Šta je novo?

*Supernova - kablovski distributer

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo moja iskustva sa AVcom-om u Pančevu.

Krajem 2018 sam uveo Home Ethernet 60/6, funkcionisao je savršeno. Ping 2-3ms do servera u Srbiji, 10-15ms do gugla. Torenti rade non-stop i nema seckanja na običnom surfu. Nisam hteo da stavljam njihov ruter koji su nudili (neka Tenda) nego sam kupio MikroTik firewall i nakačio se direktno na sisu. STB za TV je išao preko coax kabla. Idealno. U međuvremenu ih je kupio telekom, postali su deo bottom feedera Srpske ISP scene, Supernove. Mislio sam da se ništa neće promeniti, da ću i dalje imati idealni home ethernet.

Ali nema svaka priča srećan kraj.

Elem, prošle nedelje mi ponude da mi zamene STB sa nekim novijim, "digitalnim" štagod, i da mi povećaju upload sa 6 na 8 mbit. Naravno (zašto bi inače išta menjali) da povećaju cenu sa 1980 na oko 2500. Rekoh sebi ajde, šta mogu da izgubim, nije neka razlika. No ne lezi vraže. Kad su došli majstori, pitaju me da skinu filter sa kabla. Zašto? Pa da stave kablovski modem.

- Šta bre *mjau**mjau**mjau* kakav kablovski modem?!? Pa ja imam home ethernet?

- Pa znaš druže, ovo je DOCIS 3, jako je bolji od prethodnih, neka francuska firma ih pravi.

- ???

- Znaš, moramo tako, ne dozvoljavaju nam više home ethernet. Sad mora sve kablovska mreža.

I dobro, ja pustim, pametniji popušta mislim se. Povežu oni modem, ja kažem ok, potpišem ugovor. Odu. Probam vezu na speedtest: dobijam 90/25. Da se nisu zajebali? Pustiće me da uživam a onda zgaziti nazad na 60/8? Ok, idemo dalje. Konfigurišem mikrotika, stavim DMZ sa modema na fw, prebacim se sa pppoe na static ip, probam ping: do 8.8.8.8 je oko 13ms, do google.rs 25-30ms. Not good, not terrible. Ipak je to koaksijalni kabl, vrhunac tehnologije iz 1973. Onda krenem sa probom za torente, pustim pun protok, 100-200 tcp konekcija, i tada počinje agonija.

Pri punom protoku, običan surf je nemoguć. Čekam da se stranica učita 15, 20 sekundi, i onda pukne. Modem se greje, može ki termofor da se koristi. Čim pogasim torente, sačekam 5 minuta, veza je super. Šta činiti, koju porugu porati? Da se mučim sledeće 2 godine, ili da probam da vratim home ethernet ako još postoji mogućnost? Više o svemu u drugoj sezoni...
 
Poslednja izmena:
Ograniči torrente za početak.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Probaj speed.io u browseru.
Instaliraj speedtest app na windows. Smanjuje uticaj browsera pa je očitavanje u neku ruku preciznije.
Probaj uzastopni ping recimo 100-ak puta pa vidi ima li zastoja.
Meni je za 8.8.8.8 slagacu te ili 8 ili 11ms ping.
Na speedtestu iz browsera prema mts beograd ili radijusvektor ping je 4-6ms.
Brzina je uvek oko 119/15Mbps. Novi Beograd

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
@bgrodent ja bih rekao da ti je na home ethernetu mikrotik bio glavni ruter a sada je kablovski?

Sent from my MI 6X using Tapatalk
 
To za grejanje modema. Ne bi smelo. Koji je modem?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
@bgrodent ja bih rekao da ti je na home ethernetu mikrotik bio glavni ruter a sada je kablovski?

Sent from my MI 6X using Tapatalk
Verovatno je cisco 3925 il tako nešto

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
@bgrodent Pisao sam ovde o lošem iskustvu sa tim modemima. Jako su stari i potrošeni.
Ako te ne mrzi pogledaj moje postove na tu temu ovde su pisani.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Definitivno da postoji problem na mrezi, ili je opterecenje ili je los kvalitet signala. Ti koaksijalni kablovi su sigurno seceni i spajani milion puta tokom radova.

Ono sto moze da se odradi jeste da se taj problem ublazi, treba da sama instalacija u kuci bude u sto boljem mogucem stanju. Novi konetkori, razdelnici, kablovi itd....

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
Ma kakvi, upravo imam celih 20mb. Trebao sam da predjem na Exe.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Za pocetak zovi podrsku i trazi pravu tehnicku podrsku, trazi da ti prava tahnicka podrska resi problem a ovi sto se javljaju u centrali da samo zabeleze sta je problem. Bukvalno im navedi problem sa torentima i surfom. Trazi i da te maknu ispod nat-a ako je moguce na tvojoj mrezi (AVcom, na RV moze jos uvek) i da ti omoguce surf dok radi torrenti. Imao sam istu situaciju i upravo sam ovo trazi i dobio. Sad sve radi. Ja sam trazio i da mi njihov ruter (cisco 392) prebace u bridge mod jer imam svoj mnogo bolji wifi ruter.
Sta je uzrok problema ne znam, zasto nekima ovo pravi problem ne znam, znam da je pre dok je bio RV sv radilo, znam kad je prebaceno na SN uslugo bilo mnogo problema, znam da su na kraju resili probleme, znaci moze kod mene pa ce moci i kod vas. Nisu problem bili "neogranioceni" torenti niti neogranicen UL i DL torenata (podesem klijent fino da ostaje oko 20% viska za DL i UL).
 
Poslednja izmena:
Nikada do sada nisam zvao tehnicku podrsku, uvek sam probleme prijavljivao u poslovnici u mom mestu. Torrenti rade, oko toga nemam problema. Razume li se neko u one cifre/parametre u vezi signala? Da postavim neku sliku?
Edit: Nasao sam uputstva u ovoj temi, nije idealno ali nista nije izvan prihvatljivih granica.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Verovatno je cisco 3925 il tako nešto

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
Znam zato i pitam.I sam imam tu kombinaciju,samo mi je Cisco u bridge modu,pa se mikrotik "pita" za sve.Jasno je da torrenti pojedu ceo protok,ali da bas ne može da se surfuje ne bi trebalo,pa zaključujem da je cisco problem.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Cisco koji je AV-com davao je užas blagi. Najbolja varijanta je kako govorite, da se uzme Wifi ruter i bridge mode na Cisco i nema više Cisco ništa da radi skoro.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Cisco koji je AV-com davao je užas blagi. Najbolja varijanta je kako govorite, da se uzme Wifi ruter i bridge mode na Cisco i nema više Cisco ništa da radi skoro.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ne skoro nego ništa ne radi.Meni ta kombinacija ekstra radi,brzinu imam u fulu,60 paket 60 imam(sad sam garant izbaksuzirao).Isto avcom.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Ludnica... Na Exenet serveru Nis imam 25mb, na Exenet serveru Leskovac 56mb.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Ja sam sa AV-com jako zadovoljan bio. Sada me za istu stvar(kako kolega ovde kaže j goru stvar) teraju da platim 700din više. Strašno.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Evo moja iskustva sa AVcom-om u Pančevu.

Krajem 2018 sam uveo Home Ethernet 60/6, funkcionisao je savršeno. Ping 2-3ms do servera u Srbiji, 10-15ms do gugla. Torenti rade non-stop i nema seckanja na običnom surfu. Nisam hteo da stavljam njihov ruter koji su nudili (neka Tenda) nego sam kupio MikroTik firewall i nakačio se direktno na sisu. STB za TV je išao preko coax kabla. Idealno. U međuvremenu ih je kupio telekom, postali su deo bottom feedera Srpske ISP scene, Supernove. Mislio sam da se ništa neće promeniti, da ću i dalje imati idealni home ethernet.

Ali nema svaka priča srećan kraj.

Elem, prošle nedelje mi ponude da mi zamene STB sa nekim novijim, "digitalnim" štagod, i da mi povećaju upload sa 6 na 8 mbit. Naravno (zašto bi inače išta menjali) da povećaju cenu sa 1980 na oko 2500. Rekoh sebi ajde, šta mogu da izgubim, nije neka razlika. No ne lezi vraže. Kad su došli majstori, pitaju me da skinu filter sa kabla. Zašto? Pa da stave kablovski modem.

- Šta bre *mjau**mjau**mjau* kakav kablovski modem?!? Pa ja imam home ethernet?

- Pa znaš druže, ovo je DOCIS 3, jako je bolji od prethodnih, neka francuska firma ih pravi.

- ???

- Znaš, moramo tako, ne dozvoljavaju nam više home ethernet. Sad mora sve kablovska mreža.

I dobro, ja pustim, pametniji popušta mislim se. Povežu oni modem, ja kažem ok, potpišem ugovor. Odu. Probam vezu na speedtest: dobijam 90/25. Da se nisu zajebali? Pustiće me da uživam a onda zgaziti nazad na 60/8? Ok, idemo dalje. Konfigurišem mikrotika, stavim DMZ sa modema na fw, prebacim se sa pppoe na static ip, probam ping: do 8.8.8.8 je oko 13ms, do google.rs 25-30ms. Not good, not terrible. Ipak je to koaksijalni kabl, vrhunac tehnologije iz 1973. Onda krenem sa probom za torente, pustim pun protok, 100-200 tcp konekcija, i tada počinje agonija.

Pri punom protoku, običan surf je nemoguć. Čekam da se stranica učita 15, 20 sekundi, i onda pukne. Modem se greje, može ki termofor da se koristi. Čim pogasim torente, sačekam 5 minuta, veza je super. Šta činiti, koju porugu porati? Da se mučim sledeće 2 godine, ili da probam da vratim home ethernet ako još postoji mogućnost? Više o svemu u drugoj sezoni...

I mene su zvali pre mesec dana da me "unaprede i digitalizuju", ja ih pitao jel imate bolji net na home internetu kaže neki novajlija imamo samo internet za 1900 dinara 30mb/s, ja mu odgovorim i kako se meni isplati da pređem sa 60mbs koje plaćam 1540 na sporiji net i još skuplji, kaže lik pa ne isplati vam se, doviđenja, doviđenja. :)
 
Prvi put od kada je Radijus Vektor postao Supernova da imam brzinu koju placam
8788133244.png
 
Jos uvek nemas, fali 1,5Mbps :p
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ovako, stari sam korisnik Kopernikus (sada Supernova) interneta. Jos uvek koristim Cisco EPC3208G i Netis WF2411 (modem + ruter kombinaciju), jos od prvog potpisanog ugovora. Nisam imao potrebu za menjanjem jer je funkcionisalo kako treba ping uvek 6-10 i internet brzina uvek u rangu 58-60Mb/s. Naravnom koristim svoj Access point (TL-WA901ND) jer ovaj ruter ima uzasan signal sto se Wifi tice. Zbog njihovih konstantnih radova na mrezi u poslednje vreme je internet u haosu. To puca, to prekida. Svasta sam se nagledao u zadnjih mesec dana. Jedan dan download uzas, drugi dan upload ne postoji, treci i jedno i drugo. i sve tako u krug. Dosli njihovi monteri da provere u cemu se radi. Speedtest kao i obicno malo cackanja u podesavanjima i na kraju nista, nisu uspeli da udju u podesavanje modema pa su odradili factory reset i na kraju nista. Kazu verovatno je do njih u centrali. Ja tada nisam obratio paznju ali kad su odradili factory reset na modemu vise ne radi Passtrough IP adrese sa modema na ruter tj nema ga u WAN uopciji rutera. Sada samo dobijam DHCP adresu modema umesto IP adresu provajdera. Ima neko ideju kako mogu da vratim passtrough ili bridge mode na modem tj da dobijem IP adresu provajdera direktno na ruter?
 
Meni je izgleda otisao modem (Thomson).
Cele noci sam bio bez interneta, pa danas nije bilo problema, i sada sam opet bez interneta.
Televiziju imam, tako da mislim da je do njega problem.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 


Opa, povećava se upload
 
Ima li globalno problema sa netom, prekida, dolazi, ponovo prekida ili je samo kod mene u ulici problem jer i komšije imaju istih problema?

Послато са Mi 9T
 
Onda ulica problem, sigurno.
Kod mene uglavnom nema problema sem da uvece zna (ponekad, recimo...) nesto uspori (10-20%) i sto nekad zna ping da ode do neba, imam cini mi se merenja i od preko 400ms.

Veceras

Nekoliko dana unazad: aa.JPG
 
Poslednja izmena:
Jel ima nekog na ovom topiku da je iz Stare Pazove i da ima problema sa uploadom? Pre jedno 2 nedelje se to dešavalo svako veče, i to ne samo upload i to bukvalno kako padne mrak, tj od nekih 17h pa su kao nešto popravljali i bilo ok neko vreme i evo juče i danas opet, trenutno download varira, ali je upload tipa 0 ili malo jači već satima.

Neko?
 
Kod mene sve ok, Mala Bosna. Nije bilo nekih većih problema od onda kad se prelazilo na nove net pakete.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Mene sexaju hard core. Odlepio sam.
 
I naravno dobar protok je kratko trajao
8790777403.png


@bericrasa Nema razlike cime god da meris, netflix,ookla il google
 
Žaliti se, žaliti se, žaliti i žaliti, tražiti umanjenje, pismeno uz priložene ss merenja i "speedtests.csv" fajla iz ookla i žaliti se, smarati njih i po komsiluku se prošetati pa pitati da li i kako radi pa da se i oni žale jer sto vas se vise zali pre ce da reaguju...
Ocito je do njih, do mreze, da li probija negde voda, da li glodari pojedose nesto, da li negde neko cvoriste ne valja ili neki uredjaj na liniji ali ocito je da se moze popraviti sve sto se pokvari jer nekad je radilo kako treba...
 
Baš tako, ti problemi na ulicama, oni to popravljaju menjaju, ali morate da prijavite ako čekate da neko drugi prijavi nacekacete se.

Oni imaju sve resurse za dobar internet, problem je uglavnom u kablovima i sto puta krpljenoj mreži

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno