše mišljenje o bergen TP? To je valjda isto što i GREE versati III ?

Da li neko ima iskustva sa LG Therma V pumpama? - ja lično imam baš dobro iskustvo sa svim aparatima ovog brenda, svi služe dugo i pouzdano,
ali ne znam ništa o toplotnim pumpama.

Hvala
 
Meni su LG monoblok preporučili, 9kW, za ovu priču iznad, i to za grejanje bi bila dovoljna i 6kW, ali hlađenje nam nekako ispadne bliže 9kW. Nadam se da se nisam zeznuo (nisam još naručio TP).

Nisam ni ja više pametan, sad sam u onoj fazi da krenem više te stvari da završavam.
 
Sezona 2022/23, oko 185€, mozda 1000RSD gore-dole, jer nemam za klime bas tacne podatke, vec su cifre razlika u odnosu na racune kada sam bio na CG.
Pogledajte prilog 389178
Da zatvorimo ovu sezonu ... Cifra slicna kao i prosle godine tj malo manja, ali ova proslogodsnja nije bila precizna jer je bila malo klime malo tp, plus ove sezone sam je ostavio na 24C 24h. Potroseno oko 170e ili oko 20.000RSD±, za 160 dana koje je radila. Na CG-u bi me kostalo 1090e.
 
Nazad
Vrh Dno