Šta je novo?

Toplotna pumpa

Nemam -15C ali reko za svaki slučaj ako se desi.. Ne bih da dajem tolike pare a da posle opet moram da se drndam sa grejalicom, makar bilo i 5-10 dana.

Vidim kolega iznad predložio Mideu, jel ima još neki dobar brend a da ne košta bubreg?

Neki konkretan model za preporuku? Momoblok ili split?
6kW ili jača?
Koliko su ti toplotni gubitci na - 5? Koliko na +12?


Midea
VIVAX
Baxi
Ferroli
Hyundai
Lamborghini
....

Ko zna koliko jos firmi potpisuje jedan isti model TP koji najverovatnije dolazi iz midea fabrike

Tako da sta god da uzmes od jefntinijih modela najverovatnije dokazi iz te fabrike.
 
Poslednja izmena:
Koliko su ti toplotni gubitci na - 5? Koliko na +12?


Midea
VIVAX
Baxi
Ferroli
Hyundai
Lamborghini
....

Ko zna koliko jos firmi potpisuje jedan isti model TP koji najverovatnije dolazi iz midea fabrike

Tako da sta god da uzmes od jefntinijih modela najverovatnije dokazi iz te fabrike.
Na -5° je 3.472 W
Na +12° je 1.808 W
 
1000030369.jpg
Kao sto kod aristona ima odmah napisano KW, vidi da saznaš koje god TP da ti udju u uži izbor, koja je minimalna snaga grejanja.

Npr 1.7kw + cop 5 = 350w potrošnja

Da ne uzimaš preveliku TP

Jer njihove minimalne snage su 2x vece i ispod toga ne mogu da rade.

Kao da uzmeš 24ku klimu i stavis u sobu od 15m2, radi tj secka sve vreme
 
Sutra odlučujemo da li i topla voda ide na TP.

Ovaj moj drugar takođe predlaže 8-9kW.
 
Dobro povedi računa o ovome što ti frrka piše da poslije nebude ja se zajebo.
 
Sutra odlučujemo da li i topla voda ide na TP.

Ovaj moj drugar takođe predlaže 8-9kW.
Ja sam siguran da se topla voda uopste ne ispalti na TP ako npr imas 120-150L bojler koj se puni samo nocu na 70c

Kada stavis na papir koliko ce da te kosta to (ruke dodatno, delovi, tp za bojler) i povratak investicije u odnosu na nov bojler koji radi samo nocu
 
To mi je rekao i ovaj drugar. Sutra će mi spremiti svoje viđenje problema i novu ponudu.
 
Za ovaj slucaj za klasicnan bojler od 150L sa slabijim 2kw grejacem ali mislim da uvek ide 3kw (isto je na kraju)

3.4din je cena u nocnoj plava tarifa

5h * 3.4din *2kw * 365 dana = 12410din za godinu dana ... da zaokruzim u buduce na 100e, kada ce TP bojler da se isplati u razlici?
👆
 
1000030404.jpg

Evo kako radi prevelika TP po satima

Radi, pa ugasi skroz, pa povuče vise nego što treba, pa onda vidi da je preterano, pa ne pali uopšte
 
Nije problem po satima. Problem je kad radi "short cycling", a to je da se svakih nekoliko miuta pali i gasi. Moja je radila nešto slično pre neki dan. Nisam ni znao do sada da to radi dok nisam pokušao da uhvatim koliko joj je najmanja potrošnja pre nego što se ugasi. Na grafiku kada gledaš iz sata u sat je super:
361292-d965b9d8b28fd2e83a5ff70322b4bda6.png
Rekao bih konstantno radi sa smanjenim kapacitetom i onda kad dođe dovoljno toplo vreme ugasi se i ne radi više. Ali ovi sati od ponoći do jutra su takvi da radi 15-tak minuta, pa se ukasi na 10-tak minuta. I tako iz sata u sat. Pumpa izgleda ne može da radi na manje od ~900W. I potršnja u tom satu je 500W, a u stvari pali i gasi se sve vreme.
Po specifikaciji je to OK. 3-4 ciklusa u sat vremena ne predstavlja problem. I u podešavanjima je minumum 8 minuta da stoji ugašena pre nego što se ponovo upali. Mogu to da povećam. Probaću i da postavim parametar komfora da bude manji pa neka oscilira temperatura u sobi. Pa ću videti šta će biti.
 
