Šta je novo?
Ako imaš već otvoren račun, onda iz aplikacije otvoriš štednju po vidjenju. Ako nemaš, odeš u yettel ekspozituru (prvo apliciraš preko sajta mobi banke) i otvoriš npr. besplatan "lite" račun.

Možeš u bilo kom trenutku da prebacuješ i povlačiš novac sa tog štednog računa na tekući račun.

@Safe odeš u Yettel radnju ili Mobi banku i otvoriš Lite tekući račun, a Dina kartica ti stiže poštom na kućnu adresu. Štednju po viđenju otvaraš preko aplikacije ili eBankinga, odnosno i prebacuješ u svakom trenutku sa jednog računa na drugi, kad i koliko god ti odgovara, ako treba i sad za sad. Bez kartice, dnevni limit za uplatu i isplatu na bankomatu uz mCash je 30000 dinara, odnosno ukupan mesečni 115000. Sa karticom su limiti znatno viši i podesivi u aplikaciji. Ne postoji opcija zakazanog internog prenosa sa tekućeg na štednju i obrnuto.

Hvala🍀

A)Da li je moguće da zadržim tekući račun u Raiffeisen banci, pa da prebacujem na dinarski račun za štednju u Mobi banci svakog meseca koliko želim?

B) Ili, ako otvorim novi tekući račun u mobi branci, koliko naplaćuju održavanje računa?
 
Ниси баш одрадио домаћи, а хоћеш да ти неко сажваће. Прочитај секцију „Verovatno se pitaš...” овде, па постави питања ако их будеш имао. Бар Моби банка има добру секцију са најчешћим питањима.

А) Можеш имати колиго год желиш рачуна у различитим банкама, нема законског ограничења. Ако отвориш Lite рачун у Моби банци, моћи ћеш на њега да пребацујеш новац са Рајфајзена. Када тако (или на други начин) пребациш новац на текући рачун у Моби банци, из апликације пребацујеш новац са текућег на штедни рачун.

Б) Lite рачун ти је без одржавања, можеш видети и остале типове рачуна, а као и у свакој банци прелистати тарифнике
 
Osim mobi, koja ima ubedljivo najbolju kamatu od 4%, nešto slično imaju i prokredit (0.9%) i AIK (prekonoćna štednja ili tako nešto). Da li neko zna kolika je nks u AIKu, nema na sajtu?
Nazalost, ovu kamatnu stopu nije moguce vidjeti iz nove AIK aplikacije (ni mobi ni web). Moji A-vista racuni (RSD i EUR) su zaostavstina bivse SBER banke, pa mozda zato... Mada imam i njihovu nativnu Flexi stednju (samo EUR), ali ni tu nema podataka. Totalna glupost!

Po nekom sjecanju, kada je SBER jos bio zasebna banka, EUR kamata je bila nesto oko 0.45%, a RSD 1.7%, pa su onda spustili nesto sitno, a nakon toga ih je preuzela AIK i gubi se svaki trag kamatnoj stopi (mene licno nije ni zanimala kasnije, jer sam stednju jos ranije preusmjerio na kupovinu stana). Ali ovo je bila situacija prije nego je krenuo rusko-ukrajinski sukob...

P.S. Kada krenem da apliciram za ove A-vista racune iz mBank aplikacije, pise kamata 0.01%!?!?! Ali tu nesto ne stima...
 
Zdravo u kojoj banci preporucujete otvaranje računa. Da je mogu koristiti za online plaćanje u zemlji i inostranstvu tipa Aliekspres, kao i za normalna plaćanja u inostranstvu i zemlji bez provizije. Citala sam da je kao bolje da se otvori devizni pa da se plaćanje vrši preko deviza a ne konvertovanjem iz domaće valute, ili je to zanemarljivo? A i da održavanje nije preskupo.
 
