"Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu (u daljem tekstu DTV) izdaje se na obrascu koji su utvrdili klubovi-članovi međunarodne organizacije AIT (odnosno FIA, posle spajanja AIT i FIA, oktobra meseca 2004. godine), na sastanku Koordinacionog foruma zemalja centralne i istočne Evrope - COFO."
Niko neće tražiti "žuti karton" u inostranstvu, ali će osiguravajuća kuća gde je osigurano vozilo, odbiti da isplati osiguranje za štetu koja je pričinjena korišćenjem vozila u inostranstvu, ako vozač nije vlasnik vozila i ako postoji zapisnik policije u kome je konstantovano da vozač nije posedovao međunarodno ovlašćenje za upravljanje motornim vozilom u inostranstvu. Čak mogu lako i da provere u AMSS da li je izdato ili nije ovlašćenje.
Ko želi da se nateže sa osiguravajućim kućama ukoliko se ne daj Bože desi udes, samo napred, nemam ništa protiv.
Zakon o obaveznom osiguranju:
Naknada štete u slučaju gubitka prava iz osiguranja
Član 29
Osigurano lice gubi prava iz osiguranja u sledećim slučajevima:
1) ako vozač nije koristio motorno vozilo u skladu sa njegovom namenom;
2) ako vozač nije imao vozačku dozvolu za upravljanje motornim vozilom određene kategorije, osim ako je vozilom upravljalo lice koje je kandidat za vozača za vreme obuke za upravljanje vozilom, uz poštovanje propisa kojima je ta obuka regulisana;
3) ako je vozaču oduzeta vozačka dozvola ili je isključen iz saobraćaja ili mu je izrečena zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom, odnosno zaštitna mera zabrane upotrebe inostrane vozačke dozvole na teritoriji Republike Srbije;
4) ako je vozač upravljao motornim vozilom pod uticajem alkohola iznad dozvoljene granice, opojnih droga, odnosno zabranjenih lekova ili drugih psihoaktivnih supstanci;
5) ako je vozač štetu prouzrokovao namerno;
6) ako je šteta nastala zbog toga što je motorno vozilo bilo tehnički neispravno, a ta je okolnost vozaču vozila bila poznata;
7) ako je vozač posle saobraćajne nezgode napustio mesto događaja, a da nije dao svoje lične podatke i podatke o osiguranju.
Gubitak prava iz osiguranja na osnovu stava 1. ovog člana nema uticaja na pravo oštećenog lica na naknadu štete.
Društvo za osiguranje koje naknadi štetu oštećenom licu iz stava 2. ovog člana, stupa u prava oštećenog lica prema licu koje je odgovorno za štetu, za iznos isplaćene naknade, kamatu od isplate naknade i troškove postupka.
Naknada štete koju prouzrokuje neovlašćeno lice
Član 30
Osiguranjem od autoodgovornosti obuhvaćene su, u skladu sa odredbama ovog zakona, i štete prouzrokovane upotrebom motornog vozila koje je koristilo, odnosno kojim je upravljalo neovlašćeno lice.
Društvo za osiguranje koje naknadi oštećenom licu štetu iz stava 1. ovog člana, stupa u prava oštećenog lica prema licu koje je odgovorno za štetu, za iznos isplaćene naknade, kamatu od isplate naknade i troškove postupka.
U članu 29 su taksativno navedeni slučajevi u kojima osigurano lice gubi pravo iz osiguranja -
što ne isključuje pravo oštećenog na naknadu štete! Dakle osiguranje isplati štetu, pa potražuje isplaćenu odštetu od lica koje je npr upravljalo vozilom pod dejstvom alkohola.
U članu 30 je navedeno da su pokrivene i štete koje prouzrukuje - upotrebom motornog vozila - neovlašćeno lice. Kod tog člana se misli zapravo na lice koje bi vam recimo otuđilo vozilo, pa prouzrokovalo nezgodu. I u tom slučaju oštećeni ima pravo na naknadu štete od osiguravajućeg društva. U protivnom - OBAVEZNO osiguranje vlasnika motornih vozila od odgovornosti za štetu pričinjenu trećim licima ne bi imalo smisla.
Da dodam još nešto - na linku
https://www.fia.com/travel-and-tourism ne nalazim obrazac DTV