Šta je novo?

Steam Deck

Igrali su ljudi i CP na Aya Neo uređaju. A Deck bi trebalo da je bolji, bar kada je grafika u pitanju.
Pa, možeš pokrenuti, ali nećeš se mnogo proslaviti. :) Treba to doživeti na pravoj mašini-konzoli, bolje i ne igrati na tim podešavanjima. Što kažu "slušanje muzike uz ručak je uvreda i za violonistu i za kuvara."
 
Ovaj osnovni model sa 64GB eMMC nema nikakvog smisla. 128GB NVMe je minimum minimuma u 2021.
 
Ne bi mogli da upadnu u MSRP od 399 sa bilo kakvim drugim rešenjem. Mada mislim da je veći problem samo 64GB, nego što je eMMC. S druge strane, to otvara mogućnost da kupiš najjeftiniji model i SSD od 512GB sa ~100$ i tako za ~500$ dobiješ top model ;)
 
S obzirom da su najveći prodavac igara, i da prodaju sa minusom osnovni model, vratili bi preko Steam veoma brzo. A drugo ja nisam shvatio da možeš da staviš SSD unutra?
Sony se hvali kako skuplji PS5 već prodaju sa profitom.

Edit: Ako je 128GB ~30 do 40 dolara, za Valve je ~20 max i verovatno manje.
 
Poslednja izmena:
I koliko današnjih igri stane na 64GB? Koliko ima efektivno slobodnog prostora ~40GB, dosta toga ne možeš ni da instaliraš. A ako kupuješ SD karticu, već plaćaš više za kapacitet, i to gorih performansi. Tako da sve u svemu nema smisla.
 
SD kartica od 128GB je ~15€, od 256GB je ~25€. Pa i sa tim je oko 100$ jeftinije nego srednji model. A i možda ljudi žele da igraju samo starije ili manje zahtevne igre, pa im je to dovoljno.
 
SD kartica od 128GB je ~15€, od 256GB je ~25€. Pa i sa tim je oko 100$ jeftinije nego srednji model. A i možda ljudi žele da igraju samo starije ili manje zahtevne igre, pa im je to dovoljno.
Pričam o tome koliko bi se dodalo na ceni da Valve odmah stavi 128GB vs da ti dokupiš. Valve svakako ne plaća maloprodajne cene koje dodaju maržu za bar dve ruke.
 
Otkud znas da nije sve zalemljeno na ploci kao sto je to slucaj sa MacBook laptopovima?
Ne izgleda da je tako od trenutnih glasina, polu-glasina, i drugih ne-glasina verodostojnih izvora. Ne kazem da jeste 100%, niti da nije 100%, niti da nece da promene 100%, samo da trenutno sve debelo vuce ka tome, da ce na svakom modelu biti slobodan M.2 2230 slot.

Nije Valve - Apple. bolje poredjenje sta valve pokusava da kopira je Playstation 5 i njegova saga sa kupovnim disk-ovima.

Opet da ne budem pogresno shvacen, za ne-eMMC modela dva skuplja je absolutno potvrdjeno da je otvoren slot, i da je fizicko zamenljivo, samo za eMMC jos nije 100% sigurno.

E sad softverski sta ce da bidne, to je u vazduhu.
 
Poslednja izmena:
NIsam pratio nista oko toga detaljno, pa zato pitam. Ako se moze u njih ubaciti bilo koji m.2 sa trzista to ce biti super. Ne verujem da ce biti neka softverska zavrzlama i cisto sumnjam da ce biti neka zastita kakva postoji na XBOX/PS/SWITCH. Jedino gde mogu staviti neki softver koji bi sprecavao nadogradnju je BIOS, ali 99% sam ubedjen da ce neki lik iz Homebrew zajednice pronaci nacin da zaobidje tu zastitu. Ovaj Steam Deck bi pre svega uzeo zbog emulatora i retro igara. RetroArch i EmuStation i eto ga pun ugodjaj.
 
Pričam o tome koliko bi se dodalo na ceni da Valve odmah stavi 128GB vs da ti dokupiš. Valve svakako ne plaća maloprodajne cene koje dodaju maržu za bar dve ruke.
Jasno mi je, ali moraju i kompanije negde da zarade. Zato svi imaju premium cene za bilo šta više od osnovnog modela

Sa zvaničnog sajta
All models use socketed 2230 m.2 modules (not intended for end-user replacement)
All models include high-speed microSD card slot
 
SD kartica od 128GB je ~15€, od 256GB je ~25€. Pa i sa tim je oko 100$ jeftinije nego srednji model. A i možda ljudi žele da igraju samo starije ili manje zahtevne igre, pa im je to dovoljno.
Ko zeli da igra starije i manje zahtevne igre, nece uzimati Steam Deck za $400+pdv pa navise, jer za to postoje druge i jeftinije opcije.

Drugo, brzina te kartice koja za 128gb kosta 15e, je manja od 100mbps. To su one U1 V10 AC1 ili kako vec. Imam je u Switch Lite i za takav tip konzole i igara je ok. Za PC su igre dosta vece, imaju vise fajlova, a i file system je drugaciji.

A o eMMC od 64gb u 2021. godini necu ni da govorim. Vec sam imao prilike da vidim eMMc storage od 64gb u nekim kineskim laptopovima i brzine su tu negde blago iznad prosecnog HDD. To je zalosno za 2021. godinu i koristi se samo u ekstremno budzetskim resenjima, a uredjaj od $400 nije bas budzetski.

Takodje, gledam Linusa kako drzi Steam Deck i kako su mu palcevi potpuno ispruzeni da bi dohvatio analoge i drzao veliku i pre svega izuzetno tesku konzolu u isto vreme. 700g je jednostavno previse za rucnu konzolu. Meni se palac umori i posle duzeg igranja Switch Lite koji ima oko 200g i mnogo je laksi za drzanje, tako da mogu samo da zamislim kako je igrati nesto na Steam Decku 2-3h.

Meni ideja Steam Decka nije losa, ali mi se izvedba ni malo ne svidja. U godini u kojoj imas M1 iPad koji je tanak kao flis papir u odnosu na Steam Deck, i pritom je zver kada su u pitanju performanse, ti izbacujes ciglu od 700g kao rucnu konzolu... Ali donekle i razumem, jer nemaju ARM resenje.

Mislim da treba sacekati da AMD izbaci ARM resenje, jer ce onda ovakvi uredjaji em biti jeftiniji, em tanji i laksi, em duzeg trajanja baterije, em ce se mnogo manje grejati. Kada je grejanje u pitanju, ne mogu da opisem koja je razlika u temperaturama izmedju Intel Mac Mini iz 2018. godine i M1 Mac Mini, a koriste isto kuciste i isti sistem za hladjenje. ARM jednostavno pravi jako veliku razliku.
 
Ko zeli da igra starije i manje zahtevne igre, nece uzimati Steam Deck za $400+pdv pa navise, jer za to postoje druge i jeftinije opcije.

A o eMMC od 64gb u 2021. godini necu ni da govorim. Vec sam imao prilike da vidim eMMc storage od 64gb u nekim kineskim laptopovima i brzine su tu negde blago iznad prosecnog HDD. To je zalosno za 2021. godinu i koristi se samo u ekstremno budzetskim resenjima, a uredjaj od $400 nije bas budzetski.


Mislim da treba sacekati da AMD izbaci ARM resenje, jer ce onda ovakvi uredjaji em biti jeftiniji, em tanji i laksi, em duzeg trajanja baterije, em ce se mnogo manje grejati. Kada je grejanje u pitanju, ne mogu da opisem koja je razlika u temperaturama izmedju Intel Mac Mini iz 2018. godine i M1 Mac Mini, a koriste isto kuciste i isti sistem za hladjenje. ARM jednostavno pravi jako veliku razliku.
koje jeftinije opcije ?
u vreme kada graficka kartice srednje klase kostaju ~400e za tebe ovo nije budzetski ?
a kada ce to da bude, z jedno 10 godina ?
 