Meni je jedno od naknadnih rešenja postavljanje baffera koji bi noću punio TP i da preko dana se koristi ta temperatura vode da bi TP imala duze pauze.

Sobzirom da planiram potkrovlje da aktiviram gde bi imao jos 70-80m2 u nerednih godinu dve . Sačekaću to da vidim kako ce se onda ponašati TP za dodatnim m2 pa ako i tada bude radila slično. Ubacujem baffer.
 
Nije problem po satima. Problem je kad radi "short cycling", a to je da se svakih nekoliko miuta pali i gasi. Moja je radila nešto slično pre neki dan. Nisam ni znao do sada da to radi dok nisam pokušao da uhvatim koliko joj je najmanja potrošnja pre nego što se ugasi. Na grafiku kada gledaš iz sata u sat je super:
Pogledajte prilog 433383
Rekao bih konstantno radi sa smanjenim kapacitetom i onda kad dođe dovoljno toplo vreme ugasi se i ne radi više. Ali ovi sati od ponoći do jutra su takvi da radi 15-tak minuta, pa se ukasi na 10-tak minuta. I tako iz sata u sat. Pumpa izgleda ne može da radi na manje od ~900W. I potršnja u tom satu je 500W, a u stvari pali i gasi se sve vreme.
Po specifikaciji je to OK. 3-4 ciklusa u sat vremena ne predstavlja problem. I u podešavanjima je minumum 8 minuta da stoji ugašena pre nego što se ponovo upali. Mogu to da povećam. Probaću i da postavim parametar komfora da bude manji pa neka oscilira temperatura u sobi. Pa ću videti šta će biti.
Probaj da nadjes koji je minimalni kapacitet.. Pisi im direktno. Imaju kapacitete na 7, 2, -7.. Mora da ima tipa na +12c negde
 
Probaću da im pišem... Ali eto iz iskustva, minimuum je oko 900W potrošnje (to nije samo kompresor, nego i cirukaciona pumpa i elektronika - dakle sve što je u obe jedinice TP).
Nego, imam ja baffer. Nećeti koristiti ako si mislio da akumulilraš energiju (noću a da koristiš danju). Za akumuliranje ti treba veća temperatura. A mnogo izgubiš na efikasnosti TP ako je teraš da pravi toplu vodu.
Kada je običan grejač u pitanju, onda te baš briga i ima smisla akumuliranje, ali kod TP hoćeš da ti voda bude što hladnija a da te greje.
Ove godine prerađujem instalacije pošto sam dozidao sve što je trebalo i nije sve inicijalno bilo ovako zamišljeno. Napraviću da mogu da zaobiđem bafer po potrebi. Nadam se da ću sledeće zime imati tačan uvid u to koliko i čemu služi bafer u grejanju sa TP.
Za hlađenje mislim da će mi i dalje trebati (zato sam ga i stavio).
 
Monoblok ili split ?

Došli smo do 9kW nekako za grejanje i hlađenje za objekat, LG V monoblok.
 
1000030412.jpg

Sto se tice PL kod mene je na 9 ampera

9*400v (trofazna) * cop 3.5 (da kažem neki prosek kada je hladno) 12,5kw je max

TP mi radi smanjenim kapacitom na nizim temp i zato je efikasnija nego da je PL nije uključen

Ali problem je sto PL ne pomaze kada su temperature preko 10c..

In samo limitira gornju granicu grejanja. Ne spusta donju.

1000030414.jpg
Probacu da nadjem ovu opciju da vidim ima li nekig efekata
 
Pogledajte prilog 433398

Sto se tice PL kod mene je na 9 ampera

9*400v (trofazna) * cop 3.5 (da kažem neki prosek kada je hladno) 12,5kw je max

TP mi radi smanjenim kapacitom na nizim temp i zato je efikasnija nego da je PL nije uključen

Ali problem je sto PL ne pomaze kada su temperature preko 10c..

In samo limitira gornju granicu grejanja. Ne spusta donju.

Pogledajte prilog 433407
Probacu da nadjem ovu opciju da vidim ima li nekig efekata
Da ti puni bojler noću 😁
 
Kojeg nemam 😁

Sto se Midea i njenih podbrenodva najbolje podešavanje je




+



Kriva + sobna temp
 
Molio bi vas za neki savet.Prostor je 260m2 podeljen u dva objekta.Osrednje izolovan.Radijatorsko jednocevno grejanje i oko 20% podnog.Do sada korišten pelet potrošnja oko 9 tona godišnje temperatura na termostatu22-23,noću 21.Ove godine 7t do sad.Ostavio bi pelet kao rezervnu varijantu ili pomoć za debeli minus.Stavio bi toplotnu pumpu zbog cene peleta i konfora.Dobio sam predlog za 16kw split sa bufferom 100l.Video sam da se pojavljuju pumpe sa gasom R290 koje imaju polaz tople vode 75 stepeni sto mislimda je dobro za moje udaljene radijatore.Ove pumpe su nove na tržištu i uglavnom nemaju cenu pa me zanima da li neko zna nesto više da mi kaže o tome i uopšte da li je ovo odgovarajuće za moju kvadraturu.Imam solarnu elektranu na krovu od skoro tako da će mi cena struje biti nešto povolnija.Hvala unapred.
 
Radijatori + redni sistem vezivanja istih.. Mislim da je to haos za TP.
TP ako radi na visokoj temp guta struju.

Razmisli multisplit klimama a radijatore ostavi za pelet.

Polako postaje veci/isti problem leto i vrućine nego zime.

Sa njima si resio grejanje i hlađenje.
 
Odakle si? Previše je to peleta za toliku kuću, a mogu misliti računi za struju.
Ja sam iz Zemuna.Potrošnja peleta je veća verovatno zbog dve stvari:kotao je bio na čvrsto gorivo pa je preraen na pelet i dva objekta koji su udaljeni 10m i postojeodreeni gubici.Ja ću leti viškove struje sa solarnih panela predavati EPS-u a zimi ću moći da ih koristim po povoljnijoj ceni.Mislim da računi neće biti problem.Sve je jeftinije od peleta.Hvala na odgovoru.
:)
 
Radijatori + redni sistem vezivanja istih.. Mislim da je to haos za TP.
TP ako radi na visokoj temp guta struju.

Razmisli multisplit klimama a radijatore ostavi za pelet.

Polako postaje veci/isti problem leto i vrućine nego zime.

Sa njima si resio grejanje i hlađenje.
Problem i jeste u tome što ne mogu da menjam postojeće stanje.Kuće su građene pre 25godina.Radijatori su vezani jednocevni sistem provučen ispod parketa i vezani po dva ili tri u jednu cirkilaciju a ispod pločica su rađene zmije(bakarno crevo na retko).Ima više cirkulacija.Nema velike razlike u temperaturi polazne i povratne vode.(oko 5 stepeni)Ne bi Mi se isplatilo raditi ni multisplit klime jer ja već imam 6 klima za hlađenje(stari dobri LG i sve rade).Leti ću imati dovoljno struje sa panela koju mogu koristiti u realnom vremenu za hlađenje besplatna a ostaće neki višak i za zimu za TP po povoljnijoj ceni.(Ja sam prozjumer)Zbog toga mislim da bi mi R 290 sa polazom vode od 75 stepeni bilo dobro rešenje.(Sad mi pelet greje do 63 i isklučuje se pa se pali na 45 stepeni,znači prosečno radi na 53,a kad dostigne sobnu 22,5 odmara).Svaka preporuka bi mi dobro dosla za brend,proizvođača,jačinu i dodatnu opremu.Cena je isto bitna.Hvala na odgovoru.
:)
 
Problem i jeste u tome što ne mogu da menjam postojeće stanje.Kuće su građene pre 25godina.Radijatori su vezani jednocevni sistem provučen ispod parketa i vezani po dva ili tri u jednu cirkilaciju a ispod pločica su rađene zmije(bakarno crevo na retko).Ima više cirkulacija.Nema velike razlike u temperaturi polazne i povratne vode.(oko 5 stepeni)Ne bi Mi se isplatilo raditi ni multisplit klime jer ja već imam 6 klima za hlađenje(stari dobri LG i sve rade).Leti ću imati dovoljno struje sa panela koju mogu koristiti u realnom vremenu za hlađenje besplatna a ostaće neki višak i za zimu za TP po povoljnijoj ceni.(Ja sam prozjumer)Zbog toga mislim da bi mi R 290 sa polazom vode od 75 stepeni bilo dobro rešenje.(Sad mi pelet greje do 63 i isklučuje se pa se pali na 45 stepeni,znači prosečno radi na 53,a kad dostigne sobnu 22,5 odmara).Svaka preporuka bi mi dobro dosla za brend,proizvođača,jačinu i dodatnu opremu.Cena je isto bitna.Hvala na odgovoru.
:)

75c zaboravi najiskrenije. Max da racunas 45-55c

1710923765871.png

Tablica za Midea TP za tu temp sto si rekao da je prosek, jer njih dosta kineza kopira i manje vise to je to sto mozes da ocekujes od tih povoljnijih sto se tice performansi.

Imas dve varijante.. da samo ubacis TP jer i ovako ces korisitit pelet kada je bas hladno i da vidis do koje mere moze da radi ok TP bez ikakvih prepravki - to ti je najlakse.

Da vec sada povecas velicinu radijatora za 50% tj za npr 10 na 15 rebara i sta je sve potrebeno da bi TP radila kako treba zbog nize temp.
 
Pozdrav, moze li se cijev tople vode od monobloka do razdjelnika ugraditi pex ili aluplast umjesto bakarnih cijevi?
Koje su prednosti i mane u odnosu na bakarne? Sistem samo grijanje bez pufera i bojlera.
 
75c zaboravi najiskrenije. Max da racunas 45-55c

Pogledajte prilog 434260

Tablica za Midea TP za tu temp sto si rekao da je prosek, jer njih dosta kineza kopira i manje vise to je to sto mozes da ocekujes od tih povoljnijih sto se tice performansi.

Imas dve varijante.. da samo ubacis TP jer i ovako ces korisitit pelet kada je bas hladno i da vidis do koje mere moze da radi ok TP bez ikakvih prepravki - to ti je najlakse.

Da vec sada povecas velicinu radijatora za 50% tj za npr 10 na 15 rebara i sta je sve potrebeno da bi TP radila kako treba zbog nize temp.
Hvala,Povećaću broj rebara radijatora a za pumpu ću sačekati koji mesec da stignu ove sa propanom.
 
Pozdrav, moze li se cijev tople vode od monobloka do razdjelnika ugraditi pex ili aluplast umjesto bakarnih cijevi?
Koje su prednosti i mane u odnosu na bakarne? Sistem samo grijanje bez pufera i bojlera.
Ja licno mislim da nema nikakav prednost (jedino ako bi stavio u pod) u startu tu svaki fiting ti suzi protok npr. ako je cev 26-ica,unutrasni promer ti je suzen negde ok 15 mm. Plus su skupi fitinzi.
 
Problem i jeste u tome što ne mogu da menjam postojeće stanje.Kuće su građene pre 25godina.Radijatori su vezani jednocevni sistem provučen ispod parketa i vezani po dva ili tri u jednu cirkilaciju a ispod pločica su rađene zmije(bakarno crevo na retko).Ima više cirkulacija.Nema velike razlike u temperaturi polazne i povratne vode.(oko 5 stepeni)Ne bi Mi se isplatilo raditi ni multisplit klime jer ja već imam 6 klima za hlađenje(stari dobri LG i sve rade).Leti ću imati dovoljno struje sa panela koju mogu koristiti u realnom vremenu za hlađenje besplatna a ostaće neki višak i za zimu za TP po povoljnijoj ceni.(Ja sam prozjumer)Zbog toga mislim da bi mi R 290 sa polazom vode od 75 stepeni bilo dobro rešenje.(Sad mi pelet greje do 63 i isklučuje se pa se pali na 45 stepeni,znači prosečno radi na 53,a kad dostigne sobnu 22,5 odmara).Svaka preporuka bi mi dobro dosla za brend,proizvođača,jačinu i dodatnu opremu.Cena je isto bitna.Hvala na odgovoru.
:)
Bolje gledaj gas ako ti trebaju visoke temperature vode
 
Nazad
Vrh Dno