Šta je novo?

Toplotna pumpa

16kw za 185m2
i
13kw za 310m2
...
Ovaj sa većom kućom i manjom pumpim manje troši (37 vs 50kWh/dan)
Bitno je uskladiti sistem kuća/instalacija za grejanje/toplotna pumpa. I nije svaka pumpa ista. Neka zadrži deklarisanu snagu i na -15°C/-20°C, a nekoj se snaga prepolovi.
Jeste relej je podesiv, i na maximalnim vrednostima stoji trenutno (Max cca 250, a minimum oko 170V) tu vise namestanja nema. Sto se ostalih potrosaca u kuci tice nema veze sa problemom sa fazom, takva struja mi ulazi u kucu, tako da bilo kombinacija na mojoj instalaciji ne pomaze ili odmaze. Desi se da odradi celu noc bez zastoja - kad je malo toplije, predpostavljam da tada drugi potrosaci izmedju mene i trafo stanice trose manje...
Šta kaže proizvođač TP? Koliko se toleriše oscilacija ulaznog napona? Ako imaš rezervno grejanje i ako imaš način da naplatiš EPS-u punu cenu eventualne štete onda izbaci relej. Znaju da uzmu pare za priključenje, a za kasnije šta nam Bog da
 
Poslednja izmena:
Opet ja... Samo da probam objasniti šta sam hteo reći. Znači imaš tri faze. Na to je u tp normalno priključen kompresor. Pre toga imaš na jednoj fazi eventualno cirkulacionu pumpu,i bunarsku pumpu. U glavnom kad dodjem do faze grejanja on će prvo da uključi bunarsku pumpu a tek posle ide kompresor. Može da se desi da ti bunarska dobije direkt struju pa ga isključuje glavna sklopka,a na tp imaš magnetni ventil,ali to je druga priča. Znači ako i bunarska,i cirkulacionu pumpa vuče sa jedne slabije faze može da ti se desi problem. Trebalo bi da se prebace na "najjaču" fazu .Screenshot_2024-01-24-16-26-21-669_com.alensw.PicFolder~01.jpg
 
Ovaj sa većom kućom i manjom pumpim manje troši (37 vs 50kWh/dan)
Bitno je uskladiti sistem kuća/instalacija za grejanje/toplotna pumpa. I nije svaka pumpa ista. Neka zadrži deklarisanu snagu i na -15°C/-20°C, a nekoj se snaga prepolovi.

Šta kaže proizvođač TP? Koliko se toleriše oscilacija ulaznog napona? Ako imaš rezervno grejanje i ako imaš način da naplatiš EPS-u punu cenu eventualne štete onda izbaci relej. Znaju da uzmu pare za priključenje, a za kasnije šta nam Bog da
Hvala svima na savetima za sada, TP nije brendiran, covek koji je pravio ne preporucuje izbacivanje releja iz linije. Na zalost alternativu nemam trenutno. To za naplacivanje od EPS-a nesto sumnjam da je izvodljivo :) Sreca pa nije dug period u minusu, kad su vece temperature onda namestim da se dosta kasnije ukljucuje grejanje, da se ne guram sa ostalima u ulici koji izgleda sve pale u 23:00 cim krene jeftina tarifa... ali kad je minus onda i ja gledam sto duze da radi, podno je grejanje, treba neko vreme da se zagreje pod pa posle i kuca...
No za sada onda ostaje ovako, pa neka cima i pumpu i kompresor i bunar... a ja da se pomolim da ce sto pre da poprave tu fazu...
 
(uvek mi istekne vreme)
Drugo je pitanje da li od starta ti baci grešku relej,ili kad povuče npr kompresor,ili.potrosac. a i te releje može čovek j_bat... Dosta često se kvare,a pretprosle nedelje nova mi je pravila problem...(Lepo je to kad čovek provoza 200km zbog glupavog releja...)
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima za sada, TP nije brendiran, covek koji je pravio ne preporucuje izbacivanje releja iz linije. Na zalost alternativu nemam trenutno. To za naplacivanje od EPS-a nesto sumnjam da je izvodljivo :) Sreca pa nije dug period u minusu, kad su vece temperature onda namestim da se dosta kasnije ukljucuje grejanje, da se ne guram sa ostalima u ulici koji izgleda sve pale u 23:00 cim krene jeftina tarifa... ali kad je minus onda i ja gledam sto duze da radi, podno je grejanje, treba neko vreme da se zagreje pod pa posle i kuca...
No za sada onda ostaje ovako, pa neka cima i pumpu i kompresor i bunar... a ja da se pomolim da ce sto pre da poprave tu fazu...
Ako možeš da dokumentuješ napon(e) u vreme otkaza uređaja, možeš i da naplatiš. Za to ti treba uređaj koji se time bavi
 
(uvek mi istekne vreme)
Drugo je pitanje da li od starta ti baci grešku relej,ili kad povuče npr kompresor,ili.potrosac. a i te releje može čovek j_bat... Dosta često se kvare,a pretprosle nedelje nova mi je pravila problem...(Lepo je to kad čovek provoza 200km zbog glupavog releja...)
Pad napona nema veze sa mojim potrosacima... relej se ukljucuje i iskljucuje i u toku dana, kada meni grejanje ne radi, ali onda nemam ni problem sa grejanjem niti pratim preko dana, ali proverio sam cisto da vidim da li ima smetnji i kad ne adi grejanje... Takodje ne moze da se poveze rad releja sa momentima ukljucivanja pumpe ili kompresora nekad radi po par minuta i onda iskljuci na sekund, nekad ni ne stigne da se ukljuci nista jer ima nekih 20-25 sekundi kao neko dizanje sistema toplotne pumpe i u toku toga prekine struju pa krene ukljucivanje ponovo, a nekad kad izbaci gresku stoji ako nekoliko minuta sa crvenim, dok ne prebaci na zeleni i krece pumpa da se ukljucuje - tako da nema pravila i ne mogu da povezem sa radom nekih mojih potrosaca (probao da iskljucim bojler, sudo/ves masine, sve sto moze da zasmeta) a kad radi, onda mogu i ti uredjaji nesmetano da se ukljucuju/iskljucuju u toku grejanja - kod drugih uredjaja u kuci nisam primetio smetnje u radu, sve sljaka... samo grejanje stuca zato sto ga relej gasi/pali zbog te faze. I relej je menjan nedavno, jer se stari pokvario (posle 6 godina rada grejanja bez ovih cimanja) - ovo sa fazom se desava mozda oko godinu dana, na kraju prosle grejne sezone pocelo, pa leti nisam ni ja skontao da imam problem, tek kada sam ove sezone krenuo sa grejanjem...
 
Pad napona nema veze sa mojim potrosacima... relej se ukljucuje i iskljucuje i u toku dana, kada meni grejanje ne radi, ali onda nemam ni problem sa grejanjem niti pratim preko dana, ali proverio sam cisto da vidim da li ima smetnji i kad ne adi grejanje... Takodje ne moze da se poveze rad releja sa momentima ukljucivanja pumpe ili kompresora nekad radi po par minuta i onda iskljuci na sekund, nekad ni ne stigne da se ukljuci nista jer ima nekih 20-25 sekundi kao neko dizanje sistema toplotne pumpe i u toku toga prekine struju pa krene ukljucivanje ponovo, a nekad kad izbaci gresku stoji ako nekoliko minuta sa crvenim, dok ne prebaci na zeleni i krece pumpa da se ukljucuje - tako da nema pravila i ne mogu da povezem sa radom nekih mojih potrosaca (probao da iskljucim bojler, sudo/ves masine, sve sto moze da zasmeta) a kad radi, onda mogu i ti uredjaji nesmetano da se ukljucuju/iskljucuju u toku grejanja - kod drugih uredjaja u kuci nisam primetio smetnje u radu, sve sljaka... samo grejanje stuca zato sto ga relej gasi/pali zbog te faze. I relej je menjan nedavno, jer se stari pokvario (posle 6 godina rada grejanja bez ovih cimanja) - ovo sa fazom se desava mozda oko godinu dana, na kraju prosle grejne sezone pocelo, pa leti nisam ni ja skontao da imam problem, tek kada sam ove sezone krenuo sa grejanjem...
Okej,sve je jasno. Sve najbolje!
Tamo na Tavankutu imamo isti problem već 2 godine...Čovek skoro da ni nem može koristiti TP...niko ga ne šiša.
 
Iskustva sa toplotnim pumpama sa vecu kucu, konkretno koju pumpu odabrati (koju vrstu) za oko 400 m2 povrsine grejanja, cene , prednosti i mane. I eventualni povrat investicije, sa koliko bi bio

Trenutno se grejemo na daljinski, na toplanu, sve vise cene kao sto znate, ne greju nocu, pa je hladno i moramo dodatno da se grejemo na struju i to placamo itd... Drva i pelet ne bi , iz vise razloga.
 
Ukratno iz infomacija koje imamo:
Ko se greje na toplanu taj plaća po m2. Ko plaća po m2 ima lošu izolaciju (pošto plaća isto bez obzira koliko trošio). Ko nema dobru izolaciju toplotna pumpa nije isplativa. Ko ima 400m2 i i nema dobru izolaciju, toplotna pupma je veoma neisplativa.
 
Pozdrav

Placamo i po m2 fixni deo + varijabilni deo, koliko potrosimo (fixni deo cele godine, a varijabilni kad ima grejanja), Planiramo i izolaciju spoljnu, pa toplotnu pumpu, ogromna ulaganja, ali nadam se na duze staze isplativo i nezavisno konacno od bilo koga, osim struje koju bi morali da placamo za rad pumpe naravno. Jel ide toplotna pumpa na starije radijatore, one "rebraste", oni su svakako i bolji od ovih novijih kad se zagreju, mada to je druga prica. Ili su obavezni neki noviji. Ne mora da hladi leti, makar samo za grejanje zimi.
 
Ukratno iz infomacija koje imamo:
Ko se greje na toplanu taj plaća po m2. Ko plaća po m2 ima lošu izolaciju (pošto plaća isto bez obzira koliko trošio). Ko nema dobru izolaciju toplotna pumpa nije isplativa. Ko ima 400m2 i i nema dobru izolaciju, toplotna pupma je veoma neisplativa.
Drugacije to malo ide, meri se potrosnja zgrade u kw/h, pa se obracunava cena npr. 7.00RSD po utrosenom kw/h. Onda se placa dodatno jos nesto za "odrzavanje" to je fiksno tokom cele godine (npr. 2000RSD, tj. cena n * m2). E sad, ako je zgrada za zajednicko stanovanje, onda se ukupni utroseni broj kw/h zgrade deli na sve ucesnike po m2.
 
Poslednja izmena:
@Filip Filipovic Vama je ukupna potrosnja kW/h zgrade vec poznata iz racuna toplane, tako da vam ostaje da vam neko izracuna koliko bi to bilo manje ili vise sa TP na struju.
 
Filip je napisao veća kuća od 400m2. Nisam razumeo da je zgrada sa stanovima.
U svakom slučaju, ako se zna koliko se plaća kWh, onda je stvar jednostavnija. Za TP može ugrubo da se računa da će kWh toplote koštati od 3-7 dinara (zavisnosti od COP-a, ulaska u plavu/crvenu tarifu i slično). Ako neko ima račun (ili još bolje na osnovu iskustva) neka da drugi podatak. Preciznije bi bilo da se izračuna koliko je zaista potrebno toplote pa da se na osnovu toga gleda koja TP. Ko zna koliko toplana isporučuje zaista, a grejaće se i danju i noću, a ne samo danju kao toplana.
Mislim da nas koji smo dobro izolovani i ne ulazimo u crvenu nikada, košta ispod 3,5 dinara po kWh toplote.
Ali moraš da uračunaš i cenu toplotne pumpe koja nije baš jeftina i svega što je potrebno za puštanje u rad. Ako i to računam sa TCO 15-20 godina onda dobijam cenu kWh oko 6-7 dinara. Za svakoga je drugačije. Veća kuća = veća i skuplja pumpa, više u crvenoj zoni, veći računi.
 
Procitao sa 50% teme koja me interesuje ( toliko informacija da sam zbunjen ), jer se spremam da u novom stambenom objektu odradim podno grejanje sa toplotnom pumpom. Objekat je izolovan sa kamenom vunom od 15sm debljine, postavljena nova pvc stolarija sa troslojnom staklom. Umesto betonske ploce ( plafon ), na visini od 2,9m - 3m postavljene makaze na gredama i postavljen rostilj na kome su postavljene gipsane ploce. U kosinama i na drvenim makazama ubacena 30 sm staklene vune ( iznad rostiljaza gips ploce ). Dobio sam preporuku da je TP od 7kW dovoljna za 110m2. Data je preporuka za ARISTON Nimbus flex s net r32, dali je po vasem misljenju Ariston dobar bren za TP ili se moze uzeti bolji brend a da nije drasticno skup?
 
Procitao sa 50% teme koja me interesuje ( toliko informacija da sam zbunjen ), jer se spremam da u novom stambenom objektu odradim podno grejanje sa toplotnom pumpom. Objekat je izolovan sa kamenom vunom od 15sm debljine, postavljena nova pvc stolarija sa troslojnom staklom. Umesto betonske ploce ( plafon ), na visini od 2,9m - 3m postavljene makaze na gredama i postavljen rostilj na kome su postavljene gipsane ploce. U kosinama i na drvenim makazama ubacena 30 sm staklene vune ( iznad rostiljaza gips ploce ). Dobio sam preporuku da je TP od 7kW dovoljna za 110m2. Data je preporuka za ARISTON Nimbus flex s net r32, dali je po vasem misljenju Ariston dobar bren za TP ili se moze uzeti bolji brend a da nije drasticno skup?
Mora da je dobra marža u pitanju. Za mene je to isto kao i TP Termoflux, Lafat i tako dalje. Ove su kao domaće, nigdje veze, sve Kinez do kineza. Ja bih radije pogledao neke druge proizvođače jer radi se o manjoj snazi TP, možda se nešto može naći u prihvatljivoj cijeni.
 
Potrošnja 15 dana januara,41 eura, (od 16.1.do31.1) 510 kw, prosjek po danu 34 kw, po satu 1.4 kw. TERMOFLUX 16 kw, 185 kvadrata, 30% podno, 70% radijatori. 10 cm izolacija krov 25 cm. U kuci 22*C i vise. Povrat podesavan od 32 do 35*C. Polaz izlazio do 39*C. Zenica
 
Januar

23,5-24,5c u kući

1000027638.jpg
Dani kao danas kada se lufrira temp pada tokom dana.

Najbitnije sto mi je vlažnost u kuci oko 50% i to mi je najbolje za spavanje.

3950kw predato = oko 5.5kw/h
1071kw potrošeno = oko 1.48kw/h
COP 3.69
Vivax 16kw

Juceranji dan 10kw vise 7kw nize tarife .. slicna potrosnja kao pre par dana ali deluje da je bilo hladnije..

700w po satu za grejenje kuce bez sanitarne vode.

200m2, pvc, 8cm, kuca na sprat, pod nije izolovan, plafon jeste izolovan, radijatorsko grejanje 70-75% (sobe, hodnici), 30-25% podno (kupatila, hodnik, kuhinja).

Danas stavljam nova podesavanja i ostavicu nekoliko dana jer ce biti malo promenljivo pa cu pokusati da nadjem najbolji dan za poredjenje.
Kao sto sam navodio ovaj model prodaju razni prozvodjaci pa verujem da je za sve isto sto se potrosnje tice.

HPM-53CH155AERIs R32-3
Pogledajte prilog 363008

Midea MHC V16
Pogledajte prilog 363009

Hyndai HHPM-M16TH3PH EXTREME
Pogledajte prilog 363010

Feroli Omnia 3.2

Pogledajte prilog 363007

Citiram da bi se znalo o čemu se radi
 
Poslednja izmena:
Januar

23,5-24,5c u kući

Pogledajte prilog 426708
Dani kao danas kada se lufrira temp pada tokom dana.

Najbitnije sto mi je vlažnost u kuci oko 50% i to mi je najbolje za spavanje.

3950kw predato = oko 5.5kw/h
1071kw potrošeno = oko 1.48kw/h
COP 3.69

Citiram da bi se znalo o čemu se radi
Bravo za ceo INFO , meni stigla pumpa ariston 16 kw split , u subotu montiraju sve i prenosim utiske .
 
Koliko novaca je koštala ?
Videcu celu fakturu kad zavrsim sve , preko 700 k je samo pumpa , ide onaj trokraki ventil za bojler antivibracione podloge , bafer od 50 L ( zbog defrosta i moje dve pumpe posto imam podno i radijatore ) , pustanje u rad itd, javljam :)
Samo da znas meni je prevelika TP, idealno bi bilo 8-10kw da imam.
Nema nazad , kod mene je 280-300 m2 , bojler 200 L , uzeta je gotovo :) bice to dobro
 
Ja nisam isao na grejanje vode iz razloga isplativosti uopšte.
Bojler od 200L za TP sa izmenjivacem kosta 1100e + dodatni troškovi oko ugradnje. Mislim da nema inox za taj novac ali nisam siguran. Bar tada nije bilo.

Običan bojler prohromski od 200L je oko 65000 din

U kom periodu ce da se isplati razlika od 500e?

Da li ce emajlirani negde da pusti pa treba opet da se kupi kada istekne garancija?

Meni je bojler povezan na tajmer, nocu radi 3 sata, danju ima jos sat vremena da dogreje vodu zimi, leti nema dogrevanje tokom dana.

Voda u klasičnom bojleru je toplija moze i manji tj ne mora ista litraza kao za TP
 
Običan bojler prohromski od 200L je oko 65000 din

Običan Inox bojler od 150 litara košta oko 45.000 dinara... Malo mi je puno 20.000 dinara za dodathin 50 litara...
U stvari možeš da kupiš dva inox bojlera od po 100 litara za 60.000 dinara... Uštediš 5.000, a imaš 2 komada da kombinuješ + neće da oba imaju problema u isto vreme.
 
Ja nisam isao na grejanje vode iz razloga isplativosti uopšte.
Bojler od 200L za TP sa izmenjivacem kosta 1100e + dodatni troškovi oko ugradnje. Mislim da nema inox za taj novac ali nisam siguran. Bar tada nije bilo.

Običan bojler prohromski od 200L je oko 65000 din

U kom periodu ce da se isplati razlika od 500e?

Da li ce emajlirani negde da pusti pa treba opet da se kupi kada istekne garancija?

Meni je bojler povezan na tajmer, nocu radi 3 sata, danju ima jos sat vremena da dogreje vodu zimi, leti nema dogrevanje tokom dana.

Voda u klasičnom bojleru je toplija moze i manji tj ne mora ista litraza kao za TP
Ja vec imam prohromski od 200 L sa dva izmenjivaca ( solar i preko grejanja sad na pelet ) tako da samo uzimam trikraki ventil da probam preko TP . Ne ulazem ceo iznos
 
Samo da znas meni je prevelika TP, idealno bi bilo 8-

Januar

23,5-24,5c u kući

Pogledajte prilog 426708
Dani kao danas kada se lufrira temp pada tokom dana.

Najbitnije sto mi je vlažnost u kuci oko 50% i to mi je najbolje za spavanje.

3950kw predato = oko 5.5kw/h
1071kw potrošeno = oko 1.48kw/h
COP 3.69

Citiram da bi se znalo o čemu se radi
Zaboravih da te pitam kako ti je kriva nameštena ( koliko je odprilike polaz vode na -5,0,5 ili 10 C spoljne temperature )
Hvala unapred
 
Prvo da pozdravim sve clanove foruma i da se unapred zahvalim na vremenu i savetima.
Potreban mi je savet, imam izgradjen objekat otvorenog tipa, 2 nivoa, galerija-otvor koji objedinjuje oba nivo kuce. Imam razvedeno 118m2 podnog grejanja, prozori pvc a na zidovima uskoro 12cm stiropora.
Dosao sam do odluke za bojler i toplotnu pumpu, zanima me jel preporucujete bojler kombinovani ili da uzmem klasican sa elektro grejacem i misljenje za tp Panasonic(monoblok) 9kw?! Moze i neka preporuka…
Hvala unapred za misljenje
 
Prvo da pozdravim sve clanove foruma i da se unapred zahvalim na vremenu i savetima.
Potreban mi je savet, imam izgradjen objekat otvorenog tipa, 2 nivoa, galerija-otvor koji objedinjuje oba nivo kuce. Imam razvedeno 118m2 podnog grejanja, prozori pvc a na zidovima uskoro 12cm stiropora.
Dosao sam do odluke za bojler i toplotnu pumpu, zanima me jel preporucujete bojler kombinovani ili da uzmem klasican sa elektro grejacem i misljenje za tp Panasonic(monoblok) 9kw?! Moze i neka preporuka…
Hvala unapred za misljenje
Može bojler ako je izmenjivač odgovarajući. Imate u ranijim objavama ovde na forumu priču oko bojlera. Što se Panasonica tiče, zavisi odskle pišete, pristojan uređaj, ali u Srbiji očajan servis, tj nema ga. U Hrvatskoj je druga priča. To je jedna od najbitnijih stvari koje svi zanemare kada biraju brend.
 
Nazad
Vrh Dno