Ako ćeš da primaš platu preko tog računa, mobi progresiv 5+
 
@JovanaMil postoji više opcija, raščlanjeno: devizna Erste MasterCard: 3,5€ na 3 godine - plaćanje bez provizije.
Raiffeisen dinarski i devizni iRačun: bez održavanja, bez provizije na naloge za prenos i plaćanja u Srbiji, provizija za plaćanje u inostranstvu 1%. Dinarsku Visa Online plastičnu i/ili Visa Digital virtuelnu, nakon otvaranja oba računa video pozivom, kod savetnika u filijali tražiš da ti poveže na deviznom.
Poštanska štedionica: Visa internet - troškovi su isti (550 dinara na 3 godine), uz depozit od 2000 dinara ili 20€ (koji se vraća ako otkažeš karticu), zavisno od toga da li hoćeš dinarsku i/ili deviznu.
Ako ne želiš da razmišljaš o tome da li ćeš trošiti sa dinarske ili devizne kartice: AIK Start paket od 250 dinara mesečno (takođe moguće otvoriti na daljinu) i Fleksi štednja sa Master karticom (naknadno u poslovnici). Kartice se izdaju za svaki račun posebno, a Master preračunava potrošnju, za razliku od ostalih banaka po bankarskom kursu.
Valuta na Aliju obavezno dolar kako god da plaćaš.
 
@jimmytza prosta logika: obračunska valuta za ino potrošnju je evro. Kad plaćaš dolarima, kartičarska kuća (Master, Visa) preračuna te dolare u evre i cena u evrima koju vidiš na Aliju je viša u odnosu na ono što bi ti se proknjižilo da si platio u dolarima. Kinezi generalno i favorizuju dolare kada je međunarodna trgovina u pitanju.
 
Think About It GIF by Identity
 
  • Interesting
Reagovanja: uji
@JovanaMil postoji više opcija, raščlanjeno: devizna Erste MasterCard: 3,5€ na 3 godine - plaćanje bez provizije.
Raiffeisen dinarski i devizni iRačun: bez održavanja, bez provizije na naloge za prenos i plaćanja u Srbiji, provizija za plaćanje u inostranstvu 1%. Dinarsku Visa Online plastičnu i/ili Visa Digital virtuelnu, nakon otvaranja oba računa video pozivom, kod savetnika u filijali tražiš da ti poveže na deviznom.
Poštanska štedionica: Visa internet - troškovi su isti (550 dinara na 3 godine), uz depozit od 2000 dinara ili 20€ (koji se vraća ako otkažeš karticu), zavisno od toga da li hoćeš dinarsku i/ili deviznu.
Ako ne želiš da razmišljaš o tome da li ćeš trošiti sa dinarske ili devizne kartice: AIK Start paket od 250 dinara mesečno (takođe moguće otvoriti na daljinu) i Fleksi štednja sa Master karticom (naknadno u poslovnici). Kartice se izdaju za svaki račun posebno, a Master preračunava potrošnju, za razliku od ostalih banaka po bankarskom kursu.
Valuta na Aliju obavezno dolar kako god da plaćaš.
Hvala ti, mislim da si mi razjasnio bas dosta nedoumica. Raiffeisen i AIK msm da pokrivaju sve što tražim. Jel ima potrebe da otvorim u obe banke pa po potrebi da prebacujem novac sa jednog računara banke na drugu. AIK je primamljiva zato sto ne moram da brinem odakle trošim. Preracunavanje po potrošnji je bolje?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Hvala ti, mislim da si mi razjasnio bas dosta nedoumica. Raiffeisen i AIK msm da pokrivaju sve što tražim. Jel ima potrebe da otvorim u obe banke pa po potrebi da prebacujem novac sa jednog računara banke na drugu. AIK je primamljiva zato sto ne moram da brinem odakle trošim.
Nema na čemu! Da, dinare možeš da prebacuješ sa jednog računa na drugi. Evre moraš da uplatiš karticom na bankomatu ili na šalteru uz ličnu kartu.
Preracunavanje po potrošnji je bolje?
S obzirom na to da je banka prepustila kartičarskoj kući (Masterkardu) da preračunava potrošnju, umesto da primenjuje svoj aerodromski kurs, onda je u suštini to to.
 