Ovo bi trebalo da ide u neku odgovarajuću temu, no ipak ću ovde kad se već pominju "budžeti":

 
Da nije ovog Decka niko ne bi nikad cuo za te aya neo gwin spravice koje sve zajedno prodaju do 50k jedinica. Sad to ispade nešto kao bitno u svetu hardvera jer moramo Steam deck sa nečim porediti. Prave konzole se barem porede sa nečim kvalitetnim a ne sa nekim nebitnim uređajima. Ovo na crtu Switchu ne može jer nema igre koje Switchu ima.

Wow može da se igra witcher 3 na decu! Pa može i na laptop i isto tako pa mi to nikada nije palo na pamet. A taj laptop i ovej deck tu negde po težini.

Mada nema smisla da se raspravljano oko nečega što možda neće nikada izaći na tržište. Nije Valvee pouzdan ni zašta što nije uzimanje 30% od drugih.
 
Tu je Yuzu emulator za Switch igre.
Yuzu emulator ne radi dobro i treba ti azdaja od racunara da bi igre radile priblizno kako rade na Switchu. Plus ne radi online.

Na Steam Decku provereno nece raditi dobro, posto je procesor ekvivalent Ryzen 3 varijanti.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da je situacija dosta bolja nego pre godinu-dve. Te danas moze i Ryzen 3 sa integrisanom grafikom da prodje.

Svakako kome su Switch igre primarni fokus, verovatnije je da ce ih igrati na drugom uredjaju/PC-u a ne Steam Decku.
 
Poslednja izmena:
Takodje, gledam Linusa kako drzi Steam Deck i kako su mu palcevi potpuno ispruzeni da bi dohvatio analoge i drzao veliku i pre svega izuzetno tesku konzolu u isto vreme. 700g je jednostavno previse za rucnu konzolu. Meni se palac umori i posle duzeg igranja Switch Lite koji ima oko 200g i mnogo je laksi za drzanje, tako da mogu samo da zamislim kako je igrati nesto na Steam Decku 2-3h.

Linus sam za sebe kaže da ima male šake. Ovo definitivno nije konzola da je igraš dok ideš busom na posao ili da smiruje decu na zadnjem sedištu na dugim putovanjima. Ovo je zamišljeno da se koristi u svojoj kući, kad si zavaljen u fotelji ili ležiš, pa ti konzola stoji oslonjena na krilo/stomak. Zato su i stavili konektor za punjač odozgo, a ne odozdo, kako bi bilo logičnije za neki dock. Ne znam koliko će biti interesovanje za tako neku kućnu prenosnu konzolu, tablet je uređaj tog nekog tipa i fejlovao je.

Meni ideja Steam Decka nije losa, ali mi se izvedba ni malo ne svidja. U godini u kojoj imas M1 iPad koji je tanak kao flis papir u odnosu na Steam Deck, i pritom je zver kada su u pitanju performanse, ti izbacujes ciglu od 700g kao rucnu konzolu... Ali donekle i razumem, jer nemaju ARM resenje.

Mislim da treba sacekati da AMD izbaci ARM resenje, jer ce onda ovakvi uredjaji em biti jeftiniji, em tanji i laksi, em duzeg trajanja baterije, em ce se mnogo manje grejati. Kada je grejanje u pitanju, ne mogu da opisem koja je razlika u temperaturama izmedju Intel Mac Mini iz 2018. godine i M1 Mac Mini, a koriste isto kuciste i isti sistem za hladjenje. ARM jednostavno pravi jako veliku razliku.

Da Steam Deck ima ARM procesor, ostao bi bez komplethe Steam baze igara. Džabe snaga procesora kad nema igara za njega. Apple je takav potez mogao da napravio pošto je već praktično bio izgubio igranje na svojoj platformi.
 
Cim AMD i ostali izbace ARM resenja, odmah ce da krene portovanje za ARM, tako da ce vrlo brzo biti moguce igrati sve igre.

Ljudi ce jednostavno pohrliti da predju na ARM i developeri sigurno nece dozvoliti da ostanu bez musterija.

Kod Apple jos nema mnogo ARM naslova, jer generalno Apple uredjaji nisu namenjeni igranju, pa moze da im prodje.

Ali kada neko poput Nvidie i AMD najavljuje svoja AMD resenja jos od predstavljanja M1 cipa, to se nece tek tako ignorisati.
 
Linus sam za sebe kaže da ima male šake. Ovo definitivno nije konzola da je igraš dok ideš busom na posao ili da smiruje decu na zadnjem sedištu na dugim putovanjima. Ovo je zamišljeno da se koristi u svojoj kući, kad si zavaljen u fotelji ili ležiš, pa ti konzola stoji oslonjena na krilo/stomak. Zato su i stavili konektor za punjač odozgo, a ne odozdo, kako bi bilo logičnije za neki dock. Ne znam koliko će biti interesovanje za tako neku kućnu prenosnu konzolu, tablet je uređaj tog nekog tipa i fejlovao je.
Zašto ne bi bilo za putovanje do posla, ili za decu u kolima? Pa poenta i jeste da se deca umore i da ne igraju po 10 sati :d
 
Cim AMD i ostali izbace ARM resenja, odmah ce da krene portovanje za ARM, tako da ce vrlo brzo biti moguce igrati sve igre.

Ljudi ce jednostavno pohrliti da predju na ARM i developeri sigurno nece dozvoliti da ostanu bez musterija.

🤣🤣🤣 Kako si to ti simpa zamislio. Par klikova i portovao si igru na drugu procesorsku arhitekturu. Sine, prvo treba grafičke biblioteke da se napišu za nove procesore, a to ti je ogroman posao. Onda one treba da stignu u razne endžine za pravljenje igara. Onda i developeri treba da pristanu da prave igre za novu arhitekturu, što je tek teško, jer oni neće da prave igre za platformu koju niko ne kupuje, a ljudi neće da kupuju kad nema igara, vrzino kolo. Što ti misliš da se praistorijska x86 arhitektura još drži bolje nego ikad? Sigurne ne zato što niko do sad nije ponudio bolji procesor. U nekom idealnom slučaju morala bi da prođe bar decenija da ARM platforma postane koliko-toliko prihvatljiva alternativa za igranje na desktopu. Trebalo nam je duže od toga da desktop Linux postane prihvatljiva igračka platforma, a on koristi isti hardver.
 
nVidia odavno ima svoja ARM rešenja (čak i serversko, ako se ne varam) + hoće da preuzme firmu ARM (ima o tome u posebnoj temi). zaboravih na ovo https://www.amd.com/en/amd-opteron-a1100

izvinjavam se na off-topic-u
Mislim na desktop ARM resenja.

@morbius

Te projekcije ko je sta zamislio i kako, ostavi za sebe. Nije lepo gurati ljudima reci u usta.

Ocigledno podcenjujes moc novca. Ljudi su videli kako izgleda ARM na Apple uredjajima i koliki je skok u performansama, tako da jedva cekaju da to zazivi i na ostalim. Za proizvodjace softvera ce situacija bukvalno biti "ili predji na ARM ili si ostao bez kupaca", a za developere "ako ti neces, ima ko hoce"...

x86 se polako gasi i to je cinjenica. Ko je prihvati na vreme, bolje ce proci od onog ko ne prihvati i moci da zaradi vise novca i stekne vise kupaca.

Takodje, gomila igara vec postoji za ARM, jer neke konzole imaju ARM cipove, a sto rece momasb, i Nvidia ih ima.

Potrosac koji je video da njegov hardver njegovog iMaca bukvalno moze da stane u njegov iPad, nece vise ni u ludilu juriti x86 resenja, a potrosaci na kraju diktiraju ko ce uzeti pare, a ko nece.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno