Šta je novo?

Toplotna pumpa

Razumem sta hoćeš da kažeš. Imao sam ranije u sistemu povezan kotao na struju sa 4 grejača od 4KW. Sa dva grejača mogao sam držati temperaturu od 23 stepena u kući, a sećam se da je bila jaka zima. To je bio backup jer mi je tada procurela peć na drva.
 
Ove godine sam uradio grejanje TP voda-voda podno grejanje, jacina pumped 15kw I bafer, u njemu temperatura vode oko 35 stepeni, grejna povrsina 80 kvadrata, prosecna temperatura u kuci 24 stepena, a pritom nije
nesto izolovana stiropor 5cm,prozori PVC, ali losi i na istom brojilu prikljucena je I kuca od nekih 50 kvadrata koja se greje kombinacijom ta pec I kaljeva pec. Racun za struju za decembar sa ostalom redovnom potrosnjom (Malo dete svakodnevan rad masine za ves) 21500 dinara.
 
Razumem sta hoćeš da kažeš. Imao sam ranije u sistemu povezan kotao na struju sa 4 grejača od 4KW. Sa dva grejača mogao sam držati temperaturu od 23 stepena u kući, a sećam se da je bila jaka zima. To je bio backup jer mi je tada procurela peć na drva.
Racunaj da bi tp onda u takvim uslovima trosila oko 2.5x manje struje nego elektro kotao a da dobiješ 23c u kuci. To je okvirno,nista precizno.
Ove godine sam uradio grejanje TP voda-voda podno grejanje, jacina pumped 15kw I bafer,
Prejak uredjaj za tu kvadraturu. Koliki je bafer?
 
Ja sam u januaru prošle godine uradio na spratu koji se ne grije, po ploči 5 cm estrich i onda na estrich stavio najlon a zatim vratio 10 cm staklene vune, razlika ogromna. Tu sam dobio prema mjerenjima preko 4 stepena na unutrašnjoj temperaturi.
 
krastavac, na spratu ne mogu to da uradim jer gore držimo neke stvari, žena suši veš zimi, stalno nešto nosi gore dole. Svestan sam da je to potkrovlje sada veliki gubitak energije, ali šta je tu je.
 
Za početak pojačaj rebra kao što su ti rekli pa testiraj onda. Tad ćeš vidjeti polazni temperaturu kolika će ti biti a rebra svakako moraš dodati.
 
Hvala svima na savetima, imam vremena do sledeće zime da odlučim koju pumpu da kupim i da probam kako će to da radi. Ove godine sam kupio 20 metara drva, 1000 evra. I da me struja izadje sa toplotnim pumpama toliko, neću žaliti.
 
Isto toliko i ja sam uzeo i toliko platio. U to ne računam svoje vrijeme koje utrošim na slaganje, loženje, čišćenje i ostalo. Vrijeme je najskuplji resurs, a sa TP po proračunima struje, ne mojim nego stručnjaka, maš.inž. i još jednog kolege koji sa njim radi ispada da ću trošiti oko 600 eura.
 
Racunaj da bi tp onda u takvim uslovima trosila oko 2.5x manje struje nego elektro kotao a da dobiješ 23c u kuci. To je okvirno,nista precizno.

Prejak uredjaj za tu kvadraturu. Koliki je bafer?
Uredjaje je uzet jaci namerno jer ove godine hocu i pomocnu kucu da povezem na taj sistem grejanja, a sto se tice bafera standardne je dimenzije, ali ne mogu tacno da se setim koliki je. Ja sam zadovoljan sto se tice racuna, s'obzirom da Sam prosle godine u stanu od 64 kvadrata u istom vremenskom periodu za grejanje dao oko 15000 din. I temperatura je bila oko 19 stepeni pa smo morali da dogrevamo radijatorima. Ukupni racuni su bili preko 20000 din I uvek je bilo hladno.
 
Mislio sam na zapreminu bafera, ne bas tacne dimenzije 😁
Znam na sta si mislio, ali sam se ja pogresno izrazio, tacnije ne znam kolika je zapremina bafera.😀 Moj najveci problem je sto nemam razdvojenu struju za dva domacinstva, nego sve ide preko jednog brojila I ulazim u crvenu zonu. Koliki su vama bili racuni za decembar I Ako je neko racunao za januar bilo bi lepo da podeli?
 
Poslednja izmena:
Ako ti znaci nesto za uporedjenje, moji racuni za dec i jan su bili oko 12Kdin, 1200-1300kh ukupna potrosnja od cega mi nekih 400-500 kwh ide na ostale potrosace van grejanja.
Greje se 80 kvadrata podno sa TP, zgrada predratna bez izolacije ali sa debelim zidovima, pvc stolarija
 
Koju toplotnu pumpu imaš? Mogu li neka iskustva?

Drugar kreće da zida kuću i ja sam mu preporučio da uradi podno grejanje na TP, on je malo nepoverljiv stavio bi pelet ili čak drva, pa ja gledam šta da mu preporučim.

Primetio sam da TP sa većim hidrauličnim bojlerom koštaju znatno više, ne znam da li se to isplati
 
Lako sa tuđim ..gloginje mlatiti,neka drugar tebi prepusti sve sta on zna.
 
Koju toplotnu pumpu imaš? Mogu li neka iskustva?

Drugar kreće da zida kuću i ja sam mu preporučio da uradi podno grejanje na TP, on je malo nepoverljiv stavio bi pelet ili čak drva, pa ja gledam šta da mu preporučim.

Primetio sam da TP sa većim hidrauličnim bojlerom koštaju znatno više, ne znam da li se to isplati
Ako je u mogućnosti financijski obavezno podno, a onda neka on razmišlja koji vid će grijanja, drva, pelet ili Dizalica topline.
 
Lako sa tuđim ..gloginje mlatiti,neka drugar tebi prepusti sve sta on zna.
Naravno da ce on da odluci sta hoce, ja trebam da mu dam smislenu opciju, jer on za grejanje na drva zna vec sta ce, treba videti sta je od ponudjenog na trzistu TP najbolje za preporuciti

@Peugeuot2008 Posto je nova kuca bice podno grejanje, nije tolika razlika u ceni.
 
Koju toplotnu pumpu imaš? Mogu li neka iskustva?

Drugar kreće da zida kuću i ja sam mu preporučio da uradi podno grejanje na TP, on je malo nepoverljiv stavio bi pelet ili čak drva, pa ja gledam šta da mu preporučim.

Primetio sam da TP sa većim hidrauličnim bojlerom koštaju znatno više, ne znam da li se to isplati
TP je Mitsubishi Zubadan 11kw napaja podno i fancoile, na ovogodisnjim mrazevima nije bilo nikakvih problema ni osetnog gubitka COP koji se krece oko 3 osim kad je ona maglustina, tada pada na 2,7-2.8. Uskoro bi trebali da radimo termofasadu na zgradi pa ce i to doprineti efikasnosti. Temperaturu vode drzim na 31 C, u sobama je podeseno 23 C. Bafer posudu nemam jer je u stan u pitanju i nemam gde da je stavim. Pumpa je po meni predimenzionirana za kubikazu prostora ali u tom trenutku je bio samo to izbor. Mislim da bi i 8kw radilo posao bez problema
Sto se drugara tice neka proceni troskove za te varijante, ali po meni TP je najkomforniji sistem i poredjenje sa peletom i drvima je potpuno izlisno
 
Koja ti je prosecna temperatura u kuci?
Ako ti znaci nesto za uporedjenje, moji racuni za dec i jan su bili oko 12Kdin, 1200-1300kh ukupna potrosnja od cega mi nekih 400-500 kwh ide na ostale potrosace van grejanja.
Greje se 80 kvadrata podno sa TP, zgrada predratna bez izolacije ali sa debelim zidovima, pvc stolarija
 
Pozdrav svima. Kupio sam stariju kuću koja treba da se renovira i uvede grejanje (trenutno ima samo TA peći). Pravim kalkulacije, ali najradije bih i najverovatnije ću uvesti TP. Pre svega stavljam 10cm izolaciju spoljnu i nove pvc prozore. Taj prvi uslov za dobru izolaciju ću svakako ispuniti.
Grejao bih prizemlje 43kv i prvi sprat 66kv , II sprat bih samo sproveo instalacije pa uvodio za par godina.
U prizemlju bih išao sa radijatorima (zbog nižih plafona), a na I spratu podno grejanje. Da li mogu da se kombinuju 2 različita grejna tela?
S obzirom da su cene jako skočile više nemam ni predstavu koliko to može da košta. Da li može neko okvirno da mi napiše cenu pumpi sa ugradnjom, zajedno sa grejnim telima kao što sam naveo gore. Treba mi cena ključ u ruke. Dolaze u obzir opcija vazduh-voda i voda-voda.
 
Ako financije i mogućnosti dozvoljavaju podebljaj taj stiropor na 15 cm. Razlika je samo u cijeni stiropora a ušteda enegenta, struje bogami pofina. Plus donji sprat planiraš radijatorsko grijanje, gdje radijator moraš uvećati za 30 % da bi se spustio u niskotemperaturni režim grijanja. Ostalo će samo doći, ima ovdje još raje koji su stručniji od mene, javiće se. U svakom slučaju da ne bude lako je tuđim novcima upravljati moj ti savjet, TP Made in Japan.
 
Ako financije i mogućnosti dozvoljavaju podebljaj taj stiropor na 15 cm. Razlika je samo u cijeni stiropora a ušteda enegenta, struje bogami pofina. Plus donji sprat planiraš radijatorsko grijanje, gdje radijator moraš uvećati za 30 % da bi se spustio u niskotemperaturni režim grijanja. Ostalo će samo doći, ima ovdje još raje koji su stručniji od mene, javiće se. U svakom slučaju da ne bude lako je tuđim novcima upravljati moj ti savjet, TP Made in Japan.
Za stiropor se apsolutno slazem, sto vise to bolje. Sto se tice radijatora nije dovoljno 30 posto vise da predju u niskotemperaturne. Iz teorije i iskustva kazem. Oko 100 posto bi trebali biti veci ako je isti tip ili recimo 50 posto ako se predje sa tipa 22 na 33.
Imaju na netu razne tablice gdje je to lako naci. Nije neka esteska sreca onda..
 
Uz dobru izolaciju ide najmanje 1 rebro (VOX 600) po m2 + sušači u kupatilu na sve ovo. S obzirom da radijatori dobijaju na dužini u ovom slučaju, neophodno je da se produži uronska cev, kako bi se iskoristio potencijal radijatora u potpunosti.
 
Alumijumski radijatori su mozda i bolja alternativa za t.p. Mada imaju i svojih mana.
Jedan clanak na 75/65 c daje 185 w/h. Na 55/45 polazu bi to bilo 1.96 puta manje, na 45/40 c 2.83 puta manje.
Zato bi trebao znati toplotne gubitke prostorije, i zeljeni polaz da bi ih mogao pravilno dimenzionirat..
Racunanje po clanku/kvadraturi nije bas sigurna racunica
 
Alumijumski radijatori su mozda i bolja alternativa za t.p. Mada imaju i svojih mana.
Jedan clanak na 75/65 c daje 185 w/h. Na 55/45 polazu bi to bilo 1.96 puta manje, na 45/40 c 2.83 puta manje.
Zato bi trebao znati toplotne gubitke prostorije, i zeljeni polaz da bi ih mogao pravilno dimenzionirat..
Racunanje po clanku/kvadraturi nije bas sigurna racunica Kod mene su radijatori Lipovica 690. Kako rekoše bogami dva uvažena stručnjaka sa ovog foruma, ja sam ih uvećao 30% pa ćemo vidjeti. Svakako ću javiti povratnu informaciju da li je ok ili ne. Nemam problem da kažem istinu u vezi toga.
 
Ja sam tako pausalno povecao slusajuci "majstora" pa se ispostavilo da je polaz previsok.
Uskoro slijedi zamjena po racunici koju sam izvukao sa Njemackog foruma, prelazak na tip 33 radijatore i 50 posto povecanje duzine. Sa tim bi trebao polaz ici ispod 45 bez problema.

Doduse ti sa alu radijatorima mozes uvijek dodat koji clanak ukoliko imas prostora.
 
"Majstori" su Zoxor i tvrdoglavi i ja im vjerujem, a i njihovo je mišljenje prve godine probaj pa vidi jer ne može svako sa sigurnošću reći tačno i šta će biti. Tačno je da mogu dodati jer ima prostora za to pa čak i za ugradnju još jednog radijatora u dnevnoj i kuhinji jer je mjesto odlično, i to sam svakako planirao dodati jedno 15 do 20. Što se tiče tog tipa 33 prenjeću ti riječi lokalnog majstora. Kaže da su u blizini Sarajeva instalirali TP i da je već bilo grijanje na alu radijatore. Nakon puštanja u rad vidjeli su da nije dobro pa su naručivali taj tip 33 i postavili. Onda je bilo ok ali da je to estetski njemu bilo loše. Ja ne donosim sud da li je ili nije jer ih nemam.
EmaXx nisam nešto ispratio, jel se Vi grijati već na TP i ako jeste koja je ? Možda ste rekli ali ja nešto se ne sjećam.
 
Nazad
Vrh Dno