Glupa situacija, ali sam podneo online zahtev za racun, al u medjuvremenu sam se predomislio za banku, kakva je procedura, treba da mi stignu kartice i papiri za potpisivanje nista nisam jos potpisao a me bih ipak otvarao?
 
@PeroS ako je vezano za Račun plus bivše mts banke, odnosno Poštanske štedionice, ako otkažeš zahtev i potpišeš pošiljku sa povratnicom, banka ga neće realizovati. Mada, možeš i da odbiješ prijem pošiljke.
 
@PeroS ako je vezano za Račun plus bivše mts banke, odnosno Poštanske štedionice, ako otkažeš zahtev i potpišeš pošiljku sa povratnicom, banka ga neće realizovati. Mada, možeš i da odbiješ prijem pošiljke.
Za Erste😬
 
Meni su rekli da moram da odem u filijalu i dovršim proces otvaranja računa. Ne verujem da su počeli da šalju dokumentaciju kurirom. Da li te je neko zvao iz centrale da te pita u vezi podnetog zahteva da li ga potvrđuješ i tome slično?
 
Meni su rekli da moram da odem u filijalu i dovršim proces otvaranja računa. Ne verujem da su počeli da šalju dokumentaciju kurirom. Da li te je neko zvao iz centrale da te pita u vezi podnetog zahteva da li ga potvrđuješ i tome slično?
Zvali su me pre neki dan da potvrde te podatke, rekli da ce stici kartice za 10-15 dana i papiri za ugovor, da tad odem da potpisem, ali bih vrv isao u neku drugu banku, pa ne znam kako otkazati to?
 
Nazovu oni sve da potvrde da li si zaista ti aplicirao za racun i u banku se ide za papirologiju. Kartice stizu u banku za neke tri nedelje. E sada jedino ako od skoro salju kartice i dokumenta na kucnu adresu. Najbolje da ih ujutru nazoves i kazes da zelis da otkazes.
 
Nazovu oni sve da potvrde da li si zaista ti aplicirao za racun i u banku se ide za papirologiju. Kartice stizu u banku za neke tri nedelje. E sada jedino ako od skoro salju kartice i dokumenta na kucnu adresu. Najbolje da ih ujutru nazoves i kazes da zelis da otkazes.
Jesam potvrdio pre par dana, stizu u filijalu, za tih 10-15 dana, ali bas posle toga sam se predomislio, nista zvacu onda, hvala😅
 
@uji Otvorila u Raiffeisen, povezana su mi oba računa automatski, bila sam do banke da pitam da li je to to, ili moraju još nesto, i sve je u redu. I otvorila sam U Erste devizni, samo me nervira sto nema korišćenja dok ne stigne kartica.
 
@uji Otvorila u Raiffeisen, povezana su mi oba računa automatski, bila sam do banke da pitam da li je to to, ili moraju još nesto, i sve je u redu. I otvorila sam U Erste devizni, samo me nervira sto nema korišćenja dok ne stigne kartica.
Ja sam u Erste čekao kartice 3 nedelje, nadam se da su to sad malo ubrzali ili ćeš da se načekaš. :D
 
Ne mogu da verujem kakvi su dripci ovi iz ex komercijalne sada nlb komercijalne banke.
Pisao sam već ovde, imao račun nekad davno u komercijalnoj, zatvorio ga 2011 godine, od tad pa do septembra 2023 god. se nisu javljali i onda krenuli da me spamuju.
Uglavnom danas mi stigao na mail Izvod za decembar 2023 za račun koji nemam kod njih :mad:
U izvodu na "prilivnoj" strani -> "DIVIDENDE TELEKOM" predpostavljam od onih akcija koje sam verujem prodao čim sam ih dobio što je bilo tako davno da se ni ne sećam koje godine je to bilo aktuelno i naravno nemam nikakvih papira iz tog vremena.
Sad moram u poštu, jer to ne može online, da vidim šta je s tim akcijama i uzmem potvrdu da sam ih prodao pa onda kod ovih seratora koji rade od 9-16h a ja radim od 8-16h :mad:
da se objašnjavam s njima, kakva je to sekta ne mogu da verujem.
Da li ima kod nas ono kao u americi da se u policiji "aktivira" zabrana kontakta i uznemiravanja, ako nema to bi trebalo uvesti...
 
Mene najviše brine kako su oni mogli da automatski naprave nov dinarski račun u moje ime i odma da krenu sa naplatom održavanja računa !!!
Jedino što mi pada na pamet je da nikad nisam prodao j****e akcije telekoma, iako se sećam da sam definitivno neke acije prodao, i da sam prilikom upisa tih akcija naveo broj računa koji sam u to vreme imao u komercijalnoj banci. Kako je taj račun kasnije zatvoren, prilikom uplate dividende ovi su automatski otvorili novi račun i eto troška održavanja računa!!! Naravno ja nikakvo obaveštenje o tome nisam dobio. Da sam promenio email ništa ne bi znao samo bi jednog dana policija došla po mene jer sam i adresu promenio u međuvremenu, jer se protiv mene vodi spor za dugovanje za održavanje računa koji nisam ni znao da imam :mad:

Gledam sad na netu kako to da je ovo prva isplata dividende od kako su te akcije podeljene! i u članku piše:
1704927798986.png

a na izvodu koji su mi poslali stoji:

1704927839681.png
 
  • Adds to story
Reagovanja: uji
Valjda akcije telekoma nisu listirane na berzi, pa nisi mogao da ih prodaš.
 
Mene najviše brine kako su oni mogli da automatski naprave nov dinarski račun u moje ime i odma da krenu sa naplatom održavanja računa !!!
Jedino što mi pada na pamet je da nikad nisam prodao j****e akcije telekoma, iako se sećam da sam definitivno neke acije prodao, i da sam prilikom upisa tih akcija naveo broj računa koji sam u to vreme imao u komercijalnoj banci. Kako je taj račun kasnije zatvoren, prilikom uplate dividende ovi su automatski otvorili novi račun i eto troška održavanja računa!!! Naravno ja nikakvo obaveštenje o tome nisam dobio. Da sam promenio email ništa ne bi znao samo bi jednog dana policija došla po mene jer sam i adresu promenio u međuvremenu, jer se protiv mene vodi spor za dugovanje za održavanje računa koji nisam ni znao da imam :mad:

Gledam sad na netu kako to da je ovo prva isplata dividende od kako su te akcije podeljene! i u članku piše:
Pogledajte prilog 422813

a na izvodu koji su mi poslali stoji:

Pogledajte prilog 422814
Što je najgore, za to bi najverovatnije morao da podneseš protivtužbu, mada te ništa ne sprečava ni da uputiš prigovor banci i pritužbu NBS. Poenta je da bi morali bi da dokažu na osnovu čega ti je otvoren račun, jer kod Poštanske štedionice je objašnjeno da ako klijent zatvori račun u poslovnoj banci, uplate za dividende se vraćaju i Poštanska otvara namenski u tu svrhu. To je suština protivpravnog postupanja banke. Ako uzmem u obzir da banka otvara isključivo Set račune sa elektronskim potpisom, u šta ne spada običan dinarski račun ili platni račun sa osnovim uslugama, šteta za potencijalno falsifikovanu dokumentaciju koju oni prema tebi imaju je mnogo veća. Međutim, upoznat sam sa jednim slučajem gde je devojka tužila Vip (sada A1) zbog sklapanja ugovora izgubljenom ličnom kartom čiji je nestanak prijavljen, a Vip je odbijao da preda sudu njihov primerak ugovora, dok ishod spora mi je nepoznat.
 
Da li postoji u nekoj banci mogućnost da se otvori dinarski i/ili devizni račun i dobije virtuelna kartica za korišćenje na internetu odmah po otvaranju računa, uz korišćenje elektronskog bankarstva?
 
Nisam siguran, ali mislim da koja god kartica da se aktivira treba da prodje 24 h da postane aktivna.
Sad vidim na sajtu Raiffeisen-a, navodno je odmah dostupna
 
Nazad
Vrh Dno