Šta je novo?

*Supernova - kablovski distributer

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Probaj username prazno, sifra admin
 
Moze li neko ko se zaista razume u ove vrednosti da mi da neki komentar u vezi sa vrednostima u Power koloni (kao i u SNR koloni) od modema?

@Fajtlord bi verovatno znao ali on je zadnji put bio ovde krajem Novembra 2020.

..jpg

Znaci neko ko zaista zna sta ovo znaci. Nisam pratio temu, pre nekoliko dana (a vidim i drugima se to desilo) IP adresa se skroz promenila i sada pocinje sa 178.237..

^ sajt prijavljuje da je IP lokacija Cacak, Moravicki okrug (RS). WTF ?? Sta su ovi *reteni iz SN opet *rkali?

Hvala unapred na odgovorima.
 

Moze li neko ko se zaista razume u ove vrednosti da mi da neki komentar u vezi sa vrednostima u Power koloni (kao i u SNR koloni) od modema?

@Fajtlord bi verovatno znao ali on je zadnji put bio ovde krajem Novembra 2020.

Pogledajte prilog 307658

Znaci neko ko zaista zna sta ovo znaci. Nisam pratio temu, pre nekoliko dana (a vidim i drugima se to desilo) IP adresa se skroz promenila i sada pocinje sa 178.237..

^ sajt prijavljuje da je IP lokacija Cacak, Moravicki okrug (RS). WTF ?? Sta su ovi *reteni iz SN opet *rkali?

Hvala unapred na odgovorima.

odakle ti ova lista
 
@rajko34 Technicolor TC7210
@twister Pa sam power level ne znači puno, treba da bude oko 0 dBmV, ok odstupanja su od -5 do +5, tehnički će da radi i na -15 do +15. SNR je bitan, i on je OK, mada ako si u Beogradu treba da bude oko 40 dB na svakom kanalu (a tebi 12 i ovi 13, 14, 15, 16 malo lošije deluju). Svakako, iz tog interfejsa ne možeš puno da vidiš, sami parametri su skoro uvek u dozvoljenim vrednostima pa i sad.
 
Moze li neko ko se zaista razume u ove vrednosti da mi da neki komentar u vezi sa vrednostima u Power koloni (kao i u SNR koloni) od modema?

@Fajtlord bi verovatno znao ali on je zadnji put bio ovde krajem Novembra 2020.

Pogledajte prilog 307658

Znaci neko ko zaista zna sta ovo znaci. Nisam pratio temu, pre nekoliko dana (a vidim i drugima se to desilo) IP adresa se skroz promenila i sada pocinje sa 178.237..

^ sajt prijavljuje da je IP lokacija Cacak, Moravicki okrug (RS). WTF ?? Sta su ovi *reteni iz SN opet *rkali?

Hvala unapred na odgovorima.
Modem prikazuje samo par RF parametara koje može on da očita ali oni u praksi ne znače da će internet da radi dobro iako su u granicama normale. Ima još RF parametara koji utiču na rad internet konekcije, a koje može da vidi samo provajder. Jedan od najbitnijih je Upstream SNR, a njega može da vidi samo CMTS kod provajdera jer prikazuje odnos signal šum od svih modema koji su na istom Upstream interfejsu, a koji šalju modemi ka CMTS-u. Oni najčešći problemi na kablovskom internetu, oscilacije pinga, kratki prekidi su najčešće zbog lošeg Upstream SNR-a.

Promena ip adrese nema nikakve veze sa ovim RF parametrima.
 
@Alister Bukvalno ništa od toga nije jer je to random skupina šifri za sve moguće gluposti, jedan od kojih je "ltecl4r0" - LTE Claro - brazilski mobilni operator. Supernova je mogla da stavi šifru sup3rn0va i da niko ne može da je "pogodi". Užasna odluka, potpuni idiotizam, ali je tako. Kome ne odgovara neka traži F612 koji ima admin/admin šifru i otvoren telnet, i neki ruter što daju.

@spavach A i kad su parametri i na CMTS-u savršeni (što uključuje ne samo SNR i power levels već i flap, timing offsets, itd.), i dalje mogu da postoje problemi ako je utilizacija čvora previsoka ili ako je uplink prezauzet ili ako je modem neispravan (npr. famozni Intel Puma čipseti). Tako da je to dosta nagađanje, probaj ovo probaj ono, i gledanje u kristalnu kuglu. DOCSIS debugging nije baš tako jednostavan.
 
Da li se u nekom gradu pojavio FACE TV kanal?
Novost u Supernovi FACE TV
 
A i kad su parametri i na CMTS-u savršeni (što uključuje ne samo SNR i power levels već i flap, timing offsets, itd.), i dalje mogu da postoje problemi ako je utilizacija čvora previsoka ili ako je uplink prezauzet ili ako je modem neispravan (npr. famozni Intel Puma čipseti). Tako da je to dosta nagađanje, probaj ovo probaj ono, i gledanje u kristalnu kuglu. DOCSIS debugging nije baš tako jednostavan.
Može li objašnjenje za flap i timing offsets? Ali onako narodski rečeno, ne sa wiki?
 
Na sajtu piše 58 ali kod mene ga još nema.... bivši Radijus Vektor - Šabac
 

Prilozi

  • Face.png
    Face.png
    53 KB · Pregleda: 30
Sto ne ubace A-tv iz Banjaluke vec ubacuju ovog g*** da truje i obmanjuje...
 
Bice da nije ovo sto ti mislis...
Pre ce biti da doticnu osobu poznajem po radu i ponasanju pa smatram da takve ne treba nasiroko emitovati da u javnosti ne podsticu na eskalaciju onis osecanja i misli koje doticni zastupa i iznosi.

Trebao bi da znas da postoje samo dobri i losi ljudi.

Onaj koji o drugima prica samo lose je i sam los.

Sad nam reci da li je "taj" vredan nase (moje, tvoje ili bilo cije) paznje sa stavovime koje iznosi i decenijama zastupa... moje sigurno nije i slobodan sam reci da nam ta tv nije potrebna.

Naravno ti si slobodan da po citav dan gledas ono sto zelis.
 
Poslednja izmena:
Zanima me da li infrastrukturu - kablove razvlace po telekomovim banderama posto su sad zvanicno telekomovi jel, ili kao i sbb po epsovim banderama za struju ?
 
Pozdrav,
da li neko ima problema sa Samsung Smart Tv aplikacijom, do pre 7 dana je radila savršeno. Sada neće da prebaci na kanal, počinje odbrojavanje, pa kad odbroji opet krene ponovo. Itek iz petog puta prebaci na kanal.
 
Može li objašnjenje za flap i timing offsets? Ali onako narodski rečeno, ne sa wiki?
Pa narodski rečeno ne treba da te bude briga jer nit vidiš te podatke nit operatora briga za njih dok se ne žališ. A generalno najniže šalteruše i terenci sa kojima imaš kontakta ne samo da ne vide to u sistemu nego ne žele da vide, ne znaju šta je i ne zanima ih, niti im pada na pamet da troše toliko vremena na jednog korisnika, tako da dobijaš zamenu pasive (spliteri, konektori, izolatori, filteri), kabla i ako baš zagusti onda i modema. Ako to ne reši problem onda ti kažu da će eskalirati i zatvore tiket. (ovako je kod svih kablovskih provajdera, FYI, ne samo SN, jer ako zamena onih stvari koje sam naveo ne reši problem, taj problem onda ima svaki korisnik i zahteva celu ekipu, gomilu papirologije i poprilično opreme da se reši).

Ali, da probam:

CM Flap je ukratko jedan broj koji ukazuje na to koliko puta u prethodnom periodu je došlo do prekida konekcije sa modemom. Ovo su najčešće nevidljivi mikroprekidi, kada modem ne stigne ni da tebi "javi" (gašenjem DS i US LED indikatora) da je izgubio vezu, već je npr. zgazio neki drugi TDMA slot na mreži ili nije "stigao" da se javi na vreme i CMTS to loguje kao flap, a modem se rekonektuje što je pre moguće, najčešće iste sekunde. Međutim, ti [mikro]prekidi prave loš UX jer prave problem sa ping-om i ponekad brzinom, a svakako izazivaju da se browsing oseća "kilavim". Flap je najčešće ili do lošeg SNR-a koji sprečava ispravnu komunikaciju CM (modema) sa CMTS ("centrala"), ili do neispravnog modema koji iz XYZ razloga nije u stanju da se aktivno pridržava svih parametara koje mu je dodelio CMTS i ne može da ispoštuje standard komunikacije. Najčešće je to mator modem sa fizičkim problemom negde u RF modulu ili u samom sistemu.

Timing/Ranging offset je broj koji indikuje koliko vremena je potrebno nekom podatku da ide putem od CM (modema) do CMTS. Kada se modem prvi put upali, on vrši Ranging proceduru, i u okviru iste prima SYNC message od CMTS-a koji sadrži sistemsko vreme. Kada modem primi SYNC poruku, on odgovara sa MAP zahtevom. Tačna svrha toga nije bitna, već je bitno da je prošlo XYZ mikrosekundi od kako je CMTS poslao SYNC dok to nije stiglo do modema i isto toliko od kako je modem poslao MAP sa svojim vremenom dok taj MAP nije stigao do CMTS-a. Ako CMTS zna koje je sistemsko vreme, kada je poslao SYNC modemu i kada je modem vratio MAP, on može da izračuna ranging offset za modem, i da mu ga iskomunicira sa Ranging Reponse porukom. Timing kod DOCSIS sistema je bitan jer je to vrsta kombinovanog TDMA (Time division multiple access) sistema, pa je jako bitno da modem zna kada sme da šalje upstream podatke na deljenom kanalu, kako ne bi "gazio" po drugom modemu, jer samo jedan modem može da priča na jednoj frekvenciji. U praksi se koristi više frekvencije koje se raspoređuju modemima, tako da od npr. ukupno 8 upstream frekvencija svaki korisnik dobije po neke 2-4 frekvencije, tako da se load odnosno opterećenje raspoređuje na nivou mreže. Ako modem zgazi u drugi time slot, i njegov upstream i upstream drugog modema će biti upropašćeni, pa će oba morati opet da šalju. Kad se to desi, modem obično otpadne sa mreže i restartuje se, ili mu CMTS, kada primeti ovakav događaj, pošalje naredbu da se odmah restartuje i uradi Ranging opet.

Flap i timing mogu biti povezani, i da indikuju kvalitet mreže jednako bitno kao i SNR, error correctables i uncorrectables, i power levels.
 
Ovo su najčešće nevidljivi mikroprekidi, kada modem ne stigne ni da tebi "javi" (gašenjem DS i US LED indikatora) da je izgubio vezu, već je npr. zgazio neki drugi TDMA slot na mreži ili nije "stigao" da se javi na vreme i CMTS to loguje kao flap, a modem se rekonektuje što je pre moguće, najčešće iste sekunde.
Znači, modem bukvalno na sekundu izgubi vezu i onda se ponovo u istom periodu rekonektuje, iskenira frekvencije i nakači se?
U praksi se koristi više frekvencije koje se raspoređuju modemima, tako da od npr. ukupno 8 upstream frekvencija svaki korisnik dobije po neke 2-4 frekvencije, tako da se load odnosno opterećenje raspoređuje na nivou mreže.

Znači, tako rapoređuju opterećenje, neko na istom čvorištu ima 2 neko više frekvencija?
 
Znači, modem bukvalno na sekundu izgubi vezu i onda se ponovo u istom periodu rekonektuje, iskenira frekvencije i nakači se?
Da, ali ne reskenira uvek frekvencije već uradi ranging samo zbog sync-a a nekad ni to, nekad samo uspostavi konekciju ponovo.

Znači, tako rapoređuju opterećenje, neko na istom čvorištu ima 2 neko više frekvencija?
Ne, postoje 8 frekvencije (broj je veći, dajem primer), npr. 100, 200, 300, 400 ... 800 MHz za upstream (opet, primeri, upstream frekvencije su do ~70 MHz). Neko dobije 100 i 200, neko 100 i 300 neko 400 i 600, itd. I ako svi imaju 2 kanala, ne dele svi 100 i 200 MHz već svih 8. Tako se može korisniku poboljšati kvalitet usluge promenom upstream ili downstream frekvencija.
 
Hvala na odgovoru

Kod mene još nema tog kanala, sada gledao baš.
Ja pola od toga sto imaju nemam u ponudi (HD kanale pa sada Face tv, pa neko rece neki novi kanali) a sve se reklamira na zvanicnom sajtu. Ja koliko znam imam Supernovu (stari paket). A kada ih pitas na FB kao da sam zatrazio kredit....
 
Sta bi sa Cinestar Premiere 1 i 2? Jos pre godinu dana je neko pisao kako ce pojaviti ali nista od toga i dalje a verovatno ih nece ni biti
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno